راه اندازی کسب و کار آنلاین

مقدمهآیا به راه اندازی کسب و کار آنلاین تمایل دارید اما همچنان از آغاز و نحوه کار چندان مطمئن نیستید؟ اگر پاسختان مثبت است باید بگوییم که با پیشرفت تکنولوژی و با وجود ابزارهای آنلاین کاربردی و کم هزینه، برای راه اندازی کسب و کار آنلاین و درآمدزایی، هیچ زمانی بهتر از امروز نیست.

آیا فقط به دنبال کسب درآمد مازاد در کنار کار اصلی خود هستید؟ و یا قرار است با سرمایه‌گذاری در راه اندازی این نوع کسب و کار، تمام وقت و ایده‌های خود را صرف یک کار کنید؟ فرقی ندارد که پاسخ تان چیست؛ یک وبسایت راه اندازی کنید، ترافیک آن را افزایش داده و تولید محتوا کنید.

حالا بیایید به ۱۰ گام موفقیت آمیز در راه اندازی کسب و کار آنلاین که با سرعت بیشتر به کسب درآمد بالاتر می انجامد، نگاهی بیاندازیم.

 

راه اندازی کسب و کار آنلاین

 

1. در راه اندازی کسب و کار آنلاین بازارتان را بشناسید

یکی از بزرگترین کلیدهای موفقیت در راه اندازی کسب و کار آنلاین این است که بازار خود و یا بازاری که قرار است در آن به فعالیت بپردازید را بشناسید. بزرگترین خواسته ها و نیازهای آن بازار چیست؟ افراد موفق وقت خود را صرف چه مسائلی می کنند و راه دستیابی به موفقیت چیست؟ کلمات کلیدی مناسب و محتواهای داغ شامل چه مواردی هستند؟

راه اندازی کسب و کار آنلاین
کسب و کار آنلاین

بهتر است بدانید، شناختن بازار جزء مهمی از دستیابی به موفقیت به شمار می رود. به واسطه این شناخت، شناسایی محصولات و خدمات مورد نیاز و همچنین ارائه آن ها به مشریان به شکلی مناسب، اتفاق خواهد افتاد. برای دستیابی به موفقیت در بازاریابی لزوما نیازی به یک متخصص نخواهید داشت و به مرور زمان به آنچه که نیاز دارید، دسترسی پیدا می کنید. با این حال خوب است که با پایه و اساس راه اندازی کسب و کار آنلاین آشنایی داشته باشید. اگر نه سعی کنید به محض ورود به عرصه بازاریابی با علاقه زیادی به جستجو بپردازید.

قطعا یکی دیگر از گزینه های راه اندازی کسب و کار آنلاین، همکاری گروهی و یا شراکت با فرد متخصص در این حوزه است. همکاری با گروه و یا فرد می تواند در ازای پرداخت جهت تولید محتوا باشد که به دریافت اطلاعات سودآور منجر می گردد.

در هر صورت اگر قصد بازاریابی دارید بهتر است از طریقی صحیح وارد شوید تا مجبور نباشید بعدا راه خود را در میانه کار تغییر بدهید. اگر در حال حاضر رقابت زیادی در بازار وجود دارد، نشانه خوبی از پتانسیل سودآوری است. در حالی که اکثر افراد از حضور در بازار رقابتی ناراضی اند، معدود افرادی هستند که به خوبی به وابستگی درآمدزایی به بازارهای رقابتی واقف هستند.

سعی کنید کار بیهوده انجام ندهید. به سادگی وارد عرصه رقابت شوید و پول دربیاورید!

بیشتر بخوانید: ۵ راه طلایی برای جذب مشتری و چگونه بازاریابی را شروع کنیم؟

 

2. نام دامنه خود را ثبت کنید

حال که تصمیم گرفتید تا به راه اندازی کسب و کار آنلاین خود بپردازید؛ اولین گام این است که نام دامنه خودتان را به منزله سرمایه گذاری ثبت نمایید. این نام منحصرا مربوط به آدرس وبسایت شما بوده و درست به مثابه یک حق امتیاز یا برند تجاری عمل خواهد کرد. برخی از وبسایت ها، به ثبت دامنه شما پرداخته و آن را از لحاظ دسترسی بررسی می کند. شما می توانید دامنه خودتان را خریداری کنید و یا آن را در ازای خرید یک پکیج میزبانی یا گزینه ای دیگر، رایگان دریافت کنید.

