تبدیل خواننده وبلاگ به مشتری

مقدمههدف شما جلب اعتماد خواننده های وبلاگ است. اصلا دلتان نمی خواهد که توصیه های شما در نظر مخاطبان بی اعتبار باشد و در نتیجه گفته هایتان را نادیده بگیرند. این نکته را هم به خوبی می دانید که هدف از پست های وبلاگ، ایجاد مشتری ثابت است. در صورتی که اعتماد خوانندگان وبلاگ را جلب نکنید، مشتری هم وجود نخواهد داشت و داشتن وبلاگ عملا بی معنی می شود.

 

ایجاد مشتری از طریق وبلاگ
ایجاد حس اعتماد

تا به حال از خودتان پرسیده اید که چرا مخاطب ها باید به حرف های شما گوش دهند؟ هیچکس شما را نمی شناسد و تازه کار هستید. به نظرتان چه دلیلی وجود دارد که به حرف های یک غریبه در اینترنت اعتماد کنند؟

باید بگوییم که اکثر افرادی که وارد یک وبلاگ می شوند، به احتمال زیاد برای بار اول به آن سر می زنند؛ بسیاری از وبلاگ های معتبر و پرمخاطب برای خیلی از بازدیدکنندگان کاملا ناآشناست. در نتیجه، استراتژی ای که یک وبلاگ تازه کار در مقایسه با یک وبلاگ معتبر برای جلب اعتماد خواننده ها به کار می گیرد، یکسان است.

پس اگر آن ها می توانند، شما هم می توانید!

تولید مشتری تکنیک های بسیاری دارد که بخشی از آن مربوط به تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری ست، برای آموزش کامل تر میتوانید دوره ویدئویی اصول تولید مشتری را در سایت بلدشو تماشا کنید.

 

اصول تبدیل بازدیدکننده وبلاگ به مشتری ثابت

 

تست ۷ ثانیه را پاس کنید

تاثیر اولیه فقط در تعاملات رو در رو اتفاق نمی افتد؛ در رابطه با پست های وبلاگ هم به همین صورت عمل می کند.

در واقع بسیاری از مطالعات نشان داده اند که: بازدیدکننده جدیدی که برای بار اول وارد یک وبلاگ می شود، در عرض ۷ ثانیه تصمیم می گیرد که وبسایت را ترک کند یا خیر. آن ها بر اساس چیزی که در نگاه اول می بینند، محتوا را قضاوت می کنند.

به این تصویر نگاه کنید. اگر وارد چنین سایتی شوید، چند ثانیه طول می کشد تا روی دکمه ی بازگشت کلیک کنید؟

ایجاد مشتری در وبلاگ
طراحی سایت

 

بدون شک همه به دنبال وبسایتی با طراحی ساده و واضح می گردند. طراحی وبسایت باید از این اصول پیروی کند:

 • فضای باز کافی

شما نباید تمام قسمت های وبسایت را مثل تصویر بالا، با چیزهای مختلف پر کنید. هر قسمت از طراحی باید به اصطلاح فضایی برای نفس کشیدن داشته باشند. حتما میان متن، تصاویر و دکمه ها فضای خالی قرار دهید.

 • متن های واضح و خوانا

از فونت های فانتزی استفاده نکنید و مطمئن شوید که اندازه ی فونت به اندازه ی کافی بزرگ هست که به راحتی خوانده شود. برای مثال در سال ۲۰۱۲ اندازه ی فونت ۱۲ مناسب بود ولی در حال حاضر اندازه ی ۱۶ از همه مناسب تر است.

 • ریسپانسیو بودن

ما در عصری زندگی می کنیم که اکثر افراد، وبسایت ها و وبلاگ های مختلف را در تلفن های همراهشان می خوانند؛ پس مطمئن شوید که وبسایت تان، طراحی ریسپانسیو داشته باشد.

 • هم تراز بودن قسمت های مختلف

اگر موارد مختلف در وبلاگ یا وبسایت تان هم تراز نباشند، ظاهر به هم ریخته ای ایجاد می کنند. پس هر قسمت باید با بقیه ی صفحه توازن داشته باشد.

