آموزش بازاریابی دیجیتال

مقدمهآموزش بازاریابی دیجیتال یا به عبارتی دیجیتال مارکتینگ از چند سال پیش تا کنون به عنوان یکی از زیر مجموعه های مدیریت در رشته های تبلیغات و بازاریابی مورد توجه قرار گرفته است. از آنجایی که در سال های اخیر کاربران از فناوری و دانش مربوط به اینترنت به شکل گسترده ای در زمینه های مختلف استفاده می کنند از این رو آموزش بازاریابی دیجیتال به عنوان یک دانش ویژه در بهبود کسب و کارها مورد توجه بسیاری از کارآفرینان و شرکت های تازه تاسیس شده قرار گرفته است. این مقاله جهت آشنایی شما با دنیای بازاریابی آنلاین است و میتوانید برای یادگیری جامع تر از آموزش ویدیویی اصول بازاریابی اینترنتی در سایت بلدشو استفاده کنید.

آموزش بازاریابی دیجیتال
آموزش بازاریابی دیجیتال

در واقع می توان گفت بازاریابی دیجیتال دربر دارنده همه ابزارها و فعالیت های گوناگونی می باشد که می تواند حوزه مربوط به خدمات و یا تنوع بالایی از هر نوع محصول را شامل شود و این امر در سایه بستر دیجیتال امکان پذیر می باشد. بستر دیجیتال همه موارد مرتبط با اینترنت شامل موبایل و صفحات وب و سایر ابزارهایی است که دسترسی مشتریان را با سرعت بیشتر در هر زمان و مکانی با شرکت ارائه کننده خدمات برقرار می سازد.

آموزش بازاریابی دیجیتال کمک می کند تا شرکت بتواند با استفاده از همه تجهیزات اینترنتی موجود به بهترین شکل ممکن خدمات را در اختیار مشتریان بالقوه قرار دارد.

 

بهره مندی از تکنولوژی های جدید در بازاریابی دیجیتال

موفقیت در کسب و کار امروزه تنها با بهره مندی از تکنولوژی های جدید و امکان برقراری ارتباط سریع تر و بهتر با مشتریان امکان پذیر می شود؛ یکی از اهداف بازاریابی دیجیتال و یا از علل به وجود آمدن آن، آشنایی طیف وسیعی از مخاطبان با خدمات و محصولات یک شرکت است تا توسعه و گسترش فعالیت های یک شرکت و سوددهی به بهترین شیوه ممکن برای یک تجارت موجود باشد.

آموزش بازاریابی دیجیتال
تکنولوژی جدید در بازاریابی دیجیتال

در آموزش بازاریابی دیجیتال آشنایی با همه ابزارها و تکنولوژی های موجود در این زمینه الزامی بوده و به کارگیری تاکتیک ها در یک بازاریابی آنلاین می تواند دامنه بازاریابی دیجیتال را به شکل وسیعی مورد توجه قرار بدهد.

بازاریابی دیجیتال را می توان با ابزارهای مختلفی انجام داد که برخی از انواع این ابزارها به شکلی ساده در اختیار بسیاری از کاربران است و برای استفاده از برخی دیگر از امکانات لازم است که تخصص و تجربه کافی کسب شود.

 

ابزارهای بازاریابی دیجیتال

آموزش بازاریابی دیجیتال
ابزارهای بازاریابی دیجیتال

از جمله این ابزارها عبارتند از:

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو

  • روش های رایگان

بازاریابی دیجیتال به وسیله تولید محتوا و بهینه سازی محتوا که در آن قوانین سئو در مورد موتورهای جستجو به بهترین شکل ممکن رعایت شده باشد.سئو یا بهینه سازی موتور جستجو راهکاری رایگان در خدمت صاحبان وب سایت هاست که میتوانند با تولید حرفه ای محتوا و افزایش ارزش دامنه ی خود به نوعی به موتور جستجو نشان دهند که برای کاربران با ارزش هستند در نتیجه موتور جستجو نیز با بهبود جایگاه این سایت ها در نتایج جستجوی کاربران، به این سایت ها پاداش میدهد.

  • روش های پولی

علاوه بر سئو که یک راهکار رایگان برای بهبود وضعیت دسترسی شما در موتورهای جستجوست شما میتوانید از تکنیک های پولی موتورهای جستجو نیز برای دیده شدن استفاده کنید. ابزار گوگل ادوردز مسئول همین کار است. شما با توجه به کلمات کلیدی مورد نظر خود میتوانید با پرداخت هزینه در این ابزار، جایگاه ویژه ای در جستجوی کاربران پیدا کنید.

