آموزش عکاسی دیجیتال

مقدمهوجود دوربین های دیجیتال همانطور که در آموزش عکاسی دیجیتال نیز به آن پرداخته می شود به تنهایی برای گرفتن یک عکس که بتواند رضایت عکاس را نیز فراهم کند کافی به نظر نمی رسد. آموزش عکاسی دیجیتال به شما نشان می دهد که همواره در کنار استفاده از دوربین های مختلف و از جمله دوربین های دیجیتال لازم است تا با تکنیک های هنر عکاسی و تسلط کامل بر دوربین آشنا شوید تا بتوانید عکس ها و تصاویری حرفه ای و ماندگاری را به دوستداران و علاقمندان این هنر بی نظیر تقدیم کنید. از همین رو شرکت در دوره های مختلفی که تحت عنوان آموزش عکاسی دیجیتال با توجه به ریزه کاریهایی که در این حرفه وجود دارد ضروری به نظر می رسد. فراگیری عکاسی و حضور در دوره های مجازی یا حضوری آموزش عکاسی دیجیتال می تواند ضمن شناسایی تجهیزات لازم شما را با جدیدترین متدهای عکاسی از جمله عکاسی پرتره با اندروید یا عکاسی پرتره در فضای باز آشنا سازد.

 

آموزش عکاسی دیجیتال
عکاسی دیجیتال

وضوح دوربین های دیجیتالی در نوع خود خیره کننده است و برندهای معتبری در این زمینه مشغول فعالیت و ارتقا محصولاتشان می باشند. شما با کمی صبر و تحمل می توانید با تنظیمات این نوع از دوربین ها آشنا شوید و در مدت زمان بسیار اندکی مثل یک عکاس حرفه ای، عکس بگیرید. به عنوان مثال می توانید بفهمید که چرا بعضی عکسهای شما در نهایت خجالت آور است و برای این کار باید حالت اتوماتیک دوربینتان را مقصر اصلی بدانید. در واقع آموزش عکاسی دیجیتال به شما می آموزد که دوربین دیجیتال شما هرچند می تواند دارای کاربردهای فوق العاده ای است ولی چندان هم هوشمند و کارآمد نیست؛ برای مثال باید بر تنظیمات تاری پس زمینه و یا رنگ هایی که بر اثر اشتباهات عکاس بسیار غلیظ و تیره تر از حد معمول می شوند، تسلط پیدا کرد. در این مطلب سعی می کنیم تا به نکات مورد توجه و با اهمیت در آموزش عکاسی دیجیتال به صورت مختصر اشاره کنیم.

 


دوره آموزشیما در عصر طلایی عکاسی زندگی می‌کنیم، عکس‌ها برای بیان یک روایت، فروش یک محصول و ثبت لحظاتی که علاقمند هستیم با دیگران به اشتراک بگذاریم، گرفته می‌شوند. در دوره ی ویدیویی گام های اولیه برای افراد تازه کار، نگاهی اجمالی به مفاهیم اصلی عکاسی می اندازیم و دوره ‌های آموزشی‌ای که در فراگیری اصول عکاسی به شما کمک می کنند را معرفی می‌کنیم. مهم نیست در چه سطحی از عکاسی قرار دارید، این دوره‌ی آموزشی یک منبع عالی برای یادگیری هرچه بیش‌تر پایه ها در زمینه ‌ی عکاسی محسوب می شود.

سرفصل های دوره آموزشی (ترجمه و دوبله شده توسط تیم بلدشو):

 • معرفی دوره
 • موارد ضروری
 • ارتقا مهارت های عکاسی
 • کار با نرم افزار
 • نتیجه گیری

 

آشنایی با اصول اولیه آموزش عکاسی دیجیتال

 

 • با اعداد و ارقام روی لنز  آشنا شوید: این اعداد و ارقام بیانگر فاصله کانونی لنز(۵۵- ۱۸) و اندازه باز و بسته شدن دیافراگم(اپرچر) می باشد که به صورت اعداد ۱:۳٫۵-۵٫۶ نمایش داده می شوند. همچنین عدد Ø۵۲mm نشان دهنده دهانه قطر لنز دوربین شما می باشد. همچنین اعداد ۱:۲ و ۱:۱ نیز به ترتیب به تله فوتو بودمن یا ماکرو بودن لنز دوربین دیجیتال شما اشاره دارند. علامت II ”  نیز به ارتقای عدسی اشاره دارد.