 • نویگیشن ساده و مشخص

مخاطب باید به راحتی بفهمد که در کجا قرار دارد؛ صفحه نخست، وبلاگ یا مقاله و یا قسمتی که شما پیشنهاد داده اید. خواننده همچنین باید بتواند سریعا به منو دسترسی پیدا کرده و به قسمت موردنظر در سایت برسد.

 

به خواننده این حس را القا کنید که قادر به خواندن ذهنش هستید

 

همکاری در رفع موانع کار تیمی و حل مسئله
همکاری در رفع موانع

وقتی کسی شروع به خواندن وبلاگ تان می کند، اعتمادش را برای چند لحظه در اختیار دارید ولی این پایان بازی نیست.

حالا باید اعتماد او را بیشتر تثبیت کنید. یکی از بهترین راه ها برای جلب اعتماد این است: به مخاطب نشان دهید که می دانید دقیقا به دنبال چه چیزی می گردد و این فکر را مدام در ذهنش تکرار کنید.

وقتی مخاطب بداند که مشکل و درگیری او را درک می کنید و پاسخ مناسبی به او ارائه دهید، احتمال اینکه وبسایت را ترک کند نزدیک به صفر است. حتی می توانید بگویید که خودتان نیز با چنین مشکلی روبرو بوده اید، پس می توانید بهترین راه حل را در اختیارشان قرار دهید. با ایجاد حس اعتماد در مشتری می توانید به هدف تبدیل بازدیدکننده به مشتری برسید.

 

 

در صورتی قول دهید که بتوانید آن را پشتیبانی کنید

نویسنده با هر مقاله ای که در وبلاگ قرار می دهد، به مخاطب قولی می دهد. البته مهم تر از قول دادن، توانایی پشتیبانی با استفاده از اطلاعات متقاعد کننده است.

ایجاد مشتری و حس اعتماد
پشتیبانی از قول

خیلی از تضمین هایی که در پست های وبلاگ ها وجود دارد، در حقیقت هیچ پشتوانه ای ندارند. نویسنده فقط برای اینکه مخاطب را جذب مقاله کند، به انواع و اقسام وعده ها رو می آورد.

ارزش هر قول به اندازه ی قابلیت عملی بودنِ آن است. اگر خودتان نمی توانید پشتوانه ی واقعی و تجربه شده را در اختیار مخاطبان قرار دهید، نگران نباشید. می توانید تجربه ی دیگران را از انجام توصیه هایتان نشان دهید یا از گفته های متخصصان در آن زمینه استفاده کنید.

اگر برای ایجاد اعتماد و اعتبار در نوشته هایتان زمان نگذارید، دلیلی وجود ندارد که مخاطب هایتان به قول های شما عمل کنند و توصیه های شما در نظر آن ها بی ارزش می شود. به یاد داشته باشید که برای ایجاد مشتری ثابت می بایست به او نشان دهید که لایق این اعتماد هستید.

 

وجهه انسانی خود را نشان دهید

بیشتر بخشِ ساختن اعتماد به برقراری رابطه برمی گردد. هرچقدر خواننده وبلاگ با شما ارتباط بیشتر و عمیق تری برقرار کند، احتمال اعتماد کردن هم بالاتر می رود. البته خواننده های وبلاگ با کلماتی که بر روی صفحه نمایش می بینند ارتباط برقرار نمی کنند؛ در واقع ایجاد حس اعتماد در مشتری و برقراری رابطه از طریق وجهه انسانی شما شکل می گیرد. به همین دلیل است که کلمات شما باید نشان دهد که شما هم مثل خواننده ها، انسانی زنده هستید.

ایجاد مشتری به روش نوین
نشان دادن وجهه انسانی

در اینجا به چند راه برای ایجاد ارتباط با خواننده اشاره می کنیم:

 • دوستانه بنویسید

نوشته های رسمی باعث می شوند تا بین شما و خواننده مرزی به وجود بیاید. هرچقدر بیشتر احساس کنند که در حال تعامل با یک دوست اینترنتی هستند، ارتباط بیشتری با شما برقرار می کنند. با استفاده از لحن دوستانه و عامیانه نشان می دهید که با او آشنا هستید و میان شما اعتماد وجود دارد.

