روش های سلفی گرفتن
به این مطلب رای دهید

مقدمهزمانی که سعی می کنیم با استفاده از روش های سلفی گرفتن، ژست های مختلف را در برابر لنز دوربین به نمایش بگذاریم، به نوعی قصد داریم تا بهترین عکس ها را از این طریق انتخاب کنیم. در واقع این عکس ها باید به نحوی انتخاب شوند که بیشترین تاثیر را بر بیننده بگذارند و همچنین به جذب بیشتر مخاطب کمک کنند. همینطور، ایده ها و موقعیت های متعددی وجود دارد که نمی تواند به ما یک سلفی مطلوب و دلخواه را ببخشد. از این رو ما همواره دچار دغدغه های مختلفی از این نظر هستیم و می خواهیم بهترین ها را برگزینیم.

برای این که به این نگرانی ها خاتمه دهیم، لازم است تا با روش های سلفی گرفتن بیشتر آشنا شویم. خوش بختانه برخلاف آنچه که تصور می کنید، روش های سلفی گرفتن چندان هم پیچیده و ناکارآمد نیستند بلکه در ظرف مدت کوتاهی می توانید آنها را فرا بگیرید و به صورت عملی نیز به مرحله اجرا در بیاورید. به عنوان مثال زمانی که شما از نورپردازی بی عیب و نقصی برای سلفی هایتان استفاده می کنید قطعا نتایج بهتری را کسب خواهید کرد.

البته به طور کلی روش های سلفی گرفتن به همان اندازه که ساده هستند می توانند متنوع و سرگرم کننده نیز باشند. برای آشنایی بیشتر با روش های سلفی گرفتن می توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. به شما قول می دهیم که پس از خواندن این مطلب، تغییرات شگفت انگیزی در سلفی هایتان مشاهده خواهید کرد. مطمئن باشید از این پس می توانید عکسهای خودتان را به زیباترین شکل ممکن در شبکه های مجازی از قبیل اینستاگرام به اشتراک بگذارید و دوستان خودتان را شگفت زده کنید.

بیشتر بخوانید: ترفندهای یک سلفی جذاب

مهم ترین نکاتی که باید در روش های سلفی گرفتن رعایت کنید:

 

 • بی نقص ترین ژست سلفی را انتخاب کنید

سعی کنید در سلفی هایتان شخصیت کامل و واقعی خودتان را آشکار سازید. توجه داشته باشید که گرفتن یک سلفی زیبا به تنهایی و با استفاده از قرار دادن دوربین گوشی هوشمندتان روبروی چهره تان انجام نمی شود. بلکه لازم است تا با طرح و اندیشه دست به چنین کاری بزنید. شما دستتان باز است و با امکانات گسترده ای در این زمینه مواجه هستید که به کمک شما می آیند تا بهترین سلفی ها را از خودتان ثبت کنید؛ به شرطی که با روش های سلفی گرفتن آشنایی کافی داشته باشید.

 ژشت و راه و روش های سلفی گرفتن
بهترین ژشت برای سلفی

در واقع یکی از روش های سلفی گرفتن یا استراتژی های هوشمندانه در این زمینه این است که از زوایا و نقاط مختلفی از روبرو عکس بگیرید. می توانید ابتدا سمت راست چهره تان را رو به دوربین بگیرید و اگر تصویر مطلوب یا مورد پسند نبود این بار سمت چپ را امتحان کنید. می توانید امتحان کنید که اگر گوشی را بالا یا پایین ببرید چه اتفاقی می افتد و یا چه تغییراتی در این زمینه روی خواهد داد.

وقتی موفق به پبدا کردن زاویه مناسب شدید، اکنون می توانید حالتهای چهره یا سایر اعضای بدنتان از قبیل دستهایتان را تغییر دهید تا از بین این تغییرات متوالی بتوانید فرمت مطلوب برای سلفی را به دست بیاورید. یادتان باشد که شما نمی توانید مانند سوپراستارها رفتار کنید و در حالت ها و مدل های مختلفی قرار بگیرید. آنها گزینه های متفاوتی برای انتخاب حالتهای مختلف در مقایسه با شما دارند.  آنها برای این کار از راهنمایی ها و مشاوره کارشناسان مجرب در این زمینه بهره می گیرند. آنها می توانند از این طریق ژست ها و تیپ های شخصیتی متفاوتی را ارائه دهند.

 

 • سعی کنید همه چیز طبیعی جلوه کند

حتی با وجود این که یکی از روش های سلفی گرفتن خودمحوری و توجه به بیش از حد به سلفی گیرنده است ولی این نکته بدین معنی نیست که شما وجود افراد و یا مناظر اطراف را نادیده بگیرید و صرفا خودتان در کانون توجه قرار گیرید. بیشتر افرادی که می خواهند سلفی بگیرند بر این کار اصرار دارند که دوربین را دور از خودشان بگیرند و  به نحوی به شاتر دوربین دسترسی داشته باشند و از بقیه موارد غافل هستند. حتی در مواردی که دوربین را روی تایمر خودکار می گذارید یا گوشی هایتان را در این حالت تنظیم می کنید لازم است که از کادر خارج شوید. اما این کارها امروزه در روش های سلفی گرفتن منسوخ شده و چندان کاربردی ندارند.

