مقدمهآموزش نورپردازی پرتره از مباحث پر اهمیت عکاسی است. با به کارگیری تکنیک ‌های گفته شده در این مقاله، خلق یک پرتره روشن و عالی به امری ساده تبدیل خواهد شد. مطمئنا استفاده از عناصر نورپردازی برای ثبت یک پرتره بی نقص، چیزی بیشتر از نور پنجره و یا نور طبیعی روزهای بارانی است. با این حال، تنظیمات نور حین عکاسی در خانه، استودیو و یا سالن نشیمن یکی از ملزومات نورپردازی عکس های پرتره است.

اکثر عناصر نورپردازی بر اساس منابع نور متوالی، اعم از فلودلایت ‌ها، نورافکن ‌ها و یا منابع نور آنی مانند استروب ‌ها دسته بندی شده ‌اند. برخی دیگر از لوازم مانند انواع چترها، رفلکتورها و دیفیوزرها وجود دارند تا شرایط لازم عکاسی را تکمیل کنند. یکی از مزیت‌ های استفاده از منابع روشنایی متوالی این است که با نگاه از منظره یاب قادر خواهید بود تا اثر نورپردازی و یا تغییرات حاصل از آن را مشاهده کرده و تشخیص بدهید. هم اکنون می توانید با استفاده از استروب ‌ها اثرات نورپردازی را مجسم کنید.

آموزش نورپردازی پرتره
آموزش نورپردازی پرتره

برای درک مفهوم کلاسیک آموزش نورپردازی پرتره، شناخت نورپردازی استودیویی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در نورپردازی استودیویی، عکاسان تلاش می کنند که نور خورشید را در استودیو شبیه سازی کنند.

اگر هدف شما انداختن پرتره ‌های خلاقانه، خنده دار و یا ترسناک است، آزاد هستید تا از هر قانون و قاعده ای پیروی کنید. با این حال، تسلط بر روی اصول اولیه نورپردازی پرتره حتی برای مبتدیان نیز باعث خلق تصاویری زیبا و کم نظیر خواهد شد.

اگرچه مطالعه نکات آموزش نورپردازی پرتره به اندازه گذراندن یک دوره کامل نورپردازی اثر بخش نیست؛ با این حال، امیدواریم تا با مرور این نکات و پیشنهادات، پاسخ سوالات خود را دریابید.

بیشتر بخوانید: همه نکاتی که باید درباره نورپردازی در عکاسی بدانید

 


دوره آموزشیدر دوره آموزشی عکاسی پرتره، عکاس و مدرس، کریس ارویگ کاربرد عناصرى از قبیل مکان، نورپردازی طبیعى و استودیویی و قوانین ترکیب بندی، در خلق تصاویر خارق العاده پرتره را بیان می کند. وی در این دوره آموزشی به بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیر گذار و روایت گرانه باید داشته باشد، می پردازد. همچنین این دوره، به آموزش تکنیک های مهم عکاسی پرتره و ابزارهای لازم اشاره دارد.

سرفصل های دوره آموزشی عکاسی پرتره:

 • نگاهی به عکاسی پرتره
 • روایات و سوژه ها
 • اصول نورپردازی
 • اصول ترکیب بندی
 • نکاتی درباره لوازم دوربین
 • نتیجه گیری

 

آموزش نورپردازی پرتره

 

 • نور اصلی

عملکرد نور اصلی در عکاسی پرتره مشابه نور خورشید است. معمولا عکاسان با تعبیه منبع این نور در مکانی مرتفع و یا از زاویه ۴۵ درجه به طور مستقیم و از سمت راست دوربین، به سوژه نور می‌ تابانند.

 

آموزش نورپردازی پرتره
نور اصلی

این نوع نور برای پرتره های لاکچری کلاسیک به کار می رود. خصوصیت بارز این نوع نوردهی این است که با تابش نور از سمت راست به سوژه، صورت او را لاغرتر نشان دهند. در هر حال، نور اصلی نباید از زیر سر به سوژه بتابد. مگر آن که هدفتان خلق اثری غیر طبیعی و عجیب باشد.

