عکس پرتره عروس زیبا
به این مطلب رای دهید

مقدمههر عروسی می خواهد یکی از زیباترین و جذاب ترین زن ها در روز عروسی باشد. این روز را می توان به کمک یک عکس پرتره عروس، جاودانه کرد و از آن خاطره ای ماندگار بر جای نهاد. طبیعتا، آن روز او هیجان زده به نظر می رسد و خوشحال است که می تواند زیباترین روز زندگیش را رقم بزند. البته اگر که به او کمک کنید تا یک برنامه ریز و یا طراح مخصوص لباس عروس داشته باشد به او لطف بزرگی کرده اید. در واقع با این کار، هم می توانید یک عکس پرتره عروس زیبا را به او تقدیم کنید و هم او را از شر استرسی که گریبان گیرش شده است، نجات دهید.

گرفتن عکس پرتره عروس یکی از مهم ترین رویدادهای زندگی زوج های جوان است. عکاس باید خلاقیت به خرج دهد و با گرفتن یک عکس پرتره عروس که در آن از تکنیک ها و متدهای مناسب و به روز استفاده شده باشد، او را غافلگیر کند. هر چند اگر عکاس کار را خراب کند، باید منتظر سیل اعتراضات عروس و داماد باشد که بسیار عصبانی و متأثر شده اند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید درباره ی عکاسی در مجلس عروسی بدانید

 

بالاخره عروس خانم باید به لنز دوربین نگاه کند یا نه؟

بدون شک به این سوال در سمینارها و دوره های مختلفی که بدین منظور برگزار می شود، پاسخ داده شده است. روز عروسی و به طور کلی مراسم عروسی همواره به نوعی هیجان انگیز و استرس زا است. این روز برای عروس خانم از حساسیت زیادی برخوردار است. بنابراین برای این که عکاس بتواند یک عکس پرتره عروس زیبا را شکار کند و تصویر هنری و کاملا حرفه ای از وی به نمایش بگذارد، لازم است که از عروس تقاضا کند که بعضی وقت ها به دوربین نگاه کند و بعضی وقت ها نیز به نقاط دیگری خارج از کادر دوربین خیره بماند.

عکس پرتره عروس
جهت نگاه عروس

عکاس نباید فراموش کند که آنها آن روز اضطراب دارند، بیقرار هستند و حرکات عجیب و غریبی از خودشان بروز می دهند. یکی از عکاسان حرفه ای که در نگارش این مطلب نیز نقش مهمی دارد، معتقد است که در طول ۲۰ سال و به طور کلی در طول دوران عکاسی حرفه ای از زمره عکاسانی بوده که هرگز در این مراسم ها دچار اشتباه نشده است. عکاس باید سعی کند در مواقعی عروس خانم را غافلگیر کند. برای خلق و ثبت یک عکس پرتره عروس زیبا، لازم است تا بی وقفه دست عکاس روی دکمه شاتر باشد و پی در پی عکس بگیرد. اصلا قرار نیست عکاس در این موقعیت به فکر حلقه های فیلم ارزان قیمت باشد، بلکه باید لحظات زیبا را شکار کند. یعنی درست سر بزنگاه و زمانی که عروس خانم فکرش را نمی کند، از او عکس بگیرید. اینطوری راه را برای انتخاب یک عکس پرتره عروس زیبا هموارتر کرده اید.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره چیست؟

نورپردازی برای عکس پرتره عروس

ارین یک عروس هیجان زده بود، بنابراین وقتی عکاس او را به یک اتاق کاملا تاریک برای پرو لباس هایش برد، همزمان سعی کرد تا از نور شدید فلاش دوربین نیز به نوعی جلوگیری کند. بدین منظور یک آینه طولی، لب پنجره به منظور انعکاس نور طبیعی آفتاب گذاشت. ارین را هم زیر نور لامپ تنگستن قرار داد تا نور کافی برای یک عکس پرتره عروس بی نظیر فراهم شود. عکاس از او خواهش کرد تا منتظر بماند و هیچ گونه حرکت اضافی ای انجام ندهد. بنابراین درست زمانی که او هنوز منتظر بود، از او عکس گرفت.