 راه و روش سلفی گرفتن طبیعی
حالت های طبیعی در سلفی

تجربه ی یک سلفی زیبا یا توجه بیش از حد به صورتتان می تواند تصاویر زیبایی را رقم بزند و می تواند دست شما را در  انتخاب باز بگذارد. به طور کلی سعی کنید طبیعی رفتار کنید و چندان جدی نباشید که سلفی شما جذابیت لازم را از دست بدهد. حرکات ملموس و طبیعی حتی در حالت نشسته یا ایستاده و یا در حال لم دادن روی یک نیمکت، می تواند جلوه چشم نوازی به شما و چشم اندازی ببخشد. هر زمان که احساس کردید به نوعی دچار اشتباهاتی شده اید و با نوع نشستن شما یا هر حالتی که گرفته اید، شما را آنطور که باید نشان نمی دهد، مطمئنا این حالت را باید به حساب توجه بیش از حد به خودتان و پرداختن افراطی به این قضیه بدانید که سعی کرده اید به جای این که طبیعی باشید ژست های مغرورانه بگیرید.

 

 • مطمئن شوید که دوربین را خیلی به چهره تان نزدیک نکرده اید

یک قاعده اساسی که در روش های سلفی گرفتن نیز کاربردهای فراوانی دارد این است که دوربین را در فاصله مناسبی از چهره تان بگیرید. در این شرایط ممکن است نوعی ناهمگونی و به اصطلاح نظم و همترازی بین اعضای صورتتان به هم بریزد؛ مثلا ابروهایتان بیش از حد معمول بزرگ به نظر برسند. بنابراین لازم است تا با استفاده از فاصله مناسب به یک تصویر دوست داشتنی و خاطره ساز از خودتان دست پیدا کنید. دانیل بیکر یکی از محققان دانشگاه یورک در این زمینه می گوید که یکی از اشتباهات رایج کسانی که می خواهند سلفی بگیرند این است که دوربین را به چهره شان بسیار نزدیک می کنند و از طرفی اینطور تصور می کنند که تکان های مکرر دوربین یا حرکات غیر معمول می تواند پیچیدگیهای هنری و زیبایی به سلفی هایشان بدهد، ولی این روش در بین سایر روش های سلفی گرفتن مقبولیت نداشته و نمی تواند نیازهای شما را در این زمینه برآورده سازد.

اعوجاج و راه و روش های سلفی گرفتن
اعوجاج در سلفی

او در ادامه توضیح می دهد که اکثر مردم به اشتباه تصور می کنند که بعضی اعضای صورت به دلیل اعوجاج لنز، بزرگتر دیده می شوند. درحالی که این فقط یک قانون هندسه ساده است: بینی شما به دلیل نزدیک بودن به دوربین بزرگتر دیده می شود، ولی گوش هایتان چون دور است، اندازه ای طبیعی دارد. بیکر همچنین می گوید: نکته ای که می تواند تا حدودی گیج کننده به نظر برسد، این است که در زندگیمان از دید دیگران همواره چنین تصاویر و صحنه های پیچیده و گاه بی نظمی دیده می شود. اگر از فاصله بسیار نزدیک به دوستتان نگاه کنید، همان اعوجاج ها را خواهید دید. در فاصله مناسب از چهره و نه لزوما نزدیک است که می توانید تصاویر مناسبی از خودتان را شکار کنید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج در عکاسی با تلفن هوشمند

 

 • کاربردهای نور را فراموش نکنید

 نور و راه و روش سلفی گرفتن
اهمیت نور در سلفی

سلفی شما زمانی به عنوان عکس برگزیده شما معرفی می شود که بتواند یکی از اصلی ترین روش های سلفی گرفتن، یعنی تنظیم نور را رعایت کند. شاید اینطور گمان کنید که فقط یکی عکس سلفی زیبا به تنهایی می تواند نیاز شما را تامین کند ولی به شما می گوییم که به همان اندازه که سایر عوامل در موفقیت یک سلفی سهیم هستند بدون شک نور نیز نقش غیرقابل انکاری در این زمینه دارد. شما باید زمانی که در فضای بیرونی یا به عنوان مثال وقتی که کنار پنجره ایستاده اید به نحوی دوربین تان را تنظیم کنید که نور در دوربین شما بازتابش نداشته و تصاویر را مبهم و محو نشان ندهد. برای این کار لازم است تا در زمان های طلایی یا فصول مناسب سال از قبیل زمستان و پاییز که آفتاب به سمت پایین متمایل می شود، سلفی بگیرید.

