عکس پرتره کودک

مقدمهعکس پرتره کودک جدا از زیبایی شیطنت آمیزی که دارد، دارای پروسه دشواری است. اکثر کودکان عاشق شلوغ بازی و شیطنت هستند. اکثر آن ‌ها سریع و پر جنب و جوش اند و گیر انداختن آن ‌ها، حتی برای مدت کوتاه عکاسی، واقعا امری دشوار و زمانبر است. ثبت عکس پرتره کودک یکی از پروژه ‌های سخت، اما بسیار شیرین است که مهارت ‌های خاص خود را نیز می ‌طلبد.

در حالی که بسیاری از عکاسان تمایل دارند تا با دوربین خود به ثبت یک لبخند زورکی و یا تصنعی حاصل از سیـــب گفتن بپردازند، معدود عکاسانی هستند که با سر لوحه قرار دادن قوانینی فراموش شده، سعی بر آن دارند تا از ماهیت واقعی کودک عکس بیاندازند. این دسته از عکاسان سعی دارند که هنر را آنطور که هست، مشاهده و در معرض نمایش بگذارند. در مقاله پیش رو، برخی مهارت ‌ها و تجارب عکاسان موفق در قالب ۹ نکته مهم ارائه شده است. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی کودک در طبیعت

 

ثبت عکس پرتره کودک

 

 1. سیب را از فرهنگ لغت تان حذف کنید

عکس پرتره کودک
واژه سیب را فراموش کنید

واژه سیب به یکی از ملزومات عکاسی کودک تبدیل شده و گویا جزء لاینفک عکس پرتره کودک است. این در حالی است که گفتن این واژه توسط کودک، القای یک حالت تصنعی به شمار می ‌رود. بنابراین، اگر به دنبال انداختن تصاویری واقعی و بدون هیچگونه محدودیت زمانی هستید، این واژه را از فرهنگ لغت خود حذف کنید. بدین وسیله، دست تان در عکاسی بازتر شده و به شیوه خود کودکان را می خندانید.

 


دوره آموزشیدر دوره ی ویدیویی عکاسی از کودکان در پارک، می بینید که اریکا تورنس چطور با سوژه ارتباط برقرار می کند و عکاسی را بر اساس کارهایی که کودک انجام می دهد به صورت بداهه تنظیم می کند. وی در این دوره بر این موضوع تاکید دارد که برای ثبت پرتره های هنری از کودکان، باید آن ها را به محیط هایی که دوست دارند، ببرید. همچنین اریکا ترفندهایی در مورد نحوه کنترل بچه های بازیگوش و نافرمان به شما نشان می دهد. در پایان، عکس هایی را که در طول روز گرفته، مرور کرده و نکاتی در مورد نحوه ادیت عکس ها ارائه می کند.

سرفصل های دوره آموزشی عکاسی از کودکان در پارک:

 • معرفی دوره
 • نکاتی در مورد وسایل مورد استفاده
 • گرفتن عکس پرتره
 • عکس گرفتن هنگام بازی
 • عکاسی با تابش نور از جلو و عقب
 • کارایی هر لنز در موقعیت های مختلف
 • راهکارهای عالی برای ادیت عکس
 • انتخاب بهترین عکس ها
 • نتیجه گیری

 

 1. آرام باشید

عکس پرتره کودک آرام باشید
آرامش داشته باشید

آرامش به خرج دهید تا واکنش نرمال از کودکان دریافت کنید. اگر به طور مداوم دنبال کودکان باشید و در این جستجو قصد داشته باشید تا از آن‌ ها لبخند بدزدید، چیزی جز لبخند زورکی، تلخ و غیر واقعی نمی بینید. اما اگر فقط کمی صبور باشید و بی سر و صدا روند را دنبال کنید، آنچه را که می خواهید به دست خواهید آورد: یک عکس پرتره کودک گرم و واقعی!

 

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره چیست؟

 

 1. از شر مامان و بابا خلاص شوید!

خلاص شدن از شر مامان و باباها یکی از نکات مهم عکس پرتره کودک است. زیرا شما باید به طور مداوم والدین را تحت کنترل داشته باشید. اغلب والدین وسوسه می شوند تا کودکان را مجبور به همکاری با عکاس کنند. این موضوع اگرچه ممکن است ظاهرا به نفع عکاس باشد، اما نتیجه نهایی کاملا برعکس خواهد بود.