ابتدا و انتهای صفحه نتایج جستجو جایگاهی به شما اختصاص داده میشود و گوگل با قرار دادن برچسب تبلیغات در کنار لینک شما این پیام را به کاربران میدهد که این کلیدواژه در حیطه ی تبلیغات شما قرار دارد و شما مایلید که دنبال کنندگان این کلیدواژه به صفحه ی شما سربزنند. 

گوگل ادوردز

عبارت Ad داخل مستطیل نشان دهنده ی استفاده از گوگل ادوردز است. البته باید خاطر نشان کرد که با توجه به قیمت روز دلار این روش مانند گذشته مورد استفاده ی بازاریابان دیجیتال قرار نمیگیرد اما اگر مطابق با اصول حرفه ای پیش بروید پس از چند آزمون و خطا و بهبهود عملکرد خود میتوانید با بهینه سازی هزینه ها و انتخاب کلمات کلیدی مناسب ورودی مناسب را از کاربران داشته باشید.

 

بازاریابی دیجیتال از طریق شبکه های اجتماعی

این نوع بازاریابی که اغلب در اختیار بسیاری از افراد قرار دارند و امکان آشنایی با محصول و خدمات را برای شرکت ها ساده تر می سازند. شما میتوانید با ساخت یک پایگاه برای برند خود با کاربران تعامل برقرار کنید. تولید محتوا و ایجاد یک شخصیت برای برند و در آخر جلب اعتماد مشتری، کارهایی ست که میتوانید در شبکه های اجتماعی انجام دهید. در کنار روش های رایگانی که میتوانید با تولید محتوای درگیر کننده در شبکه های اجتماعی استفاده کنید، پلتفرم های پولی نیز در برخی از شبکه ها همچون فیسبوک وجود دارد که میتوانید با پرداخت هزینه و مشخص کردن خصوصیات مشتریان هدف خود آن ها را مخاطب تبلیغات خود قرار دهید.

حضور در هر شبکه ی اجتماعی و نوع فعالیت در آن علاوه بر خصوصیات برند به سبک و سیاق علاقه مندان فعال در آن شبکه ی اجتماعی نیز وابسته است. اینکه شما صفحه ی کسب و کار خود را بیشتر با عکس پر کنید یا ویدئو و یا عکس نوشته همگی وابسته به تخصصی ست که طی زمان و تعامل با کاربران آن شبکه ی اجتماعی به دست خواهید آورد.

بازاریابی ایمیلی

نفوذ نامه های الکترونیکی به زندگی روزمره ی ما غیر قابل انکار است. اگر همین حالا به ایمیل خود سر بزنید به احتمال بسیار زیادی حداقل یک ایمیل تبلیغاتی را مشاهده میکنید. ویژگیهایی همچون رایگان بودن، در دسترس بودن و نیز امکان گنجاندن محتوای بصری در داخل ایمیل باعث شده تا امروزه ایمیل مارکتینگ یکی از قوی ترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال به شمار برود؛ برای همین توصیه ی اکید میشود که تا سر حد امکان سعی کنید تا به ایمیل کاربران خود دسترسی پیدا کنید آن گاه با ارسال ایمیل های منظم هفتگی و یا روزانه(بسته به استراتژی کسب و کار شما) کاربران را در تعامل با کسب و کار خود نگاه دارید.

با افزایش تعامل کاربران اینترنت با شبکه های اجتماعی این تصور در میان برخی شکل گرفته است که شاید نقش ایمیل به نسبت سالیان گذشته کمرنگ شده است. اما اگر سری به آمار و ارقام روز درگیری مخاطبین با ایمیل مارکتینگ بزنید تماما به اهمیت ویژه ی بازاریابی ایمیلی پی خواهید برد.

بلاگ نویسی

بلاگ نویسی من جمله راهکارهایی ست که باعث میشود خود کاربرها شما را بیابند و با شما ارتباط برقرار کنند. شما میتوانید با شناخت نیازهای کاربران خود، متناسب با آن ها در وبلاگ خود تولید محتوا کنید و پس از پاسخ دادن به سوالات شکل گرفته در ذهن مخاطب و نیز اغناء وی، او را به محصولات یا خدمات خود سوق دهید. بلاگ هایی که به روز هستند و پیوسته متناسب با جستجوی کاربران، تولید محتوا انجام میدهند به یک پایگاه بسیار قوی برای جذب مخاطب تبدیل خواهند شد.