نور مستقیم می تواند سایه های عجیب و غریب ایجاد کند که این مشکل در شرایط نور بسیار کم نیز روی می دهد. سعی کنید به عنوان یکی از روش های سلفی گرفتن که می تواند موفقیت شما را تضمین کند تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید. از پس زمینه های شلوغ و رنگارنگ اجتناب کنید و سعی کنید مکانی را که انتخاب می کنید، از نور مطبوع و دلنشینی برخوردار باشد. به خاطر داشته باشید که پس زمینه های ساده و صمیمانه بسیار جذاب تر هستند.

بیشتر بخوانید: نکات نورپردازی در عکاسی

 

 • بعضی از اشکالات را چندان جدی نگیرید

بدون شک اگر وسواس زیادی به خرج دهید و بیش از حد درگیر جزئیات صورتتان شوید هرگز به نتیجه قطعی نخواهید رسید. این قضیه به عنوان یکی از روش های سلفی گرفتن رایج نبوده و بهتر است که چندان جزئی نگر نباشید. نولان فیینی در یکی از نوشته هایش به نام اقیانوس اطلس به این نکته اشاره می کند و می گوید که اگر قرار باشد یک تصویر کامل و از هر نظر بی عیب و نقص به نظر برسد، می توان اینطور استنباط کرد که این مغز ما است که در این بین ما را به اشتباه می اندازد. شاید هم به همین دلیل است که هر گاه شما از یک دوربین تمام عیار که وضوح چهره شما را به خوبی نشان می دهد در مقایسه با یک دوربین که خطوط چهره شما را حذف کرده و حالتی صاف و یکدست به آن می بخشد، چندان رضایتی ندارید.

دلیل دیگری نیز وجود دارد که چرا شما همیشه نتایج مطلوبی از سلفی گرفتن به دست نمی آورید: ممکن است شما واقعا ندانید چه شکلی هستید! تصویری که در ذهنتان از صورتتان وجود دارد اغلب شبیه چهره واقعی شما نیست. در واقع، اکثر ما فکر می کنیم که جذاب تر از واقعیت مان هستیم. هنگامی که شما بدانید چگونه یک سلفی خوب بگیرید، احتمالا حتی متوجه این نکات کوچک نخواهید شد.

 

 • عکس های تان را بی نقص کنید، ولی مراقب استفاده بیش از حد از فیلترها باشید!

 

فیلترها و راه و روش سلفی گرفتن
مراقب فیلترها باشید

می توانید با نورپردازی عالی که یکی از روش های سلفی گرفتن موفق می باشد عکس های بکر و خارق العاده ای را ثبت کنید. امروزه با وجود نرم افزارهای گوناگونی که در خصوص ویرایش و اضافه کردن لایه ها و فیلترهای مختلف مثلا برای کاربردهایی چون شبکه های مجازی مورد استفاده قرار می گیرند نرم افزارهای ارائه شده در App iOS و Google Play می تواند شما را در زیباسازی سلفی هایتان یاری دهد. سعی کنید یک برنامه ویرایش همه کاره انتخاب کنید که از هر نظر جامع باشد. فقط توصیه مهم ما برای شما این است که فیلترهای بیش از حد معمول ایجاد نکنید. ما برای شما نرم افزار و راهنمای مناسبی را که در InStyle وجود دارد به شما پیشنهاد می کنیم.

 

 • برخود مسلط باشید و به سلفی گرفتن ادامه دهید

یکی دیگر از روش های سلفی گرفتن این است که صبر پیشه کنید و عکس های متعددی از خودتان بگیرید تا در نهایت بتوانید به یک عکس دلخواه دست پیدا کنید. بهتر است عجله نکنید و صبور باشید تا نتیجه دلخواه حاصل شود. سعی کنید از عکس گرفتن لذت ببرید. همانطور که به مرور زمان عکس های قدیمی برای شما طبیعی تر جلوه می کنند این قضیه در مورد سایر عکس هایی که می گیرید نیز صدق می کند. از این طریق می توانید دیدگاه بهتری نسبت به روش های سلفی گرفتن داشته باشید.

راه و روش سلفی گرفتن
سلفی گرفتن را ادامه دهید

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

لازم است تا برای دستیابی به سلفی مطلوب از روش های سلفی گرفتن اطلاع پیدا کنید. برای این کار لازم است تا قواعد و روش های سلفی گرفتن را که می توان قواعد ۷ گانه در این زمینه نامید رعایت کنید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود. داشتن ایده، نورپردازی موفق، عدم توجه به جزئیات و زواید کار از این جمله می باشند که می توانند موجب موفقیت شما در این زمینه شوند.

 

برگرفته از: cheatsheet.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۴ (۵ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.