عکس پرتره کودک مادر پدر
از دست مادر پدرها خلاص شوید

نکته ‌ای که باید عکاسان در حین گرفتن عکس پرتره کودک به آن دقت نمایند، این است که به خواسته های کودکان گوش بسپارند، احترام بگذارند و مناسب رفتار کنند؛ زیرا این عکاسان هستند که می خواهند از کودکان عکس بیاندازند. اما وقتی والدین در لوکیشن عکاسی حضور دارند، با فرزندشان خوب رفتار نمی‌ کنند و آن ‌ها را سرزنش می‌ کنند. این مسئله بیشتر باعث می شود تا لحظات خوش عکاسی به لحظات غمگین مبدل شوند. اکثر اوقات، کودکان به گریه افتاده و حالت واقعی چهره شان تغییر می‌ کند. همینطور خاطره تلخی از عکاسی در یادشان خواهد ماند.

عکاس کودک، باید ابتدا برای والدین شرح بدهد که در حین عکاسی هوای فرزندشان را دارد و آن‌ ها بهتر است که آرامش خود را حفظ نموده و عقب نشینی کنند. والدین در طول عکاسی مجاز نیستند تا دخالت کنند و بهتر است هنگامی که از آن ‌ها کمک خواسته شود، پا در میانی کنند. بدین نحو، عکس پرتره کودک به زیباترین حالت ممکن گرفته خواهد شد. زیرا عکاس فرصت دارد تا با وقت گذرانی و برقراری ارتباط با کودک، از او عکس ‌های کاملا واقعی بگیرد و فشار را از روی دوش والدین نیز بردارد.

 

 1. کودکان را به حال خود رها کنید

عکس پرتره کودک رها
کودکان را به حال خود رها کنید

به جای آنکه تلاش کنید یک صحنه خاص برای عکس پرتره کودک پدید آورید، اجازه دهید تا آن ‌ها اکتشاف کنند. اگر در طول عکاسی به طور مداوم به آن ‌ها گوشزد نکنید که به “اینجا نگاه کنید”، “به آنجا نگاه کنید”، “بنشینید”، “بایستید” و “بازی کنید” نتایج شگفت ‌انگیزی خواهید دید.

به یاد داشته باشید، حتما لازم نیست که کودک به دوربین زل بزند. حتی اگر کودک به دوربین نگاه نکند، قادر خواهید بود تا روایتگر داستانی متفاوت باشید.

 

 1. خودتان باشید!

ارتباط برقرار کردن با کوچولوها اصلا کار آسانی نیست! اگر نتوانید با آن ‌ها ارتباط برقرار کنید، چگونه می‌ توانید به انداختن عکس پرتره کودک امیدوار باشید؟ اگر تصمیم دارید عکاس پرتره کودک باشید، باید برقراری ارتباط با کوچولوها را به طور مداوم تمرین کنید.

عکس پرتره کودک عکاس
خودتان باشید، نه کس دیگر!

توجه داشته باشید، بهترین کاری که می ‌توانید در این حوزه انجام بدهید، این است که آرامش خودتان را حفظ کنید و خودتان باشید. قطعا کودکان، احساسات شما را درک می‌ کنند و سعی می‌ کنند تا با شما ارتباط برقرار کنند.

اگر کودکان فکر کنند که شما از آن‌ها سوء استفاده می کنید و خودتان نیستید، سعی می‌ کنند تا عکس ‌العمل نشان دهند. کودکان دوست دارند که از جانب شما مورد احترام قرار گیرند. اگر به آن ها احترام بگذارید، نفس عمیق بکشید و خودتان باشید، قطعا به موفقیتی بزرگ خواهید رسید.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی کودک به زبان ساده

 

 1. معصومیت کودکانه را قاب بگیرید.

عکس پرتره کودک عکاسی حرفه ای
معصومیت کودکانه

معصومیت یکی از عناصر جدایی ناپذیر دوران کودکی است. پس چرا آن را قاب نگیرید؟ معصومیت در هر یک از لحظات کودکانه نهفته است. برای ایجاد جذابیت در عکس پرتره کودک، با او بازی کنید و درباره افکارش صحبت کنید.

برای گرفتن عکس پرتره کودک، یک عمق میدان سطحی و سرعت شاتر مناسب را انتخاب کنید تا معصومیت را بربایید.

 

 1. عکس گروهی بیاندازید

همیشه اولین بارها و برخی روزهای خاص از اهمیت زیادی برای عکاسی کودک برخوردارند. اولین گردش علمی مدرسه و یا اولین باری که کودک با دوستانش به گردش و تفریح می ‌رود، خاطره‌ انگیزند.

