آموزش عکاسی مقدماتی
به این مطلب رای دهید

مقدمهبرای آموزش عکاسی مقدماتی رعایت موارد ساده و آشنایی با لوازم و تجهیزات عکاسی از قبیل شناخت دوربین، لنز و پایه های نگهدارنده دوربین اهمیت زیادی دارد. از همین رو هنرجویان و علاقمندانی که در دوره های آموزش عکاسی مقدماتی شرکت می کنند، در این دوره ها که غالبا به شکل آنلاین یا حضوری می باشند شرکت یافته و این اصول را فرا می گیرند. برای یک هنرجوی عکاسی در سطح مبتدی لازم است تا نکاتی ساده را از قبیل تنظیم حرکات auto ،حفظ و کنترل دوربین و جلوگیری از لرزش های پیاپی از جمله نکاتی است که باید در همان جلسات نخست آموزش عکاسی مقدماتی فرا بگیرد. در صورتی که شما تمایل داشته باشید و از علاقمندان جدی هنر عکاسی باشید می توانید در طی یک دوره فشرده ۵ روزه و تمرین ۱ روزه به این مباحث و آموزش عکاسی مقدماتی که امروزه به شکل عکاسی دیجیتال نمود پیدا کرده آشنایی بیشتر و جامع تری پیدا کنید. برای بهره گیری بیشتر از فنون و شگردهای عکاسی از جمله عکاسی پرتره در فضای باز لازم است تا با نکات این هنر و ریزه کاری های موجود در آن آشنا شوید.

 

آشنایی با عکاسی مقدماتی

تصاویر ابتدایی و منابع عکاسی

شاید از همان نخستین تصاویر نقش بسته در هزاره های قدیمی و نقوش حک شده روی سنگها و دیوار غارها بشر تمایل خود را به ثبت و درج تصاویر از خود نشان داده است. به همان طریقی که یک عکس یا تصویر می تواند برش ها یا بخش هایی از واقعیت را در خود منعکس سازد می توان قسمت هایی از آن عکس یا تصویر را نیز به عنوان یک واحد بصری کاملا مستقل در نظر گرفت.

آموزش عکاسی مقدماتی
عکاسی مقدماتی

در عکاسی حرفه ای که امروزه به کمک دوربین های دیجیتالی صورت می گیرد، کار روی انواع سوژه ها بسیار آسان شده و می توان تصاویر را مورد ویرایش یا ادیت های مختلف قرار داد. به عنوان مثال در عکاسی پرتره در فضای باز می توان به لوکیشن ها و زمان و مکان های مختلفی پرداخت و آنها را در شرایط مطلوبی برای جذابیت بخشیدن به سوژه مورد استفاده قرار داد که در آموزش عکاسی مقدماتی نیز می توان به عنوان یکی از دروس پیش نیاز به آن اشاره کرد. به عبارتی شناخت بیشتر لوکیشن میتواند ضمن آشکار کردن جنبه های نهفته هنری موجود در این تصاویر به برای عکاسی ما نیز حالت پیش برنده و محرک داشته باشد. به بیانی دیگر وظیفه عکاس هم در عکاسی پرتره در فضای باز و هر نوع عکاسی حرفه ای دیگر کشف این تصاویر ناب و فضاهای بدیع می باشد.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره در فضای باز

 

اهمیت آموزش عکاسی مقدماتی

با استفاده از یک دوربین ساده یا آشنایی با انواع لنز و نحوه استفاده از شاتر و زاویه های دید می توان به تصاویری زیبا و بسیار پر معنی دست پیدا کرد. شما می توانید کار را حتی پس از سپری نمودن دوره های آموزش عکاسی مقدماتی نیز شروع کنید. در صورتی که مباحث ارائه شده در آموزش عکاسی مقدماتی را جدی بگیرید قطعا موفق خواهید شد تا این تصاویر زیبا را در شبکه های اجتماعی و یا فستیوال های مختلفی که به بهانه های مختلفی در داخل کشور یا در سطح بین المللی برگزار می شود به نمایش بگذارید.

آموزش عکاسی مقدماتی
اهمیت آموزش عکاسی مقدماتی

البته بعید نیست که عکس های شما در زمینه های مختلف حتی به شکل عکاسی پرتره در فضای باز نیز حائز رتبه های مناسبی در این مسابقات شوند که از هر نظر بر اهمیت هنر عکاسی به طور کلی و عکاسی حرفه ای به طور خاص بیفزاید. در این شرایط لزومی ندارد که حتما از حالت اتوماتیک دوربین استفاده کنید و در شرایط زیادی می توان با بهره گیری از تواناییهای بالقوه و مهارت های خودتان از دوربین در موقعیت های مناسب استفاده نمایید. این عکس ها می توانند در ظرف چند ثانیه تعداد زیادی از بینندگان را مسحور و شیفته خود سازند و از جذابیت بصری بالایی برخوردار باشند.

