عکاسی ماکرو
به این مطلب رای دهید

مقدمهاین روزها، عکاسی ماکرو یکی از محبوب ترین و گسترده ترین زیر مجموعه های هنر عکاسی محسوب می شود. با توجه به قابلیت هایی که دوربین های جدید در اختیار ما می گذارند (از گوشی های هوشمند گرفته تا پیشرفته ترین دوربین های حرفه ای) گرفتن عکس های ماکرو به سادگی تنظیم کردن و فشردن چند دکمه شده است. البته ممکن است نتیجه همیشه آنقدرها هم رضایت بخش نباشد. ولی با تمرین و یادگیری تکنیک های پایه می توانید کاملا امیدوار باشید.

قبل از این که با ارائه نکات آموزشی عکاسی ماکرو به شما کمک کنیم تا سطح عکاسی خود را بالا ببرید، بهتر است کمی در مورد آن صحبت کنیم.

 

آموزش ویدیویی عکاسی پرتره                                                                                                مشاهده دوره

عکاسی ماکرو چیست؟

عکاسی ماکرو به شیوه خاصی از عکسبرداری گفته می شود که اشیای ریز را سوژه ی خود قرار داده و تصویری بزرگ از آن ها را ثبت می کند. سوژه های معمول آن، حشرات و گیاهان ریزی هستند که معمولا به آن ها بی توجه ایم یا با چشم غیر مسلح نمی توانیم به خوبی آنها را مشاهده کنیم و زیبایی و رنگ های آن ها را درک کنیم. همچنین از این نوع عکاسی برای به نمایش گذاشتن زیبایی های جواهرات از نزدیک نیز می توان بهره برد. عکاسی ماکرو از فرم هایی است که تقریبا در تمام لحظات عکاسی، فارغ از شرایط می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

واقعی بودن یک عکس ماکرو، به مقدار بزرگنمایی آن وابستگی دارد. بزرگنمایی ایده آل، یک به یک است. به این معنا که شی یک اینچی به گونه ای روی سنسور دوربین قرار داده شود که تصویر آن نیز یک اینچ باشد. وقتی این قرارگیری به میزان نصف اندازه شی در دنیای واقعی باشد، همان جسم یک اینچی به اندازه نیم اینچ بر روی سنسور دوربین ثبت شود، بزرگنمایی یک به دو است.

عکاسی ماکرو قطره آب
قطرات آب بر روی گلبرگ

امروزه بر روی تمام دوربین ها، از دم دستی ترین آنها که بر روی گوشی های موبایل یافت می شود گرفته تا پیشرفته ترین شان، ابزارهای مخصوص عکاسی ماکرو را تعبیه کرده اند. این ابزارها به کاربر کمک می کند تا از اشیا ریز از فاصله ای نزدیک عکس برداری کند. در این حالت دوربین به طور خودکار اجزای لنز را به گونه ای تغییر می دهد که به سنسور نزدیک تر شده و برای فوکوس از فاصله نزدیک مناسب باشند. در خیلی از موارد، حتی نیازی به تهیه لنزهای حرفه ای گران قیمت نیست؛ البته برای گرفتن یک عکس ماکرو واقعی و حرفه ای شما نیاز دارید تا دوربین خود را به لنزهای مناسب تجهیز کنید.

بیشتر بخوانید: از عکاسی ماکروگرافی چه می دانید؟

 

نکات آموزشی عکاسی ماکرو

البته با خرید گران ترین و بروزترین لنزها هم نمی توان تضمین کرد که می توانید به عکس های ماکرو واقعی دست پیدا کنید! پس بهتر است قبل از هر چیز، نکاتی را در مورد تنظیم شرایط محیطی و دوربین بدانید. شاید تا اینجا کمی ناامید شده باشید و تصور کنید عکاسی ماکرو بسیار دشوار است؛ اما این طور نیست، مخصوصا بعد از دنبال کردن نکات آموزشی که ما در اختیار شما می گذاریم.

