لنز برای عکاسی

مقدمهصاحبان دوربین های DSLR و دوربین های بدون آینه برای ثبت با کیفیت یک سوژه، اغلب از یک لنز مناسب بهره می برند. اما برای انتخاب لنز برای عکاسی چه تدابیری باید اندیشیده شود و کدام لنز برای عکاسی سوژه مورد نظر مناسب است؟ به دلیل تنوع لنزها برای عکاسی از محدوده کانونی کامل گرفته تا طیف گسترده (اولترا واید) و اولترا لانگ ها، ممکن است در انتخاب آن ها دچار اشتباه شویم. برای انتخاب لنز مناسب ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد ثبت چه تصویری را دارید و سپس لنز مناسب با آن تصویر را انتخاب کنید. در ادامه مطلب ما به معرفی انواع لنز برای عکاسی خواهیم پرداخت.

 

آشنایی با انواع لنز برای عکاسی

لنز مناسب با توجه به نوع تصویر ثبتی و خواسته شما متفاوت خواهد بود، در زیر به بررسی بهترین انواع لنز برای عکاسی خواهیم پرداخت:

انواع لنز برای عکاسی معمولی-لنزهای زوم تله فوتو با قیمت مناسب

اکثر تولیدکنندگان لنز زوم تله فوتو، آن را با طراحی و کیفیت ساخت مناسب و قیمت مقرون به صرفه ای تولید می کنند. معمولا این لنزها در محدوده ۵۵ تا ۲۰۰ میلی متری تولید می شوند و اگر شما به طور مداوم به دنبال زوم کردن روی سوژه های خود باشید، این لنزها بهترین انتخاب برای شما خواهند بود.

لنز برای عکاسی معمولی
لنزهای زوم تله فوتو

بیشتر بخوانید: لنز تله فوتو چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع لنز برای عکاسی در سفرها-لنزهایی با زوم بالا (سوپر زوم):

هنگامی که شما در تعطیلات هستید، احتمالا نمی خواهید که لنزهای مختلفی را با خود حمل کنید و دائما در حال عوض کردن لنز برای ثبت تصاویر باشد، بنابراین ما به شما لنز سوپر زوم را برای همراهی در سفرها پیشنهاد می کنیم. این لنز ها دارای انعطاف خوبی هستند و در سفرهایی که سوژه های مختلفی برای عکاسی وجود دارد بسیار مناسب می باشند. لنز های سوپر زوم با یک فاصله کانونی از ۱۸-۲۰۰ میلی متر یا ۱۸ -۳۰۰ میلی متر تولید می شوند و برای ثبت بسیاری از مناظر و موقعیت ها ایده آل هستند. با وجود این مزایا، لنزهای سوپر زوم دارای معایبی نیز می باشند، قیمت این لنزها به خصوص اگر به دنبال بالاترین کیفیت موجود باشید بسیار گران می باشد، همچنین استفاده از این لنزها در شرایط نوری کم، خروجی مناسبی به شما نمی دهد. ضمن اینکه بزرگ و سنگین بودن این لنزها نیز خوشایند نمی باشد.

لنز برای عکاسی در سفرها
لنزهایی با زوم بالا

انواع لنز برای عکاسی طبیعت-لنزهایی با زاویه گسترده (اولترا واید)

برای عکاسی در طبیعت وجود یک لنز با زاویه گسترده بسیار ضروری می باشد. یک لنز اولترا واید یا طیف گسترده به شما کمک می کند تا یک سوژه با پیش زمینه ، میان زمینه ​​و پس زمینه بیشتری را ثبت کنید. لنز ایده آل برای عکاسی چشم انداز می تواند یک لنز با فاصله کانونی حدود  ۱۲ تا ۱۸ میلی متر باشد. برای انعطاف پذیری بیشتر شما همچنین می توانید زوم وسیع را در محدوده ۱۰ تا ۲۴ میلی متر در نظر بگیرید.

