عکاسی پرتره در فضای باز
به این مطلب رای دهید

مقدمههنر و به خصوص هنرهای تجسمی ریشه در زیبایی شناسی داشته و به همین دلیل عکاسی پرتره در فضای باز به عنوان یکی از تکنیک ها و فنون عکاسی دارای ریزه کاری ها و رعایت اصول و قواعدی است که سعی می کنیم تا در این مطلب شما را بیشتر با آنها آشنا سازیم. اغلب عکاسان حرفه ای در دوره های آموزش عکاسی مقدماتی و پیشرفته شرکت نموده و در این راه تجربه های زیادی کسب کرده اند. آشنایی با روش ها و متد عکاسی مدرن و به خصوص عکاسی پرتره در فضای باز می تواند شما را بیشتر از همیشه به این رشته هنری بی نظیر و اسرار دنیای عکاسی آشنا سازد.  شما این فرصت طلایی را پیدا می کنید تا در عکاسی پرتره در فضای باز با کشف تصاویر الهام بخش در واقع حس و حال تصاویر را به بینندگان منتقل کنید.

عکاسی پرتره در فضای باز
عکاسی پرتره در فضای باز

مشتاقان هنر عکاسی از هر تصویر و هر فرصتی برای تبدیل و خلق تصاویر زیبا و به یادماندنی استفاده می کنند. شما قادر خواهید بود تا با ساده ترین روش های ممکن موفق به کشف دنیای تصاویر و پرتره های به یاد ماندنی شوید. برای این کار لازم است تا ضمن آشنایی و آموزش عکاسی مقدماتی و شرکت در دوره هایی که بدین منظور در نظر گرفته می شوند با فنون و تکنیک های عکاسان حرفه ای در این زمینه نیز بیشتر آشنا شوید. هر چند برای کسانی که به تازگی وارد این عرصه شده اند ممکن است عکاسی از مردم بسیار وحشتناک باشد با این وجود پیشنهاد می کنیم بدین منظور در ادامه این مطلب نیز با ما همراه باشید تا بتوانید در زمینه  تکنیک ها و فنون عکاسی پرتره در فضای باز و روش های عکاسی پرتره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

در مورد عکاسی پرتره در فضای باز بیشتر بدانیم

برای آشنایی با فنون عکاسی لازم است تا وسواس و ظرافت خاصی در انتخاب تصاویر داشته باشیم. بدون شک مشاهده چهره افراد مختلف و از جمله هنرمندان یا سیاستمداران می تواند انگیزه خوبی را برای سایر کسانی که می خواهند گام های اساسی را در این زمینه بردارند فراهم نماید. از همین رو آشنایی با اصول عکاسی پرتره و به خصوص عکاسی پرتره در فضای باز و یا شناخت جامع و آموزش عکاسی مقدماتی می تواند از هر لحاظ در موفقیت های اساسی این افراد موثر واقع شود. شما می توانید در حالت عادی از کنار چهره ها تیپ ها یا مناظر مختلف بی تفاوت عبور کنید ولی زمانی که مشوق های لازم را برای عکاسی پیدا کردید قطعا هیچ چیزی برای شما بی اهمیت جلوه نخواهد کرد. به همان اندازه که شما به عکاسی آشیانه های پرندگان یا مناظر حیات وحش علاقه دارید، می توانید بر روی چهره های مختلفی نیز تمرکز کرده و از جلوه های گوناگونی برای نمایش پرتره های اشخاص استفاده نمایید.

