دوربین DSLR

مقدمهبه تازگی یک دوربین خریده اید؟ آیا نمی دانید چگونه با آن کار کنید؟ گذراندن نکات و آموزش عکاسی با دوربین DSRL شاید در روزهای اول سخت به نظر برسد. ما در این نوشته ۶ راهکار مهم درباره چگونگی عکاسی با دوربین DSLR را به شما توضیح می دهیم.

احتمالا بعد از تحقیقات فراوان، بالاخره یک دوربین DSLR خریده اید و برای اولین بار آن را به خانه آورده اید. محصول فوق العاده جذاب را از جعبه درآورده و به آن خیره شده اید. سپس به تمام دکمه ها و کنترل های آن نگاه می کنید و یک حس هیجان و نگرانی به شما دست می دهد ولی تازه متوجه می شوید که چیزی از نحوه استفاده آن نمی دانید!

 

 

دوربین DSLR عکاسی
عکاسی با دوربین DSLR

بسیار خوب، اولین کاری که باید بکنید این است که نگرانی به خود راه ندهید. آنقدرها هم که فکر می کنید، کار با آن سخت نیست. در مقاله آموزش عکاسی با دوربین DSLR، پاسخ تمام سوالات خود را پیدا خواهید کرد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه دوربین خود را بردارید و عکاسی را با آن شروع کنید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن لنز دوربین DSLR (معرفی ابزار ها و نحوه استفاده از آن ها)

 

6 راهکار مهم برای عکاسی با دوربین DSLR

 

1. تنظیم نور

قبل از اینکه به نحوه ی عکاسی با دوربین DSLR بپردازیم، می خواهیم درباره یک عامل مهم در عکاسی با شما حرف بزنیم که باعث خواهد شد در عکاسی شناخت بیشتری پیدا کنید.

به نظر شما نور چه ویژگی هایی دارد؟ اگر شما به عنوان عکاس، ابتدا نور را در نظر نگیرید، نمی توانید بفهمید که دوربین خود را چطور تنظیم کنید. دلیل اینکه بسیاری از عکاسان در هنگام تنظیم دوربین دچار سردرگمی می شوند، همین است. آنها یاد نگرفته اند که کار خود را با در نظر گرفتن نور شروع کنند.

آموزش عکاسی با دوربین DSLR نور
تنظیم نور

نور از چه سمتی به دوربین DSLR می تابد؟ شدت آن چقدر است؟ پخش شده است؟ آیا منابع نور مختلفی وجود دارد؟ آیا شما در سایه قرار گرفته اید؟ ساعات آخر روز است؟ آیا نور مصنوعی هم وجود دارد؟ نور چه رنگی است؟ بخش تکنیکی عکاسی، در واقع همان نور آن است که از نکات بسیار مهم در آموزش عکاسی با دوربین DSLR به حساب می آید.

وقتی که تجربه بیشتری به دست آوردید، می توانید کم کم از نورهایی استفاده کنید که خودتان به عکس اضافه می کنید. این منابع می توانند فلش یا بارقه (Strobe) باشند. اما اینها در مرحله ی بعدی اتفاق خواهد افتاد و حالا نیازی نیست نگران آن باشید. آنقدرها هم که به نظر می رسد، مشکل نیست. اگر یاد بگیرید چطور به نور نگاه کنید، موضوع آسانی خواهد بود. حالا وقت آن است که به دوربین خود نگاه کنید و تنظیمات آن را یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: نورپردازی در عکاسی پرتره و آموزش نورپردازی در عکاسی اشیا

 

2. سرعت شاتر، دریچه ی دیافگرام و ایزو (ISO)

اگر دوربین DSLR شما در کنار صفحه ی وایت بالانس سه صفحه ی دیگر برای شاتر، دریچه ی دیافراگم و ایزو داشته باشد، هر آنچه را که لازم است، در دوربین خود دارید. این سه عامل در کنار هم جمع می شوند و نور را ثبت می کنند.

 • ایزو (ISO)

ایزو، توانایی حسگر دوربین برای گرفتن نور است. هر چه ایزو بالاتر باشد نور بیشتری جذب می شود. اما شاید باعث تاری و رگه دار شدن عکس نیز بشود.

