سرعت شاتر

مقدمهدر مقالات قبلی مثل آموزش سرعت شاتر و تاثیر آن را به هیچ وجه دست کم نگیرید و سرعت شاتر در عکاسی همه ی آنچه را که لازم بود در رابطه با سرعت شاتر و خرابی هایی که ممکن است به بار آورد بدانید، برای شما توضیح دادیم. اما در این مقاله قصد داریم به شما راه هایی خلاقانه را برای استفاده از شاتر و تنظیم سرعت شاتر بیاموزیم که به کمک این راه ها می توانید عکس های خارق العاده ای خلق کنید. در این مقاله با ما همراه شوید تا ناگفته هایی در این رابطه بشنوید. با این نکات سطح عکاسی خود را بالا ببرید و حتی در مسابقات عکاسی در سطح بین الملل شرکت کنید! همراه ما باشید.

خلاقیت به کمک تنظیم سرعت شاتر

استفاده از سرعت شاتر در ابتدا ممکن است برای شما یک مشکل به نظر برسد که نیاز داشته باشید، آن را حل کنید. اما پس از مدتی که به سرعت شاتر توجه داشته باشید می توانید آن را کنترل کنید و با کمک آن عکس هایی خارق العاده بگیرید. به عبارت دیگر، می توانید از سرعت شاترتان برای افزودن عنصر هنر به عکس های خود استفاده کنید.

سرعت شاتر و عکاسی خلاقانه
تنظیم سرعت شاتر

اولین چیزی که باید برای گرفتن عکس های خلاقانه به کمک شاتر بدانید، نحوه ی چگونگی کار کردن شاتر و تنظیم صحیح آن است که در مقالات قبل به آن ها پرداخته شده. شما نیاز دارید که مطمئن باشید سرعت بالای شاتر، خرابی ای در عکس هایتان به بار نخواهد آورد. حالا که در تنظیم سرعت، حرفه ای شده اید؛ می توانید از آن به نفع خود بهره ببرید. همچنین، می توانید از سرعت شاتر برای ایجاد حس حرکت و یا توقف نیز استفاده کنید. این مقاله آنچه را که لازم دارید به شما در رابطه با سرعت شاتر خواهد گفت. همچنین، به شما جلوه های ویژه ای که می تواند با استفاده از سرعت شاتر خلق شود، آموزش خواهد داد.

سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر را می توان به سادگی تعریف کرد. این مفهوم، عبارت است که مدت زمانی که دریچه دوربین باز می ماند و در آن زمان نور به سنسور دیجیتال حساس می تابد. هر چه سرعت شاتر کمتر باشد، مدت زمان بیشتری نور به عکس شما می تابد. این مسئله ممکن است مشکلاتی را برای شما پدید آورد. برای مثال، اگر بیشتر از یک ثانیه نور به سنسور حساس به نور بتابد مشکلاتی را برای دوربین شما و عکستان به وجود خواهد آورد و عکس شما را تار می کند. در ضمن، توجه داشته باشید که اگر هنگام استفاده از شاتر و عکاسی از سه پایه استفاده نکنید و شاتر را در مدت زمانی بیشتر از  ۱/۶۰ ثانیه فشار دهید، عکس شما بسیار تار خواهد شد و کیفیت مناسبی نخواهد داشت.

 سرعت شاتر و عکاسی حرفه ای
عکاسی از حرکت موتورسوار با سرعت بالای شاتر

شاتر در کسری از ثانیه، صحنه مورد نظر شما را ضبط می کند. مثلا سرعت شاتر وقتی به شما ۱/۶۰ را نشان خواهد می دهد (یا در برخی از دوربین ها ۶۰)، به این معناست که در هر ثانیه ۶۰ بار تصویر ضبط خواهد شد. دوربین ها رنج های متفاوتی برای شاتر دارند. به عنوان مثال ۱/۴۰۰۰ ثانیه در مدت زمان کوتاه و یا ۳۰ ثانیه در مدت زمان گسترده. علاوه بر همه این ها، برخی از دوربین ها دارای حالت بالب هستند و به شما اجاره کمی دهند که شاتر را برای مدت طولانی (هر چقدر که دوست دارید)، باز نگه دارید.

