عکاسی پرتره با اندروید

مقدمهامروزه عکاسی پرتره با موبایل و در این محیط کاربر پسند، به لطف دوربین های مجهز و لنزهای دوگانه گوشی های هوشمند پیشرفت قابل توجهی پیدا کرده است. محبوبیت عکاسی پرتره با اندروید و IOS روز به روز در حال افزایش است؛ دیگر کمتر کسی است که کار کردن با نرم افزارهای مرتبط با عکس های سلفی یا پرتره را بلد نباشد. کمپانی ها و برندهای معتبری نیز که در این زمینه فعالیت دارند بیکار ننشسته و شروع به ساخت و عرضه انواع گوشی های هوشمندی نموده  که هر سال ارتقا پیدا کرده و از گزینه های متعددی به منظور عکاسی بهره می برند.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره با موبایل

عکاسی پرتره با اندروید
عکاسی پرتره با گوشی هوشمند

کمپانی های اپل، سامسونگ، هواوی و اچ تی سی از جمله شرکت هایی می باشند که محصولات متعددی را در این زمینه به بازارهای فروش عرضه و صادر نموده اند.  در این بین گوشی های آیفون و گلکسی از برندهای پر طرفدار اپل و سامسونگ از شهرت جهانی برخوردار هستند. افزونه ها و نرم افزارهای مرتبط با این گوشی ها توانایی افزایش وضوح و کیفیت عکسها را که در اصطلاح پیکسل نامیده می شوند بالا برده و شما را در سطح یک عکاس حرفه ای نشان می دهد. هر چند هر یک از سازندگان این نوع گوشی های هوشمند کاربردهای منحصر به فردی را به گوشی های خود می افزاید تا از این طریق در عرصه رقابت بر سایر رقبا برتری پیدا کند. ولی عکاسی پرتره با اندروید دارای اصول و معیارهای خاصی است که لازم است تا علاقمندان این هنر آنها را فرا بگیرند و به مرحله اجرا در بیاورند. ما سعی می کنیم نکات مناسبی را که در این خصوص لازم دارید برای شما بازگو نماییم و پیشنهاد می کنیم شما نیز اگر دوست دارید در خصوص هنر عکاسی پرتره با اندروید اطلاعات بیشتری کسب نمایید پیشنهاد می کنیم در ادامه این مطلب نیز ما را همراهی نمایید.

 

درباره عکاسی پرتره با اندروید بیشتر بدانیم

اصولا حالت پرتره به نمایش نیم تنه بالایی شخصیت ها که با وضوح بیشتری و با فوکوس بر چشمها یا سایر اعضای صورت به دست می آید گفته می شود. در اغلب موارد این تصاویر به صورت افقی در قاب دوربین جای گرفته و ثبت می شوند. عکاس حرفه ای می داند که چگونه پرتره هایی با پس زمینه تار و یا به صورت بوکن که در اصطلاح بوکه نامیده می شود را خلق کند. نوآوری و خلاقیت در دوربین های هوشمند بدین معنی است ک همه می توانند از جلوه های تصویری مدرن و بسیار جدیدی به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

عکاسی پرتره با اندروید
تکنیک بوکه در عکاسی با گوشی های هوشمند

مقایسه دوربین ها و لنزهای پیشرفته انواع گوشی هوشمند در مقایسه با دوربین های dslr نشان می دهد که این نوع دوربین ها تا چه اندازه از تواناییها و امکانات بی نظیری در مقایسه با این دوربین و یا به عبارتی می توان اینطور استنباط کرد که گوشی های هوشمند دارای دوربین هایی با امکاناتی بی نظیر در مقایسه با دوربین های دیجیتال هستند البته از نظر آموزش عکاسی دیجیتال کاربردهای این دو نوع دوربین تا حدودی به غیر از مواردی اندک از جمله در مباحث سخت افزاری با هم تفاوت هایی دارند وگرنه در نوع کارکردهایی که دارند و عملکردهایشان بسیار شبیه به هم عمل می کنند.

نظر شما چیست؟ اصولا شما چگونه این دو نوع دوربین را با هم مقایسه می کنید؟ آیا عکاسی پرتره با اندروید می تواند موفقیت آمیز باشد یا دوربین های DSLR در این زمینه حرفه ای تر بوده و از امکانات بیشتری برخوردار هستند؟ در ادامه سعی می کنیم تا شما را در این تصمیم گیری و انتخابی که پیش رو دارید یاری دهیم.

 

 ویژگی عکاسی پرتره با اندروید و IOS

این ویژگی که در آموزش عکاسی دیجیتال در دوربین های مستقل نیز به آن پرداخته شده استT در گوشی های هوشمند به صورت دیگر بروز پیدا کرده است. اصولا عکاسی پرتره با نرم افزارها و امکاناتی که از آن پشتیبانی می کند در هر یک از برندهای موجود تحت عناوین خاصی ارائه می شود مثلا در آیفون و گوشی هوشمند IPHONE X این کارایی تحت عنوان Portrait Mode شناخته می شود. در گوشی های هوشمند دارای لنزهای دوگانه سامسونگ، عکاسی پرتره با اندروید تحت عنوان  Live Focus انجام می گیرد. این ویژگی در گوشی های مدل پایین تر یا قدیمی تر سامسونگ از قبیل Galaxy S6 یا S7  از طریق Selective Focus انجام می شود ولی با این تفاوت که از دقت و وضوح بسیار کمتر و همچنین کیفیت پایین تری برخوردار هستند. در حالی که برند هواوی و گوشی های ارائه شده و مشهور این برند که تحت عناوین  P20 و P20 Pro به بازار عرضه شده اند از امکاناتی نظیر بوکه عمومی یا کلی برای گرفتن عکسهایی با پس زمینه تار بهره مند است.

