انواع نورپردازی پرتره

مقدمهدر این مطلب سعی داریم تا شما را با الگوهای شش گانه ای که از انواع نورپردازی پرتره به شمار می روند، آشنا سازیم. در طرح های کلاسیک، ایده های نابی در خصوص دستیابی به یک پرتره زیبا وجود دارد. ایده هایی که در نوع خود قابل تأمل و تعمق هستند.

این ایده ها، می تواند شامل مواردی از قبیل نسبت و الگوی نور، نوع قرارگیری چهره، نمای چهره و زاویه دید مطلوب باشد. در واقع، با تسلط و یادگیری این فنون ساده، می توانید بر اصول عکاسی و انواع نورپردازی پرتره نیز احاطه پیدا کنید. سعی داریم تا در این مطلب، ضمن آشنایی شما با انواع نورپردازی پرتره، اهمیت نورپردازی و روشنایی در عکاسی و همچنین راه های بهره گیری از متدهای جذب نور را به شما آموزش دهیم. بقیه موارد را به مطالب دیگری که در آینده ارائه می شود، موکول خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: نورپردازی در عکاسی پرتره

 

انواع نورپردازی پرتره

انواع نورپردازی پرتره
انواع نورپردازی پرتره

به طور کلی، الگوها و انواع نورپردازی پرتره، به بررسی کیفیت نور و سایه و بازی این دو بر روی چهره می پردازند. از این طریق، می‌توان اشکال و تصاویر مختلفی را ایجاد کرد. به خاطر داشته باشید که در ساده ترین نوع تصاویر و عکس های ارائه شده از جانب عکاسان نیز، سایه هایی روی چهره سوژه مشاهده می شود. انواع نورپردازی پرتره به طور کلی در ۴ مورد اصلی خلاصه می شود:

 • روشنایی غیر متمرکز و تقسیم شده
 • روشنایی حلقه ای
 • روشنایی رامبراند
 • روشنایی پروانه ای

هر چند غیر از الگوهای ذکر شده، موارد دیگری نیز از قبیل نورپردازی گسترده و نورپردازی کوتاه نیز وجود دارند که فراتر از یک سبک یا شیوه عکاسی بوده و می تواند به طور همزمان با بسیاری از روش های فوق، مورد استفاده قرار گیرند. پیشنهاد می کنیم تا در ادامه این مطلب نیز با ما باشید تا با انواع نورپردازی پرتره و سبک های گوناگون آشنا شوید.

 


دوره آموزشیدر دوره آموزشی عکاسی پرتره، عکاس و مدرس، کریس ارویگ کاربرد عناصرى از قبیل مکان، نورپردازی طبیعى و مصنوعی و قوانین ترکیب بندی، در خلق تصاویر خارق العاده پرتره را بیان می کند. وی در این دوره آموزشی به بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیر گذار و روایت گرانه باید داشته باشد، می پردازد. همچنین این دوره، به آموزش تکنیک های مهم عکاسی پرتره و ابزارهای لازم این نوع از عکاسی اشاره دارد.

سرفصل های دوره آموزشی عکاسی پرتره:

 • نگاهی به عکاسی پرتره
 • روایات و سوژه ها
 • اصول نورپردازی
 • اصول ترکیب بندی
 • نکاتی درباره لوازم دوربین
 • نتیجه گیری

 

 1. روشنایی غیر متمرکز و تقسیم شده

همانطور که از نامگذاری این نوع نورپردازی مشخص است، چهره را دقیقا به دو نیمه متمایز تقسیم می کند. بدین معنی که در این روش، یک نیمه از چهره فرد در سایه و نیمه دیگر در روشنایی قرار می گیرد. از این روش غالبا به منظور ارائه پرتره موسیقیدانان و هنرمندان استفاده می شود. بنابراین، می توان این گونه نتیجه گرفت که کارکردهای هنری و دراماتیک نیز دارد. البته این نوع نورپردازی یک نوع الگوی مردانه داشته و به همین دلیل اغلب به منظور بهره گیری در پرتره مردان مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع نورپردازی پرتره : تقسیم شده
نورپردازی تقسیم شده