عکاسی پرتره در فضای باز
عکاسی پرتره۲

عکاسی پرتره در فضای باز با عکاسی در مکان های مختلفی از قبیل مجالس عروسی، مهمانی و جشن تولدها متفاوت باشد. شما در این مکان ها به دلیل محدودیت مکانی امکان استفاده از تمام تجهیزات موجود را نخواهید داشت و به همین دلیل لازم است تا از تکنیک های مختلف در  این زمینه استفاده نمایید. فراموش نکنید که این فقط کودکان نیستند که می توانند به شما پرتره های درخشانی بدهند بلکه همه ی افرادی که به نحوی با شما در ارتباط هستند نیز می توانند منبع مناسبی برای عکاسی پرتره در فضای باز باشند. به عنوان مثال پدربزرگ ها یا مادر بزرگ ها می توانند سوژه های مناسبی باشند. جذابیت هنر عکاسی و به خصوص عکاسی پرتره در فضای باز می تواند افراد زیادی را به این حوزه بکشاند. اصولا یکی از دشوارترین کارها در هنر عکاسی استفاده از چهره هایی است که تمایلی ندارند تا پرتره آنها توسط شما به عنوان یک تصویر زیبا و ماندگار معرفی شود.

بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام عکاسی پرتره در فضای باز

 

 پرتره های بزرگ

عکاسی پرتره در فضای باز
پرتره بزرگ

ما انواع پرتره ها را از سلاطین یا هنرمندان مشهور و کسانی که در طول تاریخ نقش مهمی را ایفا نموده اند در موزه ها و در قاب های بزرگ و مجلل دیده ایم. پرتره های باشکوه این افراد اغلب طراحی شده و ترکیب رنگ و خلاقیت در این خصوص به خوبی مشهود است. به بیانی دیگر ما هر آنچه که در مورد پرتره ها می دانیم محدود به پرتره های طراحی شده توسط نقاشان و طراحان برجسته بوده و در زمینه پرتره های عکاسی که در واقع هنری مدرن به شمار می رود می توان آن را بسیار پویاتر و به نوعی جاندار تر از سایر پرتره های هنری به شمار آورد. برای این کار لازم است تا اصولی را رعایت کنیم و نکات اولیه آموزش عکاسی مقدماتی را رعایت کنیم تا بتوانیم از این طریق گامی دیگر به سمت عکاسی پرتره در فضای باز برداریم.

 

نکاتی که باید برای عکاسی پرتره در فضای باز رعایت کنیم

 

ارتباط با سوژه

عکاسی پرتره در فضای باز
ارتباط با سوژه

لازم است تا شما در مقام یک عکاس یا حتی سوژه بتوانید تعامل و هماهنگی مناسبی با دوربین داشته باشید. در واقع کار عکاسی پرتره در فضای باز کنترل سوژه یا تصاویر موجود در کادر مربوطه نیست بلکه برقراری یک نوع ارتباط سازنده در بین آنها می باشد به نوعی که بتوان با سوژه ارتباط بسیار مناسبی برقرار کرد. عکاسی پرتره در فضای باز به شما گستره انتخابی بیشتری می دهد و از همین رو عکاس برای دستیابی به هدف خود می تواند تا به دفعات متعددی از ژست ها و موقعیت و نیز از زوایای مختلفی روی چهره فرد فوکوس کرده و عکس بگیرد. در حین انجام مراحل عکاسی گفتگو در خصوص موضوعات مختلف می تواند اعتماد سازی مناسبی را از جانب سوژه در پی داشته باشد.

آشنایی با نور

عکاسی پرتره در فضای باز
آشنایی با نور

لازمه عکاسی پرتره در فضای باز بهره گیری از نور و زاویه های مختلف آن است. بدین معنا که می توان از نور در جهات مختلفی استفاده کرد. تفاوت عکاسی پرتره در فضای باز با سایر شیوه های عکاسی پرتره بیشتر با نوع نوردهی یا نورپردازی آن مرتبط است. در نوردهی عکاسی پرتره در فضای باز لازم است تا اوقات طلایی و درخشان عکاسی در نظر گرفته شود این زمانهای طلایی اغلب در اوایل روز و اواخر روز می باشد. بدین معنی که می توان صبح ها یا در بعد از ظهرها زمانی که خورشید به عبارتی در پایین ترین حد خود ظاهر می شود می توان تصاویر درخشانی را خلق نمود. در فصول زمستان یا پاییز می توان پرتره هایی بسیار زیبا و عالی خلق کرد. یادتان باشد نور نباید مستقیما به صورت سوژه شما بتابد چرا که به نوعی ترکیب رنگها، کنتراست و هارمونی رنگها را به هم می ریزد.

