عناصر تاثیگذار در عکاسی حرفه ای
به این مطلب رای دهید

عناصر تاثیرگذار در عکاسی از دقت، ظرافت و اهمیت خاصی برخوردار هستند و رعایت هر کدام از آن ها به اندازه ی خود ضروری است. معمولا برای این که عکاس شانسش را برای رسیدن به یک عکس عالی بالا ببرد، باید دانش کافی داشته باشد و از قبل فکر خیلی چیزها را کرده باشد و خود را آماده کند. فرقی نمی کند که در عکاسی حرفه ای باشید یا مبتدی، در این مقاله نکاتی را بیان کرده ایم که با کمک آنها حتما در عکاسی پیشرفت می کنید.

 

عناصر تاثیرگذار در عکاسی:

 • قانون یک سوم

این قانون که یکی از تاثیر گذارترین نکات در عکاسی است و به شما کمک می کند تا عکس های جذاب تری بگیرید. اگر می خواهید هر کسی با دیدن عکس تان بی اختیار بگوید «عالی ست»، باید حتما از قانون یک سوم در عکس هایتان استفاده کنید.

برای استفاده از این قانون باید، چهار خط افق و دو خط عمودی را تصور کنید که یکدیگر را قطع می کنند و نُه مربع تشکیل می دهند. در بعضی از عکس ها وقتی سوژه در وسط مربع ها قرار می گیرد، بهترین حالت را ایجاد می کند ولی جابجا کردن سوژه و دور کردن آن از مرکز تصویر می تواند عکسی با ترکیب بینظیر تر بسازد. عکس که در آن از قانون یک سوم استفاده شده باشد، چشم نواز تر و خوشایند تر به نظر می آید.

عناصر تاثیرگذار در عکاسی را بدانیم
قانون یک سوم

 

 • لرزش دست ممنوع

لرزش دوربین یا تار شدن عکس می تواند هر عکاسی را به ستوه بیاورد. با انجام این راهنمایی ها با تار شدن عکس هایتان خداحافظی کنید.

 • اول: باید طرز صحیح گرفتن دوربین را یاد بگیرید. از هر دو دست تان استفاده کنید، یکی در اطراف بدنه ی دوربین و یکی در اطراف لنز. دوربین را هم تا جای ممکن به بدن نزدیک کنید تا از تکان احتمالی جلوگیری شود.
 • دوم: اینکه برای تسلط بیشتر، مطمئن شوید که از سرعت شاتر مناسب استفاده می کنید. اگر سرعت شاتر تان خیلی پایین باشد، هر تکان غیرمنتظره ای باعث تار شدن عکس تان خواهد شد.
 • سوم: هر زمان که استفاده از سه پایه ممکن بود حتما از آن استفاده کنید چون تاثیر بسیار زیادی بر این مشکل دارد.
آشنایی با عناصر تاثیرگذار در عکاسی
لرزش دست

 

 • مثلث نوردهی (اپرچر (دیافراگم)، سرعت شاتر و ایزو (ISO))

برای رعایت عناصر تاثیرگذار در عکاسی و رسیدن به ایده آل ترین حالت نوردهی و ظاهر کلی عکس هایتان، باید در زمینه ی استفاده از سه مفهوم: اپرچر (دیافراگم)، سرعت شاتر و ایزو (ISO) متبحر شوید. همینطور می بایست رابطه ی این سه مفهوم با یکدیگر را نیز درک کنید. استفاده از حالت اتوماتیک یا خودکار، این سه مفهوم را کنترل می کند ولی در عین حال از اینکه به ظاهر و نتایج دلخواهتان برسید جلوگیری می کند.


برای یادگیری و استفاده از این سه مفهوم پیشنهاد می کنیم مطالب مربوط به اپرچر (دیافراگم)، سرعت شاتر و ایزو (ISO) را بخوانید.


