اصول پایه عکاسی

در این مقاله می خواهیم مبانی پایه ی عکاسی را به شما نشان بدهیم. معمولا فکر می کنیم که اصول پایه عکاسی عکاسان موفق به منظره های زیبا و یا شیک و لاکچری ختم می شود، اما در واقع این اصلا درست نیست! گرچه عکاسی نوعی هنر است و هنر از ذوق سرچشمه می گیرد، اما با اصول پایه عکاسی می توان از ساده ترین سوژه ها و به ظاهر بی ربط ترین مکان ها، عکسی چشم نواز خلق کرد.

 

اصول پایه عکاسی

 

برای عکاسی به دانستن چه اصول اولیه ای نیاز دارید؟

 

اصول پایه عکاسی
اصول پایه عکاسی

شما می توانید عکاسی را حتی با ساده ترین دوربین های حال حاضر اما با دانستن اصول پایه عکاسی، به شکل حرفه ای انجام دهید. کافیست بدانید: DSLR چیست یا میکرو و ماکرو و عددهای مختلف آن چه کاربردی دارد، سرعت شاتر چه مفهومی دارد، میزان حساسیت به نور لنز یا همان ایزو چیست و به نحو صحیحی از قابلیت های ساده دوربین تان استفاده کنید. مطمئن باشید بعد از یادگیری آن ها متوجه می شوید که نبوغ در سادگی است. برای یادگیری اصول پایه عکاسی با ما همراه باشید.

 

لنز دوربین باید چه میزان در معرض نور باشد؟ (Exposure)

اصول پایه عکاسی
مفاهیم مربوط به لنز دوربین

وقتی در مورد مفهوم exposure صحبت می کنیم، شاید ذهن تان به سمت دو واژه brightness یا darkness عکس برود. اما موضوع کمی فراتر از روشنایی و تاریکی یک عکس است، بلکه موضوع شفافیت نور عکس است که توسط چند آیتم در یک دوربین و لنز کنترل می شود:

 • میزان بازی دریچه دیافراگم
 • سرعت شاتر
 • میزان حساسیت لنز به نور یا همان ISO

 

میزان باز بودن دیافراگم به چه معنی است؟

 

اصول پایه عکاسی
دیافراگم یا اپرچر

به بیان بسیار ساده می توان این گونه گفت: دیافراگم میزان باز بودن دریچه سوراخ لنز است که از طریق آن نور به لنز تابیده می شود. در واقع می توان گفت که هنر عکاسی، به میزان نور وارد شده به لنز ارتباط شدیدی دارد. هر چقدر نور کافی تر و منظم تر باشد، عکسی زیباتر و چشم نوازتر را ثبت کرده اید.

به طور مثال، می توانید عکس زیر را در مقایسه یک دیافراگم باز و بسته ببینید. عکس سمت چپ با دیافراگم عدد ۱.۴ گرفته شده است. در مقایسه با آن، عدد دیافراگم عکس سمت راست در حین عکاسی ۵.۶ بوده است. در عکس سمت راست، دریچه لنز باریک تر و به همین دلیل شعاع بیشتری از نور در عکس متمرکز بوده است.

بیشتر بخوانید: مفهوم اپرچر در عکاسی

 

حساسیت لنز یا ایزو (ISO) چیست؟

 

اصول پایه عکاسی
ایزو iso

همانطور که از اسم آن مشخص است، ایزو حساسیتی است که لنز به در دسترس قرار گرفتن نور دارد. هر مقدار عدد ایزو کمتر، لنز از حساسیت کمتری در مقابل نور برخوردار است. هر مقدار عدد آن بالاتر، حساسیت لنز در مقابل نور نیز بیشتر است؛ به زبان ساده، نور بیشتری جذب لنز می شود.

پس می توان به راحتی متوجه شد که برای عکاسی در شب، افزایش ایزو مناسب است. از طرفی، برای عکاسی در نور طبیعی روز، ایزو باید کاهش داده شود. اگر خلاف این باشد، ممکن است عکس تار و یا نورزده شود!

 

سرعت شاتر چیست؟

اصول پایه عکاسی
سرعت شاتر

در اصول پایه عکاسی، سرعت شاتر به معنی میزان باز ماندن دریچه لنز در مقابل نور است. در عکاسی، سرعت شاتر به “فاصله زمانی که کلید شاتر را می زنید تا زمانی که دریچه لنز بسته شود” گفته می شود. در واقع میزان زمانی که نور به سنسور لنز تابانده می شود می تواند تاثیر زیادی در کیفیت عکس داشته باشد.

اگر سرعت شاتر زیاد باشد، می تواند به شما کمک کند که حرکات سریع را در عکس متوقف کنید. اما اگر برعکس سرعت شاتر کم و پایین باشد، می توانید عکس هایی با افکت های زیبا در شب یا در کنار یک رود یا در کنار یک زمین دو بگیرید. برای عکاسی های ورزشی قطعا سرعت شاتر بالا یکی از مهمترین موارد اصول پایه عکاسی است.

 

White Balance یا تعادل سفیدی در دوربین چیست؟

به تعادل بین دمای رنگ ها در عکس، تعادل سفیدی یا همان White Balance می گویند. حالا این آیتم چه نقشی در عکاسی و عکس ایفا می کند؟ در واقع وایت بالانس، تعادل بین رنگ های گرم و سرد عکس را کنترل می کند و با تضاد رنگ ها، عکسی طبیعی تر و زیباتر را برای شما ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: مفهوم وایت بالانس در عکاسی

 

یک اصل مهم به نام ترکیب بندی عکس

ترکیب بندی این گونه تعریف می شود: چگونگی جای دهی اشیا و عناصر در عکس.

اصول پایه عکاسی
ترکیب بندی در عکاسی

بنابراین ترکیب عکس یک اصل اساسی از اصول پایه عکاسی است. به سختی می توان این مقوله را به صورت علمی و دانشگاهی توضیح داد؛ چرا که در هر صورت خلاقیت نیز جزئی جدانشدنی از ترکیب بندی عکس است. اما به صورت کلی، می توان از یکسری ایده های یکسان در شرایط و محیط های مختلف استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: عناصر تاثیرگذار در عکاسی و قانون یک سوم در عکاسی

 

جمع بندی

هر هنری در گستره جهان هستی، جا و مکان برای رشد و پیشرفت و صحبت دارد. چرا که ذوق و نبوغ انسانی است که حرف اول را در هنر می زند. پس فارغ از هر اصول پایه عکاسی، لطفا با عشق و علاقه شخصی به سمت عکاسی بروید و مناظر به چشم نازیبا را در عکس زیبا کنید. شاید این باور قدیمی درست باشد که چیزی به عنوان زشتی مطلق وجود ندارد، مگر ذهن ایراد گیر هر شخص!

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.