آموزش سرعت شاتر

اگر به تازگی حرفه عکاسی را شروع کرده‌اید و یا از علاقه مندان به این هنر هستید و یا قصد کسب درآمد از این حرفه را دارید، در مقاله آموزش سرعت شاتر با ما همراه شوید؛ چرا که تغییر سرعت شاتر و نکات مرتبط با آن از مواردی است که در کیفیت عکس‌ های شما تاثیر بسیاری دارد. در عین حال اگر یک فرد حرفه‌ای هستید که مدت طولانی عکاسی کرده‌اید نیز این مقاله مناسب شما خواهد بود؛ زیرا حتما نکات و تکنیک‌ هایی را در آن پیدا خواهید کرد که تا به حال نمی‌دانستید و به کمک آن‌ها می‌توانید کیفیت تصاویر خود را افزایش دهید. برای یاد گرفتن تمامی ناگفته‌ها در رابطه با تغییر سرعت شاتر، مقاله را تا انتها بخوانید و تمرین‌هایی که در انتهای متن برای شما در نظر گرفته ایم انجام دهید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن در زمینه تنظیم سرعت شاتر حرفه‌ای شوید. پس با آموزش سرعت شاتر همراه ما باشید.

 

آموزش سرعت شاتر

 

مفاهیم اولیه در رابطه با سرعت شاتر

آموزش سرعت شاتر
مفهوم سرعت شاتر

سرعت شاتر را می‌توان به سادگی و با دوری جستن از مفاهیم سنگین تعریف کرد، سرعت شاتر به معنی مدت زمانی است که نور به فیلم یا حسگر اجازه می‌دهد تصویر را ثبت کند و هر تغییر در سرعت (بسیار مشابه تغییرات دیافراگم) به عنوان یک توقف شناخته می‌شود که در بحث آموزش سرعت شاتر بسیار مهم است. شما با تنظیمات گسترده‌ای که برای تغییر سرعت شاتر وجود دارد می‌توانید در هر لحظه خلاق باشید و تصاویر خلاقانه‌ای نیز بیافرینید. به هر حال یک فاکتور مهم که شما حتماً باید آن را به خاطر داشته باشید این است که هر گاه سرعت شاتر را کم یا زیاد می‌کنید باید این تغییر ایجاد شده را بالانس کنید و این کار به طور معمول با کمک دیافراگم صورت می‌گیرد، اما راه دیگری نیز مانند استفاده از فیلترهای ایزو iso وجود دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: مفهوم اپرچر(دیافراگم) در عکاسی، مفهوم ایزو در عکاسی، تاثیر ایزو بر روشنایی

 

راه‌های جبران تغییرات ایجاد شده با تغییر سرعت شاتر

در حالی که شما با بالا بردن سرعت شاتر، میزان نوری را که به سنسورها می‌تابد کاهش می‌دهید، باید این فقدان نور کافی برای ثبت تصویر را از طریقی جبران کنید. دو راه برای این جبران وجود دارد:

 • دیافراگم بزرگتر (ایجاد عمق کمتر)
 • تنظیم حساسیت بالاتر و برعکس

استایل و سبک عکاسی شما و آنچه که تمایل دارید از آن عکاسی کنید عامل بسیار مهمی در تعیین و تغییر سرعت شاتر شما می‌باشد و شما با توجه به سوژه‌تان که قصد دارید از آن عکاسی کنید سرعت شاتر را تنظیم خواهید کرد.

 

آموزش سرعت شاتر و نکات آن
عکاسی از حیات وحش

 

اگر شما عکاس ورزشی و یا حیات وحش باشید به ناچار اکثر اوقات از سرعت بالای شاتر استفاده خواهید کرد. اما اگر استفاده از این سرعت بالا ممکن نباشد و کیفیت عکس ثبت شده شما را کاهش دهد چه خواهید کرد؟ برای مثال هنگامی که در یک بازی شبانه فوتبال توجه شما به جمعیت عظیم تماشاگران است و قصد عکاسی از آن‌ها را دارید، اگر میزان سرعت شاتر را افزایش دهید نور شما کاهش خواهد یافت و استفاده از ابزار ایجاد فلاش نیز به دلیل فاصله زیاد امکان پذیر نیست پس راه حل چیست؟

