تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
به این مطلب رای دهید

انتخاب تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره می تواند کاری دشوار باشد و دانستن اینکه چه لنزی برای این منظور بهتر است، حتی دشوارتر خواهد بود. به منظور انتخاب تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره، مواردی اساسی وجود دارند که لازم است همه مبتدیان بدانند. مهم ترین موارد شامل انتخاب لنز، حالت عکس برداری، دیافراگم، سرعت شاتر، حالت اندازه گیری و ایزو هستند که در ادامه معرفی می شوند. برای شروع، بهتر است که نگاهی داشته باشیم به پایه ترین تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره و گزینه های انتخاب لنز که برای رفع بسیاری از ابهامات ضروری است.

 

انتخاب بهترین لنز برای عکاسی پرتره

قبل از اینکه درباره تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره توضیح داده شود، بهتر است به مواردی درباره انتخاب لنز پرداخته شود. بسیاری از عکاسان، بیشتر بر روی نام و مدل دوربین تمرکز می کنند، اما مهم ترین قسمت دوربین که اثر مهمی در تصویر نهایی یک عکس دارد، لنز است. انتخاب لنز بخشی از تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره است.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره

 

پاسخ به این سوال که آیا شما به یک لنز تله فوتو، یک لنز پرایم با رنج متوسط یا یک لنز واید انگل نیاز دارید، دشوار است و اغلب به ترجیح شخصی و آنچه که عکاس در نهایت به دنبال آن هست، بستگی دارد.

اگر یک پرتره کلاسیک با بوکه بسیار نرم مورد نظر باشد، باید از یک لنز تله فوتو استفاده شود. لنز ۷۰ تا ۲۰۰ میلی متری f2.8، یک مثال عالی از یک لنز جامد برای این منظور است. از آنجایی که در تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره (خصوصا پرتره کلاسیک) انتخاب لنز تاثیر به سزایی دارد، اگر عکاس فضای کمی داشته باشد یا بخواهید پس زمینه نقش مهمی در عکس داشته باشد، باید یک لنز ۵۰ میلیمتری یا ۸۵ میلیمتری امتحان کنید.

اگر عکاس به دنبال یک اثر پویاتر و غیرمعمول باشد، باید یک لنز واید انگل را امتحان کند. با این وجود باید در نظر داشت که سوژه عکاسی کاملا در کادر قرار گیرد. باید دقت شود که اعوجاج لنز، با یک لنز واید انگل بیشتر خواهد شد و این در لبه های فریم بیشتر قابل مشاهده خواهد بود.

توصیه می شود قبل از خرید لنز، از لنزهای اجاره ای استفاده شود تا از مناسب بودن انتخاب لنز و متناسب بودن آن با نوع نیاز عکاس اطمینان حاصل شود. چرا که هزینه لنز اگر بیشتر از خود دوربین نباشد، کمتر هم نیست.

بیشتر بخوانید: چطور لنز مناسب عکاسی پرتره انتخاب کنیم؟

 


 

در دوره آموزشی عکاسی پرتره، عکاس و مدرس، کریس ارویگ کاربرد عناصرى از قبیل مکان، نورپردازی طبیعى و مصنوعی و قوانین ترکیب بندی، در خلق تصاویر خارق العاده پرتره را بیان می کند. وی در این دوره آموزشی به بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیر گذار و روایت گرانه باید داشته باشد، می پردازد. همچنین این دوره، به آموزش تکنیک های مهم عکاسی پرتره و ابزارهای لازم این نوع از عکاسی اشاره دارد.


 

حالت عکس برداری

مرحله بعدی در تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره، انتخاب حالت عکس برداری است. اولین گام برای انتخاب حالت عکاسی، خارج شدن از حالت خودکار است! وقتی که بخواهید در حالت کاملا دستی عکس برداری کنید، این شرایط غیر خودکار به شما امکان کنترل و انسجام بیشتری می دهد. با این وجود، این کار در ابتدا ممکن است خیلی دشوار به نظر برسد.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
حالت عکس برداری

 

اگر شما کاملا آماده نیستید که از حالت دستی استفاده کنید، سعی کنید به حالت اولویت دیافراگم (Aperture Priority) بروید. این تنظیمات به شما اجازه می دهد که دیافراگم را کنترل کنید و برای دوربین این امکان را فراهم می کند تا مناسب ترین سرعت شاتر را انتخاب کند. همچنین، ایزو به صورت خودکار مطابق با شرایط عکس برداری شما تنظیم می شود. با کنترل دیافراگم، شما اطمینان دارید که عمق میدان کم و مناسبی داشته باشید.