عکاسان مناظر طبیعی و هر عکاسی که از سه پایه استفاده می کند، اغلب ترجیح می دهند ایزو کمتری استفاده کنند. ایزوی پایین ۱۰۰ یا ۲۰۰ است و عکاس سعی می کند تا حد ممکن رگه ها را در عکس کاهش دهد. ISO های بالا در اصل برای دوربین هایی که با دست نگه داشته می شوند و در نورهای متوسط و تاریک، مانند فضاهای بیرون و هوای گرگ و میش استفاده می شود. به همین دلیل است که عکاسان خیابان اغلب در عکاسی از ایزوهای بالا استفاده می کنند. زیرا این عکاسان همیشه در شرایطی عکس می گیرند که نور محیط پایین است.

آموزش عکاسی با دوربین DSLR
تنظیم ایزو

در آموزش عکاسی با دوربین DSLR این نکته حائز اهمیت است که وقتی ایزوی دوربین ۱۶۰۰ باشد عکس های خوبی می گیرد. برای بسیاری از دوربین های DSLR هم اندازه ی بین ۳۲۰۰ تا ۶۴۰۰ مناسب است. وقتی اندازه ی چاپ عکس کوچک باشد (مثلا ۸ در ۱۰ سانتی متر) رگه ها در عکس به ندرت دیده می شوند. عکس های بزرگ، تاری را بیشتر نشان می دهند. اما حتی با این وجود، بیشتر بیننده ها به آن توجهی نخواهند کرد و به نظرشان زیباست. ما به ندرت ISO را پایین تر از ۴۰۰ قرار می دهیم، مگر اینکه دوربین را روی سه پایه قرار داده باشیم. پیشنهاد بلدشو به شما این است که برای تجربه عکاسی با دوربین  DSLR، هر زمان که فرصت پیدا می کنید چند عکس با ایزوهای مختلف بگیرید و در کامپیوتر خوب به تفاوت آنها نگاه کنید.

بیشتر بخوانید: مفهوم ایزو ISO در عکاسی و تاثیر ایزو ISO بر روشنایی، عکاسی خیابانی

 • دریچه ی دیافراگم ( شماره ی F)

دیافراگم یا اپرچر، دریچه ای است که در لنز دوربین باز می شود و به دوربین این امکان را می دهد تا نور را به حسگر برساند. تغییر اندازه ی دیافراگم با اندازه دریچه مطابقت پیدا می کند. در عکاسی با دوربین DSLR، به یاد داشته باشید که هر چه دریچه بزرگ تر باشد، نور بیشتری به حسگر می رسد. همچنین، شما گستره کوچکتری از منظره ی مورد نظر را در دوربین خواهید داشت. دریچه ی بزرگ مطابق با شماره F پایین تر مانند F/2 است. هر چه دریچه کوچک تر باشد، نور کمتری به حس گر می رسد؛ ولی تصویر گستره ی بیشتری پیدا می کند. دریچه ی کوچکتر مطابق با شماره F بزرگتر (مثلا f/16) خواهد بود.

ما در این مقاله آموزش عکاسی با دوربین DSLR و نکات مرتبط با آن را به طور کلی بیان می کنیم، اما عکاسان پرتره با شماره F خیلی پایین مانند F/2.8 عکس می گیرند. علت این است که آنها روی چشمان فرد تمرکز می کنند و می خواهند سوژه را از بک گراند یا پس زمینه جدا کنند. از طرف دیگر، عکاسان مناظر طبیعی معمولا از سه پایه استفاده می کنند و سعی می کنند با f/11 یا f/16 عکس بگیرند تا عکس منظره، گستره بزرگتری از فورگراند یا بک گراند را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید: مفهوم اپرچر (دیافراگم) در عکاسی، سه پایه برای عکاسی منظره

 

 • سرعت شاتر

شاتر پرده ای در داخل دوربین DSLR شماست که باز و بسته می شود. مدت زمانی که شاتر باز می شود تا حسگر را در معرض نور قرار دهد، سرعت شاتر نامیده می شود. ۱/۱۶۰ در واقع ۱/۱۶۰ ام ثانیه است. ظاهر شدن ۱/۱۰th ام ثانیه نسبت به ۱/۶۰th، یک سرعت پایین برای شاتر محسوب شده و باعث می شود نور بیشتری به حسگر برسد.

