عکاسی مجلس عروسی

مقدمهآموزش عکاسی مجلس عروسی باید با شیوه های خاصی همراه باشد. مجلس عروسی آداب و رسوم و حال و هوای خاصی دارد و عکاسی در آن هم باید تا حد امکان متناسب با این حال و هوا باشد. از طرف دیگر افراد هم مدام در حال حرکت هستند و این موضوع کار را برای عکاسی مشکل می کند. سعی من در این مقاله بر این است که اصولی را که در آموزش عکاسی مجلس عروسی لازم است، برای افراد آماتور بیان کنم. اگر جز کسانی هستید که قرار است به زودی به عنوان یک عکاس به مجلس عروسی بروید ولی هنوز نمی دانید از کجا باید شروع کنید، با ما همراه باشید.

 

آموزش عکاسی مجلس عروسی

 

لیستی از عکس های مهمی که باید بگیرید تهیه کنید

عکاسی مجلس عروسی
عکس های مهم

از مهم ترین اصولی که مایلم در آموزش عکاسی مجلس عروسی به آن اشاره کنم این است که از عروس و داماد بخواهید قبل از مراسم خوب فکر کنند و بگویند چه عکس هایی می خواهند از آنها گرفته شود. بعد از اینکه آنها نظرشان را با شما مطرح کردند، یک لیست از موقیعت ها و افراد مورد نظر ایشان تهیه کنید. روز عروسی بر اساس آن لیست پیش بروید تا چیزی را از قلم نیانداخته باشید. هیچ چیز در عکاسی مجلس عروسی بدتر از این نیست که شما به خانه بیایید و تازه یادتان بیاید که عکس گرفتن از یک موقعیت یا فرد خاص را فراموش کرده اید. مثلا یکی از بدترین اتفاقات این است که یادتان رفته باشد از مادربزرگ مهربان در کنار زوج شاد عکس بگیرید.

 

در گرفتن عکس های خانوادگی یک همکار برای خود انتخاب کنید

عکاسی مجلس عروسی
داشتن همکار در عکاسی عروسی

به نظر من گرفتن عکس های خانوادگی مشکل ترین بخش عکاسی مجلس عروسی است. هیچ کس سر جای خود ثابت نمی ایستد. همه مدام به این طرف و آن طرف می روند. شما از رسومات خانوادگی شان چندان اطلاعی ندارید. آنها در حال و هوای عروسی هستند و کار سختی است که بتوانید آنها را یک جا جمع کنید. در آموزش عکاسی مجلس عروسی اشاره به این نکته حائز اهمیت است؛ از عروس و داماد بخواهید تا در این مورد به شما کمک کنند و به افراد اعلام کنند که شما قصد عکس گرفتن دارید. حتی می توانید یک نفر از خانواده ی عروس و یک نفر از خانواده ی داماد انتخاب کنید و از آنها بخواهید با شما همکاری کنند.

 

موقعیت لوکیشن های مناسب برای عکاسی را خوب شناسایی کنید

آموزش عکاسی مجلس عروسی
لوکیشن مناسب عکاسی عروسی

از دیگر نکات مهم عکاسی مجلس عروسی این است که از یک روز قبل، از محل عروسی دیدن کنید و خوب به لوکیشن هایی مختلف برای عکاسی دقت کنید. من اطمینان دارم که حتی بیشتر عکاسان حرفه ای هم این کار را نمی کنند! اما این کار واقعا برای شناخت موقعیت های عکاسی مفید است. شما با اینکار ایده های مناسب برای لوکیشن های مناسب و چگونگی تابش نور را پیدا می کنید. حتی شما می توانید در لوکیشن هایی که به نظرتان خوب می آید به طور آزمایشی و رایگان از عروس و داماد عکس بگیرید.

 

آمادگی را کلید عکاسی مجلس عروسی در نظر بگیرید

در روز عروسی ممکن است خیلی چیزها خراب شود. مثلا ممکن است هوا بارانی، برفی یا مه آلود شود. بنابراین شما باید از قبل آماده باشید و در واقع یک نقشه ی پشتیبان داشته باشید. باتریها ی خود را حتما شارژکنید. کارت های حافظه را خالی کنید. یک برنامه ی کاملا از پیش تعیین شده داشته باشید تا بدانید که در صورت تغییر اوضاع چکار باید بکنید. حتی می توانید پیش مدیر آنجا بروید و در مورد موقعیت های مناسب برای عکاسی، نورپردازی و ترتیب برنامه های عروسی از او اطلاعات کسب کنید.