مشکلی که در بسیاری از عکس‌های گرفته شده به چشم می‌خورد، تاری این عکس‌ها می‌باشد که اغلب به دلیل کاهش سرعت شاتر، زمان نوردهی افزایش یافته و یا لرزش دست است که موجب بلوری شدن و تار شدن عکس ها خواهد شد.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موجب کاهش کیفیت عکس‌های شما شود استفاده از دوربین های تمام اتوماتیک می باشد که تمامی تنظیمات مرتبط با مکان‌های مختلف برای عکاسی را به صورت خودکار انجام می دهند. این دوربین ها با تشخیص نور فلاش و استفاده سرخود از فلاش پر قدرت در جهت تولید نور زیاد، سرعت شاتر را کاهش داده و با این تنظیم اتوماتیک خود کیفیت عکس شما را خراب می‌کنند و عکس یا تار خواهد شد و یا نویزدار می شود. پس این مورد را در آموزش سرعت شاتر در نظر بگیرید.

چه کار خواهید کرد اگر در هنگام طلوع خورشید قصد عکاسی از حیات وحش را داشته باشید و ابزار نوردهی مانند فلش در اختیار نداشته باشید؟ و یا هنگامی که خورشید در حال بالا آمدن است و تنظیمات اتوماتیک دوربین به شاتر شما اجازه سرعت بالا را ندهد؟ برای پیدا کردن یک راه چاره در پاراگراف‌های بعدی با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: راز داشتن عکس های شارپ تر، آشنایی با انواع لنز در عکاسی

 

افزایش ایزو یا قرار دادن یک فیلم

حالا که با مشکلاتی که کاهش و یا افزایش سرعت شاتر برای شما ایجاد می کند آگاه شدید، باید به دنبال راهی برای رفع این مشکلات ناشی از تغییر سرعت شاتر باشیم تا به خوبی آموزش سرعت شاتر را فرا بگیریم. شما برای دور زدن مشکلات ایجاد شده به سبب تغییر سرعت شاتر T دو راه پیش رو دارید (با فرض آن که از دوربین اتوماتیک استفاده می کنید) یکی افزایش دادن دستی مقدار ایزو و دیگری استفاده از فیلم می باشد.

 • قرار دادن فیلم یکسره برای ایزو بین ۴۰۰-۸۰۰
 • جای دادن فیلم همراه

توجه: قبل از دیجیتال شدن دوربین ها، جای دادن فیلم وقتی صورت می گرفت که نور کمی به صورت کامل به فیلم می تابید و شاتر سرعت خود را افزایش می داد. بهترین پرتوگیری موجود که می توانید انجام دهید با ۳۰th/sec در F2.8.  می باشد. شما باید ایزو دوربین خود را از ۱۰۰ به ۴۰۰ افزایش دهید تا ۲ توقف بیشتر در حین عکاسی به شما بدهد – ۱۲۵th/sec at F2.8.

به هر حال نوردهی کم موجب کاهش کیفیت می شود مگر اینکه به لابراتوار چاپ عکس و یا ادیتور عکس ها بگویید که خسارت وارد شده به عکس شما را از راه های گوناگون جبران کند. لابراتوار عکاسی با تنظیم زمان باز بودن لنز و دریچه میزان ایزو لازم برای داشتن عکسی با کیفیت را برای شما تنظیم می کند و یا اینکه ایزو عکس را با توجه به میزان نوردهی مطابقت خواهد داد. این بدان معناست که تمامی تصاویر گرفته شده توسط شما از کیفیت خوبی برخوردارند و شما مفاهیم اولیه عکاسی را به خوبی فرا گرفته اید و عکس هایتان تعدادی کمی نقطه دارد که در عکاسی با دوربین دیجیتال به این دانه ها و نقطه های سفید موجود در عکس نویز می گویند. در کل انجام تمامی این روندهایی که باید برای کاهش خسارات وارد شده به عکس ها که به دلیل تنظیم اشتباه سرعت شاتر و نوردهی بوده، بسیار پیچیده و وقت گیر خواهد بود.