به منظور دستیابی به نور تقسیم شده یا غیر متمرکز، لازم است تا منبع نور مورد نظر را ۹۰ درجه به سمت چپ یا راست سوژه بچرخانید. شاید در این شرایط، نور در پشت سر شما قرار گیرد. البته، نحوه قرارگیری نور باید با چهره به نوعی هماهنگ و دارای بالانس مناسبی باشد. باید زاویه دیدتان را طوری انتخاب کنید که نور انعکاس و بازتاب مناسبی در چهره داشته باشد و منطبق با آن انتخاب شود. در نورپردازی تقسیم شده، چشمی که در سمت سایه قرار گرفته است نور را به نوعی به خود جذب می کند. توجه داشته باشید که اگر چرخش نور موجب تمرکز نور بر روی گونه های سوژه شود، قطعا شرایط برای ثبت یک عکس پرتره هنرمندانه مهیا نمی شود. این روش در انواع نورپردازی پرتره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انواع نورپردازی پرتره نورپردازی تقسیم شده
نحوه قرارگیری منبع نور در نورپردازی تقسیم شده

به این نکته توجه داشته باشید که در اصول نورپردازی پرتره، ما با اصول محکم و غیرقابل تخطی روبرو نیستیم که لازم الاجرا باشند. بنابراین، به شما توصیه می کنیم که از اطلاعاتی که در این مرحله کسب می کنید به عنوان استارت اولیه کارتان بهره گرفته و آن را به عنوان یک راهنما در نظر بگیرید.

نکته: فراموش نکنید که می توان از هر الگوی نورپردازی به منظور بهره گیری از ابعاد و زاویه دیدهای مختلف استفاده کرد. این نورپردازی، می تواند از روبرو باشد یا از سمت دو گوش شخص و یا حتی بیشتر از نیمی از چهره او یعنی ۷۵ درصد آن را در بر بگیرد. به خاطر داشته باشید که منبع نور شما نباید معیوب بوده یا دارای نور تند و غلیظی باشد که چهره فرد را تحت الشعاع خود قرار دهد و نظم پرتره را به هم بریزد. در انواع نورپردازی پرتره، باید حتما این اصول رعایت شوند تا نتیجه دلخواه کسب شود. چرخش سر فرد نیز می تواند الگوی شما را تغییر دهد؛ بنابراین شما می توانید از جهات مختلف نورپردازی کنید تا پرتره مورد نظر را به دست آورید.

 

 • بازتاب نور در چشم (کچ لایت) چیست؟

اگر به این عکس دقت کنید، متوجه می شوید که در چشم های کودک، نوعی نور بازتاب شده وجود دارد. این نور، به عنوان یک نقطه سفید مشاهده می شود. ولی اگر دقیق تر به تصویر نگاه کنیم حتی شکل نور را هم می توانیم به وضوح در چشمان کودک ببینیم. اگر بیشتر دقت کنید، خواهید دید که آن نقطه روشن، در واقع یک نوع شش ضلعی است که مرکز آن تاریک است. این همان نوری است که در الگوی یک شش ضلعی نرم و کوچک بر سوژه تابانیده می شود. این الگو را در واقع یک کچ لایت می نامند.

انواع نورپردازی پرتره کچ لایت
کچ لایت در چشمان کودک

در واقع بدون بازتابش این نور در چشمهای سوژه، تصویر تاریک و مرده می نمایاند. شما باید همواره اطمینان پیدا کنید که یکی از چشم های سوژه دارای این الگوی نور جذاب است؛ به عبارتی دیگر، این الگو به عنوان یک ترفند در نورپردازی پرتره می تواند رنگ زندگی و شادابی را به تصویر شما برگرداند.

 بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام عکاسی پرتره در فضای باز

 

 1. نورپردازی حلقه ای

نورپردازی حلقه ای یکی از انواع نورپردازی پرتره است که هدفش، ایجاد سایه کوچکی از بینی ها روی گونه های سوژه می باشد. در این حالت، منبع نور باید کمی بالاتر از سطح چشم و دوربین باشد: در زاویه حدود ۳۰ تا ۴۵ درجه. البته نحوه قرارگیری شما و زاویه دیدتان با توجه به ابعاد چهره فرد می تواند متفاوت باشد.

به تصویر زیر توجه کنید. همانطور که مشاهده می کنید سایه ها به نوعی در حال فرو ریختن هستند. در سمت چپ نیز می توانید سایه کوچک و ملایمی از بینی فرد را ببینید. در الگوی نورپردازی حلقه ای سایه های بینی و چهره چندان ملموس نیستند. سایه کوچک را کمی به سمت پایین متمایل سازید، اما حواستان باشد که منبع نور را بسیار بالاتر از سوژه قرار ندهید زیرا ممکن است سایه هایی عجیب و غریب را خلق کند. این کار می تواند سبب شود، برق چشم ها از بین برود.

