ایجاد مشتری ثابت

مقدمهدر بخش اول از این مقاله به ۳ مورد مهم برای جذب مخاطب و نحوه ی ایجاد مشتری ثابت اشاره کردیم. همانطور که در بخش اول گفتیم، در صورتی که اعتماد خوانندگان وبلاگ را جلب نکنید، مشتری هم وجود نخواهد داشت و داشتن وبلاگ عملا بی معنی می شود. پس برای رسیدن به هدفِ ایجاد مشتری ثابت با ادامه ی این مقاله همراه شوید.

 

7 اصل تبدیل بازدیدکننده وبلاگ به مشتری ثابت

 

وجهه انسانی خود را نشان دهید

بیشتر بخشِ ساختن اعتماد به برقراری رابطه برمی گردد. هرچقدر خواننده وبلاگ با شما ارتباط بیشتر و عمیق تری برقرار کند، احتمال اعتماد کردن هم بالاتر می رود. البته خواننده های وبلاگ با کلماتی که بر روی صفحه نمایش می بینند ارتباط برقرار نمی کنند؛ در واقع ایجاد حس اعتماد در مشتری و برقراری رابطه از طریق وجهه انسانی شما شکل می گیرد. به همین دلیل است که کلمات شما باید نشان دهد که شما هم مثل خواننده ها، انسانی زنده هستید.

ایجاد مشتری به روش نوین
نشان دادن وجهه انسانی

در اینجا به چند راه برای ایجاد ارتباط با خواننده اشاره می کنیم:

  • دوستانه بنویسید

نوشته های رسمی باعث می شوند تا بین شما و خواننده مرزی به وجود بیاید. هرچقدر بیشتر احساس کنند که در حال تعامل با یک دوست اینترنتی هستند، ارتباط بیشتری با شما برقرار می کنند. با استفاده از لحن دوستانه و عامیانه نشان می دهید که با او آشنا هستید و میان شما اعتماد وجود دارد.

  • در نوشته تان به نکات مرتبط اشاره کنید

بدون شک پست های وبلاگ نباید فقط درباره ی تجربه های شخصی تان باشد ولی به این معنی هم نیست که هیچوقت از خودتان و تجربه هایتان چیزی نگویید.

حتی کوچک ترین اطلاعات شخصی هم می تواند پل ارتباطی بین شما و خواننده باشد. در همه ی پست ها از داستان های شخصی استفاده نکنید ولی بین تعدادی از پست ها می توانید اشاره ای به زندگی روزمره تان داشته باشید.

  • از اشتباهایتان بگویید

هیچ کس کامل نیست، پس از بیان اشباهات و نقص هایتان نترسید. با این کار خواننده ها احساس می کنند که فرد صادقی هستید. طبیعتا اگر راجع به اشتباهات صادق باشید، راجع به بقیه ی موارد هم به همین صورت عمل می کنید.

 

مقصودتان را با ذکر مثال به خواننده نشان دهید

اینستاگرام
استفاده از محتوای تولیدی کاربران

یکی از راه های دیگر برای جلب اعتماد و ایجاد مشتری، پشتیبانی از گفته ها با استفاده از مثال است.

اگر توصیه هایتان را به وسیله ی مثال هایی از افراد دیگر که آن را انجام داده اند نشان دهید، تاثیر خیلی بیشتری بر روی مخاطب می گذارد. این مورد باعث اجرای اصل اثبات اجتماعی و یکی از راهکارهای ایجاد اعتماد در خوانندگان وبلاگ می باشد. در واقع یعنی شما فقط نکته را بیان نکرده اید بلکه با تکیه بر تحقیقات و بر اساس استراتژی هایی که افراد از آن استفاده کرده اند، گفته تان را اثبات می کنید.

 

اختلاف نظر های ممکن را بیان کنید

مهم نیست که چقدر به گفته هایتان اطمینان دارید، خوانندگان وبلاگ می توانند با آن اختلاف نظر داشته باشند. در واقع شما با بیان این اختلاف نظرها می توانید اعتماد مخاطب را جلب کنید و از این طریق ایجاد مشتری ثابت را عملی کنید.

البته بیان اختلاف نظرها کار سختی نیست، تشخیصِ مخالفت هایی که ممکن است در ذهن خواننده شکل بگیرد مسئله ی اصلی می باشد.

جذب مشتری
بیان اختلاف نظرات

چطور می توانیم احتمال وجود اختلاف نظر را تشخیص دهیم؟

  • درباره ی عناوینی که استفاده کرده اید فکر کنید و هر شک و مخالفتی که ممکن است در ذهن خواننده شکل بگیرد را حدس بزنید.
  • تمام متن را قسمت به قسمت بخوانید و هر جایی که به نظرتان احتمال به وجود آوردن شک و مخالفت دارد را پیدا کرده و به آن ها اشاره کنید.
  • اگر می خواهید یک پله فراتر بروید می توانید از دوست تان بخواهید تا مقاله تان را بخواند و او هم نظرش را در رابطه با اختلاف نظرهای احتمالی بگوید.

 

نظرات خوانندگان را دست کم نگیرید

ایجاد مشتری ثابت
اهمیت نظرات خوانندگان وبلاگ

خیلی وقت ها مقاله ای را در سایتی خواندید که مخاطب های زیادی داشته است. شروع به خواندن متن می کنید و به پایان آن می رسید؛ به قسمت نظرات می روید و متوجه می شود که بیش از ۱۰۰ نظر در آن جا گذاشته شده است.

بعد متوجه چه نکته ای می شوید؟

درسته. نویسنده به نظرات پاسخ داده، البته نه به همه ی آن ها ولی بخش قابل توجهی از نظرات پاسخ مناسبی دارند.

دیدن این صحنه چطور روی اعتماد به نویسنده و وبسایت تاثیر می گذارد؟

اگر طرز تفکرتان شبیه من باشد، در تصمیم گیری تان خیلی موثر است. دیدن این صحنه به من می گوید که نویسنده (۱) به اندازه ی کافی از مقاله خود مطمئن است و با اعتماد به نفس به نظرات پاسخ می دهد، (۲) با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند و (۳) عقاید و نظرات مخالف خود  را می پذیرد و واکنش درستی به آن ها نشان می دهد.

پس شما هم به نظرات پاسخ دهید و از توجه و زمانی که روی خواندن مقاله شما گذاشته اند تشکر کنید؛ حتی نسبت به نظراتی که مخالف شما هستند هم همین روش را پیش بگیرید.

خواننده وبلاگ با یک پاسخ گرم و مناسب، اعتمادش جلب می شود؛ نه به خاطر پاسخ خوب یا مقاله ی بی نظیر بلکه به خاطر وقتی که برای پاسخ دادن به آن صرف کرده اید. همانطور که تا اینجا متوجه شده اید، تبدیل بازدیدکننده به مشتری با رعایت همین نکات ساده قابل دستیابی است.

 

 

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

فرقی نمی کند که یک بلاگر قدیمی و حرفه ای باشید یا یک تازه کار. ایجاد حس اعتماد در خواننده وبلاگ برای ایجاد مشتری ثابت همیشه مهم خواهد بود. بدون اعتماد، خوانندگان ایمیل شان را در اختیارتان قرار نمی دهند یا برای خرید خدمات یا محصولات شما دست در جیبشان نمی کنند. پس اگر می خواهید شما را دنبال کنند یا مشتری ثابت تان شوند، نیاز به اعتمادِ آن ها دارید. با این ۷ اصل می توانید هر بازدید کننده ای را به مشتری ثابت خود تبدیل کنید.

 

برگرفته از: Jeffbullas.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.