لنز مناسب برای عکاسی پرتره

مقدمهلنز پرایم از سری لنزهای مناسب برای عکاسی پرتره است که با کمک آنها می توان بهترین پرتره ها را عکاسی کرد. زمانی که شخصی برای اولین بار عکاسی را شروع می کند، معمولا از لنزی که همراه با دوربین هست، استفاده می کند (مثلا لنز کیت). اما پس از مدتی، برای پوشش نقاط کانونی مورد نیاز عکس به سراغ زوم های با کیفیت می رود.

می توان با کمک لنزهای زوم عکاسی، پرتره های بزرگ را انجام داد؛ اما واقعیت این است که لنزهای پرایم یا لنز ثابت عملکرد بهتری دارند. لنزهای پرایم نه تنها ماکزیمم دریچه دیافراگم را دارند، بلکه برای جداسازی سوژه، ایده ال هستند. این لنزها شفافیت فوق العاده ای دارند و به طور کلی کیفیت تصویر بهتری نسبت به لنز زوم ارائه می دهند.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره
انتخاب لنز مناسب پرتره

لنز مناسب برای عکاسی پرتره

لنزهای زوم، زمانی که حلقه زوم یک چرخش ساده می کند، نسبت به اینکه فاصله کانونی را تغییر دهند، راحتی بیشتری دارند. اما همیشه بهتر است که سراغ لنز پرایم که مناسب ترین لنز برای عکاسی پرتره هست، رفت. عکاس می تواند از ویژگی های لنزهای پرایم استفاده کند و ترکیب آن را خودش تغییر دهد.

داشتن ابزار مناسب برای هر حرفه و هنری، همواره همه چیز را ساده تر و نتیجه را رضایت­ بخش ­تر می کند. بنابراین به عکاسی که به دنبال لنز مناسب برای عکاسی پرتره است، لنز پرایم پیشنهاد می شود تا جوابگوی همه نیازهای او باشد. در پرتره کلاسیک، سه فاصله کانونی وجود دارد که به عکاسان کمک می کند تا بهترین لنز را با توجه به نوع عکاسی خود انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع لنز برای عکاسی

 


دوره آموزشیدر دوره آموزشی عکاسی پرتره، عکاس و مدرس، کریس ارویگ کاربرد عناصرى از قبیل مکان، نورپردازی طبیعى و مصنوعی و قوانین ترکیب بندی، در خلق تصاویر خارق العاده پرتره را بیان می کند. وی در این دوره آموزشی به بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیرگذار و روایت گرانه باید داشته باشد، می پردازد. همچنین این دوره، به آموزش تکنیک های مهم عکاسی پرتره و ابزارهای لازم این نوع از عکاسی اشاره دارد.

 

سرفصل های دوره آموزشی عکاسی پرتره:

 • نگاهی به عکاسی پرتره
 • روایات و سوژه ها
 • اصول نورپردازی
 • اصول ترکیب بندی
 • نکاتی درباره لوازم دوربین
 • نتیجه گیری

 

1. لنزهای ۵۰ میلی متری و معادل آن

لنز مناسب برای عکاسی پرتره دوربین
Nikon Df با AF-S 50mm f/1.8G

هنگامی که عکاسان لنز کیت مورد نظر خود را پیدا کنند، دیگر نیازی به خلاقیت ندارند. از اولین لنزهایی که اکثر عکاسان به سراغ آن می روند، لنز ۵۰ میلی متری است. یکی از بزرگترین جذابیت های این لنز داشتن دیافراگم f/1.8 هست. بعضی از نسخه های تولید شده آن نسبتا ارزان است. علاوه بر این با زمینه دیدی که دارد، دارای این قابلیت هست که با چشم انسان مقایسه شود. این لنز، حداکثر دریچه دیافراگم را دارد که عکاسی با عمق کم را در طیف وسیعی از موضوعات ممکن می سازد.