بیشتر بخوانید: انواع نورپردازی پرتره: الگوهای شش گانه ضروری برای عکاسان حرفه ای

پرهیز از یکنواخت بودن تصاویر در عکاسی

برای دستیابی به بهترین روش عکاسی پرتره در فضای باز لازم است تا در جهات مختلفی حرکت کنید. از بین تمام این تصاویر می توانید یک یا چند تصویر دلخواهتان را انتخاب کنید. حتما از ایجاد نورهای مستقیم یا پشت سر باشد که عکس را خراب می کند. به جرات می توان گفت یکی از مواردی که می تواند از ضعف های اساسی عکاسی پرتره در فضای باز قلمداد شود نور مستقیم است که عکاسی پرتره در فضای باز را با مشکلاتی مواجه می کند.

عکاسی پرتره در فضای باز
پرهیز از یکنواخت بودن

همواره یکی از مواردی که در آموزش عکاسی مقدماتی به آن توجه می شود محل قرار گیری عکاس می باشد. در عکاسی پرتره در فضای باز نیز به دلیل عدم کنترل نور طبیعی این شرایط می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که با احاطه و استفاده از روش هایی مانند هود و جلوگیری از حالت لنز فلیر با ابزار بسیار ساده ای مانند انواع مقوای تیره رنگ یا سیم این مشکل را رفع نمود.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی پرتره حرفه ای

 

حفظ پس زمینه

یکی از مواردی که بعد از اعضای صورت می تواند در عکاسی پرتره در فضای باز به شما کمک کند استفاده از پس زمینه های عالی و تاثیر گذار می باشد. از همین رو توصیه می شود تا پس زمینه هایی مناسب ایجاد نمایید که بتواند به زیبا سازی و ایجاد پرتره های رویایی و موفقی منجر شود. غالبا پس زمینه چندان وضوح بالایی ندارد چرا که در غیر اینصورت پرتره و جذابیت چهره را زیر سوال می برد. هدف ما از عکاسی پرتره در فضای باز استفاده از امکانات وسیع تری است که این روش در اختیار ما قرار می دهد. البته ابتکارات و خلاقیت های عکاس نیز تا حدود زیادی در این زمینه موثر است. شما می توانید پس زمینه را با بهره گیری از ژل های رنگی مختلف به رنگ های مختلفی در بیاورید تا در نهایت به رنگ مورد علاقه خودتان دست پیدا کنید. هر چند پس زمینه های ساده تر  بیشتر می توانند به شما یاری برسانند چرا که به تعبیری پس زمینه های شلوغ تمرکز را از بیننده می گیرند. پس از فوکوس روی صورت بدون شک پس زمینه پرتره در رتبه بعد قرار می گیرد. این نکته نیز که از ظرایف هنر عکاسی پرتره در فضای باز می باشد در آموزش عکاسی مقدماتی باید آموزش داده شود.

حفظ نظم طبیعی اشیا

بهتر است اجازه بدهید تا جزئی ترین مواردی که در صحنه وجود دارند وارد کادر شوند. در صورت استفاده از ترکیبات درست و منطقی می توانید از تمام تصاویر موجود در پرتره به نفع زیباسازی و بهبود عکاسی پرتره در فضای باز استفاده کنید. شما این اشیا را می توانید در زاویه های مختلفی که در برابر نور می گیرید نیز پیدا کنید. این اشیا هم رنگ بندی زیبایی به پرتره می دهند و هم به جذابیت آن کمک می کنند.

 

استفاده از تجهیزات جانبی مناسب

عکاسی پرتره در فضای باز
عکاسی پرتره

هنر عکاسی پرتره در فضای باز در ساده ترین شکل ممکن با بهره گیری از کمترین تجهیزات جانبی مانند دوربین و لنز مناسب صورت می گیرد. هر چند لازم است تا به این نکات در آموزش عکاسی مقدماتی نیز اشاره شود. در حالت کلی نیز بهره گیری از رفلکتور یا فلاش خروجی نیز کافی است. در اغلب موارد نیز خلاقیت های عکاس است که هنر عکاسی پرتره در فضای باز را جلوه دیگری می بخشد. عکاس با استفاده از ساده ترین و ابتدایی ترین امکانات می تواند تصاویر ماندگاری را ثبت نماید.

