اشتباهات رایج عکاسی

مقدمه عکس انداختن با گوشی هوشمند ساده است اما گاهی وقت ها عدم توجه به چند اشتباهات رایج عکاسی باعث می‌شود شما یک عکس بد بگیرید. ما در این مقاله ده اشکال معمول در عکاسی با گوشی هوشمندی که در دست دارید بیان می کنیم تا عکس هایی زیباتر بگیرید. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: عکس انداختن با گوشی هوشمند

 

اشتباهات رایج عکاسی

 

1. استفاده از اپلیکیشن نامناسب از اشتباهات رایج عکاسان موبایل به دست

اشتباهات رایج عکاسی
استفاده از اپلیکیشن نامناسب

شرح اشتباه: استفاده از نرم افزار پیش فرض گوشی هوشمند بسیار محتمل است و البته ساده ترین راه برای عکاسی است. چون یک کلید میانبر مربوط به اپلیکیشن پیش فرض دوربین گوشی شما روی صفحه اصلی وجود دارد که با اشاره به آن به راحتی یک عکس انداخته می شود. این همان چیز راحتی است که شما هم می پسندید؟ درست است؟ پس اشتباهات رایج عکاسی اینجا مشخص می شود.

پیشنهاد جایگزین: شما با تعداد زیادی نرم افزار عکاسی در گوشی های هوشمند مواجه هستید. جستجو در App store برای گوشی های اپل و گوگل پلی برای اندروید که طیف وسیعی از نرم افزار های کاربردی خوب در آن وجود دارد و می توانید از آن ها و امکاناتشان استفاده کنید. به طور مثال برای اندروید:

Google Camera
Camera zoom FX
Camera360 Ultimate
CameraMx
Retrica
Vignette

از بین اپلیکیشن ها، آن را که با آن احساس راحتی بیشتری دارید و فکر می کنید به شما برای عکاسی بهتر با گوشی هوشمند بیشتر کمک می کند انتخاب کنید. شما می توانید از نرم افزارهای ساده و یا نرم افزارهای با امکانات بیشتر برای سفارشی کردن فرایند عکاسی استفاده کنید.

 

2. عدم رعایت قانون یک سوم

اشتباهات رایج عکاسی
عدم رعایت قانون یک سوم

شرح اشتباه: یک مشکل اساسی عکاسی با گوشی هوشمند این است که ما گوشی را از جیب بیرون می آوریم، دوربین را باز می کنیم و عکس می اندازیم؛ بدون اینکه اصول پایه ی عکاسی را رعایت کنیم! رعایت قانون یک سوم که به قانون خطوط و نقاط طلایی نیز معروف است، از مهمترین جنبه های عکاسی است.

پیشنهاد جایگزین: حالت شبکه بندی صفحه را فعال کنید. اپلیکیشن های دوربین حتی بیشتر اپلیکیشن های پیش فرض دارای امکان تقسیم صفحه کادر به صورت ۳×۳ هستند. این ویژگی به شما کمک می کند تا از قانون یک سوم استفاده کنید و از یکی از اشتباهات رایج عکاسی دوری نمایید. رعایت این قاعده طلایی بسیار ساده است. با تقسیم کادر به سه قسمت افقی و سه قسمت عمودی شما قادر خواهید بود عکس هایی عالی بیندازید.

رایج‌ترین راه برای رعایت این قانون این است که راستای سوژه عکاسی خودتان را بر راستای شبکه خطوط فرضی منطبق کنید. مثلاً اگر سوژه عکاسی شما یک فرد یا موجود زنده است چشمان او باید منطبق با خط افقی شبکه باشد. نتیجه نهایی عکسی است که از وسط به دو قسمت تقسیم نشده و از قرار گرفتن یک سوژه تنها در مرکز عکس با حجم زیادی حاشیه زائد جلوگیری شده است. رعایت این نکته ساده به شکل قابل توجهی در زیباتر شدن عکس تاثیرگذار است.

 

3. ترکیب بندی برای موسیقیدان هاست!