آموزش عکاسی با دوربین DSLR شاتر
تنظیم سرعت شاتر

هر چه شما سرعت شاتر پایین تری داشته باشید، بسته به حرکت یا ایستایی سوژه، تاری حرکتی بیشتری در عکس خواهید داشت. اندازه تاری حرکتی بستگی به سرعت شاتر و سرعت حرکت سوژه دارد. سرعت ۱/۲۰۰ ام ثانیه باعث ایستایی فرد در حال حرکت می شود و سرعت ۱/۱۰۰۰ ام ثانیه باعث ایستایی یک ماشین در حال حرکت سریع می شود.

 

 • پایین ترین سرعت شاتر

درهنگام عکاسی با دوربین DSLR، اگر دوربین را با دست نگه دارید، دستتان به صورت جزئی خواهد لرزید و باعث ایجاد تاری در عکس خواهد شد. بنابراین لازم است که سرعت شاتر شما به اندازه ی کافی بالا باشد تا آن را متعادل کند. قانون این است که سرعت شاتر حداقل یکی بیشتر از طول کانون باشد. اگر به لنز خود نگاه کنید، شماره طول کانون را در روی آن مشاهده می کنید که معمولا ۳۵ میلی متر است.

هر چه اعداد کوچکتر باشند به معنای این است که حوزه ی دید گسترده تری دارید. در حالی که اعداد بزرگتر، نشان دهنده تله فوتوی بیشتری است. اگر در ۲۴ میلی متر عکس بگیرید، باید سرعت شاتر شما حداقل ۱/۲۴ ام ثانیه باشد. اگر در ۷۰ میلی متری عکس بگیرید، سرعت شاتر باید ۱/۷۰ ام ثانیه یا سریع تر از آن باشد تا لرزش دوربین در دست اتفاق نیافتد. فکر کردن به این موضوع حائز اهمیت است. اگر روی قسمتی از بک گراند تمرکز دارید، حرکت جزئی دست در مقایسه با زوایای گسترده تر بیشتر معلوم خواهد بود.

اگر دوربین جدید شما حسگر APS-C داشته باشد، اندازه ی واقعی کانون لنز ۱.۵ (Nikon) یا ۱.۶ (Canon) است. بنابراین، اگر در فاصله ۲۴ میلی متری قرار داشته باشید اندازه ی واقعی کانون لنز، ۲۴ در ۱.۶  و مساوی با ۳۸.۴ میلی متر خواهد بود. بنابراین، باید شاتر شما سرعت ۱/۴۰ ام ثانیه داشته باشد. دوربین های Micro_4/3rd، عامل   APS-C×۲   به جای حس گر ۶.۱ خواهد داشت. حسگرهای فول فرم ۱-۱ هستند.

بیشتر بخوانید: استفاده خلاقانه از سرعت شاتر

 

3. حالت تقدم دیافراگم، تقدم شاتر و حالت دستی

سه حالت نورپردازی در مبحث آموزش عکاسی با دوربین DSLR وجود دارد. یا دوربین شما روی حالت دستی یا روی تقدم دیافراگم و یا روی تقدم شاتر تنظیم خواهد شد. وقتی خوب با دوربین آشنا شدید، استفاده از اینها را هم به آسانی یاد خواهید گرفت.

 • ابتدا ایزو (ISO) را تنظیم کنید.

بین همه ی تنظیمات گفته شده، اولین نکته مهم در آموزش عکاسی با دوربین DSLR  تنظیم ایزو است. ابتدا ایزو را روی Auto Turn قرار دهید. اگر دوربین روی سه پایه قرار دارد، بهتر است ایزو را روی ۱۰۰ یا ۲۰۰ قرار دهید. اگر دوربین را با دست گرفته اید و نور خورشید هم می تابد، آن را روی ۴۰۰-۱۰۰ قرار دهید. اندازه ۶۰۰-۴۰۰ در سایه برای ایزو ایده آل است و بستگی به میزان روشنی نور دارد. در هوای گرگ و میش، شب یا محیط های بیرون که فاقد نور کافی هستند، ایزوی ایده آل ۶۴۰۰ -۱۶۰۰ است. بنابراین در هر زمان که عکاسی می کنید، مرحله ی اول، ارزیابی نور و مرحله دوم تنظیم ایزو می باشد.