عکس پرتره عروس نورپردازی
نورپردازی در پرتره عروس

بیشتر بخوانید: آموزش نورپردازی پرتره

آمادگی غیر منتظره

بعضی عکس ها از زمره عکس هایی به شمار می روند که از هر نظر طبیعی و صادقانه به نظر می رسد. یعنی درست در مواقعی این تصاویر شکار می شود که دست را باید روی شاتر گذاشت و از لحظات ناخودآگاهی که عروس در آن به سر می برد، برای خلق یک عکس پرتره عروس که جذاب و گیرا باشد نهایت استفاده را کرد. یک عکاس حتی می تواند گاهی به هنگام تعارفات معمول و یا در خلال گفتگوهای روزانه از مشتریان عکس بگیرد. با این وجود مجالس عروسی کاملا محیط متفاوتی است که شرایط متفاوتی را نیز ایجاب می کند. از این رو، به منظور دست یابی به یک عکس پرتره عروس خلاقانه همواره باید سعی شود تا عکس ها از هر نظر حیرت آور و شگفتی ساز باشد و برای این کار برنامه ریزی لازم باید صورت بگیرد. به عبارتی، از قبل زمینه برای عروس خانم مهیا شده باشد. البته این می تواند به معنای یک نوع آمادگی قبلی برای عروس باشد. در یکی از عکس ها ارین ناگهان خبردار شد که وقت رفتن به مراسم است بنابراین به پایین نگاه کرد و آهی کشید و عکاس بی درنگ آن لحظه را شکار کرد و حاصل کار عکس پرتره عروس زیبایی بود که در آلبوم روز عروسی او جای گرفت.

عکس پرتره عروس ناگهانی
عکس ناگهانی از عروس

 

جسارت در عکاسی

زمانی که یک عکاس به دنبال شکار لحظه ها برای ثبت یک عکس خلاقانه است، احساسات متفاوتی دور و بر عروس موج می زند که نباید نادیده گرفته شود. وقتی روز عروسی هِدِر فرا رسید و او عکس را دید برای او کلئوپاترا را در ذهن تداعی کرده بود. با تعجب گفت:

-دقیقا مثل کلئوپاترا شدم.

این شات، بسیار مورد پسند او قرار گرفته بود. این یک عکس پرتره عروس بی نظیر بود.

 

دوری از حاشیه پردازی و توجه به جزئیات

عکس پرتره عروس زاویه عکاسی
زاویه عکاسی

چیزهایی را که یک عکاس باید بداند تا موفق به شکار عکس پرتره عروس هنری شود را می توان به سادگی اینطور برشمرد:

 • پرتره عروس زمانی زیباتر است که عکاس از بالای سطح ابروها و بالاتر بر سوژه اشراف داشته باشد.
 • بهتر است زاویه دید ۴۵ درجه برای عکاسی انتخاب شود. در غیر این صورت، اگر قرار باشد فقط شانه هایش در کادر باشند، بیشتر شبیه یک بشکه یا تانکر آب به نظر می رسد و اصلا عکس پرتره عروس جالبی از آب در نمی آید.
 • عکاس باید ایده هایی را که برای عکس پرتره عروس در ذهن دارد، از قبل آماده کند. در روز عروسی لازم است که او ریلکس باشد و بتواند با تمرکز بیشتری کارهایش را کنترل و مدیریت کند. اگر تصاویری را که در نظر گرفته است و به عنوان الگوی کارش محسوب می شود آن روز به همراه داشته باشد، بسیار عالی است. چرا که او، آن روز نمی تواند به عروس خانم دستور بدهد که یک جا آرام بگیرد. در مواردی شاید لازم باشد که عکاس از در یا حتی پنجره بیرون برود و پشت به نور آفتاب عکس بگیرد. او باید این تکنیک ها و متدهای عکاسی را به خوبی اجرا کند. حتی شاید لازم باشد که برای انواع آب و هوا از قبل زمینه سازی کرده و آماده باشد. در این شرایط او باید وسایلی مانند کفش و لباس مناسب و در نهایت انرژی کافی برای کار داشته باشد. بهتر است احساس خوبی به کارش داشته باشد و روز خودش را بیهوده خراب نکند. اگر بر اعصاب خودش مسلط نباشد، بدون شک لحظات مهمی را از دست می دهد.

بیشتر بخوانید: ۱۲ نکته عکاسی مجلس عروسی که عکاسان تازه کار باید بدانند

 

7 نکته طلایی برای گرفتن عکس پرتره عروس

برای بیشتر نوعروسان مرسوم است که قبل از مراسم اصلی عروسی، عکس پرتره عروس مناسب داشته باشند.  در این شرایط، عروس آمادگی بیشتری دارد و از استرس ها و هیجانات روز اصلی عروسی خبری نیست. بنابراین عکاس نیز می تواند آزادانه و با اختیارات بیشتری عکس پرتره عروس مناسبی را شکار کند. عکاس می تواند هم از حیث برنامه ریزی زمانی و نیز نورپردازی و نمای مناسب از آزادی بیشتری برخوردار باشد.

