تکنیک های عکاسی ماکرو

مقدمهعکاسی ماکرو با آیفون یکی از راه های دقت به جزئیات از نزدیک ترین فاصله است. حتی با وجود مشغله های روزمره و برنامه های کاری فشرده، می توان جزئیات کوچک اما مهم را از دست نداد. گاهی اوقات کوچک ترین موضوعات می توانند به اندازه بزرگ ترین‌ِ آن ها الهام بخش باشند. از آخرین باری که ایستادید و واقعا به دنیای پیرامونتان نگاهی انداختید، چه قدر می گذرد؟ تماشا کردن دنیای شگفت انگیز حشرات کوچک یا نقش و نگار برگ ها و گل ها از طریق چشم مسلح و یا چشم غیرمسلح، می تواند آغاز یک اتفاق جدید برایمان باشد.

عکاسی ماکرو با آیفون
عکاسی ماکرو با آیفون

عکاسی ماکرو و کلوزآپ، راهی عالی برای شروع قدردانی از جزئیات کوچک زندگی است. اما خلاف تصور عموم مردم، برای مشاهده نتایج آن نیازی به دوربین های خاص نخواهید داشت. هیچ گزینه ای به اندازه موبایل آیفون استانداردی که در دست دارید، مناسبتان نیست. در این مقاله به نکات عکاسی ماکرو با آیفون می پردازیم تا بتوانید با در دسترس ترین امکانات، عکس های زیبا بیاندازید.

بیشتر بخوانید: ده نکته کلیدی در آموزش عکاسی ماکرو

 

عکاسی ماکرو با آیفون

عکاسی ماکرو و کلوزآپ چه هستند؟

عکس برداری ماکرو و کلوزآپ نوعی از شیوه های عکاسی هستند که از طریق آن ها می توان عناصر تصویر را بزرگتر از حد معمول و واقعی شان ظاهر کرد. عکاسی ماکرو با آیفون این امکان را به ما داده تا جزئیات عناصر پیرامون را با دقت بیشتری بررسی کنیم و از طریق شیوه ای هیجان انگیز و دراماتیک تصاویری چشمگیر خلق کنیم. اما آیا هیچ تفاوتی میان عکاسی ماکرو و کلوزآپ وجود دارد؟ اگر به دنبال بهترین نتایج هستید، باید هرکدام از این شیوه های عکاسی را نیز درک کنید:

عکاسی کلوزآپ با آیفون به گونه ای است که دستگاه شما به لحاظ فیزیکی نزدیک سوژه عکس برداری شده، اما در این نوع عکاسی، هیچگونه لوازم جانبی و یا اپلیکیشن انحصاری استفاده نمی گردد. عکاسی ماکرو با آیفون بدون نزدیکی به لحاظ فیزیکی و با افزایش امکان کلوزآپ، عکس های با فاصله نزدیک می اندازد.

بنابراین اگر شیوه انجام این دو نوع عکاسی را بدانید، در عکاسی ماکرو با آیفون و کلوزآپ تصاویری کم نظیر ثبت خواهید کرد. با این حال با سرمایه گذاری روی لنزهای ماکرو و برخی اپلیکیشن های مخصوص، قادر خواهید بود تا مهارت های عکاسی تان را بالاتر برده و این هنر را را قدری تخصصی تر انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی ماکرو با موبایل

 

نکات عکاسی ماکرو با آیفون

ثبت تصاویر عالی در عکاسی ماکرو با آیفون همیشه ساده نیست. حتی ممکن است به عنوان تازه کار با مشاهده عکاسی ماکرو با آیفون نا امید شوید. به خصوص آن هنگام که دریابید تصاویر به قدری تیره، تاریک و خارج از فوکوس هستند. در اینجا، به چند نکته مهم عکاسی ماکرو با آیفون می پردازیم تا به شما کمک کنیم تا یک کلکسیون زرق و برق دار از عکس های کلوزآپ ایجاد کنید.

 

 • نور لازم را پیدا کنید

عکاسی ماکرو با آیفون، نیازمند نور مناسب است. بنابراین زمان و چگونگی موقعیت سوژه خود را در نظر بگیرید. صبح زود و اواسط بعد از ظهر بهترین زمان برای عکاسی ماکرو با آیفون است. نور طبیعی و ملایم برای این شیوه عکاسی، کاملا ضروری است. این در حالی است که عکاسی ماکرو با آیفون در ظهر باعث گردیده تا نور، بیش از اندازه تشعشع یابد و گوشی شما به منزله تمرکز، تلاش زیادی کند.