 

 • مشخص کردن حالت بعدی

در مرحله بعد باید مشخص کنید که می خواهید با حالت دستی (M)، تقدم دیافراگم (A/AV) و یا با تقدم شاتر (S/TV) عکس بگیرید.

درهنگام عکاسی با دوربین DSLR، اگر تنظیم دوربین روی حالت M باشد، دیافراگم و سرعت شاتر را خودتان تنظیم می کنید. بعضی از عکاسان تصور می کنند که تنظیم روی M بهترین حالت است. اما در بسیاری از موقعیت ها، این حالت باعث کم شدن سرعت شما می شود. به این دلیل، ما این حالت را آخرین گزینه از بین ۳ گزینه اشاره شده در نظر می گیریم. شما با انتخاب حالت (A/AV) دیافراگم را انتخاب می کنید و دوربین از نورسنج درونی برای تعیین درست سرعت شاتر استفاده می کند. دوربین در این حالت معمولا خوب عمل می کند؛ مگر اینکه موقعیت بسیار روشن یا بسیار تاریک باشد.

ما به جز در مواردی که از نورپردازی آتلیه و یا نورپردازی مداوم استفاده می کنیم، اغلب اوقات دوربین را روی حالت A/V یا S/TV قرار می دهیم. ما حالت A/V را برای عکاسی پرتره، مناظر طبیعی، تصاویری که روی سه پایه گرفته می شوند و یا موقعیت هایی که نیاز به تاری پس زمینه دارند، پیشنهاد می کنیم. حالت S/TV، معمولا برای عکاسی خیابانی، ورزشی و یا جاهایی استفاده می شود که سوژه در حال حرکت است و می خواهیم آن را ثابت نگه داریم و یا وقتی که عمدا قصد داریم تاری ناشی از حرکت را نشان دهیم.

آموزش عکاسی با دوربین DSLR بک گراند
تاری بک گراند

گرچه در عکاسی با دوربین DSLR، ترجیح بر این است که از حالت M فقط در بعضی شرایط خاص استفاده کنیم، ولی به شما پیشنهاد می دهیم با دوربین خود بیرون رفته و چندین بار عکس گرفتن با این حالت را امتحان کنید تا به خوبی آموزش عکاسی با دوربین DSLR را فراگیرید. عکس های گرفته شده را نگاه کنید. آیا خیلی تاریک و یا بیش از اندازه روشن هستند؟ آیا تاری حرکت دارند؟ طبیعی‌ست که در ابتدا به خوبی ندانید که چه کاری درست است، ولی وقتی کم کم تنظیمات دوربین را یاد گرفتید، همه چیز را تحت کنترل خواهید داشت.

 

4. Exposure Compensation (+/-) (جبران نورگیری)

شما در عکاسی با دوربین DSLR، گاهی نیاز به استفاده از این گزینه خواهید داشت. وقتی در حالت S/TV یا A/V عکس می گیرید، Exposure Compensation بهترین دوست شما است. هنگام استفاده از این حالت ها، دوربین از نورسنج استفاده می کند تا پرتوگیری مناسب برای عکس انتخاب کند. هدف دوربین DSLR از این کار این است که صحنه عکس را طبیعی نشان دهد. بنابراین ممکن است گاهی آن گونه که شما می خواهید نورگیری نکند. در این مواقع می توانید از حالت Exposure Compensation یا همان جبران نورگیری استفاده کرده تا این موضوع را حل کنید. همچنین می توانید با استفاده از علامت های +  و – آن را کم و زیاد کنید.

در هنگام عکاسی با دوربین های دیجیتال، گاه موقعیت هایی که می خواهید در آن از EC استفاده کنید، صحنه هایی هستند که روشنایی یا تاریکی شان بیش از اندازه است. مثلا تصویر آسمان روشن، برف روشن، کوچه تاریک و یا شب، جزو این صحنه ها هستند. برای صحنه برف سفید، دوربین، تمام سفیدی را خواهد دید و سعی خواهد کرد آن را خاکستری خنثی کند و باعث خواهد شد عکس ظاهری تاریک پیدا کند. بنابراین شما ناچار خواهید شد از EC استفاده کنید و با افزایش آن، روشنی صحنه را به حالت نرمال برگردانید.