راه اندازی کسب و کار آنلاین
کسب و کار انلاین

ثبت دامنه ممکن است مشکل باشد، زیرا برخی از اسامی دامنه از پیش ثبت شده اند. در حالی که برخی از سرویس های میزبانی دامنه، تعدادی اسامی نزدیک به اسم های مد نظر پیشنهاد می‌ کنند. به همین دلیل توصیه می کنیم که نام دامنه را از یک شرکت، خریداری نموده و حساب هاستینگ را از شرکت دیگری خریداری کنید. با این حال، اگر قرار است چنین کاری را در راه اندازی کسب و کار آنلاین انجام دهید، سعی کنید از ثبت نام دامنه و متعلق نبودن آن به سایر شرکت ها مطمئن شوید.

برای ثبت نام دامنه شخصی، دو راه معمول وجود دارد. یکی از آن ها ثبتِ نام خودتان است و در صورتی که تمایل به چنین کاری ندارید و یا اسامی مشابه شما زیاد است، از شغلتان برای افزودن به نامتان استفاده کنید. از دیگر راه های ثبت نام دامنه این است که محصولات یا خدمات را طی یک توصیف کوتاه تشریح کنید. انتخاب نام دامنه، انتخابی کلیدی است که باید به سادگی توضیح داده شود و در خاطر بماند.

 

3. میزبانی وب پیدا کنید

میزبانی وب، شرکتی است که فضایی روی سرورهای موجود را با هدف راه اندازی وبسایت اجاره می دهند. برخی از این شرکت ها ثبت نام دامنه را نیز ضمیمه خدماتشان کرده و همکاری با آن ها نسبت به سایر شرکت ها ساده تر است. در واقع می توان گفت انتخاب میزبانی وب یکی از راه های راه اندازی کسب و کار آنلاین است.

اساسا، میزبانی وب جایی است که بر روی آن صفحات وب، تصاویر، ویدیو و … را آپلود خواهید کرد. ظرفیت ذخیره سازی، درصد زمان به کار، دامنه مبتنی بر ایمیل و امنیت سرور از ویژگی های مهمی هستند که هنگام ارزیابی میزبانی وب باید به آن ها توجه کنید. همچنین توانایی میزبانی یک وبلاگ، فرم نظرسنجی و سایر ابزارهای بازاریابی نظیر تجارت الکترونیک از سایر معیارهای حائز اهمیت در زمان انتخاب میزبانی وب به شمار می روند. علاوه بر موارد فوق، اطمینان حاصل کنید که میزبان وب از قابلیت سازگاری با وردپرس برخوردار بوده و دارای یک پشتیبانی قوی ۲۴ ساعته باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش بازاریابی دیجیتال (مقدماتی)

 

4. طراحی وبسایت را فراموش نکنید

راه اندازی کسب و کار آنلاین
کسب و کار آنلاین

جهت طراحی وبسایت دو راه پیش رو دارید:

 • وبسایت را خودتان شخصا بسازید.
 • یک طراح استخدام کنید تا آن را طراحی کند.

و اگر قصد دارید خودتان آن را بسازید، سه گزینه دیگر هم دارید:

 • بسیاری از شرکت های میزبانی وب، ابزارهای رایگان ساخت وبسایت را هم ارائه می دهند.
 • وردپرس، یک پلتفرم محبوب وبلاگ نویسی رایگان است که برای وبسایت و وبلاگ در دسترس است. نصب آن بسیار ساده بوده و بسیاری از شرکت ها مجهز به ابزارهای نصب وردپرس هستند. شما به منظور استفاده از وردپرس، نیازمند مطالعات گسترده نخواهید بود. هزاران قالب وردپرس وجود دارند که می‌توانید با سفارشی سازی از آن ها بهره ببرید.
 • می‌توانید از برنامه Dreamweaver ادوبی استفاده کنید، ولی استفاده از آن کمی طول می کشد.

توجه داشته باشید که علاوه بر طراحی، محتوای وب سایت نیز بسیار مهم است. اگر چندان با تکنولوژی، میانه ای ندارید، زمان خود را صرف یادگیری نکنید. بهتر است وقت خود را روی ایجاد محتوا، بازاریابی و ارتقاء وبسایت بگذارید. یادتان باشد قرار نیست یک برنامه نویس شوید! در مجموع می توان گفت که طراحی وبسایت، تاثیر بسزایی در راه اندازی کسب و کار آنلاین دارد.