یک لنز ماکرو خوب تهیه کنید

در حالی که دوربین های امروزی اکثرا قابلیت عکاسی ماکرو را در اختیار شما می گذارند، عموما بیشتر از بزرگنمایی یک به یک را نمی توانند ارائه کنند. اگر عکس های با کیفیت و مناسب برای گالری ها و مجلات می خواهید، باید جهت خرید یک لنز مناسب برای عکاسی ماکرو دست به کار شوید. شرکت کانن Canon لنزهای متنوعی با توانایی های بسیار متفاوت در اختیار شما می گذارد که البته بعضا قیمت های بالایی نیز دارند. در هر صورت اگر می خواهید عکس های ماکرو با کیفیت بگیرید باید این سرمایه گذاری را انجام دهید.

لنز عکاسی ماکرو
لنز ماکرو

نکته تکمیلی: اگر قصد عکاسی از اشیا صاف، نظیر سکه یا تمبر را دارید، از لنزهای flat-field استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع لنز برای عکاسی

شئ مناسبی برای عکاسی انتخاب کنید

برخلاف تصور عمومی، هر چیزی برای عکاسی ماکرو مناسب نیست. اجسامی وجود دارند که وقتی از نزدیک و بدون زمینه مورد عکاسی قرار می گیرند به خوبی قابل تشخیص نیستند و اگر بیننده نتواند آن را تشخیص دهد چگونه می تواند از عکس شما لذت ببرد؟ البته در نهایت، این ترجیحات زیبایی شناختی و سلایق شماست که تعیین کننده است. اگر سوژه مورد نظر شما به طور واضح در عکس ماکرو به تصویر کشیده نشده است، اما همچنان از لحاظ زیبایی شناختی دلپذیر است، می تواند سوژه مناسبی باشد.

اشیاء معمول عکاسی ماکرو، حشرات کوچک، پروانه ها، قطرات باران، اجسام کوچک مانند عروسک های مینیاتوری، جواهرات و لوازم خانه هستند. اشیاء ثابت برای عکاسی ماکرو راحت ترند، در صورتی که عکاسی از حشراتی که حرکت می کنند، می تواند چالش برانگیز باشد. از مهم ترین نکات در عکاسی از آنها این است که فاصله ی خود را در حدی حفظ کنید که باعث ترساندن آن ها نشوید.

جواهرات عکاسی ماکرو
عکس ماکرو از جواهرات

نقطه کانونی طولانی تری را برای اشیا زنده در نظر بگیرید

در هنگام خرید لنز، باید این نکته را رعایت کنید و به دنبال لنزهایی باشید که فاصله کانونی بیشتری در اختیار شما می گذارند. این مسئله باعث می شود که بدون این که خودتان به سوژه عکاسی نزدیک شوید، به صورت دیجیتال این کار را انجام دهید تا محیط طبیعی زندگی جانور را دستخوش تغییر نکنید. بهترین فاصله کانونی برای چنین شرایطی، حداقل ۹۰ میلی متر است.

از تجهیزات مختلف کمک بگیرید

حتی بدون داشتن یک لنز مخصوص عکاسی ماکرو نیز می توان عکس های خوبی گرفت، در صورتی که از تجهیزات کمکی مناسب بهره ببرید. برای مثال، فیلتر کلوز آپ یا شیشه با قابلیت بزرگنمایی که به “ماکرو لنز بی پول ها” نیز مشهور است و اصطلاحا به آن دیوپتر گفته می شود. این وسیله به لنز معمولی دوربین شما پیچ می شود و به شما در عکاسی ماکرو کمک قابل توجهی می کند.

عکاسی ماکرو دیوپتر
دیوپتر

بلو یا لوله های شبیه آکاردئون نیز از تجهیزاتی هستند که با باز شدن به شما کمک می کنند تا کلوزآپ های بسیار نزدیک به سوژه مورد نظرتان را بگیرید. همچنین می توانید از آداپتورهای مخصوص لنز خود استفاده کنید که به شما اجازه می دهد به صورت دستی دیافراگم(اپرچر) را دستکاری کنید.