اشتباهات رایج عکاسی
ترکیب بندی

شرح اشتباه: مفهومی تحت عنوان ترکیب بندی در عکاسی شناخته شده است که در آن تعمهیدات خاصی برای عکس در نظر گرفته می شود. مثلاً اینکه افراد کجا و چطور کنار هم بایستند و از چه زاویه ای باید از آنها عکاسی شود یا اینکه دوربین به چه صورت در دستان شما قرار بگیرد؟ البته مشکل اینجاست که این مفاهیم برای بعضی عکاسان بی معنی است. تنها چیزی که آنها انجام می دهند این است که دوربین گوشی خود را بیرون بیاورند، عکس بیندازند و به راه خود ادامه دهند. این دسته عکاسان، هنرمند قواعد عکاسی برای دوربین های DSLR هستند ( دوربینهای دارای لنز اپتیک همراه با دیجیتال) نه برای دوربین گوشی های هوشمند!

پیشنهاد جایگزین: درک مفهوم ترکیب بندی. این که چطور موقعیت سوژه عکاسی را تعیین کنید، برای همه عکس ها به طور شگفت انگیزی مهم است و دیگر دچار اشتباهات رایج عکاسی نمی شوید. برای اطلاعات بیشتر دانستن چند نکته ضروری عکاسی مثل خطوط راهنما، استفاده از پیش زمینه و پس زمینه حیاتی است.

 

4. یکی از اشتباهات رایج عکاسی که کار شیطان است: عجله کردن در انداختن عکس

اشتباهات رایج عکاسی
عجله در عکس انداختن

شرح اشتباه: در دوربین های گوشی های اپل، اپلیکیشن های برای عکاسی سریع وجود دارد. چرا شما هر عکسی را با استفاده از این اپلیکیشن ها نگیرید؟ مگر گوشی هوشمند برای انداختن این چنین عکس‌هایی نیست؟ البته که هست. شاید فقط عکس زیادی تار شود! اما مهم نیست چون چند ثانیه از وقت گران قیمت خودتان را برای خودتان نگه داشته اید!. در واقع شما سرتان آنقدر شلوغ است که چینش افراد در جلوی دوربین عکاسی تان را در یک راستا نادیده میگیرید. یا حال و حوصله نزدیک شدن به سوژه را ندارید. همین طور ممکن است برایتان دشوار باشد که از تنظیمات گوشی برای بهتر شدن عکس استفاده کنید. این یعنی استفاده از فلسفه شیرین “هرچه بادا باد!”.

پیشنهاد جایگزین: برای عکس گرفتن، از پیش برنامه‌ریزی کنید و کارهایی که با اپلیکیشن می توانید انجام دهید را یاد بگیرید. یکی از حرکت های وحشتناکی که در عکاسی با دوربین می‌توان انجام داد این است که یک نرم افزار اپلیکیشن عکاسی روی دوربین به جای نرم افزار پیش فرض نصب کنیم ولی کارآیی های آن را بلد نباشیم؛ کاری دقیقا به ترسناکی استفاده از نرم افزار پیش فرض گوشی هوشمند!
مگر شما اپلیکشین تازه برای گوشی نصب کرده اید را می خواستید برای دکوراسیون داخلی گوشی؟! پس دقیقا بررسی کنید که نرم افزار جدیدی که نصب کرده اید چه کارایی نسبت به اپلیکیشن پیش فرض گوشی دارد و چطور می توانید از آن استفاده کنید. این کار به شما یاد می دهد که چطور از قبل برای عکاسی برنامه‌ریزی کنید. در حقیقت اکثر افراد برای عکس انداختن، بی دلیل عجله دارند.

 

5. روشن گذاشتن فلاش؛ تنظیمات نور، پای ثابت اشتباهات رایج عکاسی

اشتباهات رایج عکاسی
روشن گذاشتن فلاش

شرح اشتباه: این که فکر کنید روشن بودن فلاش برای عکس انداختن ضروری است، تصوری نادرست است. ممکن است با استفاده از فلاش لکه قرمز رنگ روی چشم سوژه شما قرار بگیرد، اما این مشکل به راحتی با ابزارهای ویرایش عکس اصلاح می‌شود. اگر محیط عکاسی کمی تاریک باشد، استفاده از فلاش این مشکل را حل می کند؛ همانطور که حذف سایه های غیرعادی این کار را انجام میدهد. بعضی افراد از اینکه فلاش باعث بدون بعد شدن و عمق نداشتن عکس می‌شود گله می کنند ولی در حقیقت عکس ها همه دو بعدی هستند.