 

 • نور پرکننده

نور پرکننده یک نور مکمل و ثانویه است که معمولا در جهت مخالف نور اصلی به سوژه می تابد. این نوع نور به تنظیم سایه ‌ها و حد فاصل خطوط آن ‌ها بر روی چهره مدل می پردازد. یادگیری چگونگی به کار بردن نور پرکننده، یکی از نکات اساسی آموزش نورپردازی پرتره است؛ زیرا در اغلب اوقات، این نور طوری تنظیم می شود که ۳/۱ تا ۲/۱ میزان روشنایی نور اصلی را به سوژه بدهد.

آموزش نورپردازی پرتره
نور پرکننده

برای جلوه کلاسیک پرتره، نور پرکننده می تواند مستقیما زیر نور اصلی قرار گیرد. در این حالت، هر دو نور سوژه را مورد هدف قرار می دهند و همزمان یک رفلکتور در جهت مخالف سایه ‌ها را پوشش می دهد.

 

 • نور مو یا نور کیکر

نور مو یا کیکر به طور کلی باید از سمت بالا، روی موهای سوژه بتابد تا سایه روشن ایجاد کند، ولی روی صورت مدل نتابد. این نور تقریبا در جهت مخالف نور اصلی می ‌تابد. این نور سبب می شود که موها درخشان تر دیده شده و موهای سوژه به خوبی از پس زمینه جدا گردند.

نور کیکر که عملکردی مشابه نور مو دارد، به نوری گفته می شود که از پشت یا پهلوها به سوژه تابانده می شود تا کناره های سوژه (برای مثال: شانه ها) روشن تر شوند.

 

 • نور پس زمینه

استفاده از نور پس زمینه یکی از اصول آموزش نورپردازی پرتره است. نور پس زمینه (نام دیگر: Rim Light) از پشت یا از کناره های پشت به سوژه تابانده می شود تا عمق بیشتری به عکس داده و مدل را از پس زمینه جدا کند. اگر قصد دارید از این نور بهره ببرید، باید منبع نور را در پایین و پشت سر سوژه قرار دهید تا نوری نیم دایره ای به سوژه بتاباند. این نور در مرکز درخشان تر و با حرکت به سمت لبه ‌های فریم به تدریج تیره ‌می شود. این تکنیک برای پس زمینه ‌های یکپارچه ای که دارای رنگ یکنواخت هستند، موثر است.

 

 • نور نرم یا پراکنده

در مبحث آموزش نورپردازی پرتره، منابع نور نرم راحت تر قابل کنترل هستند. در حالی که عکاسان حرفه ای از رفلکتور پارابولیک به منزله ایجاد افکت ‌های قابل توجه استفاده می‌کنند، منابع پخش کننده نور که تحت عناوین سافت باکس، دیسک ‌های دیفیوژن و یا چتر شناخته شده‌ اند از لحاظ کنترل ساده تر هستند.

آموزش نورپردازی پرتره
نور نرم یا پراکنده

در واقع می توان گفت که بسیاری از عکاسان حرفه‌ ای از منابع پخش کننده نور نرم، برای افزایش جلوه هنری عکس هایشان استفاده می کنند و طی گذشت زمان آن را به سبک برجسته مختص خود تبدیل کرده ‌اند. اگر قصد یادگیری عکاسی کلاسیک با نور سخت را دارید، قبل از آن یادگیری نورپردازی نرم به نفع شماست.

 

تنظیمات پایه نورپردازی پرتره

 

 1. نورپردازی پروانه ‌ای و یا جادویی

نورپردازی پروانه ‌ای تحت عنوان نورپردازی جادویی نیز شناخته می شود. در این شیوه از نورپردازی، نور اصلی بالا برده شده و از جلو مستقیما به صورت مدل نور تابیده می شود. سپس نور پرکننده، زیر نور اصلی قرار می گیرد و از یک رفلکتور در نزدیکی سوژه و در جهت مخالف هر دو نور برای پوشش دادن سایه ها استفاده می شود. یادگیری این موضوع یکی از اساسی ترین نکات آموزش نورپردازی پرتره است.