بجای استفاده از سه پایه، بهتر است از وسایل مختلف برای ساخت دست سوم بهره ببرید که به شما کمک می کنند جسم مورد نظر را در حالتی ثابت نسبت به لنز خود قرار داده و محدودیت های کار با سه پایه را نیز ندارند.

بیشتر بخوانید: مفهوم دیافراگم(اپرچر) در عکاسی

پس زمینه عکس تان را تنظیم کنید

عکاسی ماکرو از اجسام غیر متحرک می تواند بسیار ساده باشد، زیرا شما کنترل کاملی بر روی موقعیت جسم، نورپردازی و حتی پس زمینه ی عکس دارید. عموما عکاسان ترجیح می دهند، شی را با فاصله ای دور نسبت به پس زمینه ای ساده قرار دهند تا بتوانند تصویری با پس زمینه ی مبهم و مناسب بگیرند. همچنین آن ها مایلند که از طریق دستکاری پس زمینه، تناسب و همنشینی مناسبی در رنگ ها ایجاد کنند.

اگر در فضای آزاد به عکاسی ماکرو می پردازید، دستتان بسته تر خواهد بود؛ اما در هر صورت می توانید با تغییر زاویه عکس یا با استفاده از دست سوم، تغییراتی هر چند اندک در پس زمینه ایجاد کنید.

به عمق زمینه عکس توجه کنید

بیشتر عکاسان به شما توصیه می کنند که از دریچه دیافراگم کوچکتر استفاده کنید. زیرا باعث می شود عمق بیشتری در عکس وجود داشته باشد و در نتیجه جزییات بیشتری از سوژه شما به تصویر کشیده شود. اما مشکل این کار در این است که نورپردازی به نحوی تحت تاثیر قرار می گیرد که باعث کاهش شارپ شدن عکس شما می شود و البته اگر دیافراگم بازتری انتخاب کنید، عمق تصویر کاهش یافته و ممکن است بخش هایی از سوژه مورد نظرتان محو یا تار شود.

عکاسی ماکرو از پروانه
عکس ماکرو از پروانه

یکی از سخت ترین بخش های عکاسی ماکرو، تنظیم کردن نسبت مناسب میان شارپ بودن تصویر و عمق زمینه است. در اینجا، مهم ترین نکته این است که بتوانید با انتخاب زاویه ای مناسب برای عکاسی، آن قسمت هایی از جسم را که دارای اهمیت بیشتری برای عکس شما هستند، در مقابل لنز قرار دهید. از این طریق، نیاز خود به عمق زمینه بیشتر را کاهش داده و با افزایش دادن اندازه دیافراگم، میزان مناسب شارپ بودن تصویر را بدست آورید.

بیشتر بخوانید: ۵ راز ساده برای داشتن عکس های شارپ تر و آموزش نورپردازی در عکاسی اشیا

نورپردازی را بهتر کنید

یکی از مهم ترین اجزای هر عکس، نور است. عکاسان ماکرو می توانند بیشترین بهره را از وجود نورپردازی خوب ببرند. جدا از استفاده ای که برای تقویت جلوه هنری عکس هایتان می توانید از نور بکنید، می توانید از نور برای تغییر در تنظیمات مورد نظرتان در شرایط خاص بهره ببرید.

عکاسان ماکرو، عموما پیشنهاد می دهند که تازه واردان به این عرصه از رینگ فلاش استفاده کنند تا بتوانند با دیافراگم های کوچکتر و شاتر سریع تر، در شرایطی که دوربین را در دستان خود دارند یا سوژه متحرک است، عکس های بهتری ثبت کنند.

نورپردازی در عکاسی ماکرو
اهمیت نورپردازی در عکاسی ماکرو

فلاش رینگ ها یا فلش های دو قلو، نور سه بعدی مناسبی را فراهم می آورند که تفاوت زیادی با فلش های تکی عادی ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: نکات نورپردازی در عکاسی

مهارت های عمومی عکاسی خود را تقویت کنید.

