عکاسی ماکرو با گوشی همراه
به این مطلب رای دهید

مقدمهعکاسی ماکرو با گوشی موبایل که یکی از روش های جالب و سرگرم کننده عکاسی است، می تواند نیاز به عکاسی با دوربین حرفه ای را برای هر فردی برطرف نماید. عکاسی ماکرو نوعی از عکاسی است که برای آن باید به سوژه مورد نظر بسیار نزدیک شد و تصاویر را با بزرگنمایی بر روی دوربین منعکس کرد. ممکن است شما در حالی که کارهای روزانه خود را انجام می دهید، با منظره خاصی مواجه شوید یا زمانی که در حال راه رفتن هستید، یک گل زیبا یا حشره ای متفاوت نظر شما را به سوی خود جلب کند. شما می توانید با استفاده از یک گوشی هوشمند، عکس های ماکرو را با کیفیتی متفاوت ثبت کنید و آن منظره را برای خود ماندگار کنید.

عکاسی ماکرو با گوشی
کفشدوزک-ماکرو

عکاسی ماکرو با گوشی هوشمند، حس عکاسی حرفه ای را به شما می دهد؛ چون می توانید به راحتی عکس هایی خیره کننده ثبت کنید. البته برای این که نتیجه ای مطلوب تر بگیرید، لازم است که با تکنیک های ارائه شده در این زمینه آشنایی کافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ده نکته کلیدی در آموزش عکاسی ماکرو و از عکاسی ماکروگرافی چه می دانید؟

 

عکاسی ماکرو با گوشی همراه

اصول اولیه

عکاسی ماکرو با گوشی نیازمند رعایت اصولی است که با رعایت آن ها می توانید عکسی حرفه ای بگیرید. اولین اصل این است که فلش گوشی خود را خاموش کنید. این شما هستید که باید تعیین کنید که تمرکز دوربین گوشی، بر روی چه چیزی و یا کدام قسمت از سوژه انتخابی قرار بگیرد؛ در واقع باید زمینه تصویر را به اندازه طبیعی حفظ کنید که البته برای عکاسی در طبیعت همیشه این امر امکان پذیر نخواهد بود. اما اگر بتوانید برای عکاسی از زمینه هایی استفاده کنید که در عین سادگی، جامع باشند، نتیجه ای مطلوب خواهید گرفت. با توجه به نوع گوشی هوشمندی که دارید، فاصله جادویی برای تمرکز بر منظره مورد نظر را بین ۵ تا ۱۰ سانتی متر در نظر بگیرید. سپس عکاسی را شروع و گزینه های مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه فاصله ای مناسب تر است. اگر فاصله را درست و حرفه ای انتخاب کنید، جزئیات جالب تری از سوژه را مشاهده خواهید کرد اما باید به گونه ای باشد که تصویر نهایی با وضوح مناسبی دیده شود.

بیشتر بخوانید: ۹ مورد اشتباهات رایج عکاسی با گوشی های هوشمند

 

نورپردازی

عکاسی ماکرو با گوشی
عکس ماکرو از دانه قهوه

در همه روش های عکاسی، نورپردازی از اهمیت بسزایی برخوردار است. نوری که به طور طبیعی در طول روز وجود دارد، یکی از ساده ترین روش های نورپردازی در عکاسی است، به ویژه زمانی که می‌خواهید خارج از منزل عکاسی کنید. شما می توانید در هنگام طلوع یا غروب خورشید عکاسی کنید تا ببینید که نور چه تاثیری بر عکس شما می گذارد. زمانی که از یک لنز ماکرو استفاده می کنید، با وجود نور کافی می توانید اثری فوق العاده زیبا خلق کنید. این تاثیر به نحوی است که عکس شما با شفافیت خاصی دیده می شود. گاهی در عکاسی ماکرو با گوشی به دلیل اندازه ی سوژه مورد نظر، عکاس برای جلوگیری از تابش شدید آفتاب روی سوژه، حائلی قرار می دهد تا از شدت نور تابیده شده کم کند.