دو دیافراگم مناسب برای لنز ۵۰ میلی متری، f/1.8 و f/1.4 هستند. دومی این امکان را فراهم می کند که عکاس بتواند نور بیشتری را از لنز عبور دهد و همچنین عکاسی در عمق پایین تر انجام شود. اگر عکاسی با یک دوربین APS-C  با لنز ۳۵ میلی متر عکاسی می کند، این لنز مناسب ترین تعادل را در فاصله کانونی ۵۲.۵ میلی متری دارد. درحالی که استفاده کنندگان از  Micro Four Three، به این تعادل در فاصله کانونی ۵۰ میلی متری با لنز ۲۵ میلی متری می­ رسند.

لنز ۵۰ میلی متری، لنز مناسب برای عکاسی پرتره های تمام قد یا میان تنه (کمر به بالا) چه در محل مورد نظر عکاسی، چه در استودیو هست. این به لطف نمای وسیع دید لنز ۸۵ یا ۱۳۵ میلی متری است. نیازی نیست که خیلی از مدل فاصله گرفت تا این نوع عکس ها گرفته شود.

انتخاب لنز مناسب پرتره لنز 50 میل
پرتره با لنز ۵۰ میلی متری

از سوی دیگر، اگر هدف این است که یک پرتره از سر یا سر و شانه گرفته شود و عکاس به سوژه بیش از حد نزدیک هست، این­کار در واقع ویژگی های مدل را تحریف می کند. به عبارتی، او را از شکل طبیعی اش دور می کند و در نهایت محصول عکس پرتره، یک چهره باریک و بینی بزرگ است. بنابراین، لنز ۵۰ میلی متری بهترین انتخاب برای این نوع عکس ها نیست.

با لنز ۵۰ میلی متری، پرتره کمر به بالا به خوبی عکس برداری می شود. ولی در عکسی که از فاصله نزدیک گرفته شده، تحریف ها دیده می شود و هرچه این فاصله نزدیک تر باشد، تحریف ها بیشتر می شوند.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره فضای باز
پرتره کمر به بالا با لنز ۵۰ میلی متری

لنزهای مورد نظر در دوربین های مختلف:

 • Tamron 45mm f/1.8 Di VC USD
 • Sigma 50mm F1.4 DG HSM
 • Sony FE 50mm F1.8
 • Canon EF 50mm f/1.4 USM
 • Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.4G
 • Olympus M.Zuiko Digital ED 25mm 1:1.2 PRO
 • Fujifilm 35mm F2 R WR

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین لنز های عکاسی پرتره

 

2. لنز ۸۵ میلیمتری و معادل آن

لنز مناسب برای عکاسی پرتره 85 میلی متری
Fujifilm 56mm f/1.2 APD

اگر عکاس به دنبال یک لنز مناسب برای عکاسی پرتره بوده که امکان ایجاد فاصله مناسب از مدل را داشته باشد و همچنین میدان دید محدودتری از لنز ۵۰ میلی متری را دارا باشد، فاصله کانونی ۸۵ میلی متری یک لنز مناسب برای عکاسی پرتره با این ویژگی ها است.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره چیست؟

این لنزها معمولا با دریچه دیافراگم f/1.8 و f/1.4 در دسترس هستند که البته دومی به طور قابل توجهی گران تر است و همان طور که می دانید، بودجه هم نقش مهمی در خرید دارد. برای استفاده کنندگان از دوربین APS-C یک لنز ۵۰ میلی متری، فاصله کانونی معادل ۷۵ تا ۸۰ میلی متر ایجاد می کند. در حالی که استفاده کنندگان از Micro Four Three نیاز به لنز ۴۵ میلی متری دارند تا فاصله کانونی معادل ۹۰ میلی متر را به آنها بدهد.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره فضای باز
پرتره قدی با لنز ۸۵ میلی متری

صاحبان دوربین های APS-C در اینجا شاید خوشبخت ترین گروه باشند. زیرا لنزهای ۵۰ میلی متری مناسب ترین قیمت را در بین این سه نوع لنز دارد. از این رو، یک لنز مناسب برای عکاسی پرتره است. برای خرید دوربین های Full-frame و Micro Four Thirds باید هزینه بیشتری بپردازند، اما قطعا ایجاد این فاصله کانونی ارزش هزینه بیشتر را دارد.

لنزهای ۸۵ میلی متری تنوع زیادی دارند، زیرا لنز مناسب برای عکاسی پرتره تمام قد، کمر به بالا و سر و شانه هستند. عکاس می تواند عکس های سر را با میدان دید محدودتری بگیرد. اما باید با دقت این کار را انجام دهد، زیرا ممکن است تحریف هایی در صورت مدل رخ دهد.