 • در نوشته تان به نکات مرتبط اشاره کنید

بدون شک پست های وبلاگ نباید فقط درباره ی تجربه های شخصی تان باشد ولی به این معنی هم نیست که هیچوقت از خودتان و تجربه هایتان چیزی نگویید.

حتی کوچک ترین اطلاعات شخصی هم می تواند پل ارتباطی بین شما و خواننده باشد. در همه ی پست ها از داستان های شخصی استفاده نکنید ولی بین تعدادی از پست ها می توانید اشاره ای به زندگی روزمره تان داشته باشید.

 • از اشتباهایتان بگویید

هیچ کس کامل نیست، پس از بیان اشباهات و نقص هایتان نترسید. با این کار خواننده ها احساس می کنند که فرد صادقی هستید. طبیعتا اگر راجع به اشتباهات صادق باشید، راجع به بقیه ی موارد هم به همین صورت عمل می کنید.

 

مقصودتان را با ذکر مثال به خواننده نشان دهید

اینستاگرام
استفاده از محتوای تولیدی کاربران

یکی از راه های دیگر برای جلب اعتماد و ایجاد مشتری، پشتیبانی از گفته ها با استفاده از مثال است.

اگر توصیه هایتان را به وسیله ی مثال هایی از افراد دیگر که آن را انجام داده اند نشان دهید، تاثیر خیلی بیشتری بر روی مخاطب می گذارد. این مورد باعث اجرای اصل اثبات اجتماعی و یکی از راهکارهای ایجاد اعتماد در خوانندگان وبلاگ می باشد. در واقع یعنی شما فقط نکته را بیان نکرده اید بلکه با تکیه بر تحقیقات و بر اساس استراتژی هایی که افراد از آن استفاده کرده اند، گفته تان را اثبات می کنید.

 

اختلاف نظر های ممکن را بیان کنید

مهم نیست که چقدر به گفته هایتان اطمینان دارید، خوانندگان وبلاگ می توانند با آن اختلاف نظر داشته باشند. در واقع شما با بیان این اختلاف نظرها می توانید اعتماد مخاطب را جلب کنید و از این طریق ایجاد مشتری ثابت را عملی کنید.

البته بیان اختلاف نظرها کار سختی نیست، تشخیصِ مخالفت هایی که ممکن است در ذهن خواننده شکل بگیرد مسئله ی اصلی می باشد.

جذب مشتری
بیان اختلاف نظرات

چطور می توانیم احتمال وجود اختلاف نظر را تشخیص دهیم؟

 • درباره ی عناوینی که استفاده کرده اید فکر کنید و هر شک و مخالفتی که ممکن است در ذهن خواننده شکل بگیرد را حدس بزنید.
 • تمام متن را قسمت به قسمت بخوانید و هر جایی که به نظرتان احتمال به وجود آوردن شک و مخالفت دارد را پیدا کرده و به آن ها اشاره کنید.
 • اگر می خواهید یک پله فراتر بروید می توانید از دوست تان بخواهید تا مقاله تان را بخواند و او هم نظرش را در رابطه با اختلاف نظرهای احتمالی بگوید.

 

نظرات خوانندگان را دست کم نگیرید

ایجاد مشتری ثابت
اهمیت نظرات خوانندگان وبلاگ

خیلی وقت ها مقاله ای را در سایتی خواندید که مخاطب های زیادی داشته است. شروع به خواندن متن می کنید و به پایان آن می رسید؛ به قسمت نظرات می روید و متوجه می شود که بیش از ۱۰۰ نظر در آن جا گذاشته شده است.

بعد متوجه چه نکته ای می شوید؟

درسته. نویسنده به نظرات پاسخ داده، البته نه به همه ی آن ها ولی بخش قابل توجهی از نظرات پاسخ مناسبی دارند.

