عکس های پرتره حرفه ای

مقدمهفرقی ندارد که به دنبال راه های خلاقانه برای پروژه های شخصی خود هستید و یا از متخصصانی هستید که از راه ارائه خدمات عکاسی درآمدزایی می کنند، در هر صورت عکاسی پرتره در انواع مختلف آن، گزینه های متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد. ثبت عکس های پرتره حرفه ای که یکی از انواع پایه ای عکاسی پرتره است، از اهمیت به سزایی نیز برخوردار است. عکاسی پرتره از چهره، تمام تمرکز خود را به واسطه حذف دیگر اجزاء، بر روی صورت سوژه می گذارد و به همین دلیل است که در میان بیزینس من ها و سلبریتی ها محبوبیت دارد.

عکس های پرتره حرفه ای

خلاقیت در عکاسی پرتره صورت

عکس های پرتره حرفه ای
خلاقیت در عکس های پرتره

برخی عکاسانی که عکس های پرتره حرفه ای می گیرند، علاقه ای به عکاسی از صورت ندارند زیرا آن را خلاقانه نمی دانند. اما حقیقت این است که عکاسی از صورت نیز به اندازه هر نوع دیگری از عکاسی پرتره، می تواند خلاقانه باشد. حتی می توان گفت که وقتی شما قرار است تنها با یک قاب بسته کار کنید، عکاسی به فن و هنری خاص تبدیل می شود که بر روی مدل، حالت قرارگیری او، نورپردازی و کیفیت کلی عکس متمرکز است. به عبارتی، همه چیز زیر ذره بین است پس باید بسیار دقیق و ملاحظه گر باشید. عکس های پرتره حرفه ای همیشه از پر طرفدارترین شیوه های عکاسی در میان عموم مردم است.

 


دوره آموزشیدر دوره آموزشی عکاسی پرتره، عکاس و مدرس، کریس ارویگ کاربرد عناصرى از قبیل مکان، نورپردازی طبیعى و مصنوعی و قوانین ترکیب بندی، در خلق تصاویر خارق العاده پرتره را بیان می کند. وی در این دوره آموزشی به بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیرگذار و روایت گرانه باید داشته باشد، می پردازد. همچنین این دوره، به آموزش تکنیک های مهم عکاسی پرتره و ابزارهای لازم این نوع از عکاسی اشاره دارد.

سرفصل های دوره آموزشی عکاسی پرتره:

 • نگاهی به عکاسی پرتره
 • روایات و سوژه ها
 • اصول نورپردازی
 • اصول ترکیب بندی
 • نکاتی درباره لوازم دوربین
 • نتیجه گیری

 


تنظیم ژست مدل

عکاسی از صورت، حالت قرارگیری فرد و ژست هایش را محدود می کند، اما برای گرفتن عکس های پرتره حرفه ای تغییراتی زیرکانه و ظریف در شانه ها و سر می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. علاوه بر این، شما می توانید هم در حالت پرتره و هم در حالت منظره به عکس برداری بپردازید تا فضای اطراف مدل را تغییر داده و قاب خود را بزرگ و کوچک کنید. در این حالت، قاب عکس می تواند از محدوده صورت و گردن تا محدوده کمر تغییر کند؛ بنابراین عکاسی از صورت برخلاف نام آن، آنقدرها هم محدود کننده نیست.

عکس های پرتره حرفه ای
تنظیم ژست مدل

ایده عکاسی از صورت این است که فرد را با دوربین درگیر کرده و عکسی مطمئن و با فراغ بال از او ثبت کند. بنابراین ضروری است که فرد در وضعیت راحتی، نشسته باشد. در هنگام عکس برداری، مکالمه خود را متوقف نکنید و با نشان دادن عکس ها به مدل، او را در جریان تلاش های خود قرار دهید. در عکس های پرتره حرفه ای حالات صورت می تواند خندان یا عادی باشد.

 

گزینه های نورپردازی

مرسوم ترین شیوه برای نورپردازی عکس های پرتره حرفه ای استفاده از یک یا دو نورافکن استودیویی به همراه یک سافت باکس است که نور را پخش می کند. اگر لوازم استودیویی ندارید، یک فلش اکسترنال نیز می تواند بسیار گره گشا باشد. اما در هر صورت، استفاده از سافت باکس برای برقراری تعادل در نورپردازی بسیار مهم است.

عکس های پرتره حرفه ای
نورپردازی در عکاسی پرتره

ساده ترین راه نورپردازی این است که سافت باکس را در ارتفاعی بالاتر از صورت فرد و در مقابل او و با زاویه ۴۵ درجه به سمت پایین قرار دهید. این به دلیل نور متعادل و سایه ملایمی که زیر بینی ایجاد می کند بسیار خوب جواب می دهد. برای کاهش این سایه باید از یک بازتاب دهنده (رفلکتور) که بر روی پاهای فرد قرار گرفته است، استفاده کنید. می توانید در صورت نیاز با تغییر زاویه و مکان قرارگیری سافت باکس، میزان سایه را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: انواع نورپردازی پرتره

 

تنظیمات دوربین

وقتی عکس های پرتره خود را داخل استودیو ثبت می کنید، توصیه می شود که تنظیمات دوربین را بر روی حالت دستی قرار دهید، زیرا حالت های اتوماتیک با تغییر نورپردازی، نحوه قرارگیری سوژه در مقابل لنز را به کلی عوض می کنند.