بیشتر بخوانید: انتخاب لنز مناسب برای عکاسی پرتره

 

تمرکز روی چشمهای سوژه

عکاسی پرتره در فضای باز
تمرکز روی چشم

استفاده از کلوزاپ های مختلف از جمله ویژگیهای تفکیک ناپذیر در این زمینه می باشد که عکاسی پرتره در فضای باز را متحول کرده است. در واقع اولین نقطه ای که بیننده تصاویر با آن مواجه می شود چشمهای فرد است. یعنی به عبارتی ارتباط بیننده از این طریق ایجاد می شود. به همین دلیل لازم است تا در عکاسی پرتره در فضای باز به این موضوع اهمیت خاصی داده شود. میزان وضوح یا شارپنس در چشمها می تواند زیبایی و جذابیت بی نظیری به عکس های شما بدهد. شما از طریق چشمهای شخص می توانید عمق حس و حال موجود در پرتره یا حاکم بر فضای آن را درک کنید.

 

آشنایی با منابع نور و نورپردازی در عکاسی طبیعت

عکاسی پرتره در فضای باز
منابع نور

اصولا در آموزش عکاسی مقدماتی برای عکاسان مبتدی انواع نور تشریح می شود. به طور خلاصه می توانیم بگوییم که نورهای مورد استفاده در عکاسی پرتره در فضای باز همان نورهایی هستند که در حالت کلی با آنها سروکار داریم و عبارتند از:

 • نور اصلی

  در واقع منظور از نور اصلی همان نوری است که برای عکاسی لازم است و ما نوردهی مناسب خودمان را از این طریق تامین می کنیم.

 • نورمکمل

  نور مکمل یا پوشاننده می تواند هر نوع سایه به وجود آمده را در عکاسی پرتره در فضای باز رفع کند. البته بهتر است میزان شدت و ضعف نور مکمل هم راستا با نور اصلی در نظر گرفته شود در غیر این صورت ممکن است همین نور مکمل موجب ایجاد سایه در عکس شود که چندان جالب نیست.

 • نور تفکیک کننده

  به نور تفکیک کننده در واقع نور پس زمینه هم گفته می شود. در واقع استفاده از نور تفکیک کننده در هر جهتی از پرتره می تواند مورد استفاده قرار گرفته و تاثیر مناسبی را برجا بگذارد. استفاده از نور جدا کننده به منظور تفکیک سوژه از پس زمینه پرتره می باشد. یعنی می توان از هر جهتی که مورد استفاده واقع شود و به شخص یا پس زمینه بتابد موجب جدایی شخص و پس زمینه پرتره شود. کنترل نور جدا کننده در عکاسی پرتره در فضای باز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که با استفاده از آن می توان مهارت های خودتان را نیز تقویت نمایید و از حرفه ای بودن خودتان لذت ببرید.

 

نکاتی که می تواند به شما در ایجاد یک پرتره درخشان کمک کند:

 • استفاده از عمق دادن کمتر به پرتره که در اصطلاح به آن بوکه می گویند از جمله عوامل جذابیت پرتره می باشد که می تواند به شما در این زمینه کمک کند.
 • بهره گیری از دوربین های دیجیتالی که به طور اتوماتیک روی سوژه فوکوس می کنند و می تواند نقاط بیشتری را انتخاب نموده و دامنه تمرکز را بالا ببرد.
 • از فرمت خام  raw استفاده کنید تا بتوانید عکسهایی با قابلیت ویرایش داشته باشید.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

البته هنر عکاسی پرتره در فضای باز به همین موارد محدود نمی شود و می توان نوآوری و خلاقیتهای زیادی در این زمینه انجام داد که توصیه می شود مشتاقان این رشته ضمن استفاده از دوره های مربوطه از قبیل آموزش عکاسی مقدماتی از شگردهای خاص خود نیز در این زمینه استفاده کنند.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۵ (۲ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.