عکاسی کودک در طبیعت

اگرچه کودک از شیرین‌ ترین سوژه‌ های عکاسی محسوب می‌گردد اما عکاسی کودک در طبیعت یکی از چالش‌برانگیز ترین نوع عکاسی‌ ها به شمار می رود. با در نظر گرفتن این موضوع که هیچ استودیوی عکاسی قادر به شکست دادن مادر طبیعت نیست، این کار ملزوم به دانستن شیوه‌های روز و رعایت برخی قوانین عکس برداری است که آموزش عکاسی کودک در طبیعت شما را کاملا در این زمینه راهنمایی می کند.

در بحث آموزش عکاسی کودک در طبیعت متوجه می شویم که پیش زمینه‌های رنگی، هوای تازه و نور طبیعی حاصل از تابش پرتو های ملایم خورشید به تنهایی باعث می‌گردد تا لبخند بر روی لب کودکان نقش ببندد. به خصوص که عکاسی در طبیعت خلاف استودیوهای گران قیمت عکاسی هیچ خرجی ندارد! با این حال، نمی‌توان گفت که این کار ساده است. در واقع همیشه گرفتن بهترین نتیجه ممکن، با پیروی رعایت برخی نکات عکاسی در شرایط محیطی حاصل می شود. گاها حتی می توان گفت باید کودک را به طرزی ماهرانه گول زد تا بهترین و در عین حال طبیعی‌ ترین عکس تاریخ را ثبت کرد!

ما در ادامه به ۹ نکته مهم در رابطه با آموزش عکاسی کودک در طبیعت اشاره می کنیم تا بتوانیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

 

آموزش عکاسی کودک در طبیعت

۱. از کسی که عاشقشی عکس بگیر!

چرا پدر و مادرها تصور می‌کنند باید عکاس حرفه‌ای باشند و یا حتی به آتلیه عکاسی بروند تا بتوانند از کودکانشان بهترین عکس را بیاندازند؟ عکاسی کودک در طبیعت، یکی از طبیعی‌ ترین شیوه‌ های عکاسی کودک می‌باشد که لازمه آن چاشنی عشق است!

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک-بلدشو

حقیقتا برای عکاسی کودک به خصوص در فضاهای باز نمی‌توان انتظار هیچ پدیده غیر مترقبه‌ ای را داشت. بنابراین اصلا فکر نکنید که باید تمام راه و روش های عکاسان حرفه‌ای را بلد باشید. تنها داشتن کمی روحیه استثنایی کافی است تا بتوانید همچون عکاس حرفه‌ای از کودکی که عاشقش هستید، عکس برداری کنید. آن وقت پی خواهید برد که حتی یک عکاس حرفه‌ای هم قادر به تکرار چنین امری نیست. بهتر است گمان کنید قرار است از زندگی فرزند زیبا و شیرینتان مستند بسازید. آموزش عکاسی کودک در طبیعت می گوید به جزئیات جاسازی شده درون عکستان هم دقت نمائید و خودتان را برای یک سورپرایز حسابی آماده کنید!

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی از کودک

 

2. قید لبخند زورکی رو بزن!

پدر و مادرها در زمینه عکاسی یک ایراد بزرگ دارند و آن تلاش بی‌ پایان‌ شان برای آوردن لبخند اجباری بر روی لب کودکان‌ شان است. نمی‌توان منکر زیبایی چشم‌نواز لبخند طبیعی کودک در عکس شد. اما توجه داشته باشید، عکاسی کودک در طبیعت از شیرین‌ ترین متدهای عکاسی است که برای هدیه دادن لبخند به کودک نیاز به هیچ‌ گونه شوخی بی‌مزه و یا حتی “ســــــیب!” گفتن ندارید.

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک۱-بلدشو

فضای باز و طبیعت پر از هدایای فطری خداوندگار است که هر بزرگسال و به خصوص کودک را به وجد می‌آورد. پس به خودتان مهلت بدهید. بگذارید فرزندتان مشغول کاری به دلخواه خود شود و با لذت تمام وقت بگذراند. آن وقت است که می‌توانید بهترین نتیجه عکاسی کودک در طبیعت را شکار کنید و آموزش عکاسی کودک در طبیعت را قشنگ فرابگیرید.

بیشتر بخوانید: عکاسی کودک در فضای باز، یک تجربه شیرین

۳. عکس مخصوص به فرزندت را بگیر

هر کودکی خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص به خودش را دارد. هر پدر و مادری به این خصوصیات و خصلت‌های ظاهری یا اخلاقی واقف هستند. به طور مثال، این پاهای دختر کوچولوی من هستند، این پاها اگرچه کوچک و بامزه به نظر می‌رسند اما طبق عاداتی کودکانه اغلب اوقات کثیف و شنی هستند!  با این حال، من دوست دارم تا ابد این پاهای کوچک و شنی را به خاطر بسپارم. می‌توان گفت یکی از ویژگی‌های عکاسی در طبیعت این است که از هرآنچه جزء وجود کودک شماست، به هیچ وجه صرف نظر نکنید.

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک۲-بلدشو

4. نیازی به تمرکز نیست

عکاسی کودک در طبیعت ملزم به تمرکز جدی نیست. گاهی اوقات می‌توانید با عدم تمرکز بهترین لحظه کودک تان را شکار کنید.  تمرکز بر روی سوژه عکاسی، صورت باطراوت و خندان، حرکات پرتکاپوی جسمانی، پیش زمینه واضح و نور طبیعی قابل تامل است اما در نظر گرفتن این موضوع تنها در صورتی قابل قبول می‌باشد که به ثبت تصاویری عادی و در عین حال ارزنده بیانجامد.