انواع نورپردازی پرتره : نورپردازی حلقه ای
نورپردازی حلقه ای

نورپردازی حلقه ای یکی از شایع ترین و به بیانی دیگر، آسان ترین الگوها از بین انواع نورپردازی پرتره است که برای اغلب افراد چندان پیچیده نبوده و به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. در تصویر زیر همانطور که مشاهده می کنید، برای مثال خورشید بر روی درختان می تابد که در پس زمینه تیره و تار نمایش داده شده اند. قرار گرفتن یک رفلکتور در سمت چپ دوربین به منظور بازتابش نور خورشید بر چهره سوژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. فرقی ندارد که این رفلکتور رو به خورشید باشد یا خیر. زیرا تحت هر شرایطی، می توانید نور مناسب را از این طریق پیدا کنید.

انواع نورپردازی پرتره : حلقه ای
نحوه قرارگیری نور و چهره در نورپردازی حلقه ای

شما با تغییر زاویه می توانید الگوی نور را هم تغییر دهید. به یاد داشته باشید که به منظور دستیابی به نورپردازی حلقه ای زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه می تواند بهترین حالت را به شما ببخشد. در این شرایط، الگو را باید کمی بالاتر از سطح چشمتان قرار دهید تا تصویر مطلوب به دست بیاید. در این حالت، سایه یا حلقه ایجاد شده بینی، نسبت به گوشه دهان پایین تر قرار می گیرد. اشتباه اغلب مبتدیان این است که رفلکتورها را به شیوه های نامناسبی مورد استفاده قرار می دهند و به همین دلیل الگوی دلخواه را نمی تواند ایجاد کند.

 
 1. نورپردازی رامبراند

یکی دیگر از انواع نورپردازی پرتره، روشنایی رامبراند است. نامگذاری این روش به دلیل استفاده رامبراند –نقاش مشهور- از این الگوی نورپردازی در نقاشی هایش بوده است.  مطابق شکل زیر، نورپردازی رامبراند از طریق ایجاد یک الگوی مثلثی شکل روی گونه است. برخلاف انواع نورپردازی پرتره، از قبیل نورپردازی حلقه که سایه های بینی و گونه به نوعی در تماس با هم قرار دارند، در این روش آنها مماس بر هم هستند.

برای ایجاد نورپردازی رامبراند که از کیفیت مناسبی برخوردار باشد، سعی کنید تا چشمی که در سمت سایه قرار دارد، فاقد بازتابش نور باشد. در غیر این صورت، چشم حالتی بدون روح به خود می گیرد و درخشش و گیرایی ندارد. نورپردازی رامبراند نیز مانند الگوهای مختلف و انواع نورپردازی پرتره، می تواند بیانگر خلق و خوی شخصیت بوده و از این نظر شباهت زیادی به نورپردازی تقسیم شده دارد. بنابراین، سعی کنید تا از این الگو به درستی استفاده کنید.

انواع نورپردازی پرتره رامبراند
نورپردازی رامبراند

برای بهره گیری بیشتر از انواع نورپردازی پرتره و به خصوص نورپردازی رامبراند، لازم است تا سوژه در برابر نور قرار گرفته و نور مستقیما روی آن منعکس شود. اگر نور بالاتر از سر شخص قرار گیرد، در این شرایط، سایه بینی می تواند به سمت گونه متمایل شود.

فراموش نکنید که چهره هر فرد برای نورپردازی رامبراند مناسب نیست و باید چهره سوژه ها بدین منظور گزینش شوند. شما در شرایطی می توانید از این نوع نورپردازی، به عنوان یکی از بهترین انواع نورپردازی پرتره بهره بگیرید که آنها دارای استخوان بندی بزرگ یا برجسته ای باشند. در شرایطی که آنها دارای استخوان و انحنای بینی باشند این کار احتمالا با مشکلاتی مواجه شده و دشوار خواهد بود.

مجددا تاکید می کنیم که شما لازم نیست این قواعد را با جزئیات کامل اجرا کنید. اگر می خواهید با بهره گیری از انواع نورپردازی پرتره و تکنیک های آن به تصویر مطلوبی دست پیدا کنید که بیانگر منش و رفتار فرد باشد، می توانید از این الگو استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید از نور پنجره اتاق تان بدین منظور استفاده کنید، ممکن است مجبور باشید تا قسمت پایینی را با یک صفحه سیاه مناسب مسدود کنید تا به این نوع نورپردازی دست یابید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم عکاسی پرتره

 

 1. نورپردازی پروانه ای

نورپردازی پروانه ای، به منظور ایجاد سایه یا الگوی پروانه ای در زیر بینی است. عکاس در زیر منبع نور قرار گرفته و از این تکنیک، به عنوان یکی دیگر از انواع نورپردازی پرتره بهره می گیرد. از این الگو غالبا به منظور ایجاد عکس های تجملی و پرزرق و برق استفاده می شود. در این روش، سایه هایی کوچک زیر گونه و روی چانه ایجاد می شود.

