قبول کنید! بیشتر ما تا به حال حتی یک فیلم عکاسی را هم لمس نکرده ایم. به خصوص اگر سنمان زیر ۳۵ سال باشد. حتی بیشتر کسانی که سنی بالای ۳۵ سال دارند هم نزدیک به دو دهه هیچ فیلم عکاسی ای از نزدیک ندیده اند. همه ما می دانیم که ریشه های عکاسی دیجیتال در عکاسی سیاه و سفید پیدا می شود. به عکاسان و خبرنگاران نشریات دهه ۵۰ فکر کنید که با دوربین ها و فلاش های غول پیکرشان در سطح خیابان می چرخیدند. به عقب تر که برگردید، به عکاسان پرتره سال ۱۸۰۰ میلادی می رسیم که با دوربین های ۴۵ کیلوگرمی و فلاش هایی با قدرت زیاد و خطرناک، عکاسی می کردند.

عکس پرتره سیاه سفید از Isabelle Eerens
عکس پرتره سیاه سفید از Isabelle Eerens

 

در گذشته، عکاسان سیاه و سفید باید از فیلم های خاص، مواد شیمیایی خاص و روش های شستشو و خشک کردن به خصوصی استفاده می کردند که گاهی ساعت ها و حتی روز ها زمان می برد.

فایده گرفتن عکس های سیاه و سفید در عصر دیجیتال چیست؟

زمان! امروزه می توانید یک عکس سیاه و سفید بگیرید، ویرایشش کنید و در عرض چند ثانیه آن را در معرض نمایش مردمی از سرتاسر دنیا قرار بدهید.

اما در گذشته ایراد کار اینجا بود که دسترسی به کیفیت فوق العاده عکاسی سیاه سفید با فیلم عکاسی، مهارت بالایی نیاز داشت. امروزه بدست آوردن یک عکس سیاه و سفید کار بسیار آسانی است و مثل گذشته نیازمند زمان و صبر و حوصله بالا نیست.

حالا با دانستن این اطلاعات، برای بدست آوردن عکس های سیاه و سفید، با کیفیت بالا در عصر دیجیتال چه کاری باید انجام دهیم؟

عکس سیاه سفید از Thomas Patrice
عکس سیاه سفید از Thomas Patrice

راهکار هایی برای بدست آوردن عکس های سیاه و سفید دیجیتال با کیفیت بالا

۱. آرام تر پیش برید

کمی درباره روند کار و ابزاری که استفاده می کنید، فکر کنید. بدست آوردن کیفیت بالا در عکس سیاه و سفید ساختار فکری متفاوتی نسبت به عکس رنگی طلب می کند.

۲. تنظیمات ISO را روی عدد پایینی تنظیم کنید

عکاسان گاهی بر سر این موضوع که نویز های دیجیتال اثرات جالبی در عکس های سیاه و سفید می گذارند بحث می کنند و معتقدند این نویز ها شبیه به گرین هایی است که در عکاسی با فیلم می دیدیم. این واقعا ایده جالبی نیست. به این دلیل که ساختار گرینی فیلم در سرتاسر طیف رنگی چاپ نهایی وجود داشت. اما نویز ها در همه جای تصویر ظاهر نمی شوند. آن ها فقط در قسمت سایه پدیدار می شوند. این حالت تصادفی محل قرار گیری نویز، آن را بیشتر به یک اشتباه شبیه می کند تا یک افکت خلاقانه گرین فیلم.

 


برای آموزش بیشتر در رابطه با تنظیمات ISO به مفهوم ایزو ISO در عکاسی مراجعه کنید.


 

3. قسمت های روشن را نسوزانید و سایه ها را بیش از حد تیره نکنید

این موضوع می تواند به راحتی نه تنها در مرحله عکاسی، بلکه در حین ویرایش هم اتفاق بیافتد. همیشه ذهنتان را آماده کنید و از خودتان بپرسید اگر چشم من سیاه و سفید می دید، هر رنگ تبدیل به کدام درجه خاکستری می شد؟ وبعد عکس را به صورت طبیعی ویرایش کنید.

عکس سیاه سفید از Gilles Guilbert
عکس سیاه سفید از Gilles Guilbert

4. از قالب Raw دوربین خود استفاده کنید

امروزه حتی برخی دوربین های گوشی های همراه هم در قالب Raw عکس می گیرند. چرا استفاده از این قالب در دوربین اهمیت زیادی دارد؟ برای درک این موضوع، باید درباره دامنه پویایی اطلاعاتی داشته باشید. دامنه پویایی، توانایی بازسازی طیفی از تن ها و ارزش های روشنایی در قسمت های روشن تا تیره تصویر است. در بیشتر مدت عصر دیجیتال، دامنه پویایی دوربین ها معمولا با دامنه پویایی موجود در فیلم تفاوت بسیار زیادی داشت. دامنه پویایی دوربین های دیجیتال امروزه در حال پیشرفت است. قالب Raw، بالاترین دامنه پویایی ممکن از یک فایل عکس دیجیتال را به شما می دهد و نسبت به قالب .jpeg امکانات و کیفیت فوق العاده بیشتری در اختیار شما می گذارد.

۵. درباره رنگ مایه بیشتر بدانید

عکاسی سیاه سفید یعنی تبدیل رنگ ها به سایه های خاکستری. عکاسانی که در گذشته با فیلم کار می کردند باید این مهارت را در خود تقویت می کردند که در حین عکاسی بدانند یک رنگ چگونه به سایه خاکستری تبدیل می شود. در عصر دیجیتال، بیشتر ما عکس ها را رنگی می گیریم و بعد اگر تصمیم گرفتیم آن ها را سیاه سفید کنیم، در مرحله ویرایش رنگ ها را با انتخاب خودمان به سایه های خاکستری تبدیل می کنیم. اگر زودتر در حین عکاسی درباره تبدیل رنگ به سایه های خاکستری فکر کنید، مهارت شما در عکاسی سیاه و سفید به صورت چشمگیری ارتقا می یابد و عکس های بهتری خواهید گرفت.

۶. تاثیر نور در عکاسی سیاه و سفید

چگونه می توانید در تبدیل رنگ به سایه های خاکستری در عکس هایی با قالب Raw تغییراتی بدهید؟ شما یک ابزار اصلی به اسم نور دارید. نور با میزان روشنایی، در چگونگی تبدیل رنگ به سایه خاکستری تغییراتی به وجود می آورد. اگر صحنه مورد نظر شما رنگ های زیادی با یک فام و غلظت دارند، احتمالا همگی به سایه خاکستری یکسانی تبدیل می شوند. اما با تغییر بازی نور روی رنگ ها و کم یا زیاد کردن سطح روشنایی (Brightness Level)، به طیف رنگمایه کامل تر و دلپذیر تری در عکس نهایی سیاه و سفید خود می رسید.

عکس منظره سیاه سفید از Orsolya Bitai
عکس منظره سیاه سفید از Orsolya Bitai

 

در نهایت، احتمالا خیلی از شما مشتاق شنیدن این حرف نیستید اما تنظیمات پیش فرض سیاه و سفید را نادیده بگیرید. بهترین ابزار برای تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید، چشم ها و هیستوگرام شما است.


منبع: ExposureGuide

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عکاسی