بیشتر بخوانید: خوانندگان وبلاگ را به مشتری ثابت تبدیلکنید-بخش اول و خوانندگان وبلاگ را به مشتری ثابت تبدیل کنید-بخش دوم

 

5. مجهز به پرداخت آنلاین باشد

خیلی وقت است که دوران پرینت، فکس و ایمیل به سر آمده است. مجهز بودن به سیستم پرداخت آنلاین، یکی از روش های کاملا به روز است که امکان پرداخت مستقیم را در اختیار مشتریان می گذارد. بر اساس کشوری که در آن زندگی می کنید، سیستم های پرداخت آنلاین را شناسایی کنید. سعی کنید مزایا و شرایط آن ها را مطابق با خواسته هایتان بررسی کنید.

راه اندازی کسب و کار آنلاین و حرفه ای
کسب و کار انلاین – پرداخت آنلاین

انتخاب بهترین سیستم پرداخت آنلاین، باعث رشد وبسایت شده و شما در ابتدا با پرداخت مقداری هزینه بیشتر قادر خواهید بود تا در دراز مدت وبسایت را ارتقاء دهید. تجهیز به بهترین سیستم پرداخت آنلاین، یکی از استراتژی های مهم راه اندازی کسب و کار آنلاین است.

 

6. روش های تحویل محصول را مشخص کنید

سعی کنید بنا به نوع محصول، روش عرضه و تحویل آن به مشتریان را تعیین کنید. روش تحویل محصول بسته به ویژگی و شرایط آن، می تواند اطلاعاتی قابل دانلود باشد و یا بنا به پیچیدگی و نوع فیزیکی آن، از طریق یک شرکت تحویل کالا و یا پیک حمل گردد.

 

7. ترافیک وبسایت خود را مدیریت کنید.

راه اندازی کسب و کار آنلاین
کسب و کار آنلاین – افزایش ترافیک وب سایت

اگر ارزنده ترین و با کیفیت ترین محصولات توسط میلیون ها وبسایت دیگر دفن شوند، چندان اهمیتی نخواهند داشت. به منزله تولید محتوای آنلاین باید ترافیک وبسایت تان را مدیریت نمایید. برای سهولت در این امر، روش های زیر را در جهت ارتقای وبسایت خود در نظر بگیرید:

 • در ۳ موتور جستجو گوگل، بینگ و یاهو ثبت نام کنید.
 • وبلاگتان را در دایرکتوری های مطرح وبلاگ فهرست کنید.
 • بازاریابی محتوا، بازاریابی ویدیو و پادکست
 • تبلیغات آنلاین: PPC Google، تبلیغات توییتر و تبلیغات فیسبوک
 • ایمیل مستقیم (از طریق پرینت)
 • بازاریابی آفلاین (بیلیبوردها، وسایل نقلیه، تبلیغات ثابت و چاپی و محصولات رایج)
 • مشاوره با متخصصان سئو بلدشو

در حالی که تمام گزینه های فوق شما را در جهت مدیریت ترافیک وبسایت هدایت می کنند، قرار نیست خودتان را غرق آن ها کنید. در ابتدا تنها چند روش را تمرین کنید تا منابع ترافیک تان را افزایش دهید. با گذشت زمان قادر خواهید بود تا روش های بیشتری را به منزله افزایش ترافیک وبسایت امتحان کنید.

اگر قبلا راه اندازی کسب و کار آنلاین را انجام داده باشید، باید بدانید مخاطبانتان جذب چه نوع وبسایتی می شوند، از چه وبسایت هایی بازدید می کنند و چه مجلاتی را می خوانند. اگر نه، باید زمانی را به تحقیق در این حوزه اختصاص دهید تا بدانید دقیقا چه روش تبلیغاتی مطلوب است.

اگر فعلا از نظر بودجه در مضیقه هستید، با روش های رایگان تبلیغ شروع کنید. پس از کمی سودآوری، سعی کنید از طریق تبلیغات پرداخت با یک کلیک، این کار را انجام دهید؛ زیرا این روش‌ یکی از بهترین روش های تبلیغات شناخته شده‌ است.

 

8. خبرنامه ایمیل ارسال کنید.

