عکاسی پرتره در هوای ابری
به این مطلب رای دهید

مقدمهدر این مقاله سعی داریم تعریفی از عکاسی پرتره ارائه دهیم، روش هایی را بیان کنیم که بتوانید نورپردازی بهتری در عکاسی پرتره داشته باشید و بهترین لنز را برای عکاسی پرتره انتخاب کنید و سرعت شاتر را چگونه تنظیم کنید. در قسمتی دیگری جواب این سوال را می دهیم که چگونه بعضی افراد این چنین فتوژنیک به نظر میرسند. در بخش بعد به نورپردازی، نور طبیعی و مصنوعی پرداختیم و بهترین زمان ها را برای عکاسی پرتره در هوای ابری را بررسی کرده ایم.

عکاسی پرتره در هوای ابری
عکاسی پرتره در هوای ابری

فاین آرت در هنر عکاسی پرتره می تواند یک مجسمه سازی، نقاشی یا یک نوع عکاسی یا هر نمایشی دیگر از شخص باشد. پرتره های سنتی معمولا سر و شانه، نیمی از طول بدن یا نمای کامل بدن را نشان می دهند. انواع مختلفی از پرتره وجود دارد که در بیشتر موارد، تصویر به طور خاص به منظور نشان دادن شخصیت و ویژگی های منحصر به فردِ موضوع تشکیل شده است.

نکاتی در مورد عکاسی پرتره که هیچ گاه نباید از یاد ببرید تا بتوانید بهترین پرتره ها را بگیرید عبارت است از: قاب بندی درست، بازی با پس زمینه، تغییر فرمت فریم، عکس هایی با فوکوس زیاد، امتحان موضوعات مختلف در این زمینه و … . رعایت این نکات باعث می شود تا بتوانید نظر مخاطب خود را به خوبی به سوژه مورد نظرتان جلب کنید.

بیشتر بخوانید: نورپردازی در عکاسی پرتره و معرفی بهترین لنزهای عکاسی پرتره

 

نکات مهم عکاسی پرتره

 • هنگام عکس برداری پرتره، بهتر است که برای ثبت یک میدان عمق کم از دیافراگم (اپرچر) گسترده استفاده کنید. به این صورت، پس زمینه در پشت موضوع شما به سادگی تار، و سوژه بهتر به نظر می رسد.
 • در عکاسی پرتره حرفه ای بهتر است دیافراگم را بیشتر از ۱.۴ تا ۲.۷ بگذارید تا کارایی بهتری برای خنثی کردن پس زمینه داشته باشد.
 • به عنوان یک قاعده کلی، مطمئن شوید که سرعت شاتر شما بالاتر از فاصله کانونی موثر شما است. در صورتی که موضوع شما به سرعت در حال حرکت است، فراموش نکنید که از سیستم ضد لرزش دوربین استفاده کنید.
 • اگر سوژه ی مورد نظرتان بجز اینکه پلک می زنند، دائما علامت چهره خود را تغییر می دهند و در حال حرکت هستند؛ هیچ چیز بدتر از عکسی نیست که سوژه چشمهایش نیمه باز باشد یا به جای لبخند زدن در حال قهقهه زدن باشد، وجود ندارد. برای جلوگیری از این نواقص و تاری حرکت، باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید.

 


دوره آموزشیدر دوره ی ویدیویی اصول عکاسی: عکاسی در نور طبییعی، مدرس و عکاس ارین منینگ به عکاسان مبتدی یاد می دهد که چطور نور طبیعی را برای عکاسی کارآمد دانسته و از آن استفاده کنند. ابتدا کیفیت نور، از میزان شدت نور گرفته تا تابش مستقیم آن بر رنگ را به طور کلی بررسی کرده و بعد تنظیمات دوربین را با جزئیات برای شما بلدشویی های عزیز توضیح می دهد که به کمک ان بتوانید بیشترین استفاده را از نوهای موجود در یک صحنه ببرید.

سرفصل های دوره آموزشی عکاسی در نور طبیعی

 • آشنایی با دوره
 • درک نور
 • کنترل نور در دوربین
 • کار با نور طبیعی
 • کار با ابزار های اصلاح نور
 • عکاسی از یک سناریو همراه با شاگرد

 

انتخاب لنز

انتخاب لنز برای عکاسی پرتره در هوای ابری، اهمیت ویژه ای دارد. برای عکاسی پرتره باید از لنزهایی با زاویه باز استفاده کنید. لنزهایی که زاویه بسته دارند، سوژه شما را بلندتر از چیزی که در واقعیت است نشان می دهد. لنز ها چیزی شبیه به گیتار هستند. همانطور که هر گیتار صدای مخصوص خود را دارد، هر لنز هم جلوه های خاص خود را در عکس ها ایجاد می کند. معمولا از یک لنز نمی توان برای تمام انواع عکاسی استفاده کرد و هر عکاس با توجه به نوع پروژه و سبک کار خود و حسی که به دنبال القا آن در عکس ها است، باید لنز مخصوص خود را انتخاب کند. برای کسب اطلاعات دقیق تر به مقاله انتخاب لنز برای عکاسی پرتره سری بزنید