بیشتر بخوانید: دیافراگم(اپرچر)

 

 • آشنایی با حالت های مختلف دوربین های دیجیتال: غیر از مراحل استفاده از دوربین و آشنایی با قطعات جانبی در ر آموزش عکاسی دیجیتال و همچنین قطعات تشکیل دهنده آن لازم است تا با حالت های مختلف دوربین آشنا شوید تا تصویری زیبا و ماندگار را خلق نمایید. آموزش عکاسی دیجیتال که در مواردی به صورت فیلمهای ویدئویی نیز ارائه می شود، این حالت ها را به بهترین شکل ممکن تشریح و نحوه تنظیم آنها نیز برای کاربر تشریح می شود. به طور معمول دوربین های دیجیتالی در حالت اتوماتیک تنظیم می شوند تا تصاویری واضح و زیبا را شکار کنند. در مواردی با بهره گیری از سنسورهای مربوطه دوربین سعی می کند تا با استفاده از حرکات چشم شما هماهنگ شود و به اصطلاح تصویری دلخواه را به شما بدهد. به طور کلی حالت های دوربین دیجیتال که در آموزش عکاسی دیجیتال به آنها اهمیت ویژه ای داده می شود. عبارتند از:

 

حالت پرتره

آموزش عکاسی دیجیتال
حالت پرتره

زمانی که شما قصد دارید تا صرفا از یک سوژه خاص عکس بگیرید این حالت به شما کمک می کند تا پرتره هایی زیبا با پس زمینه هایی زیبا و جذاب را ثبت نمایید. افراد حرفه ای که در زمینه عکاسی پرتره با موبایل فعالیت می کنند از این طریق بیشتر به نتیجه مطلوب دست پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره با موبایل

 

حالت زوم اشیا

آموزش عکاسی دیجیتال
حالت زوم اشیا

در این حالت نیز که غالبا به منظور عکاسی از اشیا، گل و گیاهان و یا حشرات مختلف استفاده می شود می توانید با ظرافت و تیزبینی خاصی سوژه را در قاب دوربینتان تسخیر کنید.

 

حالت منظره

آموزش عکاسی دیجیتال
حالت منظره

در این حالت فوکوس یا تمرکز دوربین روی تصویر گسترش بیشتری پیدا می کند و حتی نقاط مبهم مانده و ناشناخته تصاویر نیز نمایان می شوند. به همین دلیل حالت منظره را در آموزش عکاسی دیجیتال به عنوان بهترین حالت و گزینه موجود برای عکاسی طبیعت شناخته می شود.

 

حالت پویا یا ورزشی

آموزش عکاسی دیجیتال
حالت پویا یا ورزشی

در این وضعیت می توان از اشیا یا جانداران در حال حرکت به بهترین شکل ممکن عکس گرفت. اصول اولیه آموزش عکاسی دیجیتال به شما یاد می دهد که از این وضعیت به عنوان بهترین گزینه ممکن برای ثبت لحظه های حیات وحش یا مسابقات ورزشی مختلف بهره بگیرید و از همین رو یکی از بهترین حالت های دوربین های دیجیتال به شمار می روند.

 

وضعیت شب

آموزش عکاسی دیجیتال
وضعیت شب

از وضعیت شب دوربین های دیجیتالی در فضاهای تاریک یا نیمه تاریک استفاده می شود. هر چند شاید در مواردی به منظور ثبت دقیق تصاویر لازم باشد تا از تجهیزات جانبی عکاسی نیز استفاده کنید. به عنوان مثال سه پایه عکاسی یکی از لوازم جانبی بدین منظور می باشد که در تثبیت و جلوگیری از حرکات اضافی دوربین به شما یاری می رساند.