پیشنهاد جایگزین: تا جای ممکن از روشن بودن فلاش جلوگیری کنید. دوربین ها در گوشی های هوشمند سنسور های بسیار خوبی برای مواقعی دارند که نور کم است. شما بیشتر مواقع نیاز به استفاده از فلاش ندارید و اگر غیر از این باشد، به احتمال زیاد در زمان درست و یا مکان صحیحی برای عکس گرفتن قرار ندارید. فلش دوربین خود را خاموش کنید و فقط در زمانی که مطمئن هستید به آن نیاز دارید، آن را روشن کنید.

 

5. زوم کردن تا بینهایت و فراتر از آن؛ از اشتباهات رایج عکاسی تنبل ها!

شرح اشتباه: در حالی که شما بیشتر تنظیمات دوربین گوشی را نادیده می گیرید، اما از قابلیت زوم به کاملترین وجه استفاده می کنید! اصلاً چرا تا جای ممکن از زوم استفاده نکنید؟ چه چیز بهتر از اینکه با استفاده از زوم دوربین یک عکس بسته فوق العاده بگیرید.

پیشنهاد جایگزین: سعی کنید تا جایی که ممکن است از زوم کردن خودداری کنید. به احتمال زیاد شما به زوم نیازی ندارید. به خصوص وقتی در حالت ماکرو عکاسی می‌کنید. در بقیه موارد بهتر است از ابزار زوم اورجینال که از میلیون ها سال قبل تکامل پیدا کرده استفاده کنید: برای پیدا کردن این ابزار، گوشی را داخل جیب تان قرار دهید کمی سرتان را خم کنید و به پایین نگاه کنید. بله! درست است. در این موارد پاهای شما بهترین ابزاری است که به عنوان زوم در عکاسی با دوربین گوشی می توانید استفاده کنید! تنبلی را کنار بگذارید و به سمت سوژه گام بردارید و از زوم دوربین گوشی هوشمندتان به هیچ وجه استفاده نکنید.
مشکل این است که زوم های دیجیتال در دوربین گوشی ها موجب کاهش کیفیت عکس خواهد شد. به همین دلیل بهترین گزینه نزدیک شدن تا حد امکان به سوژه و انداختن عکس با ترکیب مناسب.

 

6. یکی از اشتباهات پایه ولی رایج عکاسی: سه پایه را کنار بگذار!

شرح اشتباه: هیچ کس در عمل به لرزش دست در عکس، تار افتاد تصویر یا افتادن تصویر انگشت در لنز توجه نمی کند. دوربین باید روی دست گرفته شود و اصلا چه معنی دارد روی سه پایه ثابت بماند! دوربین مثل ما که به دیوار تکیه می دهیم خسته نمی شود که آن را روی سه پایه قرار دهیم! تازه سه پایه علاوه بر اینکه خیلی گران است حمل آن هم بسیار مشکل است. پس استفاده از این وسیله بی معنی است.

پیشنهاد جایگزین: از یک سه پایه استفاده کنید حتی از یک سه پایه جیبی. اگر تجربه عکاسی با سه پایه را داشته باشید متوجه می‌شوید که این وسیله چقدر عکاسی را لذت بخش می کند. سه پایه در هر شکل و اندازه و ارتفاعی کاربردی خواهد بود. سه پایه ها در اندازه استاندارد یک میز کار تا سه پایه با ساق های تاشو و پایه های مغناطیسی در بازار موجود هستند و شما می توانید در هر جایی سه پایه را همراه خود داشته باشید.

 

7. ثابت نگه داشتن دوربین را فراموش کنید!

اشتباهات رایج عکاسی
عدم توجه به ثابت بودن گوشی

شرح اشتباه: دست و پاهایی در حال حرکت که در عکس تار دیده می‌شود خیلی هم خوب هستند. می توانست از این بدتر هم باشد! من اپلیکیشنی دارم که با پردازش عکس، این مشکل را رفع میکند. خیلی از افراد می پرسند که وقتی عکس می اندازم نفس بکشم یا نفسم را حبس کنم ؟! اینجاست که خطر یکی از اشتباهات رایج عکاسی، شما را تهدید می کند.

پیشنهاد جایگزین: راه های زیادی وجود دارد تا بتوانید دوربین تان را به صورت ثابت نگه دارید. وقتی بدون سه پایه عکس برداری می کنید می توان با روش های مخصوص به خودتان آن را صاف نگاه دارید؛ می توانید از هر ترفند مطمئنی که به تجربه به دست آورده‌اید استفاده کنید. برای مثال می توانید گوشی را با دو دست بگیرید. البته بیشتر تکان ها در عکاسی، موقع فشردن دکمه شاتر اتفاق می افتند؛ پس اگر دوربین شما دارای تایمر معکوس است می توانید از آن استفاده کنید.