عکاسی ماکرو با آیفون
نقش نور در عکاسی ماکرو با آیفون

اگر تمایل دارید تا عکس ماکرو را در نور روشن آفتاب بیاندازید، سعی کنید از سایه ها به عنوان ایجاد روشنایی غیرمستقیم بهره ببرید. همچنین با تغییر جهت یابی قادر خواهید بود تا آفتاب را به جای پشت سر سوژه، پیش روی آن قرار بدهید.

بیشتر بخوانید: نکات نورپردازی در عکاسی ماکرو

 

 • فوکوس، نکته کلیدی است

فوکوس در هر عکس یک نکته کلیدی است که به نتایج حائز اهمیتی ختم می گردد. اما اگر شیوه مدنظرتان عکاسی ماکرو با آیفون باشد، این امر در دستیابی به موفقیت دوچندان مهم است. با استفاده از تنظیم فوکوس دستی، قادر خواهید بود تا به کنترل دقیق تری از فوکوس روی تصاویر دست یابید. این موضوع ممکن است به تصاویری زیبا و خلاقانه بیانجامد.

عکاسی ماکرو با آیفون
نقش فوکوس در عکاسی ماکرو با آیفون

اگر برای قابلیت فوکوس دستی چندان آماده نیستید، از طریق دفترچه راهنمای کاربر به قابلیت قفل فوکوس رفته و با تنظیمات لازم از خراب شدن تصویرتان پیشگیری نمایید. برای استفاده از این امکان، به آرامی روی صفحه خود ضربه بزنید و آن را نگه دارید. سپس قادر خواهید بود تا گزینه‌های AE/AF Lock را مشاهده نمایید. این بدان معناست که فوکوس و نورپردازی تا زمانی که روی نقطه دیگر ضربه بزنید، سر جای خود هستند.

 

 • ثابت بمانید

عکاسی ماکرو با آیفون
ثابت ماندن

ثابت ماندن یکی از نکات ضروری عکاسی ماکرو با آیفون به شمار می رود. آن هنگام که تصویر شما به اندازه کافی بزرگنمایی شده، تنها یک لغزش و یا تکان باعث از بین رفتن فوکوس و در نهایت خراب شدن تصویر می شود. احتمالا در بلند مدت بخواهید با خرید یک تریپاد روی عکاسی ماکرو با آیفون سرمایه گذاری کنید. اما اگر هنوز تازه کار هستید، با بهره گیری از یک شئ ثابت مانند دیوار، سنگ، دروازه و … قادر خواهید بود تا آیفون را به راحتی در معرض سوژه قرار بدهید. عکاسی ماکرو کاری زمان بر است! برای اینکه خسته نشوید، با خود یک صندلی راحتی پارچه ای ببرید، این صندلی به شما امکان نزدیک شدن در نهایت راحتی را می دهد.

 

 • خیلی هم نزدیک نشوید

انگشتتان را نزدیک صورتتان ببرید. متوجه خواهید شد بیشتر از یک فاصله مشخص دیگر قادر به فوکوس نیستید. همین موضوع در عکاسی ماکرو با آیفون نیز صدق می کند. اگر بیش از حد به سوژه نزدیک شوید، عکس تار می شود. پس چه فاصله ای برای عکاسی ماکرو با آیفون مناسب است؟

مدل های مختلف آیفون، دارای لنزهای متغیر هستند. بنابراین برای یافتن فاصله مناسب عکاسی که متناسب با مدل گوشی آیفون شما باشد، نیاز به تلاش است. به طور کلی فاصله ۲ تا ۴ اینچ، محدوده عکاسی ماکرو با آیفون است. اگر در این فاصله بمایند، عکاسی شما به تصاویری چشمگیر می انجامد.

 

 • ساده باشید

در عکاسی ماکرو با آیفون، هدف این است که با تار کردن پس زمینه و فوکوس بر روی سوژه، تصویری زیبا خلق کنید. ممکن است تصور کنید که آنچه در پس زمینه است، چندان اهمیت ندارد. اما حقیقت این است که یک پس زمینه شلوغ با مخلوطی از رنگ ها، می تواند تصویر شما را به شدت خراب کند.

نکات عکاسی ماکرو با آیفون
ساده باشید

با قرار دادن سوژه در مرکز، حواس تماشاگر را از پس زمینه پرت کنید. اگر می توانید از آسمان و یا بافت های دیوار و یا حصار استفاده کنید. دقت کنید که سوژه تا چه اندازه از پس زمینه دور است؟ دورتر بودن سوژه از پس زمینه باعث تارتر شدن پس زمینه شده و کنتراست بیشتری از تمرکز روی سوژه ارائه می دهد.

 

 • ترکیب بندی را رعایت کنید

اگر کمی درباره عکاسی تحقیق کرده باشید، احتمالا از قانون یک سوم اطلاع دارید. این قانون به هنگام استفاده از آیفون برای عکاسی ماکرو، بسیار ساده است. به خصوص که از مناظر و یا ترکیب های مشابه عکس برداری کنید.