 

5. وایت بالانس

آموزش عکاسی با دوربین DSLR وایت بالانس
وایت بالانس

وایت بالانس چگونگی نشان دادن رنگ نور در صحنه توسط دوربین DSLR است. منابع مختلف نور، رنگ های کاملا متفاوتی از هم دارند. یک دوربین DSLR تنظیمات زیادی برای منابع خیلی رایج، مانند آفتابی و روز سایه دار دارد. برای شروع کار تنظیمات، وایت بالانس را روی حالت خودکار قرار دهید. بعدها نکات زیادی درباره ی آن یاد خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: مفهوم وایت بالانس در عکاسی دیجیتال

 

6. تمرکز خودکار

حوزه ی تمرکز شما، نقطه ای است که دوربین DSLR شما انتخاب می کند. وقتی دوربین را در حالت تمرکز اتوماتیک قرار می دهید، از نمایاب نگاه می کنید و کادرهای زیادی (مربع یا دایره که به نوع دوربین DSLR بستگی دارد) می بینید که می توانید از بین آنها منطقه ای را که می خواهید دوربین روی آن تمرکز کند، انتخاب کنید. باید بدانید که این کادر را چگونه بچرخانید (نباید منطقه ی تمرکز روی اتوماتیک یا Zone تنظیم شود) و یکی را انتخاب کنید.

بسیاری از عکاسان، کادرهای تمرکز را در وسط قرار می دهند. سپس از طریق آن روی سوژه تمرکز می کنند و شاتر را تا نیمه فشار می دهند تا تمرکز مورد نظر را ثابت نگه دارند و سپس تصویر را دوباره با فشار دادن شاتر تا نیمه، تنظیم می کنند و وقتی تنظیمات به صورت صحیح است، عکس را ثبت می کنند. اگر شما حس حرکت های مدام برای تمرکز روی یک نقطه را ندارید، این روشی بسیار عالی برای تمرکز کردن است که در آموزش عکاسی با دوربین DSLR برای شما آورده ایم.

تمرکز خودکار و آموزش عکاسی با دوربین DSLR
تمرکز خودکار

وقتی شما شاتر را تا نیمه فشار می دهید، دوربین DSLR روی نقطه ای که انتخاب کرده اید، تمرکز می کند. اگر آن را تا انتها فشار دهید، عکس خواهد گرفت. دقت داشته باشید در مواقعی که شما روی کناره یک سوژه کوچک یا دور تمرکز دارید، دوربین اشتباها به جای آن، روی بک گراند تمرکز می کند. این مشکل بسیار رایجی است که “بک فوکوس” نامیده می شود و به طور مکرر برای عکاسان تازه کار اتفاق می افتد.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

هدف از نگارش این متن، آموزش عکاسی با دوربین DSLR بود. در این مقاله سعی کردیم که ۶ راهکار مهم برای عکاسی با این دوربین را به شما آموزش دهم.

احتمالا حجم مطالب برای شما که تازه کار هستید زیاد بود، مخصوصا اگر اولین درس یادگیری شما باشد! یادگیری این مطالب، فقط با تمرین و تمرین و تمرین ممکن است. هنگام خواندن این حجم از مطالب، شاید تعجب کنید که چطور می شود همه آنها را یاد گرفت. اما اگر همین الان یک دوربین DSLR در دست داشتید و این راهکارها را با تجربه واقعی و عینی به شما توضیح می دادیم در کمتر از ۳ ساعت آنها را یاد می گرفتید.

سعی کنید نکات گفته شده را چندین بار بخوانید، سپس دوربین خود را برداشته و شروع به تجربه ی واقعی عکاسی کنید. یادتان نرود که دیگر مطالب موجود در بلدشو که مرتبط با عکاسی است را مطالعه کنید!

 

برگرفته از: digital-photography-school.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

نظری موجود است.

 1. علی

  ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۰ قبل از ظهر

  ممنونم بابت مطالب خوبتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.