نورپردازی اشیا
به این مطلب رای دهید

مقدمهنورپردازی در عکاسی اشیا یکی از اساسی‌ترین المان‌های عکس برداری به شمار می‌رود. حتی برخی از عکاسان حرفه‌ای نیز حین عکاسی از اشیا به مشکلات عدیدی برمی‌خورند. از این رو، بسیاری از عکاس‌های مبتدی تا حرفه‌ای پس از شکست در امر نورپردازی در عکاسی اشیا سوال می‌پرسند: “چه دوربینی باید تهیه کنم؟” اما حقیقت این است که سوال آن‌ها باید به “با کدام شیوه نورپردازی عکاسی کنم؟” تغییر کند. اگرچه ممکن است تجهیز به دوربین عکاسی جدید حین عکس برداری از سوژه در نور کم و یا هنگام حرکت کردن تفاوت‌های اساسی ایجاد کند اما اگر سوژه شما یک شیء ثابت بر روی سطح باشد، اهمیت امر نورپردازی در عکاسی اشیا به چشم می‌خورد.

نورپردازی در عکاسی اشیا
نورپردازی اشیا

اگر هم اکنون به یک دوربین عکاسی دیجیتال DSLR، Point and Shoot و یا گوشی موبایل هوشمند مجهز هستید، بهتر است با آموختن نحوه نورپردازی در عکاسی اشیا از پرداخت هزینه‌های مکرر و بی‌فایده خودداری کنید. اگرچه ما پیرامون زمینه نورپردازی در عکاسی اشیا از المان‌ها و عناصر متفاوت بهره برده‌ایم اما در این مقاله قصد داریم تمام پیشنهادات خود از ابزار ویژه این کار را مطابق با بودجه شما تشریح نمائیم.

به خاطر داشته باشید امر نورپردازی در عکاسی اشیا تنها یکی از اصول به شمار می‌رود. در واقع دوربین عکاسی روشنایی را ثبت کرده و به تصویر می‌کشد. هیچ دوربین عکاسی بدون دخالت عکاس معجزه نمی‌کند. بنابراین، بهتر است نورپردازی به گونه‌ای مناسب وضع حال سوژه تنظیم شود و از ابزار به خصوص استفاده گردد.

 

نورپردازی در عکاسی اشیا

 

 • اهمیت نور خورشید در نورپردازی در عکاسی اشیا

اگر به دنبال کم خرج ‌ترین ابزار نورپردازی در عکاسی اشیا هستید، نور خورشید گزینه‌ای مناسب برای کار شماست. نور خورشید یکی از بهترین منابع طبیعی روشنایی بوده که استفاده و بهره برداری از آن نیز ساده و در عین حال حرفه‌ای است.

نورپردازی در عکاسی اشیا
نور خورشید

اگر فضای شما مجهز به پنجره نورگیر بوده که اکثر اوقات روز روشنایی را به داخل محیط فرامی‌خواند، می‌توان از خورشید به عنوان منبع قابل اعتماد روشنایی یاد کرد. این در حالی است که امر نورپردازی در عکاسی اشیا تنها به نور خورشید ختم نمی‌شود. به طور مثال، اگر روز ِعکاسی شما آفتابی نباشد ممکن است نتوانید کارتان را تمام کنید. علاوه بر این، ابرهای متحرک بر روی واریانس روشنایی، تراز رنگی و در نتیجه ثبت عکس یکدست تاثیر مخرب می‌گذارد. بدین ترتیب، روزهای ابری و تیره بهترین روز برای ثبت تصاویر از اشیا محسوب می‌شوند.

 • نورپردازی در عکاسی اشیا با لامپ روشنایی

امروزه انواع متعددی از لامپ‌های روشنایی در اشکال، قدرت و دمای رنگی متفاوت تولید و عرضه شده‌اند. آنچه در امر نورپردازی در عکاسی اشیا حائز اهمیت می‌باشد، استفاده از لامپ‌های روشنایی متناسب با نوع آن‌هاست. در حال حاضر عکاسان از دو نوع چراغ ساده و استودیویی استفاده می‌کنند.

نورپردازی در عکاسی اشیا
ئ نورپردازی در عکاسی اشیا

چراغ ساده

چراغ ساده یکی از متداول‌ترین اشکال منبع نور می‌باشد. ساکنین خانه‌ها هم از این چراغ‌ها برای روشنایی بخشیدن به فضای خود استفاده می‌کنند. با این حال، چراغ‌های ساده هم به دو نوع رشته‌ای و فلورسنت تقسیم می‌شوند. توجه داشته باشید اگر دو چراغ خریداری می‌کنید، بهتر است هردوی آن‌ها دارای دمای رنگی یکسان باشند. اگر قصد دارید در طول روز و در یک فضای نورگیر عکس بیاندازید، از لامپ دارای دمای رنگی ۵۰۰۰K بهره ببرید.

