عکاسی پرتره

مقدمهبه یکی از شاخه های عکاسی که هدف و موضوع آن به نمایش گذاشتن صورت انسان است، عکاسی پرتره می گویند. این سبک عکاسی می تواند چهره انسان را به خوبی و با کیفیت مناسبی نشان بدهد. معمولا پرتره یکی از رایج ترین نمونه از روش های عکاسی بوده و این موضوع باعث شده تا اغلب افراد از این ژانر عکاسی استفاده نمایند. پرتره یکی از جالب ترین و جذاب ترین نمونه از روش های عکاسی بوده و معمولا همه عکاسان حرفه ای و حتی افرادی که عکاسی را به صورت آماتور انجام می دهند هم از عکاسی پرتره استفاده می کنند.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره معمولا از اواسط قرن نوزده و با اختراع دوربین به یکی از محبوب ترین نمونه از عکس ها تبدیل شد؛ به همین دلیل این نوع عکاسی یکی از قدیمی ترین شاخه های عکاسی به شمار می رود. معمولا عکس های پرتره می بایست دارای کیفیت مناسبی باشند، تا بتوان به خوبی چهره فردی که در عکس حضور دارد را مشاهده نمود. سوژه عکاسی پرتره را باید طوری آماده نمود که بتوان بهترین عکس ثبت شود. بدین ترتیب عکاس با سوژه باید ارتباط برقرار نموده، تا بتواند بهترین حالت را برای ثبت تصویری مناسب و باکیفیت تشخیص داده و انتخاب نماید. عکس پرتره دارای انواع بسیار متفاوتی می باشد که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

بیشتر بخوانید: اصول عکاسی پرتره: ۱۰ اصل شگفت انگیز

انواع عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

 • عکاسی پرتره پرسنلی

 • یکی از رایج ترین نمونه های عکاسی پرتره، همان عکس های پرسنلی بوده که همه ی ما با آن آشنایی داریم. عکس های پرسنلی در ابعاد مختلف گرفته شده و فقط صورت انسان را به نمایش می گذارند. عکس پرسنلی را معمولا برای ادارات و سازمان ها تهیه نموده و استفاده شخصی ندارند. عکس های پرسنلی باید کیفیت بسیار مناسبی داشته باشند.
 • عکاسی پرتره تمام قد

 • در این نوع از عکاسی های پرتره فرد را به صورت تمام قد در عکس مشاهده می کنید. این عکس ها معمولا شخصی بوده و با خانواده و دوستان گرفته می شود.
 • عکاسی پرتره تبلیغاتی

 • عکس پرتره تبلیغاتی معمولا برای کمپین های تبلیغاتی تهیه می شود و می تواند به صورت تمام قد و یا تنها صورت شخص مشاهده شود. پرتره های تبلیغاتی باید بسیار جذاب و تاثیرگذار انتخاب شوند، تا بتوان اثر گذاری تبلیغات را بیشتر نمود. از این رو ژستی که برای پرتره تبلیغاتی انتخاب می شود، بسیار مهم می باشد.
 • عکاسی پرتره خانوادگی

 • پرتره خانوادگی یکی از معمول ترین نمونه از عکاسی ها بوده، که در همه خانواده با استفاده از انواع دوربین ها انجام می شود. سال هاست که عکس پرتره خانوادگی مرسوم بوده و همه افراد در خانواده های مختلف معمولا عکس هایی با ژست های مختلف گرفته اند.

 

 

اپرچر (دیافراگم) در عکاسی پرتره چگونه باید باشد؟

بهتر است در ابتدا به این نکته اشاره شود که اپرچر (دیافراگم) چیست، تا همه افراد با آن آشنایی پیدا نموده و سپس به چگونگی دیافراگم برای گرفتن عکس پرتره اشاره شود. دیافراگم در واقع تیغه هایی هستند که محل قرار گیری آنها داخل لنز می باشد. این تیغه می توانند باز یا بسته باشند. دریچه ای که بین آنها قرار می گیرد را اپرچر گویند و برای مشخص کردن مقدار نور عبور داده شده از آنها به کار می رود.

حالا که تا حدودی با دیافراگم در عکاسی آشنا شدید، باید به این نکته اشاره شود که در هنگام گرفتن عکس پرتره دیافراگم باید باز باشد. بدین ترتیب عمق میدان دیده شده، کمتر می شود. این موضوع باعث می شود تا تصویر فرد را بتوان واضح تر مشاهده نمود. بدین ترتیب تاکیدی که بر روی تصویر فرد شده بیشتر می شود و این موضوع در گرفتن عکس پرتره اهمیت بسیار زیادی دارد. این موضوع در فضای باز اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند. زیرا ممکن است مواردی در اطراف وجود داشته باشد که توجه را به خود جذب نموده و موضوع اصلی عکس که چهره شخص بوده را تحت الشعاع قرار دهد.

عکاسی پرتره
اپرچر(دیافراگم)

 

تنظیمات مناسب برای عکاسی پرتره

این ژانر عکاسی نیز مانند سایر عکس ها نیاز به یک سری تنظیمات خاص داشته تا بتوان عکسی با کیفیت را تهیه نمود. آشنایی با نحوه تنظیمات دوربین برای گرفتن عکس پرتره برای همه افرادی که چه به صورت حرفه ای و چه به صورت آماتور عکاسی نموده، لازم می باشد. زیرا در این صورت می توانند عکس های بسیار باکیفیت و زیبایی را ثبت نمایند. بدین ترتیب نیاز است تا به خوبی نحوه تنظیمات را دانسته و از این اطلاعات در هنگام عکاسی استفاده نمود.

عکاسی پرتره
نکات عکاسی پرتره

در ابتدا تنظیمات را بر روی حالت دستی قرار دهید. حالت دستی گرچه زمان بیشتری را ممکن است از شما بگیرد، اما این ویژگی را نیز دارد که شما می توانید کنترل کیفیت عکس را در دست گرفته و به هر نحوی که بخواهید آن را تنظیم نمایید. ISO یا International Standards Organization که یکی از فاکتورهای حساسیت به نور دوربین عکاسی بوده، باید بسیار کم انتخاب شود. بدین ترتیب میزان حساسیت به نور کمتر می شود. برای گرفتن پرتره باکیفیت باید سرعت شاتر را نیز بالا انتخاب نمود. سرعت بالای شاتر اثر لرزش بر کیفیت عکس را کاهش می دهد. برای لنزهای ۱۰۰ میلی متری می توان از سرعت شاتر ۱/۲۰۰ استفاده نمود. البته همه این ها به شرایط بستگی دارد. یعنی اگر برای عکاسی سه پایه در اختیار دارید، می توانید سرعت شاتر را نیز کمتر انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 امتیاز ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 امتیاز ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی‌کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.