عروس خانم همچنین می تواند در این فرصت شناخت مناسبی از نوع لباس هایش و نیز نوع آرایش و رنگ موهایش داشته باشد تا بتواند با آمادگی بیشتری در مراسم اصلی شرکت کند و ایده های مناسبی را برای عکس پرتره عروس به عکاس بدهد. در این زمینه عکاسان حرفه ای به تجاربی دست یافته اند که در ۷ نکته طلایی خلاصه شده و در اختیار علاقمندان هنر عکاسی به منظور دست یابی به عکس پرتره عروس مناسب قرار می گیرد.

 

1. تکنیک برگه سفید

هر چند بسیاری از عروس خانم ها نگران لباس روز عروسیشان نیستند، ولی برای تعدادی دیگر چین های دامن لباس توری شان که روی زمین به دنبالشان کشیده می شود و خس و خاشاک و گرد و خاک به آن می چسبد، می تواند یک کابوس تمام عیار تلقی شود.  قرار دادن کاغذ سفید در زیر لبه های دامن لباس عروس می تواند از چسبیدن چیزهای اضافی به آن جلوگیری کند و در ضمن، تصویر پرتره ای یکدست و پرجلوه از عروس بدهد. عکاس می توان این کاغذ را به همراه داشته باشد یا از عروس بخواهد که آن را نزد خود نگه دارد.

عکس پرتره عروس در جنگل
تکنیک برگه سفید برای تمیز ماندن دامن عروس

 

2. جلوگیری از حرکات اضافی

هنگامی که عروس در کادر قرار گرفته است عکاس باید سعی کند تا به منظور ثبت بهترین و زیباترین عکس پرتره عروس، تمام ژست های مورد نظر او و هر چیزی را که از عروس می خواهد بدون حرکت دادن  و تغییر حالت او، تنظیم کند. مهم ترین کارهایی که در این شرایط باید انجام دهد عبارتند از:

 • کل لباس عروس را در کادر داشته باشد.
 • حالت فوکوس روی لباس ها تنظیم شود.
 • لازم است عکاسی از هر دو جهت عمودی و افقی انجام شود.
عکس پرتره عروس کنار پنجره
عروس کاملا در کادر قرار گیرد

عکاس باید حرکات و تکنیک های مختلفی مانند کلوزآپ روی صورت، لبخند زدن، جدیت و نگاه های رو به پایین را امتحان کند.

عروس می تواند دسته گل داشته باشد یا حتی بدون آن ظاهر شود. عکاس باید از هر زاویه ای حتی اگر نور در پس زمینه باشد یا غیر آن، عکس های مختلفی بگیرد.

عکاس ممکن است هر چه بیشتر از عروس عکس بگیرد و او را در موقعیت های مختلف قرار دهد، شانس از دست رفتن و یا کثیف شدن لباس عروس بیشتر شود. با این وجود لازم است تا او عروس را در نقاط مختلفی قرار داده و حداقل ۳۰ عکس به منظور انتخاب بهترین عکس پرتره عروس بگیرد.

بیشتر بخوانید: همه نکاتی که باید درباره نورپردازی در عکاسی بدانید

۳. توجه به ویژگی های لباس عروس و سایر جزئیات

برای طراحی لباس عروس در فضای باز به طوری که بتوان بهترین عکس پرتره عروس را از آن استخراج کرد، لازم است عکس هایی که نمایش دهنده جزئیات کاملی از لباس عروس باشند، انتخاب شود. به احتمال زیاد، این تنها لباس و مهم ترین لباسی است که عروس خانم دارد. گرفتن عکس از پشت سر می تواند پیچیدگی ها و جزئیات لباس او و نوارها یا روبان های روی یقه و لباس را بیشتر نمایان سازد. حتی یک عکس پرتره زیبا می تواند با داشتن کفش های زیبا و یا تاج سر عروس و نوع پیرایش موهایش دلرباتر و جذابتر نیز به نظر برسد. کار عکاس، توجه کردن به تمام این جزئیات است. او می تواند این ویژگی ها را در عکس پرتره عروس برجسته کند.

عکس پرتره عروس جزئیات
توجه به جزئیات لباس و آرایش و موی عروس

 

4. افزودن داماد به تصاویر در صورت لزوم

برخلاف قواعد سخت و دست و پاگیر که اجازه نمی دهد داماد عروسش را قبل از مراسم اصلی در لباس اصلی ببیند، برخی عکاسان وی را صرفا به منظور خلق و ثبت بهترین عکس پرتره عروس، فرا می خوانند. در این شرایط می توان لحظات هیجانی دیدار آن دو را برای گرفتن عکس پرتره عروس به یاد ماندنی ثبت و ضبط کرد. حتی می توان عکس هایی غافلگیر کننده از داماد وقتی اولین بار لباس عروس را می بیند شکار شود که در نوع خود حس جذاب و ماندگاری را به نمایش می گذارد.