 

استفاده از ایزوها

آموزش سرعت شاتر
ایزو در عکاسی

یکی از زیبایی‌ های استفاده از slr این است که شما می توانید میزان حساسیت ایزو را برای هر شات به صورت منحصر به فرد تنظیم کنید، بدون آنکه نیاز باشد تمام مراحل سخت و طاقت فرسای سناریوی بالا را تکرار کنید؛ چرا که دیگر خطاهای مربوط به دوربین دیجیتال در تنظیم ایزو و شاتر وجود ندارند.

برای هرچه بهتر ثبت کردن سوژه و فعالیت مورد نظری که قصد عکس برداری از آن را دارید، در زمانی که نور خوب نیست و دیافراگم دوربین شما باز شده است، برای آنکه سرعت شاتر بالاتری داشته باشید و شرایط را متعادل کنید، ایزو را کاهش دهید. دوباره یک توقف و دگرگونی در میزان ایزو، یک توقف افزون بر توقف قبلی به شما خواهد داد. برای مثال از ۱۰۰ تا ۲۰۰ و ۶۰th/sec تا. ۱۲۵th/sec.

تنظیم صحیح ایزو در هنگام ثبت تصاویر که از دیگر نکات مهم آموزش سرعت شاتر است، حتماً میزان نویز را در شات های شما کاهش خواهد داد؛ با این وجود در بسیاری از موارد و سوژه ها، نویزها در یک مرحله به صورت قابل قبول از عکس شما پاک خواهند شد. برای حذف نویزها، نرم افزارها و لابراتوارهای بسیاری وجود دارند و شما می توانید با استفاده از برنامه هایی مانند نیت ایمیج neat image به رفع اندک نویزهای باقیمانده در تصاویر خود بپردازید. دقت داشته باشید که ممکن است با حضور کمترین میزان نویز، کیفیت کار شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

 

سرعت شاتر پایین

 

آموزش سرعت شاتر و تغییر آن
عکاسی در شب

 

سرعت شاتر پایین به صورت معمول در دورنمای مناظر، عکاسی از معماری در نماها، شب و حتی جلوه های ویژه مورد استفاده قرار می گیرد و امری بسیار ضروری است. بسیاری از این سوژه هایی که در بالا از آن‌ها نام بردیم، به عمق تصویر زیادی نیاز دارند. تنها راهی که برای گرفتن چنین عکس هایی وجود دارد، تنظیم دریچه دیافراگم روی ۱۶ و کمتر از این مقدار می باشد. برای آنکه هر چه زودتر به عمق دلخواه خود در تصاویر برسید می‌توانید از افکت knock-on استفاده کنید تا سرعت شاتر شما کاهش یابد و عکس شما با کیفیت مطلوب و دلخواهتان پدید آید.

در انتها نیز یک نکته خارق العاده به شما خواهیم گفت: اغلب اوقات در عکاسی هایی که از منظره با عمق زیاد صورت می گیرد، شما شاهد استفاده عکاسان از سه پایه هستید. چرا که بهترین میزان نور در هنگامی است که خورشید غروب و یا طلوع می کند و شدیدترین میزان نور ممکن را دارد. برای آن که بتوانید بهترین عمق ممکن را از عکاسی منظره بگیرید، به کمترین میزان سرعت شاتر و یک دیافراگم کوچک نیاز خواهید داشت. پس حالا که از فایده یک سه پایه در عکاسی آگاه شدید، وقتش است که نسبت به خرید آن اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: سه پایه خوب برای عکاسی منظره

جمع بندی

با تمرین، شما فورا متوجه خواهید شد که سرعت شاتر مورد نیاز برای عکاسی در هر شرایطی چیست. برای آن که آموزش سرعت شاتر را تکمیل کنید و به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید نیاز به تمرین و تلاش زیادی دارید. باید خود را در شرایط و موقعیت های مختلف قرار دهید تا بتوانید با مدیریت شرایط، عکس های بهتری خلق کنید و در اصطلاح لم کار را به دست آورید. این کار علاوه بر آنکه به مهارت های شما می افزاید، آلبوم عکس های حرفه ای شما را نیز تکمیل خواهد کرد و در داشتن یک شغل خوب به شما کمک خواهد کرد.

 

برگرفته از: all-things-photography.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

نظری موجود است.

 1. ساغری

  ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۳ قبل از ظهر

  واقعا سرعت شاتر خیلی مهمه
  من نفسم رو حبس میکنم و با سرعت کارایی میکنم عجیب

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.