فارغ از این که از عکاسی ماکرو یا هر روش دیگری استفاده می کنید، باید بتوانید به عنوان یک عکاس توانایی خود را در تنظیمات پیش از ثبت عکس تقویت کنید. این یعنی رسیدن به عکس مناسب را به کار با نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ نسپارید. بلکه با تسلط کامل بر روی شرایط محیطی، زاویه، تنظیمات دوربین و … مناسب ترین عکس ممکن را ثبت کنید و با عکاسی همچون یک هنر برخورد کنید. این مسئله برای عکاسی ماکرو از اهمیت دوچندانی برخوردار است؛ زیرا بریدن عکس ها همیشه گزینه مناسبی نیست و می تواند رزولوشن عکس های شما را کاهش دهد.

به جای کراپ کردن تصویر یک حشره برای این که بزرگتر جلوه کند، سعی کنید با استفاده از شرایط و توانایی هایی که در اختیار دارید، بهترین عکس با بیشترین بزرگنمایی ممکن را ثبت کنید.

نقطه ی مناسبی برای فوکوس انتخاب کنید

فرض کنید همه چیز برای گرفتن تصویر آماده است. فقط باید بر روی شی مورد نظر خود فوکوس کنید و دکمه شاتر را فشار دهید. قبل از این که این کار را انجام دهید، بهتر است بدانید که در عکاسی ماکرو انتخاب کانون فوکوس به مقدار قابل ملاحظه ای، ترکیب تصویر شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

یکی از چیزهایی که می تواند به شما کمک کند که عکاسی ماکرو خود را تقویت کنید، یادگیری نحوه فوکوس دستی برای نقاط مختلف تصویر و تلاش برای تغییر آن، به منظور رسیدن به چشم اندازهای متنوع و جذاب است. انتخاب هر نقطه از تصویر می تواند باعث تغییر در المان های بسیاری شود و نشان دهنده نوع نگاه خاص شما در ثبت کردن آن تصویر بخصوص باشد.

در عکاسی ماکرو صبور باشید

عکاسی ماکرو از حشرات
عکس ماکرو از کفشدوزک

با وجود اینکه عکاسی ماکرو برای بسیاری از تازه واردها، پیچیده به نظر می رسد اما می تواند بسیار لذت بخش باشد. درست است که نکات زیادی برای به حافظه سپردن وجود دارد اما با تمرین زیاد، تمام این نکات به عادت عکاسی شما تبدیل می شوند. به محض اینکه به آن عادت کنید، تبدیل به مهارتی می شود که به شما در تقویت تمام جنبه های عکاسی تان و به خصوص عکاسی ماکرو کمک می کند. بنابراین، صبور باشید و با پشتکار فراوان به تمرین تمام این نکات در عکاسی واقعی بپردازید و مطمئن باشید که بهترین کار برای کسب مهارت، تمرین کردن و سخت کوشی است. البته به همراه استفاده از مطالب وبلاگ بلدشو!

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

در این مقاله، به توضیح مفهوم عکاسی ماکرو و بیان ۱۰ نکته آموزشی مهم در این باب، پرداخته شد. این نکات به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:

 

۱. یک لنز ماکرو خوب تهیه کنید.

۲. شی مناسبی را برای عکاسی انتخاب کنید.

۳. نقطه کانونی طولانی تری را برای اشیا زنده در نظر بگیرید.

۴. از تجهیزات مختلف کمک بگیرید.

۵. پس زمینه عکس تان را تنظیم کنید.

۶. به عمق زمینه عکس توجه کنید.

۷. نورپردازی را بهتر کنید.

۸. مهارت های حین عکاسی خود را تقویت کنید.

۹. نقطه مناسبی برای فوکوس انتخاب کنید.

۱۰. صبور باشید.

 

برگرفته از: adorama.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۵ (۲ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.