نوردهی طولانی در عکس
به این مطلب رای دهید

در طی سال های گذشته با تولیدات تجهیزات و فیلتر های عکاسی با کیفیت بالا و قیمت های پایین، تکنیک نوردهی طولانی در بین علاقمندان عکاسی طرفداران زیادی پیدا کرده است. با وجود اینکه نوردهی طولانی در عکاسی هم در استودیو و هم در محیط های خارج از استودیو قابل انجام است اما عکاسی منظره بهترین زمینه برای اجرای این تکنیک است.

متاسفانه گاهی نتایجی که با آن مواجه می شویم دور از انتظار ما است و باعث می شود این تکنیک را برای همیشه کنار بگذاریم. اما دنبال کردن این راهنمای گام به گام برای نوردهی طولانی در عکاسی به شما کمک می کند تا به آسانی نتیجه مورد نظر خود را در تلاش های اول بدست بیاورید.

نوردهی طولانی در عکس
نوردهی طولانی در عکاسی

قدم اول: از آب و هوا مطلع باشید

آسمان صاف و بدون ابر و همینطور هوای بارانی برای نوردهی طولانی مناسب نیست. شما باید به جای چک کردن سایت های هواشناسی، تصاویر ماهواره ای را بررسی کنید و سعی کنید بفهمید آیا طوفانی در حال وقوع یا باران شدیدی رو به اتمام است یا نه.

قدم دوم: از قبل محل را بررسی کنید

مثل یک جاسوس محل را تحت نظر قرار بدهید! شما به مدت زمان زیادی برای پیدا کردن یک ترکیب بندی بی نقص لازم دارید؛ حداقل بیشتر از زمان مورد نیاز برای یک عکس معمولی. در حقیقت دنیای نوردهی طولانی در عکاسی با چیزی که با چشممان خود می بینید تفاوت زیادی دارد. باید سعی کنید با ذهن خود ببینید و به دنبال هارمونی در ترکیب بندی و عناصر متحرک باشید. جهت حرکت ابرها و موج های دریا را پیش بینی کنید. سعی کنید خورشید را داخل کادر نگذارید. خورشید با حرکت خود عکس را تخریب می کند و لکه ای سفید و پرنور که قابل اصلاح نیست برای شما به جا می گذارد. اگر هیچ راهی برای حذف خورشید ندارید، منتظر بمانید تا پشت ابری  پنهان شود.

نوردهی طولانی در عکس
نوردهی طولانی در عکاسی

قدم سوم: از سه پایه برای نوردهی طولانی استفاده کنید

دوربین خود را روی سه پایه بگذارید و تمام تجهیزات جانبی مثل فیلتر و کنترل کننده شاتر را نصب کنید. استفاده از سه پایه مقاوم و مناسب در نتیجه نهایی شما بسیار مهم است و از لرزش ناخواسته دوربین و محو شدن تصویر جلوگیری می کند.

 


می توانید برای آموزش بیشتر به سه پایه خوب برای عکاسی منظره  مراجعه کنید.


 

قدم چهارم: ترکیب بندی کرده و فوکوس را قفل کنید

بعد از انتخاب کادر مناسب، در نقطه مناسب فوکوس کنید و بعد آن را قفل کنید. اگر از تنظیمات دستی فوکوس استفاده می کنید، قفل کردن آن ساده است. اگر از تنظیم خودکار فوکوس استفاده می کنید، با فشار دادن دکمه شاتر تا نیمه، فوکوس کنید و بعد اهرم را از حالت خودکار(Auto Focus) به حالت دستی (Manual) تغییر دهید. با این کار دوربین شما نقطه فوکوس را ثابت نگه می دارد.