بیشتر بخوانید: همه نکاتی که باید درباره نورپردازی در عکاسی بدانید

 

سایه ها

در عکاسی ماکرو با گوشی، سعی کنید که از تابش کاملا مستقیم و شدید نور خورشید جلوگیری کنید. به این ترتیب می‌توانید با تنظیم میزان نور، سایه های خاص و چالش برانگیزی ایجاد کنید. با توجه به ماهیتی که این نوع عکاسی دارد، شما می توانید موقعیت مکانی خود را برای کاهش سایه ها و یا کمتر دیده شدن آنها تغییر دهید.

 

زوم کردن

عکاسی ماکرو با گوشی
عکس ماکرو از قورباغه

در این نوع عکاسی، می توانید بر روی تصویر زوم کرده تا اثرات جالبی را بر روی تصویر نهایی ببینید. شما می توانید با زوم کردن روی موضوع عکاسی خود، یک شات ایده آل از تصویری که می خواهید بگیرید. استفاده از برنامه های نرم افزاری عکاسی مخصوص تلفن همراه نیز می‌ تواند شما را به هدف تان برساند.

 

حرکت

جنبش و حرکت در موضوعاتی که به عنوان سوژه در نظر گرفته اید، دشمن این نوع از عکاسی است. زمانی که موضوع تصویر شما، انواع حشرات در حال حرکت باشند یا زمانی که می خواهید از سوژه ای در طبیعت همراه با وزش شدید باد عکس بگیرید، در نهایت عکس شما تار می شود. برای عکاسی ماکرو با گوشی نمی توانید از سوژه متحرک، عکس های مناسبی بگیرید؛ زیرا باید بتوانید سرعت شاتر را کنترل کنید یا صبر کنید تا سوژه مورد نظر ثابت شود.

بیشتر بخوانید: آموزش سرعت شاتر

 

کنترل از راه دور

 

برای کاهش لرزش دست و میزان خطا در عکاسی ماکرو با گوشی، می توانید از یک سه پایه استفاده کنید تا یک عکس بی نظیر خلق کنید. با استفاده از یک سه پایه می توانید کنترل مناسبی برای ثابت ماندن گوشی ایجاد کنید که در نتیجه می توانید از همه لحظه هایی که می خواهید، عکس های خاص بگیرید. همچنین استفاده از ریموت های بلوتوثی، لرزش دست را تا حد مطلوبی کاهش می دهد.

 

لنز

عکاسی ماکرو با گوشی
عکس ماکرو از قطره آب

استفاده از لنزهای مخصوص دوربین تلفن همراه، می تواند در ارائه نتایج دلخواه موثر باشد. این لنزها که کاربری آسانی نیز دارند، کیفیت عکس ماکرو را تا حد زیادی بالا می برند. برای هر مدل از گوشی، لنزهای خاصی ساخته شده است که با گوشی سازگار باشد. این لنزها می توانند بزرگنمایی تصویر را تا چند برابر کرده و عکس های شما را خاص تر جلوه دهند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع لنز برای عکاسی

 

برنامه های کاربردی و اپلیکیشن ها

برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی زیادی برای عکاسی ماکرو با گوشی وجود دارند که می‌توانید آنها را دانلود کنید. در نهایت با این برنامه ها می توانید تمرکز بهتر و زوم مناسب تری روی هدف عکاسی خود داشته باشید. همچنین برخی از برنامه های ویرایش حرفه ای نیز در این زمینه وجود دارند که می توانند نیازهای عکاسی شما را برطرف نمایند. به هر میزان که تمرین داشته باشید و بر منظره خاصی که می خواهید بهتر تمرکز کنید، از موقعیت های به وجود آمده استفاده بهتری می کنید و عکس های جالبی خلق خواهید کرد.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

این روزها گوشی های هوشمند در هر لحظه همراه افراد هستند و این مسئله در عکاسی ماکرو با گوشی به عنوان یک مزیت محسوب می شود. در نتیجه افراد قادرند که با رعایت اصول کاربردی در هر مکانی، سوژه ای خاص برای عکاسی و ثبت لحظه ها داشته باشند. از جمله سوژه های مناسب در طبیعت، گل ها و حشرات هستند که می توان آنها را با نگاهی جدید و متفاوت، خاطره انگیز کرده و ثبت نمود. تکرار و تمرین در عکاسی به شما کمک می کند تا مهارت های عکاسی خود را افزایش دهید و سوژه های جالبی را در اطراف خود پیدا کنید.

 

برگرفته از: macrophotographyworld.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۵ (۲ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.