بازاریابی ویدئویی

پلتفرم های متنوعی در داخل موتورهای جستجو قرار گرفته اند که میشود به صورت رایگان بر روی آن ها ویدئو بارگذاری کرد؛ حال هر چه میزان جذابیت این ویدئوها بیشتر باشد، مخاطبین بیشتری با آن ها تعامل برقرار میکنند. گنجاندن تبلیغات در بین ویدئوهای جذاب و یا تولید محتوا و دادن اطلاعات در قالب ویدئو و سپس آشنا کردن مخاطب با برند تولید کننده ی آن ویدئوها یکی از روش هایی ست که میشود این روزها به خوبی از آن بهره برد. رایگان بودن و علاقه ی کاربران به تماشای ویدئو، این روش را در زمره ی ابزارهای خوب بازاریابی دیجیتال قرار داده است.

تبلیغات مستقیم

در بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ می توان از روش تبلیغات مستقیم نیز استفاده کرد که این تبلیغات در نوع هدفمند نیز وجود دارند و می توانند تبلیغات از طریق ابزارهای اینترنتی را نیز پوشش دهند. به عنوان مهم ترین اصل در بازاریابی دیجیتال می توان گفت که هدف تعامل با مشتریان است و این تعامل در صورتی به وجود می آید که مدیران درک روشنی از نیازهای مشتریان و نحوه ارائه خدمات به آنها داشته باشند. امرزوه بازاریابی دیجیتال به صورت یک ضرورت مورد توجه است تا بتواند استراتژی های مطلوب را در جهت افزایش درآمد در یک کسب و کار به کار گیرد.

 

عوامل تبدیل بازاریابی دیجیتال به امری ضروری

ابزارهای بازاریابی دیجیتال
اهمیت بازاریابی دیجیتال

عواملی که سبب می شوند بازاریابی دیجیتال به عنوان یک گام موثر و مهم در هر نوع کسب و کاری قلمداد شود شامل:

  • ایجاد فرصت مناسب برای توسعه و رشد کسب و کارهای کوچک که امکان تعامل با مخاطبان را با هزینه ای کمتر و سرعت بیشتر مواجه می سازد. در واقع این استراتژی با هزینه ای کم امکان تاثیر گذاری بالایی برای مشتریان دارد.
  • با استفاده از بازاریابی دیجیتال می توان مخاطبان را شناسایی کرده و تخمین تعداد افرادی را که احتمال خرید دارند و ممکن است به مشتری تبدیل شوند امکان پذیر می سازد. در این روش دسترسی به مشتریان واقعی وجود دارد.
  • با استفاده از این روش می توان مشتریان و خدماتی را که در جهت پشتیبانی از فعالیت ها و ارائه محصولات می باشد در اولویت قرار داد. با استفاده از این امر امکان یافتن راه حل برای حل مشکلاتی که در مورد محصولات برای مشتریان وجود دارد سریع تر و موثرتر است.
  • یکی از مزایای بازاریابی دیجیتال با کاربرد صحیح آن افزایش اعتماد در مخاطبان و برندسازی به شکل موثر است.
  • با این روش می توان در مورد نرخ بازگشت سرمایه اطمینان بیشتری کسب کرد و از آنجایی که این روش نیاز به سرمایه خیلی زیادی ندارد برای کسب و کارهای کوچک یک روش مقرون به صرفه می باشد.
  • ابزار و دامنه هایی که برای دیجیتال مارکتینگ موجود هستند با وجود تنوع زیاد، شرکت ها را قادر به استفاده از انواع روش ها و انتخاب بهترین روش ممکن می سازند. با کاربرد این نوع بازاریابی در نهایت شما به عنوان یک بازاریاب حرفه ای در کار خود ترکیب مناسبی از ابزارها و تکنیک ها را انتخاب می کنید تا بتوانید شرکت خود را به هدفی که قرار است برسانید.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

آموزش بازاریابی دیجیتال به عنوان آموزش کار با ابزارها و بهره مندی از تکنیک هایی هستند که در ارتباط با دنیای فناوری و دیجیتال جهت توسعه یک کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند. استراتژی آموزش بازاریابی دیجیتال به یک کسب و کار کمک می کند تا حد امکان با مخاطبان بیشتری تعامل داشته باشد و بتواند توسعه مناسبی در ارائه خدمات و یا فروش محصولات به مشتریان ایجاد کند به گونه ای که این امر سبب سوددهی و پیشرفت شرکت شود. امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله، اطلاعت مفید و ارزشمندی در رابطه با آموزش بازاریابی دیجیتال در اختیارتان گذاشته باشیم.

 

برگرفته از:

hubspot.com

thesocialms.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.