چراغ استودیویی

چراغ‌های استودیویی توانسته‌اند بسیاری از نقاط ضعف چراغ‌های ساده و معمول را برطرف کنند. شما می‌توانید با استفاده از چراغ‌های استودیویی نور متغیر و دلخواه خود را دریافت کنید. همچنین یکی از مسائل حائز اهمیت چراغ استودیویی نصب راحت آن‌ها و سر قابل تنظیم می‌باشد. این ویژگی امر نورپردازی در عکاسی اشیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی پرتره هنری

 

 • فرآیند اشباع نور

اشباع نور یکی از اجزای حیاتی نورپردازی در عکاسی اشیا به شمار می‌رود. به طور کلی، اشباع نور به فرآیند نرم‌سازی نورهای انتشار یافته از لامپ روشنایی گفته می‌شود که با هدف کاهش سایه‌های خشن صورت می‌گیرد. پروسه اشباع باعث گردیده تا با انجام نورپردازی حرفه‌ای اشیا در برجسته‌ترین حالت خود به نمایش گذاشته شوند. ما در ذیل به معرفی و بررسی اجزا و عناصر مرتبط با فرآیند اشباع نور می‌پردازیم. شاید عناصر اشباع نور همان چیزی باشد که در نظر فعلی شماست!

نورپردازی در عکاسی اشیا
اشباع نور

فیلتر عکاسی

نمی‌توان منکر تاثیر مثبت فیلترها پیرامون امر نورپردازی در عکاسی اشیا شد. یکی از مهم‌ترین اجزا و عناصر نورپردازی در عکاسی اشیا فیلترهای عکاسی به شمار می‌روند. استفاده و بهره برداری از فیلتر عکاسی موجب انتشار گسترده نور و روشنایی حین عکس برداری از سوژه می‌شود. برای انتشار گسترده نور حتما نیاز به فیلترهای عکاسی ویژه نیست. تنها لایه‌ای متشکل از مواد عبوردهنده نور کافی است و سپس این صفحات را در مقابل منبع روشنایی خود تعبیه کنید.

قابل ذکر است اکثر فیلترهای عکاسی از پارچه نایلون سفید، صفحات پلاستیکی شفاف و کاغذ مومی محیا می‌شوند. امروزه صفحات و یا فیلترهای عکاسی در انواع و اندازه‌های زیادی به فروش می‌رسند اما شما می‌توانید با کمی خلاقیت به وسیله چند گیره و نگهدارنده، فیلتر عکاسی تهیه کنید.

چادر عکاسی

چادر عکاسی وقتی به جزء ارزنده‌ای حول نورپردازی در عکاسی اشیا تبدیل می‌گردد که فیلتر عکاسی با بودجه شما همخوانی نداشته باشد و کمی گران‌تر از حد معمول به نظر برسد. اگرچه چادر عکاسی جزء تجارب معقول عکاسان مبتدی تا حرفه‌ای محسوب می‌شود اما مهم‌ترین مشکل آن پخش نور بیش از حد اطراف سوژه است. این موضوع می‌تواند به مسطح نشان دادن زیاد از حد سوژه عکاسی مرتبط شود.

سافت باکس

سافت باکس یکی از ابزار نورپردازی در عکاسی اشیا و افراد محسوب می‌گردد. امروزه بیشتر عکاسان از سافت باکس‌ها برای عکاسی خود استفاده می‌کنند. ظاهر سافت باکس‌ها بیشتر مشابه چراغ‌های پایه بلند می‌باشد. سافت باکس‌ منبع حائز اهمیت روشنایی برای نورپردازی در عکاسی اشیا به شمار می‌رود.

سافت باکس نسبت به دیگر ابزار اشباع نور گران قیمت‌تر بوده و از محبوبیت بیشتری هم برخوردار است. سافت باکس از چراغ‌های مربع، مستطیل و هشت ضلعی تشکیل شده و قابلیت حمل آسان آن همواره مورد توجه عکاسان بوده است. یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت سافت باکس که به امر نورپردازی در عکاسی اشیا کمک کرده، قرارگیری آن در حالات و زوایای مختلف است. تنظیم این ابزار باعث می‌گردد نور از صفحات داخلی سفید، نقره‌ای و طلایی باکس به سوژه تابانیده شده و تصویری مسطح و زیبا خلق کند.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

نورپردازی در عکاسی اشیا از مهم‌ترین مسائل عکس برداری سوژه به شمار می‌رود. امروزه به لطف تکنولوژی، عکاسان مبتدی تا پیشرفته قادرند از منابع روشنایی به فراخور کارشان بهره ببرند. ما در این مقاله سعی کردیم تا ارزان‌ترین ابزارهای نورپردازی در عکاسی اشیا را معرفی نموده و آن‌ها را تماما بررسی نمائیم. به طور مثال، شما قادر خواهید بود تا در روزهای تیره‌تر از حد معمول از نور بی خرج آفتاب بهره ببرید. این در حالی است که ما از تشریح وسایل حرفه‌ای تر نظیر فیلتر عکاسی، چادر عکاسی و سافت باکس‌ هم غافل نشده‌ایم.

 

برگرفته از: arqspin.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۴ (۵ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.