لنز برای عکاسی طبیعت
لنزهایی با زاویه گسترده

انواع لنز برای عکاسی خیابانی، مراسم عروسی و صحنه های پرسرعت-لنزهای با سرعت بالا

هنگام عکسبرداری از صحنه های پرسرعت مهمترین چیزی که اهمیت دارد شفاف شدن تصویر ثبتی می باشد. بهترین لنزها برای عکاسی وقایع پرسرعت مانند مراسم عروسی یا سوژه های خیابانی، لنزهای ۵۰ میلی متری موجود در دوربین های فیلمبرداری و فول فریم است، معادل های به روز شده این لنزها، لنز  ۳۵ میلی متری در سنسور APS-C و ۲۵ میلی متری در سنسورهای میکرو چهار سوم می باشد. اغلب این لنزها کوچک، با کیفیت بالا و ارزان هستند. بهتر است که تقریبا همه آنها یک دیافراگم حداقل ۱.۸f/ داشته باشند، که آنها را برای ثبت تصاویر در میدان های کم عمق و با نور کم مناسب تر می سازد.

لنز برای عکاسی خیابانی
لنزهای با سرعت بالا

بیشتر بخوانید: ۱۲ نکته عکاسی مجلس عروسی که عکاسان تازه کار باید بدانند

انواع لنز برای عکاسی ساختمان ها و معماری-لنزهای عریض (واید) و خیلی عریض (اولترا واید)

برای عکاسی از معماری و بناهای تاریخی، استفاده لنزهای زاویه گسترده یا فوق گسترده ضروری می باشد. این لنزها با فاصله کانونی ۱۰ تا ۱۸ میلی متر موجود هستند.

 عکاسی ساختمان ها و معماری
لنزهای عریض

بیشتر بخوانید: مهم ترین اصول عکاسی معماری

انواع لنز برای عکاسی حیات وحش-لنزهای زوم تله فوتو بلند

الزام اصلی برای لنزهای عکاسی حیات وحش این است که از طول بیشتری برخوردار باشند. اگر قادر به تامین هزینه خرید لنزهای زوم بلند هستید، لنزهای ۷۰ تا ۳۰۰ میلی متری می توانند بهترین انتخاب شما باشند.

عکاسی حیات وحش
لنزهای زوم تله فوتو بلند

 

انواع لنز برای عکاسی پرتره-لنزهایی با دیافراگم بزرگ و تله فوتوی متوسط

لنز پرتره کلاسیک، یک لنز تله فوتوی کوتاه تا متوسط ​​با یک دیافراگم بزرگ است. این لنزها با فاصله کانونی ۶۰ تا ۸۵ میلی متر و دیافراگم حداقل f /2.8  و ترجیحا f /1.8 ، خواهند بود.

عکاسی پرتره
لنزهایی با دیافراگم بزرگ

 

انواع لنز برای عکاسی کلوزآپ (ماکروگرافی)-لنزهای ماکرو

اگر شما به دنبال عکسبرداری از نمای نزدیک هستید، به یک لنز ماکرو نیاز دارید. این لنزها دارای سطح بزرگنمایی بیشتری نسبت به لنزهای استاندارد هستند و به شما اجازه می دهد که تصویر سوژه را با جزئیات بسیار بیشتری ثبت کنید. لنزهای ۶۰ میلی متری در شروع برای این منظور مناسب می باشند. لنزهایی با گستره بیشتر می تواند کمتر انعطاف پذیر باشند، و لنزهای طولانی تر می توانند در این زمینه بهتر عمل کنند اما هزینه بیشتری را هم در بر دارند.

عکاسی کلوزآپ
لنزهای ماکرو

انواع لنز برای عکاسی در شب و شرایط کم نور-لنزهایی با دیافراگم عریض و فاصله کانونی دلخواه

برای عکاسی در شب و در شرایط کم نور، نگرانی اصلی شما باید دیافراگم لنز شما باشد. شما باید به دنبال لنزی با دیافراگم حداقل f /2.8  باشید که در شرایط بهتر می توانید از لنزهایی با دیافراگم بزرگ تر که شماره f آن کوچک تر باشد، استفاده کنید.

عکاسی در شب
لنزهایی با دیافراگم عریض

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی در شب

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.