عکاسی از کودک در طبیعت
عکاسی کودک۳-بلدشو

5. داستان خانوادگیت رو ثبت کن

بسیاری از ما وقتی به طبیعت می رویم تنها نیستیم. اگرچه ثبت یک تصویر از کودک در طبیعت به تنهایی قابل تعمق است اما می‌شود با ثبت یک عکس خانوادگی عکاسی کودک در طبیعت را به پایان رساند.

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک۴-بلدشو

به تصویر کشیدن روابط کودک با پدر و مادرها، خواهر و برادرها، بچه‌های اقوام، مادربزرگ و پدربزرگ‌ و حتی دوستانف ایده‌ای خلاقانه و بسیار زیبا در زمینه عکاسی کودک در طبیعت به شمار می‌رود. اگرچه چشم انداز پشت لنز از دید تماشاگران پنهان می‌ماند، با این وجود روابط درون عکس بینش واقع‌ بینانه‌ ای از کودک شما نشان می‌دهد. چه بسا نمایش یک عکس خانوادگی حکایت از یک خاطره دلنشین داشته باشد.

۶. از محله بچگی عکس بنداز

عکس برداری از محله بچگی یکی از ویژگی های بی نظیر عکاسی کودک در طبیعت به شمار می‌رود. احتمال می‌رود با خواندن واژه طبیعت تنها گل‌ها و درختان را در ذهنتان تجسم کنید اما محله بچگی‌ ها یکی از محیط‌ های طبیعی نوستالژیک به حساب می آید.

بسیاری از بزرگسالان خاطرات مبهم و تاری از دوران کودکی خود دارند. شما می‌توانید از حیاط خلوت با پیش زمینه نمای خارجی دیوار خانه و یا حتی پارک محله در موضوع عکاسی کودک در طبیعت بهره ببرید.

۷. از دوربین سریع‌ استفاده کن

یکی از بزرگترین مشکلات پدر و مادرها در عکاسی کودک در فضای باز استفاده دیرهنگام از دکمه شاتر است. درست آن وقت که دکمه شاتر را می‌زند، لحظه ایده‌آل از دست شان در می‌رود. بنابراین، شما حین عکاسی کودک در طبیعت به دوربینی نیاز پیدا خواهید کرد که لحظات را با سرعت و کنترل بیشتری از آن ِ خود کند.

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک۵-بلدشو

اگر به دوربین Point and Shoot مجهز باشید، در واقع به سریع‌ترین، ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع دوربین عکاسی دسترسی دارید. شما می‌توانید حتی از حالت Sports استفاده کنید و میزان سریع بودن خودتان را به حداکثر برسانید. برای عکاسی کودک در طبیعت دارای انتخاب دیگری در زمینه دوربین نیز هستید. شما می‌توانید یک دوربین ساده DSLR خریداری نمائید؛ اگرچه بیشتر حرفه‌ای‌ ها به سوی این دوربین گران قیمت جذب می‌شوند اما سرعت شما را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی کودک به زبان ساده

۸. چشم‌اندازت رو عوض کن

یکی دیگر از مباحث آموزش عکاسی کودک در طبیعت این است که تنها برای چند دقیقه خم شوید تا دنیا را از چشم‌های کودک ببینید. تغییر چشم‌انداز یکی از مهم‌ترین مسائلی است که حین عکاسی کودک در طبیعت باید به آن پرداخته شود. بسیاری از عکس‌های کودکان در حالتی گرفته می‌شوند که گویا از روی آن‌ها رد شده‌اید. بنابراین، بهتر است تنها برای مدتی کوتاه روی زانوهایتان خم شوید و هم قد کودک تان شوید.

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک۶-بلدشو

9. با حرکت نور خلاق شو

نمی‌توان در طبیعت بود و از تابش پرتو های نور خورشید غافل شد. دسته‌ای پدر و ماد رها حین عکاسی کودک در طبیعت نور خورشید را پشت سر می‌گذارند. در حالی که بد نیست گاهی اوقات قوانین را بر هم زد. استفاده خلاقانه از نور طبیعی خورشید می‌تواند رنگ و لعاب متفاوتی به عکس کودک ببخشد.

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک۷-بلدشو

صبح‌ها و عصرها تابش نور خورشید ملایم‌تر و سایه‌ها بلندترند. حتی در روزهای ابری و یا بارانی می‌توان یک عکس با پرتوهای لطیف و سایه‌های نرم حاصل از نور طبیعی گرفت. پس این نکات آموزش عکاسی کودک در طبیعت را فراموش نکنید!

 

نتیجه گیری

عکاسی کودک در طبیعت تنها یکی از متدهای عکاسی کودکان است که در فضای باز طبیعت انجام می‌پذیرد. جنب و جوش کودکان در فضای باز و طبیعت گاها عکاس را با مشکلات کثیری مواجه می‌کند. از این رو، عکاسی کودک در طبیعت یکی از پرچالش‌ترین عکاسی‌هاست اما ما در مقاله آموزش عکاسی کودک در طبیعت سعی بر تشریح نکاتی داشتیم که امور عکاسی شما را تسهیل ببخشد.

به طور کلی، بهتر است حین عکاسی کودک در طبیعت از دوربین‌های سریع نظیر Point and Shoot و یا DSLR استفاده نمائید. بدین ترتیب، نیازی به نگرانی در جهت عکس برداری سریع نخواهد بود. از دیگر مسائل حائز اهمیت حین عکاسی کودک در طبیعت توجه به شرایط محیطی نظیر نور و سایه است. می‌توان جسورانه گفت سایر نکات جای گرفته در مقاله بیانگر عکس برداری آزادانه از کودک می‌باشد. این مسئله علیرغم حل مشکلات شما، به ثبت یک عکس خاص و ارزشمند کمک می‌کند.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.