آموزش نورپردازی پرتره
نور پروانه ای

گزینه اختیاری: نور مو را در بالای سوژه قرار داده و موی مدل را هدف قرار دهید. همچنین برای روشن ‌سازی پس زمینه از نوری با زاویه کم استفاده کنید.

اگر نکات فوق را به درستی انجام دهید، شاهد ایجاد سایه‌ پروانه ‌ای دقیقا زیر بینی مدل خواهید بود.

 

 1. نورپردازی رامبراند

نورپردازی در عکاسی پرتره
نور رامبراند

نقاشی به نام رامبراند اغلب از این الگوی نور پردازی در تابلو های نقاشی اش استفاد می کرده است. مشخصه نور پردازی رامبرند، وجود نوری به شکل یک مثلث بر روی گونه است. در این نوع نورپردازی، سایه بینی و گونه به هم متصل می شوند و یک مثلث نوری رو گونه تشکیل می دهند. برای انجام نور پردازی رامبراند حرفه ای، مطمئن شوید که چشمی که در سمت سایه دار صورت وجود دارد، نور کچ لایت (catch light) داشته باشد. در غیر اینصورت، چشم مرده و بدون درخشندگی به نظر خواهد رسید.

برای ایجاد این نور، نور اصلی را با زاویه نزدیک به ۹۰ درجه تنظیم کرده و آن را روبروی سوژه سمت چپ قرار دهید. سپس نور پرکننده را در جهت مخالف نور اصلی و نزدیک به خط فاصله بین سوژه و دوربین تنظیم کنید. نورپردازی کیکر نیز برای نمایان کردن اطراف صورت و شانه‌ ها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: انواع نورپردازی پرتره: الگوهای شش گانه ضروری برای عکاسان حرفه ای

 

 1. نورپردازی تقسیم شده (اسپلیت)

نورپردازی اسپلیت یا تقسیم شده یکی دیگر از موضوعات مهم آموزش نورپردازی پرتره است. نام نورپردازی تقسیم شده، از عملکرد و تاثیر نور اصلی الهام گرفته شده است. در این نوع نورپردازی، بدون بهره‌گیری از نور پرکننده تنها نیمی از صورت مدل به طرزی دراماتیک نشان داده می شود. نور اصلی که موقعیتش کمی به پشت سوژه متمایل است، از یک سمت (معمولا چپ) و از زوایای صحیح به چهره سوژه تابیده می شود.

نکات نورپردازی عکاسی پرتره
نور تقسیم شده

یک نور پرکننده ضعیف می تواند در طرف دیگر صورت برای کاهش نقص های صورت مدل تعبیه شود. اگر در این شیوه نورپردازی از نور مو و پس زمینه استفاده می کنید، آن ها را در بالا و پشت سر قرار بدهید.

بیشتر بخوانید:  الگوهای نورپردازی پرتره

 

دمای رنگ: درک مقیاس کلوین

همان طور که در درس فیزیک دبیرستان خواندید، نور یک چراغ قوه ممکن است به چشم ما سفید باشد، اما در حقیقت متشکل از رنگ های متفاوت است. خورشید در حال غروب نور نارنجی ایجاد کرده و حباب روشنایی فلورسنت نسبت به لامپ رشته ‌ای رنگ متفاوتی می ‌تاباند.

وایت بالانس (تعادل سفیدی) دوربین تصاویر را به طور خودکار اصلاح کرده و از این رو، اجسام و سوژه های سفید تحت منابع روشنایی متفاوت، باز هم سفید به نظر می رسند.

اکثر دوربین ها علاوه بر تنظیم وایت بالانس خودکار دارای گزینه هایی مانند shade و incandescent هستند که نام شان از منابع مختلف نور، الهام گرفته شده است. وایت بالانس خودکار به شما این امکان را می دهد تا از سوژه عکس بیاندازید و سپس میزان سفیدی عکس را تعیین می کند. با این حال، وایت بالانس دستی کنترل دقیق مقیاس کلوین را ندارد. در تنظیم وایت بالانس دستی، عکاسان از اعداد ۷۵۰۰ کلوین برای سایه، ۵۵۰۰ کلوین برای روز و ۲۵۰۰ کلوین برای غروب استفاده می کنند.

