خوش بینی آموخته شده

خوش بینی آموخته شده (Learned Optimism) مفهومی است که توسط مارتین سیلگمن (Martin Seligman) پدر روانشناسی مثبت گرا به عرصه ی روانشناسی معرفی شده است و در کتاب او با همین عنوان به چاپ رسیده است. تئوری خوش بینی آموخته شده یعنی تواناییِ دیدنِ جهان اطراف با دید مثبت؛ و اساس آن بر این تفکر استوار است که افراد همانطور که از محیط اطراف الگوهای منفی را فرا می گیرند می توانند الگوهای مثبت را هم در ذهن خود شکل دهند. در نقطه ی مقابل این عبارت بدبینی آموخته شده قرار دارد. بر طبق این مفهوم، با به چالش کشیدن گفتگوهای منفی درونی و جایگزین کردنِ افکار مثبت به جای افکار بدبینانه، افراد یاد می گیرند که چطور خوش بینانه تر عمل کنند.

به طور کلی اعتقاد سلیگمن بر این اساس است که حوادث منفی برای تمام افراد رخ می‌دهد. آنچه که میان دو گروه خوش‌بین‌ها و بدبین‌ها تفاوت ایجاد می‌کند، «شیوه» برخورد و مواجهه آن‌ها با این دست از پدیده‌هاست. خود سلیگمن می‌گوید هدف نهایی از این رویکرد، نه یک خوش‌بینی کور . بلکه یک خوش‌بینی «انعطاف‌پذیر» است.به این معنی که در مواقع لزوم از درک درست آن واقعیتی که در نگاه بدبینانه وجود دارد بهره بگیریم، و در عین حال مراقب باشیم گرفتار ابدی آن نشویم.

 

  • آیا می توان خوش بین بودن را یاد گرفت؟

فایده های خوش بین بودن بر هیچ کس پوشیده نیست ولی برای عده ای این سوال پیش می آید که آیا می توانیم یاد بگیریم که جنبه ی فکری مثبتی داشته باشیم؟  یا حتی بدبین ترین افراد می توانند جهان بینی شان را تغییر دهند؟ پاسخ مثبت است. خوش بین بودن مهارتی آموختنی است، همه ی ما می توانیم خوش بینی را تمرین کنیم. خوش بین بودن امید به زندگی را در ما بیشتر می کند و توان حل مشکلات و عبور از سختی ها و شکست را در انسان افزایش می دهد.

 

  • آیا افراد خوش بین متولد می شوند یا خوش بینی مهارتی قابل یادگیری است؟

محققان بر این باور اند که قسمتی از خوش بینی ارثی است اما سطوح خوش بینی تحت تاثیر تجربه های کودکی هستند که شامل رفتار گرم والدین و ثبات مالی می شود. با این وجود، سلیگمن می گوید که امکان فراگیری مهارت هایی که ما را تبدیل به فردی خوش بین تر کند وجود دارد. هر کدام از ما می توانیم این مهارت ها را یاد بگیریم، مهم نیست که در ابتدا چه قدر نسبت به جهان اطراف مان بدبین هستیم

خوش بینی آموخته شده

 

  • خوش بین شدن زمان نیاز دارد

به یاد داشته باشید که این روند در حال پیشرفت باید بارها و بارها تکرار شود. وقتی با چالشی روبرو می شوید، تمام تلاش تان را بکنید. به مرور زمان، تشخیص و به چالش کشیدن باورهای بدبینانه و افکار منفی برایتان آسان تر خواهد شد. این روند همینطور به جایگزین کردن افکار خوش بینانه به جای افکار منفی و رویکرد چالشی کمک می کند. به همین صورت در طول زمان خوش بینی آموخته شده در زندگی تان جریان پیدا می کند.

 

  • فواید خوش بینی

فواید خوش بین و مثبت بودن آنقدر زیاد است که می تواند شما را مجاب کند تا تبدیل به فردی خوش بین شوید. تعدادی از این مزیت ها را به اختصار برایتان شرح می دهیم:

  • نتایج بهتر در سلامت: یکی از مطالعات صورت گرفته نشان داده است، کسانی که در سن ۲۵ سالگی خوش بین تر بوده اند، در سنین ۴۵ تا ۶۰ سالگی از لحاظ سلامتی وضعیت مطلوب تری داشته اند.خوش بینی اموخته شده
  • طول عمر بیشتر: بیش از ۱۶۰ مطالعه نشان داده است که افراد خوش بین نسبت به کسانی که به زندگی نگاهی بدبینانه دارند، بیشتر عمر می کنند. دینر می‌گوید در حالی که فاکتورهای کنونی سلامت بر چاقی، دخانیات، تغذیه و ورزش تأکید دارند زمان آن رسیده که شادمانی و پیشگیری از استرس و ناراحتی را هم به این فهرست اضافه کرد.

خوش بینی اموخته شده

 

  • استرس کمتر: خوش بینی نه تنها استرس را کاهش می دهد بلکه به ما کمک می کند تا در موقعیت های استرس زا واکنش بهتری نشان دهیم و افراد خوش بین نسبت به آنهایی که در اتفاقات منفی غرق شده اند، انعطاف بیشتری از خود نشان داده و سریع تر به حالت عادی باز می گردند.

خوش بینی آموخته شده

 

  • سلامت روانی بهتر: افراد خوش بین سطوح بالاتری از سلامت را نسبت به افراد بدبین تجربه می کنند. تحقیقات ثابت کرده است که فراگیری تکنیک های خوش بینی نقش موثری در کاهش افسردگی دارد.

خوش بینی آموخته شده

 

  • به یاد داشته باشید که:

به کار بردن روند «خوش بینی آموخته شده» به سلامت و زندگی بهتر ختم نمی شود بلکه به اعتقاد سلیگمن می تواند به شما در پیدا کردن هدف اصلی در زندگی تان کمک کند.

 

نتیجه گیری:

یکی از مهم ترین دستاوردهای روانشناسی در بیست سال اخیر این بوده است که: «انسان ها می توانند شیوه ی فکر کردن خود را تغییر دهند.» این جمله معروف مارتین سلیگمن پدر روانشناسی مثبت نگر است. خوش بین بودن مهارتی آموختنی است، همه ی ما می توانیم خوش بینی را تمرین کنیم. خوش بین بودن امید به زندگی را در ما بیشتر می کند و توان حل مشکلات و عبور از سختی ها و شکست را در انسان افزایش می دهد. همه ی ما می توانیم خوش بینی آموخته شده را در زندگی مان به اجرا درآوریم و از نتایجی که بر روح و روان و جسم ما می گذارد بهره ببریم.

 

برای ارتقای سطح کیفیت این مطلب، خوشحال می شویم تا از نظرات و پیشنهادات شما عزیزان استفاده نماییم.

 

برگرفته از: www.verywellmind.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در روانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.