عکاسی پرتره با اندروید
عکاسی پرتره با تکنیک بوکه

همواره در تعریف عکاسی پرتره با اندروید یا دوربین های دیجیتال، همانطور که در آموزش عکاسی دیجیتال نیز به هنرجویان این رشته تشریح می شود آن را مشتمل بر ترکیب بندی نور، رنگ، زیباسازی  و فیلتر کردن حالت بوکه می نامند. به طور کلی محبوبیت عکاسی پرتره با اندروید روز به روز در حال افزایش است. سازندگان گوشی های هوشمند نیز سعی دارند تا از هر دو حالت پس زمینه مبهم در حالت پرتره استفاده کنند و چندان به نرم افزارهایی که در این زمینه ارائه می شود خوشبین نیستند. به دلیل دیافراگم های متفاوتی که در لنزهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین طبیعتا تصاویر به دست آمده نیز با توجه به آنها می تواند از درجات وضوح و کیفیت بالا یا پایینی برخوردار باشد.

 

نکته: نباید اینطور برداشت کرد که فقط گوشی های هوشمندی که از لنزهای دوگانه بهره می برند دارای هر دو حالت می باشند بلکه اغلب سازندگان این گوشی ها امکان بوکه کردن تصاویر و پس زمینه ها را نیز برای این دوربین ها فراهم نموده اند. همانطور که استفاده بیش از حد معمول از بوکه در تصاویر یک اشتباه رایج محسوب می شود به همان اندازه نیز این روش می تواند راه حل های مناسبی را در خصوص عکاسی پرتره با اندروید به نمایش بگذارد و ترکیب های بدیع و خلاقیت آمیزی را به نمایش در بیاورد.

 

نحوه عکاسی پرتره با اندروید در گوشی های هوشمند مختلف

عکاسی پرتره با اندروید
عکاسی پرتره با گوشی های هوشمند

برای عکاسی پرتره با اندروید می توانید از قابلیت های معمولی گوشی هوشمند خودتان استفاده کنید حتی اگر فقط یک دوربین داشته باشد. یا بهتر است به منظور دستیابی به بوکه دلخواه خودتان نرم افزارهای مربوطه را دانلود و نصب نمایید. در اینجا به چند نمونه از کارکرد گوشی های مختلف برای عکاسی پرتره با اندروید می پردازیم.

عکاسی پرتره با اندروید و حالت  FOCUS LIVE در گوشی  Note 8 & S9+

 • دوربین را راه اندازی کنید
 • فوکوس لایو روی صفحه را انتخاب کنید.
 • درجه یا سطح تاری تصاویر را با استفاده از حالت های مختلف کشوی پایین صفحه تنظیم کنید.
 • عکسی با استفاده از دکمه شاتر بگیرید
 • پس از تنظیم درجه تاری عکس یکی از تصاویر گالری خودتان را به عنوان پس زمینه انتخاب و تنظیم نمایید.

 

عکاسی پرتره با اندروید و حالت Selfie Focus در Galaxy S9

 • دوربین را راه اندازی کنید
 • دوربین جلو را انتخاب کنید.
 • Selfie Focus را انتخاب کنید
 • لنز دوربین جلویی را لمس کنید و اکنون عکس خودتان را بگیرید

 

دوربین های گوشی گوگل Pixel 2 و Pixel 2 XL

 • برنامه دوربین را باز کنید
 • از منوی بالا که در سمت چپ واقع شده برنامه را انتخاب کنید
 • گزینه پرتره را انتخاب کنید
 • از خودتان عکس بگیرید
 • تصویر کوچک در سمت چپ و پایین صفحه را به همراه تصویر خودتان انتخاب کنید
 • گوگل به صورت پیش فرض یک پس زمینه به تصویر شما اضافه می کند

  

فرایندهای مشترک عکاسی پرتره در گوشی های اندروید

 • راه اندازی دوربین
 • انتخاب حالت مربوطه
 • گرفتن عکس از خود
 • اگر گوشی هوشمند شما فاقد این موارد بود حتما سعی کنید از کلیه برنامه ها و نرم افزارهای موجود در آن سر در بیاورید تا بتوانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید .

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

در عصر ما گوشی های هوشمند غیر از یک وسیله ارتباطی به رقابت تنگاتنگی با دوربین های دیجیتالی و نمونه های مشابه می پردازند. بهره گیری از برنامه ها و نرم افزارهای مختلف و لنزهای دوگانه امکان عکاسی پرتره در اندروید را برای دوستداران عکاسی و کاربران آسان کرده است.

 

برگرفته از: makeuseof.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.