نوردهی طولانی در عکس
نوردهی طولانی در عکاسی

قدم پنجم: نوردهی را تنظیم کنید

تنظیمات دوربین خود را روی حالت Manual (M) یا Aperture Priority (A/AV) قرار دهید. بعد عدد مناسب را برای دیافراگم تعیین کنید ( برای نوردهی طولانی درعکاسی منظره دیافراگم ۸ یا ۱۱ پیشنهاد می شود) و برای امتحان کردن نوردهی یک عکس بگیرید. برای اینکه متوجه شوید تنظیمات نوردهی شما درست است یا نه، هیستوگرام را چک کنید (به صفحه نمایش خود اعتماد نکنید، زیاد از حد روشن است). بله، هیچ هیستوگرامی وجود ندارد که در مقیاس جهانی مورد تایید باشد اما هیستوگرام هایی وجود دارند که در مقیاس جهانی نا درست باشند و آن زمانی است که هیستوگرام کاملا به سمت راست یا چپ رفته باشد ( این نشان می دهد که تصویر شما پرنور یا کم نور است). زمانی که عکس امتحانی موفقیت آمیز شد، سرعت شاتری که مورد استفاده قرار دادید را یادداشت کنید.

قدم ششم: فیلتر خود را نصب کنید

فیلتر خاکستری (ND) را نصب کنید. اگر از فیلتر قوی ای مثل ۱۰ استاپ اضافه می کنید، نمیتوانید از منظره یاب یا صفحه نمایش دوربین، کادر خود را ببینید. نگران نباشید، اگر این مطلب را قدم به قدم اجرا کرده باشید، متوجه می شوید که ما قبلا ترکیب بندی و وضوح را تنظیم کرده ایم.

نوردهی طولانی در عکس
نوردهی طولانی در عکاسی

قدم هفتم: تنظیمات را روی حالت B قرار دهید

حالت عکاسی را روی حالت B قرار دهید تا بتوانید بیشتر از سی ثانیه نوردهی کنید. تنظیمات دیگر دوربین که به صورت امتحانی با آن ها عکس گرفته بودید ( ISO و دیافراگم) را تغییر ندهید.

قدم هشتم: با نوردهی طولانی عکس خود را بگیرید

بالاخره زمان عکاسی با نوردهی طولانی فرا رسید. اما چه مدت می خواهید شاتر دوربین را باز بگذارید؟ این یکم سخت تر از چیزی است که انتظارش را داشتید. اول از همه، سرعت شاتری که در مرحله ۵ برای عکس امتحانی یادداشت کردید را به خاطر بیاورید. حالا باید مقدار نوری را که فیلترکم می کند از طریق عدد فیلتر حساب کرده و آن را جبران کنید. مثلا، اگر سرعت شاتر شما برای عکس امتحانی ۱۵/۱ بود، اضافه کردن ۱۰ پله نور سرعت شاتر را حدودا به ۶۰ ثانیه میرساند. نیازی نیست در انجام محاسبات گیر کنید. می توانید به راحتی جداول تبدیل و برنامه هایی برای گوشی هوشمند پیدا کنید که این کار را برای شما انجام می دهند.

نوردهی طولانی در عکس
نوردهی طولانی در عکاسی

قدم نهم: هیستوگرام را دوباره چک کنید

بعد از این که سرعت شاتر را محاسبه کردید و عکس گرفتید، هیستوگرام را چک کنید. اگر هیستوگرام جدید تقریبا با هیستوگرام عکس امتحانی برابری می کند، ماموریت شما به پایان رسیده است اما اگر بیش از اندازه به سمت راست یا چپ کشیده شده، سرعت شاتر را اصلاح کنید و دوباره عکس بگیرید.

کار ساده ای است، نه؟ حالا دوربین و فیلتر و کوله پشتی خود را بردارید و برای تمرین بروید. اگر در موضوعی شک داشتید یا کمکی لازم داشتید، سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید!

 

برگرفته از: DigitalPhotographySchool

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  به این مطلب رای دهید حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین نگاهی بیاندازید

آموزش مقدماتی اصول پایه عکاسی

به این مطلب رای دهید در این مقاله می خواهیم مبانی پایه ی عکاسی را به شما نشان بدهیم. معمول…