هنگام عکس برداری در استودیو، لنز ۸۵ میلی متری برای عکاسی پرتره­ سر و شانه، بالای زانو و هر چیزی در این بین، ایده ال است. اما برای عکس های با میدان دید محدودتر، ۱۳۵ میلی متری گزینه برتری است.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره سر و شانه
پرتره سر و شانه

لنز ۸۵ میلی متری عکس های حرفه ای و ایده ال نتیجه می دهد. عکس پرتره از فاصله نزدیک و با میدان دید محدود تر، اثرات ایزولیشن و بوکه را با لنز ۱۳۵ میلی متری نشان نمی­ دهند؛ اما چهره مدل باریک تر به نظر می رسد.

لنزهای مورد نظر در دوربین های مختلف:

 • Nikon 85mm f/1.8 G AF-S
 • Canon EF 85mm f/1.8 USM
 • Sony FE 85mm f/1.8
 • Sigma 85mm F1.4 DG HSM Art
 • Tamron 85mm f/1.8 SP Di VC USD
 • Fujifilm 56mm F1.2 R XF
 • Olympus M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8

در این جا خصوصیات یک نمونه از لنزهای ۸۵ میلی متری کانن آورده شده است:

Canon EF 85mm f/1.8 USM

اگرچه از لنزهای ۵۰ میلی متری بزرگ تر است، سایز این لنز نوری ۸۵ میلمتری آنقدرها هم بزرگ نیست و همان حلقه فیلتر ۵۸ میلیمتری را داراست. کیفیت ساخت این لنز نسبتا خوب است و از یک سیستم تمرکز خودکار حلقه‌ ای سریع و تقریبا بدون صدا بهره می گیرد.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره کانن
کانن ۸۵ میلی متری

سیستم تمرکز خودکار این لنز کاملا داخلی است، بنابراین استوانه متحرک آن در فوکوس کوتاه برد تغییر طول نمی دهد. این لنز یک دیافراگم هشت تیغه دارد که به طور قابل ملاحظه ای وضوح و کنتراست بیشتری نسبت به لنز کانن پنجاه میلیمتری دارا است. در تنظیم دیافراگم f/5.6 تا f/8 وضوح به شدت افزایش می یابد. می توان گفت که این لنز کانن تقریبا بدون اعوجاج است.

این لنز می تواند یکی از بهترین گزینه های خرید شما باشد و قیمت آن ۳۶۹ دلار یا ۲۹۹ یورو است.

 

بیشتر بخوانید: چطور لنز مناسب عکاسی پرتره انتخاب کنیم؟

 

3. لنز ۱۳۵ میلی متری و معادل آن

لنز مناسب برای عکاسی پرتره 135
لنز پرتره ۱۳۵ میلی متری

برای عکاسانی که می خواهند به وسیله لنز کیت از جواهرات، عکاسی کنند، لنز مناسب برای عکاسی پرتره در این حالت، لنز ۱۳۵ میلی متری است. این لنزها معمولا با دریچه دیافراگم  f/1.8 و f/2.0  هستند. این اندازه دریچه، کمی فاصله کانونی را طولانی می کند تا پس زمینه محو و پر زرق و برقی را نشان دهد. مزیت این لنزها این است که این امکان را به شما می دهند که بدون تغییر در فاصله به مدل نزدیک شوید.

با وجود این که لنز­ها در بسیاری از موارد از لنزهای کوچکتر از خود برتری دارند، کامل نیستند. لنزهای Longer telephoto تحریف هایی برعکس لنزهای بزرگ تر به وجود می آورند. در حالی که لنزهای بزرگ تر صورت را تیره تر و پهن تر و بینی را ناهموار و بزرگ نشان می دهند. این اتفاق با لنز ۱۳۵ میلی متر می افتد، اما اثرات آن به اندازه لنز ۲۰۰ میلی متری قابل توجه نیست. لنزهای ۷۰ تا ۲۰۰ میلی متری، لنزهای متنوع و همه ­کاره هستند. اما برای یک پرتره، لنز ۱۳۵ میلی متری با حداکثر دریچه دیافراگم سریع، نتایج بهتری ارائه می دهد.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره
لنز پرتره ۱۳۵ میلی متری

در محل عکس برداری لنز ۱۳۵ میلی متری می تواند همه کاره باشد، زیرا عکاس را قادر می سازد که به مدل، نزدیک یا از او دور شود. علاوه بر قابلیت گفته شده، این لنزها می توانند به لطف دید محدود و بوکه، عکس های کاملا خیره کننده ای بگیرند، اگرچه عکاس باید کمی از مدل دور بایستد.