 


 

دوره آموزشیما در عصر طلایی عکاسی زندگی می‌کنیم، عکس‌ها برای بیان یک روایت، فروش یک محصول و ثبت لحظاتی که علاقمند هستیم با دیگران به اشتراک بگذاریم، گرفته می‌شوند. در دوره ی ویدیویی گام های اولیه برای افراد تازه کار، نگاهی اجمالی به مفاهیم اصلی عکاسی می اندازیم و دوره ‌های آموزشی‌ای که در فراگیری اصول عکاسی به شما کمک می کنند را معرفی می‌کنیم. مهم نیست در چه سطحی از عکاسی قرار دارید، در دوره ویدیویی عکاسی: گام های اولیه برای افراد تازه کار یک منبع عالی برای یادگیری هرچه بیش‌تر پایه ها در زمینه ‌ی عکاسی محسوب می شود.

سرفصل های دوره آموزشی گام های اولیه برای افراد تازه کار

 • معرفی دوره
 • موارد ضروری
 • ارتقا مهارت های عکاسی
 • کار با نرم افزار
 • نتیجه گیری

 


 

نکاتی که باید در آموزش عکاسی مقدماتی به آن توجه کنید

 

تمرکز دقیق: جلوگیری از لرزش دست و اصول کنترل دوربین و لغزش آن.

حفظ تراز سفیدی: جلوگیری از سفیدی غیر معمول و حالت سفیدی زننده در عکس.

تنظیم نور دهی: آشنایی با روش های پراکنش نور و تمرکز اصلی روی چهره یا نقاط قابل اهمیت در قاب دوربین.

تجهیزات استاندارد: آشنایی با دوربین و لنز یا سه پایه نگهدارنده در برندها و کیفیت های مناسب .

افزایش مهارت: آشنایی با عمق بخشیدن به تصاویر، دیافراگم، بهبود سرعت شاتر.

چشم انداز: شناسایی و انتخاب حوزه تصاویر مختلف از قبیل معماری، انواع غذا یا عکاسی مد.

ترکیب رنگ: آشنایی با ترکیب رنگ در دوربین های ساده و دیجیتال به صورت تنظیم خودکار  و دستی.

آشنایی با دوربین: اطلاع از کارکردهای هر نوع دوربین با درجه وضوح مناسب و نه لزوما گران قیمت.

 

دوربین های کاربردی

امروزه بیشتر به کیفیت تصاویر ثبت شده از طریق انواع دوربین از جمله دوربین های دیجیتالی اهمیت داده می شود. این قضیه در جلسات آموزش عکاسی مقدماتی یا پایه نیز برای هنر آموزان تشریح می شود؛ با این وجود نباید فراموش کنید که می توان با دوربین های معمولی و با کیفیت مطلوب نیز عکسهایی ماندگار و بسیار زیبا را به کلکسیون تصاویرتان اضافه کنید. در واقع در مواردی اصلا لزومی ندارد که از تکنیک چندانی در عکاسی بهره بگیرید و این دوربین است که با امکانات حتی محدود نیز می تواند زوایای نهفته تصاویر را برای شما نمایان سازد و شما را به کشف و ثبت تصاویر نو و بدیع هدایت کند.

آموزش عکاسی مقدماتی
دوربین های کاربردی

توجه داشته باشید که کیفیت سنسور دوربین بسیار ارزشمندتر از تعداد و کمیت وضوح یا مگاپیکسل تصاویر است. شما می توانید با یک دوربین ۸ مگاپیکسلی عکس هایی به ابعاد ۱۲*۱۸ را خلق کنید. به ظاهر دوربین و تجهیزات جانبی پر زرق و برق چندان بها ندهید هر چند این تجهیزات در مکان و زمان مناسب یا در ادیت های مختلف می توانند به شما مثلا در عکاسی پرتره در فضای باز یاری برسانند ولی در آموزش عکاسی مقدماتی شما یاد می گیرید که به کیفیت تصاویر بیشتر اهمیت بدهید و این یکی از اصول اساسی در آموزش عکاسی مقدماتی است که باید به آن توجه داشته باشید و آن را مراعات نمایید.

 

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

استنباط کلی از این مطلب این است که آموزش عکاسی مقدماتی زمانی می تواند نتیجه لازم را در پی داشته باشد که علاقمندان این هنر بتوانند با کمترین امکانات و تجهیزات ابتدایی تصاویر بدیع و زیبایی را از خود بر جا بگذارند. هر چند لازم است تا با مواد و تجهیزات عکاسی و شگردهای این رشته آشنا شوند.

 

برگرفته از:

coursehorse.com

coursehorse.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  به این مطلب رای دهید حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین نگاهی بیاندازید

انتخاب لنز مناسب برای عکاسی پرتره

به این مطلب رای دهید لنز پرایم از سری لنزهای مناسب برای عکاسی پرتره است که با کمک آنها می …