آموزش نورپردازی پرتره
دمای رنگ

وایت بالانس دقیق بدین معناست که سوژه ها در زندگی حقیقی همانند عکس سفید هستند اما این دقت همیشه وجود ندارد. با استفاده از مقیاس کلوین، وایت بالانس مایل به نارنجی برای گرم جلوه دادن تصاویر و بیشتر در زمان غروب آفتاب تنظیم می شود. از طرف دیگر، وایت بالانس مایل به آبی جلوه بصری خنک تری ارائه می ‌دهد که حال و هوای عکس را نیز غم انگیزتر نشان می دهد.

وایت بالانس یکی از دلایلی است که عکاسان، به جای عکاسی در فرمت JPEG عکس ها را در فرمت RAW می ‌اندازند. عکاسی با فرمت RAW ساده تر است، اما ویرایش تصاویر با این فرمت دشوار می باشد. فایل‌های RAW غالبا طیف رنگ های سبز و بنفش را به سادگی حذف می کند.

جدا از وایت بالانس، بسیاری از عکاسان برای متمایل کردن عکس رو به گرمی یا سردی از ژل ‌های فلاش استفاده می کنند. این ژل ‌های رنگی روی فلاش تعبیه شده و نور رنگی ایجاد می کنند. استفاده از ژل ‌های رنگی، راه سرگرم کننده ‌ای برای یادگیری نکات آموزش نورپردازی پرتره است.

آموزش نورپردازی پرتره ژل فلاش
استفاده از ژل فلاش رنگی

بیشتر بخوانید: مفهوم وایت بالانس در عکاسی

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

همان طور گه پیش تر گفته شد، نورپردازی یکی از نکات کلیدی عکاسی پرتره است. اگر تمایل دارید از اهمیت آموزش نورپردازی پرتره مطلع شوید، فقط برای یک لحظه عکس‌ های بدون نور را تصور کنید. بدون نور و روشنایی هیچ عکسی نمی توان گرفت. بنابراین، درک درست از نورپردازی و طرز به کارگیری آن متناسب با شیوه عکاسی بسیار مهم است.

ممکن است تصور کنید که با خواندن نکات فوق یک دوره کامل آموزش نورپردازی پرتره را نمی گذرانید. تصورتان کاملا صحیح و قابل احترام است. با این حال، یادگیری و مرور نکات مهم این مبحث، شما را آماده ‌تر و حرفه‌ ای تر خواهد کرد.

برای آنکه مبتدیان بتوانند نورپردازی پرتره را به کار گیرند، باید ابتدا به درک کامل از نورپردازی و شیوه‌ های آن برسند تا قادر شوند در آینده، راه عکاسی پرتره را به صورت فنی تر پیش بگیرند. یادگیری شیوه صحیح نورپردازی یکی از مباحثی است که شاید آموختن آن ماه‌ ها و یا حتی سال ‌ها به طول بیانجامد. پس از آموختن این مطالب، بهتر است روی مهارت های تئوری خود کار کرده و آن ها را روی شیوه عکاسی خود پیاده کنید. طی این پیاده سازی از سبک و سیاق خود دور نشده و مدام عملکرد خود را بررسی نمایید تا نتایج بهتری بگیرید.

 

برگرفته از: adorama.com و creativelive.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

۲ نظر از شما

 1. مهناز میم

  ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۴ قبل از ظهر

  واقعا این نورپردازی خیلی سخته.دقت زیاد میخواد

  پاسخ

  • تراریوم

   ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ در ۱:۳۰ بعد از ظهر

   بله دقیقا منم همین نظرو دارم ولی خب چندتا دوره گرفتم از بلدشو یکمکی راه افتادم خدا رو شکر

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.