بیشتر بخوانید: سه پایه عکاسی

 

حالت فیلم

در این حالت که به عنوان فیلمبرداری در دوربین شما ایجاد شده است می توانید از صحنه های متحرک مربوط به اشیا یا سایر جانداران را با بهترین کیفیت ممکن ثبت نموده و همزمان از امکانات مختلفی از قبیل صدا و وضوح تصاویر نیز بهره بگیرید. هر چند یکی از کارهایی که آموزش عکاسی دیجیتال به شما می آموزد استفاده از امکان عکس گرفتن در کنار ثبت تصاویر متحرک می باشد.

 

حالت سفارشی

در این حالت هر چند می توان از وضعیت دیجیتالی دوربین استفاده کرد ولی می توان گزینه های موجود را به نحو دلخواه تنظیم کرد به نحوی که بتوان از آن به بهترین شکل ممکن بهره برداری کرد. یکی از راههایی که به عنوان استفاده از بهترین فضا و امکانات موجود در آموزش عکاسی دیجیتال به آن پرداخته می شود استفاده از همین وضعیت می باشد.

 

آموزش عکاسی دیجیتال و روش های نوردهی مطلوب

از جمله روش هایی که می توان از این راه به نتایج مطلوبی به خصوص در زمینه عکاسی پرتره به آن دست پیدا کنید استفاده از روش های نوردهی در دوربین های دیجیتال می باشد. مهم ترین روش های نوردهی عبارتند از :

 • دیافراگم بزرگ که بتواند حوزه نور بیشتری را جذب نماید و بر عکس
 • افزایش سرعت شاتر مربوطه یا کاهش آن با توجه به نوع و کیفیت عکس

البته موقعیت گرفتن عکس یا شرایط دیگری از قبیل خرابی دوربین یا نواقص جزئی و جدی نیز می توان ددر کیفیت تصاویر ثبت شده موثر واقع شود. استفاده از سایبان های مربوطه یا سه پایه و لوازم جانبی نورگیر در فضاهایی که داری نور شدید و تند هستند نیز به نوردهی مطلوب یاری می رساند.

 

وسواس های عکاسی

آموزش عکاسی دیجیتال
وسواس های عکاسی

در آموزش عکاسی دیجیتال هر چند پرداختن به جزئیات در رفع و گره گشایی برخی مشکلات می تواند تاثیرگذار باشد با این وجود لازم است تا خواسته های خودتان را به طور صریح بیان کنید و اهدافتان را تعیین نمایید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. عمده ترین سوالات شما که می توانند به نتایج مثبت منتهی شوند در حوزه موارد زیر می باشند.

 • تعیین فاصله لازم با سوژه
 • مکان و زمان قرارگیری سوژه
 • حفظ تعادل سوژه
 • تعیین فوکوس، گسترش میدان دید و عمق دادن به آن

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

برای یادگیری و آموزش عکاسی دیجیتال لازم است تا اصول حرفه ای را در این زمینه رعایت کنیم تا بتوانیم نتایج درخشانی را در این زمینه کسب کنیم. آشنایی با نوع کاربردهای دوربین های دیجیتال موجود در بازار و دستورالعمل های استفاده از آن قبل از خرید آن می تواند در این زمینه به علاقمندان یاری برساند.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 امتیاز ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 امتیاز ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی‌کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

۲ نظر از شما

 1. شادی

  08 فوریه 2019 در 12:15 ق.ظ

  عکس توی شب از این چیزمیزای فایرورکی خیلی حال میده

  پاسخ

 2. آلفا

  28 آوریل 2020 در 11:28 ق.ظ

  دلم غش رفت برای کیفیت این عکس ها و رنگشون. با ادم حرف میزنن. البته قراره عکس محصولات ما هم اینجوری در بیاد انشالله. تو سایتمون هست اینجا بیاید ببینید. hooshmandbms.ir

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.