نورپردازی در عکاسی ماکرو

مقدمهنورپردازی در عکاسی ماکرو یکی از المان های ضروری است و مانند لنزهای ماکرو و دیگر لوازم جانبی از اهمیت بالایی برخوردار است. رمز و راز دنیای تصاویر ماکرو که در گل های رنگارنگ و یا حس هیجان انگیز ناشی از بزرگنمایی جانوران خلاصه شده، تنها در لنزهای ماکرو یا لوازم جانبی خاص منحصر نیست. ما در این مقاله قصد داریم به ارائه خلاصه ای از سخنرانی متخصص عکاسی ماکرو و نورپردازی، لستر لفکویتز (Lester Lefkowitz) بپردازیم.

او در این رویداد گفته است: “در حالی که ثبات، سکون، فوکوس و عمق میدان دید از سخت ترین بخش های اساسی است، نورپردازی در عکاسی ماکرو دومین نکته حائز اهمیتی است که افراد تازه کار با آن مواجه می شوند.”

 

اصول نورپردازی در عکاسی ماکرو

 

کلوزآپ با نور خورشید

اساسی ترین روش نورپردازی در عکاسی ماکرو، استفاده از نور طبیعی خورشید است. بنابراین محبوب ترین سوژه های مطرح در این بخش گل ها و شاخ و برگ درختان موجود در نزدیک ترین باغچه می باشد. اگرچه ساده ترین نورپردازی در عکاسی ماکرو نور فیلتر نشده خورشید است، اما با این حال نمی توان گفت با کاری کاملا آسان روبرو خواهیم بود.

نورپردازی در عکاسی ماکرو
کلوز آپ با نور خورشید

لستر لفکویتز Lester Lefkowitz می گوید: “حتی وقتی به نور مستقیم خورشید نگاه می کنید، به نظر خیلی خیلی زننده می آید. بنابراین به جایی می روید تا نور لطیف تری مشاهده نمایید.” از این رو، ساده ترین گزینه این است که برای آمدن ابری که مقداری از نور خورشید را بگیرد، صبر کنید یا یک مکان سایه دار پیدا کنید. همچنین این امکان وجود دارد که یک رفلکتور کوچک بر روی سوژه نگه دارید و سایه فوری ایجاد نمایید. لستر لفکویتز چنین می گوید: “این موضوع به ظاهر جزئی، تفاوت های بزرگی را ایجاد می کند که نتایج آن حتی بر روی ظاهر گلها نیز قابل تشخیص است.”

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در مبحث عکاسی ماکرو، بی حرکت بودن سوژه موردنظر است. لستر لفکویتز درباره نورپردازی در عکاسی ماکرو توضیح می دهد: “هیچ چیز به اندازه یک روزی که در آن وزش باد وجود نداشته باشد، موثر نیست. وقتی شما قرار است کلوزآپ بگیرید، وزش یک نسیم ملایم به مثابه عملکرد یک زلزله مخرب است.” از این رو صبر کنید تا حتی وزش نسیم های ملایم هم متوقف شود.

بیشتر بخوانید: نکاتی در باب نورپردازی در عکاسی و اصول نورپردازی در عکاسی طبیعت

 

ملاحظات حین استفاده از فلاش دوربین

 

نورپردازی در عکاسی ماکرو
نکات استفاده از فلاش دوربین

بسیاری از عکاسان برای حل مسائل حرکت و کنترل بهتر روشنایی، از یک فلاش برای عکاسی ماکرو استفاده می کنند. این در حالی است که فلاش های درونی یا بیرونی دوربین عکاسی با نور منعکس کرده به سوژه‌، باعث خستگی بصری و یا فلت کردن بیش از حد تصاویر می شوند. لستر لفکویتز معتقد است که: “فلاش پاپ آپ معمولا برای نورپردازی عکاسی ماکرو به کار نمی آید. زیرا نور انعکاس یافته از فلاش درون دوربین توسط لنز در فواصل کوتاه و نزدیک مسدود می شود. اگر از فلاش هات-شو-مانتد استفاده می کنید، فلاش را از دوربین جدا کنید و در طرف دیگر نگه دارید.” برای این کار شما به یک سیم و یا رابط بین دوربین و فلاش نیاز خواهید داشت تا اتصال را برقرار کنید.

 

تکنیک های رینگ فلاش

یکی از تکنیک های نورپردازی عکاسی ماکرو، استفاده از رینگ فلاش است که دارای طراحی دوار بوده و لنز دوربین را احاطه می کند. این نوع تکنیک بیشتر در عکاسی دندانپزشکی مناسب بوده که تصویری بدون سایه و نوری صاف ارائه می دهد. از این رو این تکنیک، قابلیت استفاده در بسیاری از برنامه های پزشکی را نیز دارد.