 

8. یکی از اشتباهات رایج عکاسی : سندروم ترس از تنظیمات دوربین!

اشتباهات رایج عکاسی
عدم توجه به تنظیمات صحیح

شرح اشتباه: ” فقط روی دوربین اشاره می کنیم و عکس می اندازیم. چرا خودمان را با بازی با تنظیمات گوشی اذیت کنیم؟ این تنظیمات برای حرفه ای ها است. من فقط برای مهمانی بچه ها عکس می اندازم! حوصله سر و کله زدن با ISO، سرعت شاتر و … را ندارم” .همه چیز اتوماتیک است و تمام؟! این هم یکی از اشتباهات رایج در عکاسی با دوربین هوشمند است.

پیشنهاد جایگزین: تنظیمات اپلیکیشن دوربین در گوشی هوشمند خود را یاد بگیرید. یقیناً در عکاسی نیازی به دانستن کامل مفاهیمی مثل “مثلث مواجه” ندارید. اما خوب است که بدانید چنین چیزی وجود دارد و شامل ایزو، دریچه دیافراگم (اپرچر) و سرعت شاتر می شود. بدانید که همه این موارد در تعیین کیفیت عکس شما تاثیر گذار است. دروبین های هوشمند قدیمی تر، این امکانات را نداشتند. در آن روزها داستان “اشاره کن و عکس بگیر” یک حقیقت اجتناب ناپذیر بود اما، با ورود دوربین هایی با سنسور های مختلف و لنز به عرصه گوشی های هوشمند، نرم افزار های بهتری نیز عرضه شدند. حتی اگر نمی توانید از مثلث مواجه چیزی سر در بیاورید، “فوکوس” و “تنظیم سفیدی”، حداقل چیزی است که باید به آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید:  ISO و دیافراگم (اپرچر) و سرعت شاتر

 

9. وقتی به نورپردازی توجه نمی کنید یعنی اشتباه کرده اید!

اشتباهات رایج عکاسی
عدم توجه به نورپردازی صحیح

شرح اشتباه: “جهت تابش نور خورشید، نور پنجره و بازتاب نور از لباس هایی با رنگ روشن مشکلی را برای عکس پیش نمی آورند. مخصوصاً اگر از فیلتر majic در اینستاگرام استفاده کنید! خیالتان راحت کسی متوجه نمی شود”. اگر شما هم اینگونه فکر می کنید بدانید که یکی اشتباهات رایج عکاسی در شما تبلور یافته است!

پیشنهاد جایگزین: نورپردازی در عکاسی بسیار مهم است! این یکی از مهمترین جنبه های عکاسی است. شما نمی توانید از کسی که پشت به خورشید ایستاده، عکسی با چهره ای مشخص بگیرید، مگر اینکه قصدتان عکاسی از سایه شخص روی خودش باشد. برای عکاسی حتما نوری که روی سوژه عکاسی قرار دارد را در نظر بگیرید. همین طور بازتابش نور از روی لباس ها و مبلمان دارای رنگ های درخشان.

بیشتر بخوانید: نورپردازی در عکاسی

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

عکاسی با گوشی های هوشمند کار لذت بخشی است اما با اشتباهات رایج عکاسی آشنا باشید، بعد از عکاسی نیز با دیدن عکسی که انداخته اید لذت خواهید برد. نکات ساده ای در این مقاله برای بهبود مهارت عکاسی شما با گوشی های هوشمند ارائه شده است که به راحتی قابل اجرا هستند.

برای گرفتن عکسی زیبا، به طور خلاصه لازم است به جای اپلیکیشن پیش فرض گوشی از نرم افزار های مناسب با قابلیت های خوب عالی استفاده کنید و تنظیمات مربوط به قابلیت ها را یاد بگیرید. همچنین به نور محیطی در عکاسی توجه کنید و سعی شما بر عدم استفاده از فلاش باشد. به یاد داشته باشید که استفاده از زوم دیجیتال گوشی کیفیت عکس را خراب می کند. و در آخر به اهمیت جلوگیری از لرزش دست در هنگام عکاسی و استفاده از سه پاسه به این منظور توجه داشته باشید.

 

برگرفته از: makeuseof.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.