به احتمال زیاد می خواهید پرتره های فضای باز را با نوردهی خوب و سرعت شاتر مناسب انجام دهید. اگر در شرایطی با نور کم قرار دارید، احتمالا ترجیح می دهید که دوربین را روی سه پایه قرار دهید یا از اولویت سرعت شاتر استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که با بررسی فوکوس، اطمینان حاصل کنید که به خوبی روی سوژه فوکوس کرده باشید. در این حالت، دیافراگم توسط دوربین شما به طور خودکار تعیین می شود.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره – دیافراگم

پس از کسب تجربه کافی در عکاسی، متوجه خواهید شد که در تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره، f-stop یا f-ratio به میزان ۲.۸ یا پایین تر، بهترین دیافراگم برای عکاسی پرتره است. دلیل این امر، این است که عمق میدان کمی را ایجاد می کند. استفاده از عمق میدان کم، چشم بیننده را هدایت می کند. زیرا همه چیز را به جز نقطه کانونی تار می کند. در پرتره همیشه باید بیش از هر چیزی روی چشم، فوکوس شود. با قرار دادن سایر اشیاء (هرچند ناچیز) در خارج از کانون، دید بهتری ایجاد می شود و پوست در بقیه صورت، کمی نرم تر دیده می شود. هنگامی که بقیه اجزاء چهره نرم تر دیده شوند، چشم ها واضح تر و زنده تر به نظر می آیند. این مسئله به برقراری ارتباط بین سوژه و بیننده کمک می کند.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
تنظیمات دوربین-دیافراگم

 

اگر شما می خواهید هر دو چشم را در فوکوس قرار دهید، می توانید چهره سوژه خود را به صورتی تنظیم کنید که به طور مستقیم به دوربین نگاه کند و هر دو چشم در حدود فاصله مساوی از لنز قرار گیرند. اگر شما از یک زوج یا گروه، عکس می گیرید، بهتر است که از یک f-stop در حدود ۵.۶ یا بیشتر استفاده کنید. به این ترتیب، هر دو شخص را در فوکوس قرار می دهید.

بیشتر بخوانید: مفهوم اپرچر(دیافراگم) در عکاسی

 

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره – سرعت شاتر

اگر شما کاملا در زیر نور خورشید هستید، سرعت شاتر عامل تعیین کننده ای نخواهد بود. به طور معمول، در این وضعیت از یک سرعت بالاتر از ۱/۱۰۰ استفاده می شود تا از لرزش دست نیز جلوگیری شود.

چنانچه از یک فلاش استفاده می کنید، به احتمال زیاد نیازمند عکس برداری سریعتر از ۱/۲۰۰ ثانیه هستید تا دستگاه فلش با شاتر هماهنگ شود. البته اگر از فلش استفاده نمی کنید، می توانید از سرعت شاتر سریع تر استفاده کنید و نتیجه خوبی بگیرید!

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
تنظیمات دوربین-سرعت شاتر

 

اگر بخواهید برخی از حرکات را ضبط کنید، سرعت ایده آل بستگی به سرعت عمل عکس برداری دارد. برای ضبط برخی حرکت های تار، باید به آهستگی عکس برداری کنید تا از لرزش دست جلوگیری شود. برای انجام این کار، برای کسانی که دست بدون لرزشی دارند، سرعت شاتر ۱/۵۰ ثانیه مناسب خواهد بود. کمی آزمایش به شما کمک می کند تا سرعت مطلوب خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش سرعت شاتر و تاثیرات آن

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره – حالت اندازه گیری

اندازه گیری نقطه (Spot Metering) معمولا بهترین کار برای عکاسی پرتره است و به عکاس این امکان را می دهد که سوژه را به درستی کنترل کند. معیار نقطه ای، نور را در نقطه مرکزی کادر می خواند و از آن برای ارزیابی نوردهی استفاده می کند. اگر از فلش استفاده نمی کنید، این نقطه به احتمال زیاد چهره سوژه شما خواهد بود. اگر از فلاش استفاده می کنید، پس زمینه را مورد عکاسی قرار می دهید. بنابراین، فلاش، چهره سوژه را روشن می کند.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره – ایزو  ISO

ایزو بالاتر، حساسیت بیشتری نسبت به نور دارد و ایزو پایین تر، حساسیت کمتری نسبت به نور دارد.
باید به خاطر سپرد که ایزو بالاتر، همیشه ظهور دانه (Grain) را افزایش می دهد، برای جلوگیری از آن، باید در صورت امکان، ایزو کمتر استفاده شود. میزان ایزو بین ۱۰۰ یا ۲۰۰ مناسب است، اما اگر نور کم باشد، می توانید ایزو را افزایش دهید.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
تنظیمات دوربین-ایزو

 

دوربین های مختلف در مورد ظهور دانه متفاوت عمل می کنند. ایزو ۸۰۰ در یک دوربین ممکن است عکس واضحی بیاندازد، در حالی که همان عکس با ایزو ۸۰۰ در دوربین دیگری، بسیار دانه دانه باشد. باید دوربین را در شرایط نورهای مختلف امتحان کرد و پیش از عکاسی از سوژه اصلی، ایزوهای مختلف را مورد آزمایش قرار داد.

بیشتر بخوانید: تاثیر ایزو ISO بر روشنایی

 

جمع بندی

عکاسی پرتره می تواند فوق العاده متنوع و تجربی باشد. برای عکاسی پرتره، گزینه های زیادی در تجهیزات و تنظیمات دوربین وجود دارد که ممکن است در ابتدا دشوار به نظر بیاید! آزمایش و بهره گیری از تجربه عکاسان حرفه ای در یافتن این تنظیمات، راهگشا است. اما برای شروع عکاسی پرتره، می توانید تنظیمات پایه و دستورالعمل های گفته شده در بالا را به کار ببرید.

 

برگرفته از: expertphotography.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۵ (۲ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

نظری موجود است.

 1. فوتو

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ در ۱:۲۶ بعد از ظهر

  تنظیم ایزو همیشه منو به چالش میکشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.