عکس پرتره کودک عکس گروهی
عکس های شاد گروهی خاطره انگیز ترند

اگر با نوجوانان برخورد دارید، از آن ‌ها با سرعت بیشتری عکس بیاندازید. آن ها را به هرگونه لبخند و یا حرکات غیرطبیعی مجبور نکنید. گروه دوستان را دور هم جمع کنید و با استفاده از فلاش، هر لحظه را فریز کنید. به سوژه ها بگویید ادامه داده و لبخند بزنند. یادتان باشد که بیشتر از ۳ عکس نگیرید؛ زیرا نوجوانان زود صبرشان را از دست می ‌دهند!

 

 1. تنظیمات سفارشی

انداختن عکس پرتره کودک بدین معنی است که شما باید از سرعت عکاسی بالایی برخوردار باشید. اگر با مقدار معینی از نور کار می کنید، از سرعت شاتر ۲۵۰/۱ استفاده کرده تا تصاویر را فریز کنید. اگر از سرعت شاتر کمتر استفاده می کنید، از فلاش بهره ببرید.

عمق میدان سطحی، کودک را در فوکوس نگه می ‌دارد. اگر شرایط نورپردازی شما مناسب است، از دیافراگم  f/5 و یا کمتر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ترفندهای اسرارآمیز مونالیزا برای عکاسی پرتره حرفه ای

 

 1. تجهیزات سفارشی

در عکاسی از کودک برای ثبت بهتر لحظات، از تجهیزات مناسب استفاده کنید. از فلاش روی دوربین و یا فلاش جداگانه به منزله افزایش قدرت دوربین بهره ببرید. اگر قصد دارید از سوژه در فاصله ای دور و یا گروهی از کودکان عکاسی کنید، از فلاش جداگانه استفاده نمایید.

علاوه بر این، می‌توانید با خریداری یک سافت باکس، هاله ای از روشنایی صاف و نرم ایجاد کنید. حتی این امکان وجود دارد که با به کارگیری مونوپاد به عکاسی ادامه داده و حین حرکات، سریع عکس بیاندازید.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

عکس پرتره کودک را می‌توان جزء مجموعه عکس های شیرین دوران عکاسی هر عکاس نام برد. عکاسی پرتره کودک یکی از شیوه ‌های دشوار، اما زیبای عکاسی است که توانایی برقراری ارتباط با کودکان یکی از ملزومات آن است. این نوع از عکاسی، خلاف تصور عده ‌ای دارای سختی ‌های خاص خود بوده که علاوه بر نکات فوق، دارای تنظیمات و تجهیزات اختصاصی نیز هست.

یکی از خطرناک ‌ترین ایده‌ های عکاسی پرتره کودک، محدود کردن خلاقیت است. بهتر است که در حین ثبت عکس پرتره کودک، خلاق باشید و سبک و سیاق خود را فراموش نکنید. مطابق با سبک عکاسی خود پیش رفته و هنر را از قاب نگاه خودتان ثبت کنید.

امیدواریم که نکات ذکر شده در این مقاله، راهنمای شما در عکاسی از کودکان باشد. حالا زمان آن رسیده که دوربین خود را بردارید و به دنیای شاد و هیجان انگیز کوچولوهای دوست داشتنی سفر کنید.

 

برگرفته از: digital-photography-school.com و exposureguide.com

 • عکاسی کودک در پاییز

  آموزش عکاسی کودک در پاییز

  عکاسی کودک در پاییز یکی از صدها شیوه ی عکاسی به خصوص در زمینه سوژه کودک به شمار می‌رود. ثب…
 • عکاسی کودک در طبیعت

  آموزش عکاسی کودک در طبیعت

  اگرچه کودک از شیرین‌ ترین سوژه‌ های عکاسی محسوب می‌گردد اما عکاسی کودک در طبیعت یکی از چال…
 • عکاسی کودم در فضای باز

  عکاسی کودک در فضای باز، یک تجربه شیرین

  بسیاری از عکاسان حرفه‌ای حتی با دارا بودن دانش جامع و کامل از عناصر عکاسی باز هم در عکاسی …
 • عکاسی کودک در منزل

  عکاسی کودک در منزل: ثبت لحظات تکرار نشدنی

  امروزه با توسعه و گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی تمایل افراد به خصوص پدر و مادرها در زمین…
 • آموزش عکاسی کودک به زبان ساده

  بیشتر پدر و مادر ها نمی دانند که اولین پله برای عکاسی کودک شان چیست. در این مطلب به نکاتی …
 • عکاسی از سبک زندگی

  عکاسی از سبک زندگی

  ما عکاسان همیشه به دنبال ثبت بهترین عکس ها هستیم. ما برای داشتن بهترین نور و منظره صبر می …
مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

نظری موجود است.

 1. افسر

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ در ۱:۳۵ بعد از ظهر

  آخ آخ هی به ما میگفتن بگووو سیب اعصاب نمیذاشتن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.