نورپردازی در عکاسی ماکرو
تکنیک های رینگ فلاش

هنگامی که رینگ فلاش به دور لنز نصب گردیده تا نور صاف تر و نرم تری را ارائه دهد، لستر لفکویتز پیشنهاد می دهد: “رینگ فلاش را از دوربین جدا کنید و به طریق دستی آن را کمی دور نگه دارید. آن وقت است که از دیدن نتایج نورپردازی در عکاسی ماکرو غافلگیر خواهید شد و نور بُعددار و جالبی مشاهده می کنید.” گرچه حمل فلاش با یک دست و دوربین با دست دیگر کمی بی ثبات به نظر می رسد، با این وجود لستر لفکویتز می گوید: “با آنکه سرعت فلاش دوربین ممکن است ۲۰۰/۱ در ثانیه باشد، سرعت شاتر موثر ۲۰۰۰/۱ در ثانیه و یا بیشتر است که باعث ایجاد وضوح بیشتر در تصاویر می گردد.”

 

ابزارها و تکنیک های ماکرو برای حرکت موجودات

یکی دیگر از سوژه های عکاسی ماکرو حشرات هستند. به طور کلی این نوع موجودات و یا جانوران نیازمند بزرگنمایی تا ۱، ۲، ۳ و یا چند برابر هستند. لستر لفکویتز می گوید: “در عکاسی ماکرو، اگر یک میلیمتر جابجا شوید ممکن است فوکوس بر روی سوژه را از دست بدهید. بنابراین نورپردازی عکاسی ماکرو بر روی جانداران بسیار کاربردی و حائز اهمیت است.” در واقع می توان گفت نورپردازی عکاسی ماکرو از جانوران با استفاده از نور موجود عملی نیست. اگرچه لستر لفکویتز جزء استادان نورپردازی در عکاسی ماکرو و عکاسان ماهری است که با استفاده از نور موجود توانسته تصاویری بی نهایت چشمگیر از کرم های ابریشم و پروانه ها خلق کند.

نورپردازی در عکاسی ماکرو
عکاسی ماکرو از حشرات

او در ادامه توضیح می دهد: “چون این موجودات بسیار بزرگتر از حالت واقعی هستند، اگر قصد دارید از این موجودات عکس بیاندازید، صبح زود عازم محل عکاسی شوید. زیرا در این زمان موجودات مذکور بیشتر ساکن هستند.”

لفکویتز پیشنهاد داده است تا حین عکاسی ماکرو از حشرات از فلاش بهره ببرید. زیرا اگر حشره حرکت کند، با استفاده از فلاش می توان حرکت عکاس و سوژه را خنثی و فریز کرد.

بیشتر بخوانید: ده نکته کلیدی در آموزش عکاسی ماکرو

 

افزودن انتشار

یکی از مسائل نورپردازی در عکاسی ماکرو استفاده از برخی ابزارهای خاص دستی نظیر اصلاح کننده نور فلاش است که تقریبا جزء لاینفک تنظیمات روشنایی است. همانطور که لستر لفکویتز توضیح می دهد: “یکی از قواعد اساسی نورپردازی در عکاسی ماکرو این است که اصلاح کنندگان نور باعث می شوند تا نور خشن و زننده به نور نرم و صاف تبدیل شود؛ روشنایی حاصل از فلاش ۱ در ۲ کوچک و در عین حال، فلاش ۴ در ۶ برای حشرات بیش از اندازه بزرگ است.”

دیفیوزرهای فلاش در اشکال و ابعاد متفاوت تولید شده و با استفاده از اتصالات روی فلاش تعبیه می شوند. بدین ترتیب بهتر است دیفیوزر متناسب با اندازه حشرات استفاده گردد.

 

تنظیمات فضای داخل استودیو و چادرهای عکاسی

از نظر لفکویتز، تنظیمات نور در فضای داخلی و بسته یکی از مناسب ترین تنظیمات روشنایی برای عکسبرداری ماکرو است. او ادامه می دهد: “نور نشأت گرفته از لبه پنجره عالی است و یا حتی بهتر است از پشت سر شما بتابد.”

نورپردازی در عکاسی ماکرو
استفاده از چادر عکاسی

اگرچه لبه پنجره به تنهایی یک استودیوی کامل، سریع و آسان است، اما تغییرات حاصل از نور طبیعی یک محدودیت جدی ایجاد می کند. لفکویتز می گوید: “بسیاری از عکاسان برای دستیابی به حداکثر کنترل، تلاش می کنند تا با تنظیم روشنایی استروب، مداوم و یا چادرهای عکاسی، گنبدی از نور نرم ایجاد کنند.”

 

متمرکز کردن فوکوس در عکاسی ماکرو

لستر لفکویتز می گوید: “معمولا استفاده از دیافراگم (اپرچر) کوچک در عکاسی ماکرو باعث می شود که عمق میدان کمتری به دست آورید. در واقع با نزدیک و نزدیکتر شدن، دیافراگم موثر کوچک و کوچکتر می شود.”