بیشتر بخوانید: انواع نورپردازی پرتره: الگوهای شش گانه ضروری برای عکاسان حرفه ای

با این حال در استودیو، مسائل کمی متفاوت است. فاصله طولانی برای عکس های تمام قد به این معنی است که لنز ۱۳۵ میلی متری خیلی طویل است. اما برای عکس های سر و سر و شانه، این ها بهترین گزینه از بین سه گزینه موجود هستند. دوربین های APS-C با لنز ۸۵ میلی متری فاصله کانونی معادل ۱۲۷.۵ میلی متر را پوشش می دهند. درحالی که در دوربین Micro Four Thirds، ۷۸ میلی متر فاصله کانونی، معادل ۱۵۰ میلی متر است.

لنز ۱۳۵ میلی متری نسبت به دو لنز قبلی، به طور قابل ملاحظه ­ای میدان دید محدودتری دارد که بر وجود بوکه دلالت می کند. این تصاویر به نظر عمق کم تری دارند، در واقع همان لنزها هستند که عکس ها را در f/1.8 گرفتند.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره 135
پرتره سر و شانه با لنز ۱۳۵ میلی متری

لنزهای مورد نظر در دوربین های مختلف:

 • Sigma 135mm F1.8 DG HSM Art
 • Olympus M.Zuiko Digital ED 75mm 1:1.8
 • Fujifilm XF90mm F2 R LM WR
 • Canon EF 135mm f/2 L USM
 • Nikon AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED

 

کدام فاصله کانونی برای شخص بهتر است؟

انتخاب لنز مناسب برای عکاسی پرتره، در نهایت به انتخاب شخص بستگی دارد. اما داشتن هر سه لنز برای عکاسی پرتره بهترین گزینه است؛ زیرا تمام پایه ها را پوشش می دهد.

برای حرفه ­ای ها داشتن این سه فاصله کانونی در کنار لنز ۲۴ میلی متر یا ۳۵ میلی متر مفید خواهد بود. برای علاقمندان به عکاسی، یکی از این فاصله های کانونی کلاسیک پرتره تمام نیازهای آنها را پوشش می دهد. بنابراین، عکاس با توجه به نوع عکس هایی که می خواهد بگیرد، تصمیم می گیرد که کدام لنز یا لنزها، لنز مناسب برای عکاسی پرتره است. ترکیبی از دو فاصله کانونی، به عکاس، یک پرتره کیت فوق العاده می دهد.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

اگر از لحاظ مالی محدودیتی برای عکاس وجود ندارد، خرید این سه لنز برای عکاسی پرتره عالی است. اما اگر محدودیت بودجه دارد، همه کاره ترین لنز و مناسب ترین لنز برای عکاسی پرتره بین این سه، لنز ۸۵ میلی متر است. بین ۵۰ تا ۱۳۵ میلی­متر را در نظر بگیرید، با این لنز مناسب برای عکاسی پرتره، عکاس نیاز ندارد که برای عکس برداری در فاصله خیلی نزدیک یا دور از مدل بایستد. علاوه بر این تحریفات عکس هم به حداقل می رسد، بنابراین انتخاب ایده الی برای استفاده هم در استودیو و هم در فضای بیرون است.

برای صاحبان دوربین های APS-C  لنز ۵۰ میلی متری بهترین گزینه است. زیرا فاصله کانونی آن معادل ۷۵ تا ۸۰ میلی­متر است. برای دوربین های Micro Four Thirds، لنز ۴۵ میلی متری فاصله کانونی معادل ۹۰ میلی متر می دهد.

 

برگرفته از: digitalcameraworld.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.