 

عناصر تاثیرگذار در عکاسی را بشناسیم
مثلث نوردهی

 

 • پس زمینه ی ساده

استفاده از رویکردهای ساده در عکاسی دیجیتال بهترین گزینه است. شما باید تصمیم بگیرید که وجود چه چیزهایی در عکس ضروری است و چه چیزهایی باعث دور شدن از سوژه ی اصلی می شود. تا جای ممکن از رنگ های خنثی و الگوهای ساده استفاده کنید. شما می خواهید که چشم ها به سمت نقطه ی مرکزی جذب شوند نه اینکه حواسشان به رنگ های مختلف و پس زمینه رنگارنگ پرت شود.

عناصر تاثیرگذار در عکاسی حرفه ای
پس زمینه ساده

 

 • استفاده نکردن از فلش در فضاهای داخلی

استفاده از فلش، به خصوص در فضاهای داخلی، می تواند باعث ایجاد ظاهری غیرطبیعی و زننده شود. راه هایی هست که در فضای بسته، بدون استفاده از فلش باز هم عکس های خوبی بگیرید.

ایزو (ISO) را بالا ببرید (۸۰۰-۱۶۰۰). از گسترده ترین حالت اپرچر استفاده کنید تا نور بیشتری به سنسور دوربین برسد و پس زمینه ی تار و زیبایی را ایجاد کند.

عناصر تاثیرگذار در عکاسی دیجیتال
استفاده نکردن از فلش

 

بازی با سرعت شاتر

از اینکه با سرعت شاتر بازی کنید نترسید تا افکت های جالبی را خلق کنید. وقتی در شب عکاسی می کنید، می توانید از سه پایه و سرعت شاتر ۴ ثانیه استفاده کنید. بعد خواهید دید که حرکت سوژه با دنباله ی نوری اش ثبت شده است. هر زمان که قصد استفاده از این سرعت پایین شاتر داشتید، حتما مطمئن شوید که دوربین ثابت است و لرزش ندارد. رعایت هر کدام از عناصر تاثیرگذار در عکاسی را جدی بگیرید تا نتیجه ی باور نکردنی آن را در عکس هایتان ببینید.

عناصر تاثیرگذار در عکاسی مدرن و حرفه ای
بازی با سرعت شاتر
آشنایی با عناصر تاثیرگذار د عکاسی حرفه ای
بازی با سرعت شاتر ۲

 


همه ی ما می دانیم که عکاسی در عین حال که منحصر به فرد است، دنیایی است پر از ظرافت و پیچیدگی.

در دوره ی ویدیویی عناصر تاثیر گذار در عکاسی، ناتالی فوبز، عکاس نامزد جایزه‌ی سالانه‌ی پولیتزر برای کشف عناصر ترکیبی در ایجاد تصاویر تأثیرگذار، شما را در استودیو و مکان‌ های مختلف با خودش همراه میکند.

در این دوره به عناصر ترکیبی از جمله: قانون یک‌سوم، خطوط موازی، الگوها، انحناها و عمق میدان که باعث هدایت و بهتر شدن نگاه عکاس می‌شوند، پرداخته می‌شود. بعد ناتالی فوبز به تفصیل، نقش رنگ و نور در عکاسی و چگونگی کار با نور طبیعی در یک اتاق و یا فضای بیرون را به شما بلدشویی های عزیز توضیح می دهد.


 

 • نتیجه گیری:

نکاتی که در عناصر تاثیرگذار در عکاسی گفته شد:

 • قانون یک سوم
 • لرزش دست ممنوع
 • مثلث نوردهی ( اپرچر (دیافراگم)، سرعت شاتر و ایزو (ISO))
 • پس زمینه ی ساده
 • استفاده نکردن از فلش در فضاهای داخلی
 • بازی با سرعت شاتر

دنیای عکاسی، دنیای بسیار جذاب و وسیعی است. یاد گرفتن نکات عکاسی حتما به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر داشته باشید. فرقی نمی کند که در عکاسی حرفه ای باشید یا مبتدی، با هر میزان مهارت باید این عناصر تاثیر گذار در عکاسی رعایت شوند.

 

برگرفته از: www.exposureguide.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  به این مطلب رای دهید حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین نگاهی بیاندازید

آموزش مقدماتی اصول پایه عکاسی

به این مطلب رای دهید در این مقاله می خواهیم مبانی پایه ی عکاسی را به شما نشان بدهیم. معمول…