او به قاعده ای کلی اشاره می کند که در عکاسی X1 به دو عنصر نورپردازی نیاز دارید، اما در عکاسی ۲/۱ به یک عنصر روشنایی نیاز خواهید داشت. از این رو بسیاری از عکاسان در تلاش هستند تا از منابع استروب و یا متوالی نظیر ال ای دی بهره ببرند.

یکی از ترفندهای افزایش وضوح در تنظیمات استودیویی، تکنیک متمرکز کردن فوکوس است. این امر حول نورپردازی در عکاسی ماکرو پررنگ تر است. برخی از تصاویر دیجیتال که در نقاط مختلف گرفته شده اند، با استفاده از نرم افزارهای ویژه ویرایش شده اند.

بیشتر بخوانید: مفهوم دیافراگم(اپرچر)

 

سوژه های ماکروی ثابت

احتمالا نهایی ترین چالش برای عکاسان و متخصصان عکاسی ماکرو، ریزش کلاسیک قطره آب است. این امر ابتدا باید در فضای کاملا تاریک با یک دوربین بر روی سه پایه و شاتر انجام گیرد. مهم تر از همه این ها، لستر لفکویتز می گوید: “علاوه بر موضوعات فوق، نیاز دارید تا لحظه رسیدن قطره آب فلاش بزنید. همچنین به نوعی از دستگاه نیاز خواهید داشت تا چکه قطره آب را تنظیم کنید تا بتوانید به دقت بر روی آن فوکوس کنید.”

یکی از اجزای مهم عکاسی ماکروی ثابت، ماشه الکترونیکی است که در اینجا باید درست زیر قطره آب قرار گیرد. این ماشه الکترونیکی باید مجهز به لیزر و یا اشعه مادون قرمز و یک تایمر قابل تنظیم به میلی ثانیه باشد. ریزش قطره آب، پرتو اشعه را شکسته و تایمر را فعال می کند تا فلاش روشن شود.

نورپردازی در عکاسی ماکرو
سوژه های ماکروی ثابت

لستر لفکویتز پیشنهاد می کند: “سعی نکنید با فلاش سوژه را هدف بگیرید. در عوض سعی کنید از درون قطره آب به پس زمینه نگاه کنید. این موضوع عکس زیباتری ثبت می کند.”

خلاف سایر انواع نورپردازی در عکاسی ماکرو، باید از فلاش دستی به جای TTL از میان لنز استفاده گردد. لفکویتز توضیح داده است: “همانقدر که در تلاش هستید تا قطره به موقع بریزد، همانقدر به روشنایی مناسب نیاز خواهید داشت.” او توصیه می کند تا از فلاش کم قدرت استفاده کنید، زیرا در کوتاه مدت باید سوژه را فریز کنید. وقتی از دور عکاسی کنید، حداکثر قدرت فلاش در ۱۰۰۰/۱ ثانیه خلاصه می گردد اما وقتی سوژه به اندازه کافی نزدیک باشد، به چنین قدرتی نیاز نیست. فلاش معمولا در ۳۰۰۰۰/۱ ثانیه خاموش می شود.

اگرچه بسیاری از افراد تصور می کنند فلاش، اتوماتیک مقادیر متغیر نور را تعریف می کند؛ اما این موضوع حقیقت ندارد. از فلاش برای کنترل نورپردازی در عکاسی ماکرو استفاده می شود.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

عکاسی ماکرو اگرچه یکی از شیوه های دقیق عکاسی است، اما می توان گفت که با پژوهش حول برخی نکات و یادگیری آن ها عکس های ماکروی زیادی می توان خلق کرد. عکاسی ماکرو برای آن دسته از افرادی پیشنهاد می شود که مدت زیادی را به خلق و فریز کردن سوژه ها از فواصل دور پرداخته اند. دنیای عکاسی ماکرو یکی از شیوه های خاص عکاسی است که می توان در آن با کلوزآپ، تصاویری زیبایی از جهان هستی را در معرض نمایش گذاشت.

حال می توان گفت: از میان گزینه ها و المان های بی شمار موجود، نورپردازی در عکاسی ماکرو یکی از مهم ترین‌ گزینه هاست که بعضی اوقات توسط عکاسان حرفه ای نیز نادیده گرفته می شود. نورپردازی در این نوع عکاسی دارای اصول و قواعد خاصی است که یادگیری آن تقریبا زمان بر هم هست. ما در مقاله نورپردازی در عکاسی ماکرو سعی کردیم تا توصیه های یکی از عکاسان معروف ماکرو، لستر لفکویتز را ذکر کنیم تا بتوانیم شما را در این مقوله راهنمایی کنیم.

 

یرگرفته از: bhphotovideo.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

نظری موجود است.

 1. تنزیب

  ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۸ بعد از ظهر

  این لستر لفکویتز عجب آدم خفنی بوده نمیدونستیم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.