انواع نورپردازی پرتره پروانه ای
نورپردازی پروانه ای

کاربرد این روش بیشتر در خصوص ثبت پرتره های درخشان از افراد سالخورده به دلیل وجود چین و چروک های روی صورت است. این الگو نیز با بهره گیری از پردازش نور در زیر چانه سوژه مستقیما خلق می شود (حتی بعضی اوقات، خود سوژه رفلکتور را در دست می گیرد). توجه داشته باشید که این شیوه نیز در اشخاصی با استخوان بندی استاندارد یا برجسته و دارای چهره باریک و لاغر، کارایی بیشتری دارد. البته، اغلب نور رفلکتور یا نور تابیده شده از پنجره کافی نیست و از یک منبع نور کمکی، مانند نور خورشید یا حتی یک فلاش برای ایجاد سایه استفاده می کنند.

انواع نورپردازی پرتره : پروانه ای
نحوه قرارگیری نور در نورپرداری پروانه ای

 

 

 1. نورپردازی گسترده

در حقیقت، نورپردازی گسترده در مقایسه با انواع نورپردازی پرتره، یک سبک نورپردازی خاص قلمداد نمی شود. در واقع هریک از انواع نورپردازی پرتره از قبیل نورپردازی حلقه ای، پروانه ای یا تقسیم شده نیز می توانند به عنوان زیر مجموعه این نوع نورپردازی برشمرده شوند. در این نوع نورپردازی، چهره شخص کمی نسبت به مرکز چرخیده و سمتی از چهره که به طرف دوربین است در نور قرار دارد. از این رو، این نوع نورپردازی موجب می شود تا بخش بزرگتری از حوزه نور روی صورت و بخش کوچکی نیز به عنوان سایه روی صورت فرد ظاهر شود.

اواع نورپردازی پرتره گسترده
نورپردازی گسترده

از این نوع نورپردازی، در تصاویر با کیفیت بالا و وضوح مناسب استفاده می شود. در واقع، این نوع نورپردازی موجب می شود تا تصویر پهن و گسترده تری از چهره واقعی فرد به نمایش گذاشته شود. هر چند، بیشتر افراد تمایل دارند تا تصاویر پرتره آنها چندان گسترده نباشد. این شیوه از نورپردازی، برای افرادی که دارای استخوان بندی و هیکل درشت و عریض هستند یا در موضعی دورتر از نور قرار گرفته اند، چندان مناسب به نظر نمی رسد.

انواع نورپردازی پرتره : نوع گسترده
نحوه قرارگیری نور در نورپردازی گسترده

 

 1. نورپردازی کوتاه یا محدود

نورپردازی کوتاه یا محدود، یکی از انواع نورپردازی پرتره به شمار می رود. این روش، دقیقا نقطه مقابل نورپردازی گسترده به شمار می رود. در این نوع نورپردازی، برخلاف تکنیک ها و الگوهای مورد استفاده عکاسی پرتره، منبع ضعیف نور یا نور ملایم موجب می شود تا سایه بیشتری چهره سوژه را فرا بگیرد. البته از این حالت، اغلب به منظور ثبت پرتره های تیره رنگ استفاده می شود. چهره هایی که در سایه قرار می گیرند، همواره پیچیده تر به نظر می رسند.

انواع نورپردازی پرتره کوتاه
نورپردازی کوتاه یا محدود

البته افزودن کیفیت سه بعدی، می تواند برای افراد لاغر و یا باریک اندام مورد استفاده قرار گیرد. در این حالت، هر چه چهره از دوربین دورتر شود، نور بیشتری بر آن ساطع یا افکنده می شود و سایه های تیز روی قسمت های صورت که به دوربین نزدیک اند، انداخته می شوند.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

برای دستیابی به یک پرتره مناسب، باید با انواع نورپردازی پرتره آشنا شده و سپس اقدام به عکاسی پرتره نمایید. اصولا، عکاسان حرفه ای برای یک عکاسی پرتره هنری از شش الگوی نورپردازی بهره می جویند. همان طور که در این مقاله به صورت مفصل توضیح داده شد، هر یک از این الگوها باید در شرایط خاصی مورد استفاده قرار گیرند و کاربردهای مختص خود را دارند . این الگوهای شش گانه عبارتند از:

 1. روشنایی غیر متمرکز و تقسیم شده
 2. نورپردازی حلقه ای
 3. نورپردازی رامبراند
 4. نورپردازی پروانه ای
 5. نورپردازی گسترده
 6. نورپردازی کوتاه یا محدود

 

برگرفته از: digital-photography-school.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.