آموزش انیمیشن سازی در مایا

انیمیشن سازی، تکنیک ها و قواعد خاص خود را دارد و کاربر بایستی با تمامی این تکنیک ها آشنایی پیدا کند تا بتواند تصاویری متحرک و خاص بسازد. در این مقاله می خواهیم در ارتباط با آموزش انیمیشن سازی مایا صحبت کنیم که یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای حال حاضر دنیاست که می تواند به ما در خلق تصاویر انیمیشن سازی کمک کند. با ما همراه باشید تا به جزئیات کامل این نرم افزار و آموزش های مربوط به آن بپردازیم.

آموزش انیمیشن سازی در مایا
نرم افزار مایا

انیمیشن سازی چیست؟

در اصطلاح عمومی، منظور از انیمیشن سازی به حرکت درآوردن انسان ها و تصاویر کارتونی است و این مراح، قواعد مربوط به خود را دارد. برای به حرکت در آوردن اشیاء و تصاویر سه بعدی از قاعده ای به اسم ریگ بندی بهره می بریم که باید مدل خاصی برای آن بسازیم. اما برای تصاویری ساده احتیاج به ریگ بندی نداریم. به هر حال برای به حرکت در آوردن تصاویر خاص و ساده نیاز به طی کردن مسیری به اسم انیمیت می باشد که در ادامه و در آموزش انیمیشن سازی مایا بیشتر در ارتباط با آن توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:  ۶ مرحله اصلی در پویانمایی

آموزش انیمیشن سازی مایا

برای آموزش انیمیشن سازی مایا، ۴ بخش کلی وجود دارد که در این آموزش به صورت کلی این ۴ بخش توضیح داده شده است. تمامی این ۴ بخش خود به زیر دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود و مخاطب قبل از این که بخواهد این دوره آموزشی را پشت سر بگذارد بهتر است با این موارد آشنایی پیدا کند. این ۴ دسته کلی به موارد زیر تقسیم بندی می شود:

  • مقدمه و معرفی نرم افزار مایا
  • مبانی انیمیشن سازی
  • اصول و قواعد انیمیشن سازی
  • تکنیک های مربوط به انیمیشن سازی
آموزش انیمیشن سازی در مایا 2017
آموزش انیمیشن سازی مایا

تقریبا باید بگوییم که در تمامی نرم افزارهای انیمیشن سازی این ۴ فصل وجود دارد و اگر کسی بخواهد تکنیک ها و قواعد مربوط به آموزش انیمیشن سازی مایا را بلد باشد باید به شکل کامل به این ۴ مبحث مسلط باشد. نکته ای که قابل توجه این است که این ۴ بخش بر اساس نرم افزار مایا طراحی شده و مخاطب بعد از گذراندن دوره به آسانی می تواند تکنیک ها و قواعد ساخت انیمیشن را بر روی نرم افزار مایا پیاده سازی کند.

اما همان طور که اشاره کردیم این ۴ مبحث خود به زیر دسته هایی تقسیم بندی می شوند. که در ادامه در خصوص این زیر بخش ها، برای آموزش انیمیشن سازی مایا می پردازیم.

 

مراحل انیمیشن سازی در مایا

در بخش اول همان طور که از اسم آن پیداست به محیط داخلی نرم افزار و معرفی منوها و زیر منوهای آن می پردازیم تا مخاطب بیشتر بتواند با چگونگی کارکرد آن آشنایی پیدا کند. دقت  داشته باشید که تمامی این بخش ها به همدیگر وابسته هستند و هر بخش مکمل بخش دیگری است، پس بهتر است آموزش ها به صورت مرتب و منظم از اول تا آخر دیده شود.

اما قسمت اصلی کار آموزش انیمیشن سازی مایا، در مبحث دوم شروع می شود. قسمت مبانی انیمیشن سازی خود به ۹ زیر بخش تقسیم بندی می شود. این مبحث بیشتر در ارتباط با مدیریت زمان و آشنایی با ابزارهای انیمیت کردن می باشد و مخاطب بعد از دیدن این مبحث می تواند آشنایی کلی با چگونگی کار کردن انیمیشن سازی در نرم افزار مایا داشته باشد. قسمت مهم دیگر آن ابزارهای تجسم سازی انیمیشن و ویرایش کردن آن است که حالت اولیه ای از انیمیشن به ما نشان می دهد.

آموزش انیمیشن سازی در مایا
مراحل انیمیشن سازی در مایا

آموزش انیمیشن سازی مایا از مبحث سوم به شکل کاملا جدی آغاز می شود و مخاطبی که بخواهد به صورت حرفه ای دوره را فرا بگیرد، لازم است قسمت های قبلی را با دقت ببیند و سپس به این دوره ها به شکل جدی نگاه کند. در مبحث اصول و قواعد انیمیشن سازی در مایا به مواردی هم چون سکون، انعطاف پذیری و مفصل بندی، حرکات ثانویه، زمان بندی، فاصله گذاری، قوس، مرحله بندی و طراحی مستحکم اشاره کرد. این مراحل از آموزش انیمیشن سازی مایا بسیار پر اهمیت است و اگر شخصی به این آموزش ها دقت نکند نمی تواند به یک انیمیشن ساز ماهر و حرفه ای تبدیل شود.

اما در آخرین بخش از آموزش انیمیشن سازی مایا به تکنیک های انیمیشن سازی می پردازیم. مبحثی که از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و برای طراحی و ساخت بازی های کامپیوتری دانستن این گام ضروری است.

قسمت ابتدایی این بخش شامل آشنایی با تکنیک های کار کردن با ویرایش انیمیشن است تا زمانی که در مراحل قبلی اشتباهی در خصوص طراحی انجام داده ایم بتوانیم به وسیله ویرایش کردن، آن را اصلاح کنیم. از دیگر موارد مربوط به این مبحث می توان به ساخت انیمیشن دورانی، ساخت انیمیشن برای استفاده در بازی های کامپیوتری، چگونگی سرعت بخشیدن به انیمیشن طراحی شده، استفاده قیود در صنعت انیمیشن سازی و مهم ترین نکته ها و توصیه های مربوط به آموزش انیمیشن سازی مایا اشاره کرد.

 

جمع بندی

صنعت انیمیشن سازی، صنعتی نوپا و بسیار مهم در کشور ایران به حساب می آید و شاهد آن هستیم که در سال های گذشته کارهای خوبی در این رابطه در خصوص طراحی انیمیشن برای کارتون و بازی های کامپیوتری صورت گرفته و این صنعت روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است، به همین دلیل دانشجویان و یا فارغ التحصیلان رشته های گرافیک، کامپیوتر و سایر اشخاصی که به صنعت انیمیشن سازی علاقمند هستند باید حتما دوره های آموزش انیمیشن سازی مایا را فرا بگیرند تا بتوانند کار و فعالیت خود را به صورت حرفه ای و تخصصی رونق ببخشند.

مرجع: wikipedia

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در انیمیشن سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.