دیدن این صحنه چطور روی اعتماد به نویسنده و وبسایت تاثیر می گذارد؟

اگر طرز تفکرتان شبیه من باشد، در تصمیم گیری تان خیلی موثر است. دیدن این صحنه به من می گوید که نویسنده (۱) به اندازه ی کافی از مقاله خود مطمئن است و با اعتماد به نفس به نظرات پاسخ می دهد، (۲) با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند و (۳) عقاید و نظرات مخالف خود  را می پذیرد و واکنش درستی به آن ها نشان می دهد.

پس شما هم به نظرات پاسخ دهید و از توجه و زمانی که روی خواندن مقاله شما گذاشته اند تشکر کنید؛ حتی نسبت به نظراتی که مخالف شما هستند هم همین روش را پیش بگیرید.

خواننده وبلاگ با یک پاسخ گرم و مناسب، اعتمادش جلب می شود؛ نه به خاطر پاسخ خوب یا مقاله ی بی نظیر بلکه به خاطر وقتی که برای پاسخ دادن به آن صرف کرده اید. همانطور که تا اینجا متوجه شده اید، تبدیل بازدیدکننده به مشتری با رعایت همین نکات ساده قابل دستیابی است.

 

ایجاد یک نظرسنجی

 

برای پاسخگویی به نظرات خوانندگان وبلاگ خود، شما باید بدانید که چه می خواهند. میلیون ها نفر از پست های وبلاگ ها بازدید می کنند. در این بین نظرسنجی ها به شما اجازه دریافت نظرات واقعی و صادقانه را می دهند. با استفاده از این نظرات شما میتوانید علایق و درخواست های کاربران خود را متوجه شده و متناسب با آن ها درون وبلاگ خود تولید محتوا کنید. باید این را نیز در نظر داشت که با توجه به اینکه اطلاعات شخصی افراد را جمع آوری کرده اید، شما خوانندگان خود را بهتر می شناسید.

ساده ترین راه این است که از خوانندگان خود بپرسید که چه موضوعاتی را میخواهند و این موارد را در قسمت نظرات درج کنند.

 

ایجاد یک نظر سنجی در وبلاگ

اضافه کردن call-to-action

 

پس از خواندن پست های شما توسط بازدیدکنندگان آنها باید چه کاری انجام بدهند؟

آیا می خواهید آنها ایمیل خود را ثبت کنند ؟ دوست دارید آنها را به یک رویداد دعوت کنید ؟ 

می خواهید آنها در یک نظرسنجی شکرت کنند ؟ یا اینکه می خواهید در بلاگ شما عضو شوند ؟

call-to-action یک اقدام مهم برای بلاگ شماست زیرا عناصر آن را افزایش می دهد. این کار در کسب و کار شما بسیار مهم و ضروری ست.

 

چند نمونه از call-to-action را می توانید در زیر مشاهده کنید:

“افزودن به سبد خرید”

دکمه های به اشتراک گذاری اجتماعی

راهنما، مانند چت آنلاین

ایمیل ثبت نام

پنجره های باز شونده: “ادامه مطلب” 

 

اضافه کردن این دکمه ها در هر صفحه از وبلاگ شما و محل آنها در مکان هایی که بازدید کننده ی بیشتری دارند بسیار مهم است زیرا که خوانندگان بتوانند به راحتی آنها را پیدا کرده و تعامل برقرار کنند. اگر از این دکمه ها استفاده می کنید، رنگ آن باید در مقایسه با رنگ صفحه وب شما کاملا متفاوت باشد.

                         اضافه کردن دکمه ی کال تو اکشن در بلاگ

مشتریان ایده آل خود را پیدا کنید

 

قبل از ارسال یک پست برای مشتریان ایده آل خود در وبلاگ، شما باید بدانید که چه کسی مشتری ایده آل شما است.

این فراتر از فقط دانستن اطلاعات (سن، جنس، درآمد، و غیره) می شود. اگر چه این اطلاعات برای شروع کار بسیار مفید هستند ولی کسی که محصول یا خدمات شما را خریداری می کند را به صورت مشخص نمایش نمی دهد.