 

انتظارات را از قبل هماهنگ کنید

آموزش عکاسی مجلس عروسی
همانگی انتظارات

نکته ی دیگر در عکاسی مجلس عروسی این است که از قبل سبک کار خود را به عروس و داماد بگویید. سعی کنید بدانید که آنها به دنبال چه چیزی هستند؟ چند تا عکس می خواهند؟ دوست دارند چه رویدادهای خاصی ثبت شود؟ عکس ها به چه صورت (چاپی یا غیره) ارائه خواهد شد. در مورد قیمت عکس ها هم به توافق قبلی برسید.

 

از جزئیات کوچک هم عکس بگیرید

آموزش عکاسی مجلس عروسی
عکاسی از جزئیات ۱
آموزش عکاسی مجلس عروسی
عکاسی از جزئیات ۲

در عکاسی مجلس عروسی فقط به دنبال عکس گرفتن از افراد نباشید. به همه موقعیت ها توجه کنید. از حلقه ها، دنباله ی پیراهن عروس، کفش ها، چیدمان میزها، منو و … عکس بگیرید. این عکس ها زیبایی خاصی به آلبوم ها می بخشند.

 

از دو دوربین استفاده کنید

عکاسی مجلس عروسی
استفاده از دو دوربین برای لوکیشن های مختلف

برای عکاسی مجلس عروسی هر طور که شده یک دوربین اضافی با خود همراه داشته باشید. آن را با یک لنز دیگر تنظیم کنید. هم از دوربین های دارای لنزهای پهن برای برخی لوکیشن ها و هم از دوربین های دارای لنز طولانی برای لوکیشن های دیگر استفاده کنید.

 

یک عکاس به عنوان دستیار داشته باشید

آموزش عکاسی مجلس عروسی
عکس خانوادگی

داشتن عکاس دستیار در عکاسی مجلس عروسی کمک بزرگی به شما خواهد کرد. شما می توانید عکس های رسمی و جمعی را بگیرید و از دستیار خود بخواهد در فضای عروسی بچرخد و از افرادی که برای عکس داوطلب می شوند عکس بگیرد.

 

قاطع باشید ولی بداخلاقی نکنید!

خجالتی نباشید. خجالت کشیدن مانع از گرفتن عکس می شود. برای شکار بعضی لحظه شما ناچارید کمی گستاخ باشید. زمانبندی مناسب برای گرفتن چنین عکس هایی بسیار مهم است و تنظیم لوکیشن ها از قبل، در اینگونه موارد بسیار مفید است. در موارد ضروری گستاخ باشید و آنچه را که لازم می دانید از عروس و داماد و اطرافیانشان بخواهید. شما در واقع کارگردان افراد این عروسی هستید و باید آنها را هدایت کنید.

 

از نورهای مختلف به درستی استفاده کنید

عکاسی مجلس عروسی
نورپردازی صحیح

توانایی فلش زدن یا پخش آن، کلید اساسی کار شما در عکاسی مجلس عروسی محسوب می شود. در بسیاری از مکان های مقدس که در آن خطبه ی عقد خوانده می شود نور بسیار ضعیف است. اگر در چنین جاهایی اجازه ی استفاده از نور را داشته باشید حتما اطمینان حاصل کنید که  این کار لازم است. یادتان باشد که اگر در یک جای روشن فلش بزنید به روشنایی عکس اضافه خواهد کرد. اگر نیاز باشد، پخش کننده ی فلش بخرید تا نور را به طور ملایم پخش کند. اگر نمی توانید از فلش استفاده کنید احتمالا نیاز داشته باشید که یا از یک لنز پرسرعت در دیافراگم (اپرچر) بزرگ و یا از ایزو ISO استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  استفاده از نور

 

عکس های گرفته شده را در سالن نشان دهید

یک خصوصیت بسیار عالی در عکاسی دیجیتال فوریت آن است. یکی از کارهای جالبی که می توانید در عکاسی مجلس عروسی انجام دهید این است که یک کامپیوتر با خود ببرید و چند تا از عکس های گرفته شده را هنگام سرو شام مهمانی، در سالن به صورت تصاویر کناری پخش کنید. این کار جذابیت بیشتری به مجلس شب عروسی اضافه می کند.

 

به بک گراندها توجه داشته باشید

یکی از سختی های عکاسی مجلس عروسی این است که افراد مدام در حال حرکت هستند و ممکن است در این حالت در بک گراند عکس شما قرار بگیرند. در این صورت سعی کنید لوکیشن هایی را برای عکس گرفتن انتخاب کنید که شلوغی کمتری دارد.

