این مطلب را چطور ارزیابی می کنید؟
چکیده:
در این مقاله می خواهیم به معرفی بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی 3 بعدی در دنیا بپردازیم و مزیت های هر کدام از این نرم افزارها و چگونگی کارکرد آن ها را عنوان کنیم. همراه ما باشید.
0 %
امتیاز کاربران 5 ( 1 نظرات)

مقدمهامروزه استفاده از نرم افزارهای رایج برای ساخت انیمیشن و تصاویر متحرک به یکی از مهم ترین کاربردهای سیستم های کامپیوتری تبدیل شده و مشاغل زیادی در کشور ما تحت عنوان ساخت انیمیشن و کارتون های فیلمی و حتی بازی های کامپیوتری به وجود آمده است. می خواهیم به ۴ مورد از این نرم افزارها در این مقاله اشاره کنیم که در حال حاضر بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی در دنیا هستند و هر کسی بخواهد کار انیمیشن سازی انجام دهد باید حداقل با یکی از این موارد و چگونگی کار کردن با آن ها آشنایی داشته باشد.

ساخت تصاویر متحرک از شکل های بی جان به کمک نرم افزار های انیمیشن سازی امکان پذیر است. این نرم افزارها در واقع به تصاویر بی جان حرکت می بخشند و سرعت آن ها را زیاد می کنند و در ذهن ما انسان ها از تصویری بی جان، تصاویری شبیه به واقعی در دنیای خیالی ایجاد می کنند. مهم ترین کاربرد این نرم افزارها در صنعت ساخت انیمیشن های کارتونی و بازی های رایانه ای است که چند سالی است این صنعت به بازار کشور ما هم وارد شده و افراد زیادی در این صنعت مشغول به کار هستند.

 

بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی

به هر حال اگر به شغل انیمیشن سازی مشغول هستید و یا قصد دارید به این حرفه وارد شوید، مهم ترین نکته آشنایی کامل با بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی در دنیا است و این که بدانید در حرفه شما، کدام یک از این نرم افزار ها می تواند بیشترین تاثیر را بگذارد. به همین دلیل ما بر آن شدیم تا ۴ نرم افزار کامل و حرفه ای در دنیا که در صنعت انیمیشن سازی و ساخت تصاویر سه بعدی بی نظیر هستند را به مخاطبین عزیز بلدشو معرفی کنیم و آن ها را به صورت کامل شرح دهیم، پس با ما همراه باشید تا به معرفی این ۴ نرم افزار بپردازیم. این ۴ نرم افزار شامل، لومیون، تری دی مکس، مایا و بلندر می شود.

 


دوره آموزشیدر دوره ی ویدیویی آموزش جامع نرم افزار پیشرفته مایا ۲۰۱۷، مدرس دوره جورج مایستری، ضروریاتی که برای ساخت مدل های سه بعدی با کیفیت و انیمیشن ها نیاز دارید را به شما آموزش می دهد. این دوره به اساسی ترین مفاهیم و مهارت های مایا از جمله مدلینگ، بافت گذاری، رندر کردن، و پویانمایی پرداخته و اونها رو در فضایی واقعی و بر پایه ی ساختار پروژه ای که به راحتی می تواند برای فیلم، موشن گرافی و طراحی بازی مورد استفاده قرار بگیرد را به نمایش می گذارد.

موضوعات دوره ی آموزش جامع نرم افزار پیشرفته مایا ۲۰۱۷:

 • آشنایی با فضای کار مایا
 • ساخت و تنظیم نمایشگر ها و فضای کاری
 • انتخاب و دستکاری هنرمندانه ی آبجکت ها
 • ایجاد سلسله مراتب و لایه ها در صحنه
 • ساخت اجسام پالیگان
 • مدلسازی و اصلاح مش های پالیگانی
 • کار با سطوح زیربخش
 • پیکرتراشی یک منظره ی ساده
 • مدلسازی نربز
 • طراحی منحنی بر روی سطح
 • ساخت و اعمال جنس و بافت های مختلف
 • اضافه کردن نور و دوربین به صحنه
 • اضافه کردن عمق میدان و افکت موشن بلور
 • رندر کردن
 • انیمیت یا پویانمایی در مایا

 

نرم افزار لومیون

نرم افزار لومیون یکی از نرم افزارهای متوسط در حوزه انیمیشن سازی است، بیش ترین کاربرد این نرم افزار در صنعت معماری و برای طراحانی است که می خواهند حرفه و شغل خود را به صورت ساخت تصاویر متحرک کوتاه به مخاطبین خود معرفی کنند. یکی از مهم ترین مزیت های این نرم افزار سازگاری کامل آن با دیگر نرم افزارهای انیمیشن سازی هم چون تری دی مکس است. برای ساخت تصاویر متحرک ابتدا به وسیله نرم افزاری هم چون تری دی مکس می توان مدل خود را طراحی کنید و سپس به کمک نرم افزار ریمون این مدل را تبدیل به تصاویر متحرک کوتاه کرد. می توان گفت نرم افزار ریمون یکی از بهترین نرم افزارهای انیمیشن سازی سه بعدی در دنیای امروزی است و در صنعت معماری از کاربرد زیادی برخوردار است.

بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی
نرم افزار لومیون

 

نرم افزار تری دی مکس

حتما نام نرم افزار تری دی مکس (۳D MAX) را شنیده اید. استفاده از این نرم افزار مزیت های فراوانی برای یک طراح گرافیک دارد اما از مهم ترین معایب آن می توان به سرعت پایین آن برای طراحی و نور پردازی تصاویر اشاره کرد. مهم ترین مزیت تری دی مکس می توان به سازگاری کامل آن با دیگر نرم افزارهای انیمیشن سازی است، هم چنین به کمک این نرم افزار هم می توان تصاویر سه بعدی و همچنین انیمیشن سازی ایجاد کرد. این دو مزیت، تری دی مکس را در زمره بهترین نرم افزارهای انیمیشن سازی سه بعدی قرار داده است. در خصوص رفع عیب این نرم افزار برای سه بعدی کردن تصاویر می توان از سیستم های قوی استفاده کرد که مسئله سرعت را تا حدودی بهبود ببخشد. اما نکته ی دیگری که بیان آن را در خصوص نرم افزار تری دی مکس لازم می دانیم، داشتن تصاویری آماده از جمله درخت، ماشین، انسان و اشیاء در خود نرم افزار است که این کار را برای انیمیشن سازان راحت کرده است. با تمام مزایا و معایب می توانیم از تری دی مکس به عنوان یکی از بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی در دنیا نام ببریم.

بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی
نرم افزار تری دی مکس (۳D MAX)

 

نرم افزار مایا

اما می رسیم به جدیدترین و شاید قدرتمندترین نرم افزار حال حاضر دنیا در زمینه خلق تصاویر سه بعدی و انیمیشن سازی است. این نرم افزار مایا نام دارد و سازگاری کاملی با سایر نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی دارد. از مهم ترین نکات و مزیت های مربوط به این نرم افزار می توان به سرعت بالای آن برای خلق تصاویر سه بعدی اشاره کرد و این ویژگی آن را تبدیل به یکی از بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی در دنیا کرده است. برای استفاده از این نرم افزار به یک سیستم متوسط رو به بالا نیاز دارید. استفاده از نرم افزار مایا برای انیمیشن سازی بسیار لذت بخش و راحت است و یکی از بارز ترین تفاوت های این نرم افزار نسبت به تری دی مکس نداشتن تصاویر آماده است. جدید ترین نسخه مایا ۲۰۱۷ است و برای ایجاد تصاویر طبیعی بهتر است از پلاگین VRAY استفاده کنید. اگر نگوییم مایا بهترین نرم افزار در حوزه انیمیشن سازی است اما واقعا یکی از بهترین نرم افزار ها در زمینه ی انیمیشن سازی سه بعدی است.

بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی
نرم افزار مایا

 

نرم افزار بلندر

این نرم افزار بیش تر برای خلق بازی های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد و تعداد کمی از انیمیشن کارها از آن استفاده می کنند. یکی از مهم ترین معایب این نرم افزار می باشد اما به هر حال در کیفیت و ساخت تصاویر متحرک دست کمی از ۳ نرم افزار بالا ندارد و همین ویژگی باعث شده که بلندر در زمره بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی ۳ بعدی در دنیا قرار گیرد.

 


بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی

نرم افزار بلندر با سری ابزارهای حرفه ای و رایگانش به انیمیشن ساز های سه بعدی این قابلیت رو می دهد تا با انیمیت کردن داستان ها، رویاهای ذهن شان را به به شکل انیمیش دربیاورند. در دوره ی ویدیویی صفر تا صد پویانمایی کاراکتر در بلندر (Blender) شما یاد می گیرید که با بلندر به کاراکترهایتان زندگی ببخشید و داستان هایی را با دیالوگ ان ها بیان کنید. راهنمای شما دیوید آندرید، نکاتی برای کمک به تصویرسازی زندگی درونی کاراکتر هایتان به شما می گوید و فرایند تکمیلی ساخت انیمیشن را با رندر کردن ویدیوی نهایی مرور می کند.

 

موضوعات دوره ی آموزش بلندر:

 • گوش دادن به کلیپ صوتی دیالوگ
 • طراحی چارچوب انیمیشن
 • یادگیری نحوه کار کردن ریگ های چهره و کاراکتر
 • بستن ژست های کلیدی ِ کاراکتر
 • تنظیم اعضای فرعی بدن
 • تطبیق دادن دیالوگ با انیمیشن
 • مرتب سازی فریم ها به کمک گراف ادیتور
 • نوردهی و رندر کردن انیمیشن

 

امیدواریم مطالب این مقاله توانسته باشد شما را در انتخاب بهترین نرم افزار های انیمیشن سازی سه بعدی کمک کند و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار گرفته باشد.

۲ نظرات شما

 1. سینا

  ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۲ بعد از ظهر

  مایا تکه دیگه

  پاسخ

 2. محمد

  ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۸ قبل از ظهر

  بسیار عالی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در انیمیشن سازی

همچنین نگاهی بیاندازید

۸ ابزار برتر ساخت ویدئوهای انیمیشنی برای کسب و کار در سال ۲۰۱۸

محتوای ویدئویی در عرصه بازار روزبه‌روز در حال گسترش است. چه برای معرفی شرکت یا محصول شما و…