 

هر محصول یا خدماتی برای فروش نیاز به معرفی دارد، بنابراین برای تولید محتوا برای یک محصول باید مخاطب ایده آل را درک کنید؛ این موضوع میتواند برای آنها یک پست واقعا مفید در وبلاگ باشد. شما باید دنبال یک راه حل برای این موضوع باشید.

 

برخی از سوالاتی که میتوانند شما را در این مورد کمک کنند عبارتند از:

موضوعات مورد علاقه مشتریان شما چه وجه مشترکی دارند ؟

چه چالش هایی دارید که یک محصول را معرفی کنید ؟

اهداف مشتریان چیست؟

آنها در حال حاضر برای دریافت اطلاعات و یا سوالات تخصصی این محصول به کجا مراجعه می کنند؟

در توصیف این محصول با چه مشکلاتی مواجه هستیم ؟ از چه واژه هایی استفاده کنیم ؟

 

هنگامی که شما برخی از موارد را در مورد مشتری ایده آل خود شناسایی کنید، شما آماده هستید به مرحله بعد بروید.

مشتری ایده آل را پیدا کنید

 

آدرس ایمیل بازدیدکنندگان وبلاگ را دریافت کنید

 

در بسیاری از مواقع بازدیدکنندگان بعد از مطالعه پست شما و ترک وبلاگ شاید دیگر حتی به وبلاگ شما برنگردند … مگر اینکه شما آدرس ایمیل آنها را دریافت کرده باشید.

 

هنگامی که کسی در لیست ایمیل شما باشد، می توانید با آنها ارتباط مستقیم برقرار کنید؛ برای دریافت ایمیل از کاربر می توانید از روش های مختلفی استفاده کرد.

 

ارائه اشتراک رایگان در ازای آدرس ایمیل می تواند یک راهکار بسیار جالب برای کاربران باشد تا راغب شوند ایمیل خودشان را ثبت کنند. این اشتراک رایگان میتواند شامل یک دوره آموزشی و یا چیزهای دیگری باشد که ممکن است برای کاربران سایت شما جذاب باشد. ولی باید در نظر بگیرید که مواردی که به صورت رایگان می خواهید ارائه دهید باید با وبلاگ شما همخوانی داشته باشد.

 

اطلاع از بروزرسانی مطالب وبلاگ یا یک مقاله خاص نیز می تواند برای کاربران جذاب باشد تا ایمیل خود را ثبت کنند و در بروز رسانی وبلاگ یا مقاله مجدد به وبلاگ شما برگردند. باید این نکته را در نظر بگیرید که بروزرسانی باید به طور قابل توجهی صورت گیرد که کاربر با بازگشت به وبلاگ متوجه این موضوع شود.

 

دریافت کدهای تخفیف نیز شامل این موضوع هستند که کاربران میتوانند آن را برای تمام محصولات وبلاگ یا فروشگاه شما استفاده کنند. اما باید در این مورد به مقدار تخفیف دقت کنید که بتوانید کاربران را به ثبت ایمیل خود وادار کنید. پس از ثبت ایمیل باید بلافاصله کد تخفیف  برای آنها ارسال شود تا اطمینان کاربران از دست نرود.

 

 

 

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

فرقی نمی کند که یک بلاگر قدیمی و حرفه ای باشید یا یک تازه کار. ایجاد حس اعتماد در خواننده وبلاگ برای ایجاد مشتری ثابت همیشه مهم خواهد بود. بدون اعتماد، خوانندگان ایمیل شان را در اختیارتان قرار نمی دهند یا برای خرید خدمات یا محصولات شما دست در جیبشان نمی کنند. پس اگر می خواهید شما را دنبال کنند یا مشتری ثابت تان شوند، نیاز به اعتمادِ آن ها دارید. با این ۷ اصل می توانید هر بازدید کننده ای را به مشتری ثابت خود تبدیل کنید.

 

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۲ نکته ی بازاریابی در اینستاگرام

 

برگرفته از: Jeffbullas.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.