عکس پرتره عروس حضور داماد
حضور داماد

 

5. استفاده از دستیار

در جلسات قبل از مراسم اصلی برای گرفتن عکس پرتره عروس به طور معمول، عروس خانم، مادر، خواهر و یا یکی از بستگانش را همراه خود دارد که می توان به عنوان کمک و دستیار از او استفاده شود. البته از قبل می توان از عروس خانم در خصوص همراهانش سوال شود. چرا که اگر قرار باشد کسی همراه او نباشد، لازم است از کمک دوستان یا سایر همکاران عکاس بدین منظور استفاده شود. به عنوان مثال لازم است تا یک نفر برای گرفتن دسته گل، جابجایی لباس عروس، قرار دادن کاغذ سفید و بزرگ زیر دامن لباس عروس و یا مرتب کردن توری و موهای پریشان عروس به او یاری برساند و دستیار مناسبی باشد. قطعا موارد و جزئیات متعددی نیز وجود دارد که می تواند بر مشغله های عکاس در آن شرایط بیفزاید که با حضور یک دستیار می توان به این مشکلات خاتمه داد.

 

6. استارت خلاقیت با اولین عکس های عروسی

عکاس باید از عروس و داماد در موقعیت های مختلف عکس بگیرد. نمونه عکس پرتره عروس، زمانی به یادماندنی تر است که بتوان از حضور آنها به نحو مطلوبی استفاده کرد. اولین عکس را که به شیوه معمول ثبت شده است، می توان ویرایش کرد و خلاقیت را از ویرایش همان تصویر نخست به منظور دستیابی به عکس پرتره عروس به بهترین وجه ممکن به انجام رساند. هر چند پدر و مادر عروس و داماد ترجیح می دهند تا در پرتره هایشان هر دو به آنها لبخند بزنند، ولی لازم است تا عکاس از تکنیک های دیگری که خارج از کلیشه های مرسوم است نیز استفاده کند. عکاس البته دوست ندارد، در آخر کار به این نتیجه برسد که با وجود زمان طولانی که تلف کرده است و هیچ عکسی از آن دو ندارد که به دوربین نگاه کرده و لبخند زده باشند.

عکس پرتره عروس و داماد
پرتره عروس

 

7. عکس های مناسب و مفید فقط برای عروس خانم

شاید بهترین لحظات برای یک عکاس حرفه ای، همان لحظات دستیابی به یک پرتره عروس بی همتا باشد که برای آن، عروس و داماد از او صمیمانه قدردانی می کنند. بهتر است عکاس قبل از جلسه اصلی از علایق آنان در زمان عکاسی اطلاع داشته باشد و میزانسن لازم را رعایت کند تا بتواند به نتیجه دلخواه دست پیدا کند. عکاس برای جلب رضایت بیشتر می توان عکس ها و پرتره های عروس را به طراحان بسپارد تا طرح های مختصر و مفیدی را به آنان تحویل دهند و آنها را به منظور استفاده در کارت های دعوت به منظور صرف شام و یا مجالس مهمانی مورد استفاده قرار دهند. این یک روش غافلگیر کننده است.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

برای دستیابی به پرتره عروس که یک کار حرفه ای و بسیار پر طرفدار در عکاسی محسوب می شود، روش ها و اصولی وجود دارند که با توجه به این متدها می توان عکس پرتره عروس زیبا و ماندگاری را خلق کرد. ایده های عکاس و بهره گیری از تکنیک های عکاسی و رعایت نکات هفت گانه ای از قبیل تکنیک کاغذ سفید، توجه به لباس عروس، استفاده از دستیار و یا افزودن داماد به تصاویر از جمله نکاتی هستند که باید برای خلق و ثبت زیباترین عکس پرتره عروس رعایت نمود.

امیدواریم که این مقاله، برای شما خوانندگان عزیز راهنمای شما در عکاسی از عروس خانم های زیبا باشد. خواهشمندیم که با ارائه نظرات و پیشنهادات خود، ما را در ارتقا و بهبود مطالب یاری کنید.

 

برگرفته از: photodoto.com و photodoto.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۴ (۵ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

۳ نظر از شما

 1. شادونه

  ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۷:۲۹ بعد از ظهر

  واقعا قبول دارم عکس پرتره عروس خیلی سخته آدم بگیره

  پاسخ

 2. آتلیه رژا

  ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۷:۳۰ بعد از ظهر

  از اینکه خوندنم مطلبو انرژی گرفتم.باید خیلی توی عکاسی عروس به خودم مسلط بشم

  پاسخ

 3. حمیرا

  ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۹:۵۷ بعد از ظهر

  همین که بشه عروس رو ثابت نگه داشت کار زمانبریه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.