 

عکس هایی را که به نظرتان خوب نیست، زود حذف نکنید

یکی از وسوسه های عکاسی دیجیتال این است که فورا به عکس های گرفته شده نگاه می کنید و آنهایی را که فکر می کنید خوب نشده است حذف می کنید. پیشنهاد من به شما این است که این کار را نکنید.  چون شما با این کار بیشتر عکس های جالب و قابل استفاده را حذف می کنید. به یاد داشته باشید که عکس ها بعدا در یک فرصت مناسب می توانند حذف یا دستکاری شوند. پس بهتر است عجله ای برای حذف آنها نداشته باشید.

 

چشم انداز خود را تغییر دهید

آموزش عکاسی مجلس عروسی
تغییر چشم انداز

برای عکاسی مجلس عروسی باید خلاقیت به خرج بدهید.  سعی کنید عکس های شما فقط شامل ۲ حالت رسمی و عادی نباشد. زاویه ی دید خود را تغییر دهید. از بالا به پایین، از پایین به بالا، و از زوایای گسترده عکس بگیرید.

 

عکس های دسته جمعی را فراموش نکنید

آموزش عکاسی مجلس عروسی
عکس دسته جمعی

یک نوع خلاقیت جالب در عکاسی مجلس عروسی این است که بتوانید عکس هایی بگیرید که در آن همه ی مهمانان یا حداقل تمام افراد نزدیک عروس و داماد یک جا در عکس ظاهر شوند. برای این کار می توانید از لوکیشن هایی که در سطح بالاتری هستند استفاده کنید. مثلا سن و یا بالکون برای این کار مناسب می باشند. شما حتی می توانید از عروس و داماد بخواهید در مکان خاصی بایستند و بعد به کمک دستیار خود افراد نزدیک را برای عکس گرفتن دور عروس و داماد جمع کنید.

 

از فلش استفاده کنید

وقتی در محیط باز عکس می گیرید میتوانید از کمی فلش استفاده کنید. چون استفاده ی بیش از حد نیاز آن، باعث می شود عکس ها بیش از اندازه ی لازم سفید شوند. اما، استفاده از فلش در محیط های بسته که سایه ی زیادی هم دارند ضروری است.

 

دوربین خود را در حالت Continuous Shooting قرار دهید

از نکات دیگر عکاسی مجلس عروسی این است که بتوانید به صورت مستمر و پشت سر هم عکس بگیرید. عکس های اینگونه، معمولا حالت رسمی ندارند و شما بدون هماهنگی عکس می گیرید و در واقع لحظه ها را شکار می کنید. برای این کار باید دوربین خود را در حالت Continuous Shooting قرار دهید.

 

به پیشامد های ناگهانی دقت کنید!

عکاسی مجلس عروسی
ثبت لحظات ناگهانی

من به عنوان عکاس مجالس عروسی شاهد بوده ام که معمولا در این مجالس یک یا چند چیز طبق نقشه پیش نمی رود. مثلا داماد دسته گل را فراموش می کند، انگشتر گم می شود، هنگام سرو شام عروسی در محیط باز ناگهان هوا شروع به باریدن می کند و … . این لحظات شاید در ابتدا کمی اضطراب آور به نظر برسد، اما به نوعی هم می تواند تبدیل به خاطرات فراموش نشدنی برای عروس و داماد شود. سعی کنید این لحظات را با دوربین خود ثبت کنید. این عکس ها در واقع خلاصه ای از آن روز زیبا را به تصویر می کشند.

 

لبخند بزنید

آموزش عکاسی مجلس عروسی
لبخند بزنید

مراسم عروسی برای جشن گرفتن محیا می شوند و باید به افراد آن خوش بگذرد. هر چه شما شادتر باشید افرادی که در جلوی دوربین شما قرار می گیرند احساس راحتی بیشتری خواهند کرد. بنابراین، در حین عکاسی مجلس عروسی لبخند را فراموش نکنید. من همیشه بعد از برگشتن از مجلس عروسی احساس می کنم فک و چانه ام درد می کند، چون استراتژی لبخند را در طول عکس گرفتن رعایت می کنم!

 

خوش بگذرانید

عروسی یعنی جشن گرفتن؛ پس باید در چنین مجلسی به همه خوش بگذرد. اگر شما به عنوان عکاس، لبخند بر لب داشته و با نشاط باشید، افرادی که از آن ها عکاسی می کنید نیز احساس راحتی بیشتری خواهند داشت. بهترین راه برای برقراری ارتباط با سوژه، داشتن لبخند بر لب است.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

آیا فکر می کنید با خواندن این نکات مهم درباره عکاسی مجلس عروسی، آمادگی برای این کار را پیدا کرده اید؟ خلاق، شاد و پرجنب و جوش باشید تا بتوانید هر وقت که لازم شد دوربین خود را بردارید و با یک لبخند شاد به استقبال عکاسی مجلس عروسی بروید و لحظه های به یاد ماندنی را ثبت کنید.

 

برگرفته از: digital-photography-school.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.