 

چرا بعضی افراد فتوژنیک هستند؟

یک عکاس مطرح این چنین بیان می کند که فتوژنیک بودن به نحوه ی نگاه سوژه به لنز بستگی ندارد بلکه به احساسات و رفتار خود شخص وابسته است. یک عکاس خوب باید تمام موانع را از سر راه برای شخص بردارد تا بتواند پرتره ای زیبا ثبت کند. بعد از اینکه موانع احساسی مثل ترس را برطرف کردیم باید زوایا و نور را تنظیم کنیم تا سوژه در بهترین حالت قرار بگیرد. اگر شما در یک محیط داخلی یا استودیویی عکسبرداری می کنید، خودتان را با گزینه های موجود برای زمینه ها و روشنایی درون فضای خود آشنا کنید.

عکاسی پرتره در هوای ابری
افراد فتوژنیک

آیا می توان برای عکاسی پرتره از نور طبیعی استفاده کرد یا نیاز به وجود نور های مصنوعی وجود دارد؟ آیا دیوارهای تمیز یا پارچه ای ساده وجود دارد که می توانید آن را برای یک پس زمینه استفاده کنید، یا آیا می توانید یک پرتره محیط زیست در فضا انجام دهید؟

چنانچه می خواهید از نور طبیعی بهره ببرید، زمان روز و جهت نور خورشید را در رابطه با نحوه و مکانی که می خواهید سوژه خود را مطرح کنید، در نظر بگیرید. صبح زود و اواخر بعد از ظهر بهترین زمان برای عکاسی پرتره با نور طبیعی است؛ بهتر است تا جای ممکن از نور ظهر، زمانی که نور خورشید و سایه ها خشن تر هستند اجتناب کنید. در حالت ایده آل، موضوع شما باید رو به روی نور خورشید باشد؛ چون با روشن شدن چهره، ویژگی های پرتره را بهتر می توان به تصویر کشید. همچنین برای عکاسی پرتره به ساد داشته باشید که تمرکز شما باید روی چشم های شخص باشد؛ چشم ها پنجره ای به روح افراد هستند.

 

اصول عکاسی پرتره در هوای ابری

خیلی از عکاسان تمایلی به عکاسی پرتره در هوای ابری ندارند. درست است که ابرها نور و سایه های متفاوتی ایجاد می کند اما اگر به صورت استراتژیک از آنها استفاده کنید، می توانید عکس های پرتره بسیار زیبایی را ثبت کنید.

عکاسی پرتره در هوای ابری
افراد فتوژنیک۲

ابرها شگفت انگیز هستند، آنها طیف یکدستی از نور طبیعی نور خورشید را ایجاد می کنند تا تصاویر غنی و قدرتمندی ثبت شود. به یاد داشته باشید که برای عکاسی پرتره در هوای ابری نیز مثل هوای آفتابی جهت نور فقط از یک سمت می باشد. اگر در روز ابری تاریک مجبور به عکاسی شدید، حتی اگر یک نقطه با نور بیشتر پیدا کردید حتما از آن نور استفاده لازم را ببرید.

بیشتر بخوانید: نمونه عکس پرتره: دنیای حیرت انگیز عکس های پرتره-بخش اول و بخش دوم

 

تنظیم ایزو

اگر شما برای روز آفتابی ایزو ۱۰۰ را انتخاب می کنید. انتخاب ایزو روز ابری باید ۴۰۰ تا ۸۰۰ باشد. البته دوربین را می توانید در حالت خودکار نیز قرار دهید.

عکاسی پرتره در هوای ابری
عکس سیاه سفید در هوای ابری

یکی از بهترین ترفند ها برای عکاسی پرتره در هوای ابری، استفاده از فیلتر سیاه سفید می باشد. برای عکاسی پرتره در هوای ابری بهتر است سعی کنید، ابرها را در پس زمینه به نمایش بگذارید. و جلوه ویژه ای به عکس خود بدهید.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

به طور خلاصه این مقاله هم برای عکاسان مبتدی و هم حرفه ای در نظر گرفته شده زیرا به نکات برجسته و عمومی اشاره کردیم تا مسیری بهتر برای عکاسان باز می کند و بتوانند عکس های بهتری ثبت کنند. در این مقاله ابتدا به انتخاب لنز و زاویه و سپس به تنظیم شاتر و ایزو را تنظیم پرداختیم؛ در آخر هم به نوردهی و اهمیت تنظیم نور برای ثبت پرتره خوب و شرایط گرفتن عکاسی پرتره در هوای ابری با نور طبیعی را اشاره کردیم. پس دیگر از عکاسی در هوای ابری فرار نکنید و عکس های بی نظیر خلق کنید.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  به این مطلب رای دهید حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین نگاهی بیاندازید

عکس های پرتره هنری: دنیایی تازه و شگفت انگیز را به تصویر بکشید

به این مطلب رای دهید عکس های پرتره هنری حاصل یک سبک حدودا مبهم و نامشخص هستند. هنگامی که ص…