عکاسی ماکرو با آیفون
قانون یک سوم

این قانون به این معنی است که اگر تصویر به سه بخش افقی و عمودی تقسیم شود، بخش های مهم سوژه باید در نقاط بین خطوط تقاطع قرار گیرد. این موضوع در عکاسی ماکرو با آیفون ساده است؛ زیرا شما می توانید خطوط منظره یاب را تغییر دهید و از موقعیت سوژه در عکس تان باخبر شوید. هنگام عکاسی ماکرو با آیفون، نقطه کانونی را روی یکی از تقاطعات قرار بدهید تا عکس تان را حرفه ای تر کنید.

بیشتر بخوانید: قانون یک سوم در عکاسی

 

 • زوایای مختلف را امتحان کنید

عکاسی ماکرو با آیفون شیوه ای است که از دید متفاوت به جهان نگاه می کند. برای آن که کیفیت کارتان را برجسته کنید، چرا از منظر دیگر عکسبرداری نکنید؟ از پایین به سوژه نگاه کنید و آسمان را به عنوان پس زمینه انتخاب کنید. و یا به طور مستقیم با ضربه زدن درام را به تصاویر خود بیافزایید. دنبال رنگ های جذاب بگردید و با نور بازی کنید.

عکاسی ماکرو با آیفون
امتحان زوایای مختلف

بگذارید خورشید برگ گیاهان را درخشان کند و یا گودالی پیدا کنید و با انعکاس نور در آن بازی کنید. چشم انداز شهر یا روستا را پس زمینه عکس قرار بدهید. با عکاسی ماکرو با آیفون در زوایای مختلف لذت ببرید و ایده های جدیدتری را کشف کنید تا زیباتر عکس بیاندازید.

 

 • ترفند قطره آب

اگر روی لنز ماکرو در آیفون سرمایه گذاری می کنید، آب می تواند دوست شما باشد و سطح جدیدی از بزرگنمایی را به تصویر بکشد. قطره کوچک آب می تواند به مثابه یک ذره بین قدرتمند عمل کند و در عکاسی ماکرو، شما را به موفقیت بیشتر برساند.

یک قطره بزرگ تر آب به بزرگنمایی باشکوه ای ختم می گردد، اما برای دستیابی به نتیجه بهتر، لازم است از یک دست برای ثابت نگه داشتن و از انگشت برای شاتر سریع بهره ببرید. استفاده از قطره خیلی بزرگ‌، نتایج خارق العاده ای در پی دارد، اما باعث می شود که تمام توجه به مرکز، جمع شده و لبه ها محو شوند. البته مراقب باشید حین بازی با این ترفند، آیفونتان را خیس نکنید!

 

 • از لنز ماکرو استفاده کنید

اگر به نظرتان نتایج عکاسی ماکرو با آیفون چندان رضایت بخش نیست، بهتر است بدانید اکثر تصاویر ماکرو با لنزهای ماکرو گرفته شده اند. مجهز بودن به لنزهای ماکرو باعث گردیده تا تصاویر فوق العاده دقیق و فوق العاده نزدیک به نظر برسند. گویا این تصاویر توسط عکاس حرفه ای و دوربین‌ تخصصی گرفته شده است.

عکاسی ماکرو با آیفون
استفاده از لنز ماکرو

تعدادی از لنزهای ماکرو هستند که در عین دقیق بودن چندان گران قیمت نیستند. Olloclip و Photojojo دو لنز ماکرو هستند که کمتر از ۱۰۰ دلار قیمت دارند و ارزش سرمایه گذاری در عکاسی ماکرو با آیفون را نیز دارند.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

اگر از عکس های قدیمی خسته شده اید و تمایل دارید نوع جدیدی از عکاسی را امتحان کنید، به استقبال جهان عکاسی ماکرو با آیفون بروید. مهم نیست از لنز کلیپسی استفاده می کنید یا خیر، عکاسی کلوزآپ را در پیش بگیرید تا با سرگرمی های دنیای موجودات ماکرو آشنا شوید. کاوش کنید! آزمایش و تمرین کنید و خواهید دید که به زودی سبک مخصوص به خودتان را می یابید. حتما نظر خودتان را راجع به این مقاله عکاسی ماکرو با آیفون با ما در میان بگذارید.

 

برگرفته از: filmora.wondershare.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

نظری موجود است.

 1. haniye

  ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ در ۹:۱۲ قبل از ظهر

  این olloclip واقعا لنز ماکرو خوبیه.من داشتم خیلی راضی بودم واقعا انگار عکاس حرفه ای عکس گرفته

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.