دریافت آدرس های ایمیل بازدیدکنندگان وبسایت تان، برای راه اندازی کسب و کار و رونق آن تقریبا یک مسئله حیاتی است. با این حال، یک فهرست طولانی و در حال توسعه تنها زمانی موثر است که شما به طور مرتب به آن سر زده و به افراد درون فهرست اطلاعات مفید روز را بدهید. هدف از تهیه چنین فهرستی، تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان و سپس مراجعه کنندگان دائمی است.

به طور مرتب به فهرست سر بزنید و اطلاعات مهم را حداقل یکبار در هفته به آن ها برسانید. بهترین راه برای به دست آوردن اعتماد افراد، ارائه یک پیشنهاد رایگان است که می تواند شامل کد تخفیف باشد.

کسب و کار آنلاین
کسب و کار آنلاین – اشتراک خبرنامه

با اشتراک خبرنامه وبسایت، یکی از استراتژی های مهم راه اندازی کسب و کار آنلاین را پیاده کرده اید. زیرا بازاریابی ایمیل هنوز از بالاترین میزان بازدهی سرمایه‌ برخوردار بوده و برای فروش محصولات استفاده می گردد.

 

9. مسیر رشد و ترقی را ردیابی کنید.

بسیاری از شرکت‌ های میزبانی وب، ابزار تحلیل ترافیک را در اختیارتان می گذارند تا به طور آنلاین و رایگان بررسی کنید چه کسی کجا و چه وقت کلیک کرده است.

گوگل آنلاین یکی از ابزارهای رایگان است که در مقایسه با رقیبانش، امکانات خوبی را ارائه می دهد:

 • صفحات محبوب
 • منابع ترافیکی
 • کلمات کلیدی محبوب
 • مکان های کلیک

این گزارش ها را می توان با تعداد زیادی از متغیرها از جمله محدوده تاریخ، نمایش صفحات و طول زمان در سایت سفارشی کرد.

از دیگر مسائلی که قابل ردیابی می باشد، این است که چه افرادی ایمیل شما را باز می کنند و یا از روی برخی پیوندها، روی وبسایت شما کلیک کرده و به شما سر می زنند. ترافیک بازدیدکنندگان، یک معیار جالب است تا بتوانید تمام مسائل مربوط به راه اندازی کسب و کار آنلاین و پیشرفت در بازاریابی را بررسی نمایید. حتی اگر محصولات یا خدمات شما به فروش می رود و این موضوع را جزء موفقیت های خود تلقی می کنید، باز هم معیارها و مقیاس ها را بسنجید و آن ها را تحلیل کنید. در غیر این صورت، از کجا می خواهید بدانید باید چه کاری انجام بدهید تا روند بازاریابی خود را بهبود بدهید؟

 

10. سایر ملاحظات تجاری

علاوه بر برخی ملاحظات خاص آنلاین، باید نکات ذیل را در نظر بگیرید:

 • مالیات
 • بانکداری
 • مجوز و علائم تجاری
 • ساختار قانونی کسب و کار
 • محل تجارت
 • انبار محصول
 • حسابداری
 • مسائل قانونی و سایر مسائل مشابه

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

برای راه اندازی کسب و کار آنلاین و رونق یافتن آن، باید استراتژی های زیادی را در پیش بگیرید. اگرچه برای برخی از آن ها باید زمان زیادی را صرف کنید تا بتوانید یک بازاریاب موفق شوید. اما برخی از این موارد، چندان نیازمند اطلاعات نیست و شما به محض ورود به چنین حوزه ای می توانید مسائل فنی آن را یاد بگیرید.

بنابراین، سعی کنید تا ابتدا بازارها را شناسایی کنید. بازار خودتان را از میان صدها بازار دیگر شناسایی کرده و با در نظر گرفتن تمام مسائل، آن را انتخاب نمائید. پس از آن نام دامنه وبسایت را مشخص کنید. وبسایت بسازید و آن را طراحی کنید. سپس در اسرع وقت تلاش کنید تا شروع به درآمدزایی کنید. در این مسیر، ممکن است چندان ماهر نباشید. امکان دارد برخی از اطلاعات را نداشته باشید ولی آن ها را به مرور زمان کسب خواهید کرد. اما در نظر داشته باشید که بازاریابی و سختی ها و دشواری های مسیر راه اندازی کسب و کار آنلاین، به دریافت بازخورد خوب و نتیجه دلخواه می‌ارزد.

 

برگرفته از: thebalancesmb.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.