بیشتر بخوانید: مفاهیم اولیه در رابطه با سرعت شاتر

اطمینان حاصل کنید که سرعت شاتر شما به اندازه کافی بالاست

عکس های خلاقانه با تنظیم سرعت شاتر
خلاقیت در عکاسی

یکی از اولین مسائلی که هر عکاس در اوایل کار حرفه ای خود با آن مواجه می شود، این است که آیا سرعت شاتری که برای عکس برداری از یک صحنه انتخاب کرده کافی است یا نه. اگر شما یک سه پایه برای عکاسی داشته باشید با مشکلات زیادی مواجه نخواهید شد! شما می توانید شاتر را برای مدت بیشتر از یک دقیقه تنظیم کنید. اما اگر قصد داشته باشید به صورت دستی به عکس برداری از یک سوژه و یا منظره بپردازید، ممکن است دست شما لرزش داشته باشد و عکسی که می گیرید تار شود.

اما چه مقدار سریع می تواند کافی باشد؟

ممکن است تا به حال چیزی در رابطه با قانون متقابل و یا Reciprocal Rule شنیده باشید. این قانون، به شما کمک خواهد کرد که میزان سرعت شاتر را تنظیم کنید. ابتدا لازم است که به فاصله کانونی توجه داشته باشید با کمک گرفتن از فاصله کانونی و در نظر گرفتن مواردی مانند لنز و ایزو و سه پایه، می توانید سرعت شاتر را تنظیم کنید. در قانون متقابل شما می آموزید که سرعت شاتر شما باید با فاصله کانونی تناسب داشته باشد. اگر متوجه این قانون نشده اید نگران نباشید چرا که با ذکر یک مثال برای شما روشن خواهیم کرد که تناسب این دو اندازه با یکدیگر به چه معناست.

تصور کنید که فاصله کانونی که دوربین شما نمایش می دهد، چیزی در حدود ۶۰ میلیمتر باشد. در این صورت باید سرعت شاتر را به روی ۱/۶۰ تنظیم کنید. می توانید سرعت را بیشتر از ۱/۶۰ در نظر بگیرید؛ اما به نکاتی که قبلا در رابطه با بالا بردن سرعت شاتر باید رعایت شود و برای شما عزیزان ذکر کردیم، توجه کنید.

حال اگر برای عکس برداری بزرگنمایی می کنید و میزان فاصله کانونی شما ۲۰۰ میلی متر است، باید سرعت شاتر خود را به روی ۱/۲۰۰ از ثانیه تنظیم کنید. در ضمن به فاکتور لنز و تاثیر APS-C sensor حتما توجه بسیاری داشته باشید.

تغییر سرعت شاتر

اهمیت سرعت شاتر در عکاسی
عکس های هنری با تنظیم سرعت شاتر

سوال بعدی که در هنگام عکاسی ممکن است ذهن شما را درگیر خود کند، زمان و نحوه تغییر سرعت شاتر می باشد. تغییر سرعت شاتر بسیار راحت است و شما می توانید به کمک درجه ها و یا دکمه های دیجیتالی که به روی دوربین قرار گرفته، میزان سرعت شاتر را تغییر دهید.

اگر دوربین را به روی حالت اتوماتیک قرار دهید، به سرعت و به صورت اتوماتیک سرعت شاتر را تغییر خواهد داد. اما اگر تنظیمات دوربین در زمان عکاسی به روی حالت دستی باشد، شرایط متفاوتی برای تغییر سرعت به وجود خواهد آمد. اگر سرعت شاتر شما بالا باشد، دریچه دوربین برای مدت طولانی باز نیست و نور اندکی به سنسورهای حساس به نور می تابد. به عبارت دیگر از سرعت بالای شاتر استفاده نکنید، عکس شما نوردهی مناسبی نداشته و تیره خواهد بود. حال زمانی که سرعت آن بالاست، دو راه برای جبران نوردهی ضعیف وجود دارد:

 • باز کردن دیافراگم(اپرچر)

دیافراگم، دریچه ای است که روی لنز دوربین واقع شده است. این دریچه، با باز و بسته شدن خود میزان نور عبوری را کنترل می کند و به نور اجازه رد شدن می دهد. هر چه دریچه بزرگتر باشد میزان نور عبوری از آن افزایش می یابد. بنابراین، اگر دیافراگم خود را با یک توقف باز کنید، در همان مدت زمان دو برابر نور را می دهید. اما مراقب باشید، یک دیافراگم بزرگتر، عمق کمی را برای شما ایجاد خواهد کرد که ممکن است صحنه ای را که قصد عکسبرداری از آن را دارید خراب کند.

عکاسی هنری با سرعت شاتر
عکاسی حرفه ای در حین حرکت خودرو

بیشتر بخوانید: مفهوم اپرچر(دیافراگم) در عکاسی

 

 • ایزو را کاهش دهید

ایزو، درجه تعیین شده برای حساسیت حسگر دیجیتال شما به نور است و می توانید آن را نیز همانند سرعت شاتر تنظیم کنید. شما می توانید در زمان عکسبرداری میزان ایزو را افزایش دهید. این کار حساسیت حسگرها و سنسور های دیجیتال را افزایش خواهد داد. اما این افزایش دقت حسگرها، ممکن است هزینه ای به دنبال داشته باشد: افزایش نویزهای دیجیتالی. این افزایش نویز می تواند آنقدر زیاد باشد که شما را مجبور به کاهش ایزو کند.

بیشتر بخوانید: مفهوم ایزو در عکاسی، تاثیر ایزو بر روشنایی

خلاقیت در تغییر سرعت شاتر

حالا که مفاهیم اولیه را در رابطه با شاتر ایزو و دیاگرام می دانید؛ می توانید از شاتر در راستای ایجاد خلاقیت و افزودن مفاهیم هنری به عکس های خود استفاده کنید. در ادامه، به بررسی چندین راه ایجاد خلاقیت در سرعت های پایین و بالای سرعت شاتر پرداخته ایم.

زمانی که سرعت فعالیت ها خیلی بالاست و یا قصد تصویربرداری از یک صحنه درام را دارید، می توانید از سرعت بالا استفاده کنید. چرا که این سرعت بالا موجب متوقف شدن صحنه و سوژه شما خواهد شد. در این حال شما باید سرعت شاتر خود را ۱/۲۵۰ ثانیه و حتی بیشتر از آن قرار دهید. اگر قصد عکس برداری از قطرات آبی را که در هوا پراکنده شده اند، به سرعت شاتر خیلی بالاتری نیاز دارید: چیزی در حدود ۱/۸۰۰۰ ثانیه.

سرعت شاتر و قطره آب
قطره آب با سرعت بالای شاتر

یکی دیگر از راه هایی که با استفاده از شاتر می توانید عکس های خلاقانه خلق کنید، ترفند پنینگ یا پانوراما می باشد. پنینگ جایی است که دوربین را در حین قرار گرفتن در معرض نوردهی به دنبال کردن سوژه حرکت می دهید. اگر خوش شانس باشید و جسمی که قصد عکاسی از آن را دارید، شارپ و گوشه دار باشد پس زمینه تصویر تار خواهد شد و تصویر زیباتری خلق خواهید کرد.

ایجاد حس حرکت از دیگر راه های ایجاد خلاقیت در تصاویر است. این سوژه کمی مبهم اما قابل شناسایی است و شما می توانید با کم کردن سرعت شاتر، حس حرکت را به بینندگان عکس خود القا کنید. سرعت برای این نوع عکس ها بین ۱/۴ ثانیه است. این زمان، میزان کوتاهی است که در طول آن شما می توانید دوربین را با دست نگه دارید و نیاز نیست که نگران لرزش دست هایتان و استفاده از سه پایه باشید.

 

برگرفته از: digital-photography-school.com و all-things-photography.com

 

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.