عکس های پرتره حرفه ای
تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره

ایزو (ISO) را بر روی ۱۰۰ تنظیم کنید تا بهترین کیفیت عکس را داشته باشید و سرعت شاتر را با سرعت فلش هماهنگ کنید (در غیر این صورت گستره ی ۱/۶۰ تا ۱/۲۰۰ ثانیه کفایت می کند). دیافراگم را بر روی f8 تنظیم کنید، زیرا این حالت بر روی اکثر دوربین ها، شارپ ترین تصویر را به شما می دهد. در نهایت، فوکوس اتوماتیک را به صورت دستی و نقطه ای انتخاب کنید و در هنگام ثبت عکس، تمرکز را بر روی چشم های فرد قرار دهید.

 

تنظیمات نورپردازی

غیر ممکن است که بتوانید تنظیمات دقیق و متناسب با توان فلش را اعمال کنید، زیرا خروجی دستگاه های مختلف نورپردازی در استودیوها متفاوت است. بهترین کار برای گرفتن عکس های پرتره حرفه ای این است که ابتدا تنظیمات مورد نظر خود را روی دوربین اعمال کرده و شروع به عکاسی کنید. آزمون و خطا را تا زمانی که به شرایط مورد نظر و دلخواه خود برسید، ادامه دهید.

عکس های پرتره حرفه ای
تنظیمات نورپردازی

اگر می خواهید از ابتدا تمام شرایط را به درستی در نظر بگیرید، باید تنظیمات دوربین را مدام با توجه به کیفیت عکس های خود تغییر دهید؛ اگر عکس ها تاریک است نور را زیاد کنید و برعکس. در صورتی که با کمترین نور ممکن کار می کنید و تصویر همچنان تاریک است، لنز را بر روی حالت f11 بگذارید یا منبع نور را در فاصله دورتری نسبت به سوژه قرار دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش نورپردازی پرتره

 

چگونه عمق پس زمینه را کاهش دهید؟

زمانی که از فلش های استودیویی یا اکسترنال برای ثبت کردن عکس های پرتره حرفه ای استفاده می کنید، کم کردن قدرت خروجی به نحوی بهینه که هم فرد را در شرایطی با نور مناسب قرار دهد و هم امکان عکاسی با دیافراگم باز را بدهد، بسیار دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود. برای حل این مشکل، باید نورپردازی خود را به نحوی تنظیم کنید که همه چیز کاملا متناسب با دیافراگم f8 باشد. حتی می توانید از فیلترهای دو مرحله ای که قطر دیافراگم را به f4 و کمتر تغییر می دهند، بهره ببرید. البته باید توجه داشته باشید که استفاده همزمان از چندین فیلتر ممکن است فوکوس کردن را دشوارتر کرده و شما را به سمت استفاده از فوکوس دستی سوق دهد.

بیشتر بخوانید: مفهوم اپرچر(دیافراگم) در عکاسی

 

 

فراتر از یک زمینه سفید

عکس های پرتره حرفه ای
استفاده از پس زمینه های متفاوت

اکثر افراد، زمینه سفید را انتخاب می کنند و البته این زمینه ها برای عکاسی از صورت خوب جواب می دهند. اما اگر تمایل دارید که از زمینه خاکستری استفاده کنید، نیازی نیست فورا به مغازه ابزار فروشی بروید تا آن را تهیه کنید. پس زمینه های سفید با توجه به زاویه نور و فاصله ای که با فرد دارند، می توانند گستره ای از سفید تا سیاه را برای شما فراهم کنند! با دور کردن سوژه از پس زمینه (حدود ۱ تا ۱/۵ متر)، پس زمینه شما رنگ خاکستری ملایمی به خود می گیرد. بنابراین اگر پس زمینه های حرفه ای مخصوص عکاسی را در اختیار ندارید، یک دیوار سفید ساده نیز کفایت می کند.

بیشتر بخوانید: وایت بالانس (درک مفهوم وایت بالانس در عکاسی دیجیتال)

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

گرفتن عکس های پرتره حرفه ای و عکاسی از صورت، تکنیکی فراتر از تمرکز بر روی چشمان سوژه است. شاید این شیوه از عکاسی سرگرم کننده ترین شیوه نباشد، اما می تواند بسیار خلاقانه باشد. وقتی متوجه شوید که با توجه به نیاز فرد چه گزینه های متنوعی (از انتخاب ژست گرفته تا لباس، نورپردازی، پس زمینه و …) پیش روی شماست، گرفتن عکس های پرتره حرفه ای را نیز به اندازه دیگر شیوه های عکاسی، مفید و سرگرم کننده خواهید یافت. در واقع عکاسان حرفه ای زیادی وجود دارند که درآمد خوبی از طریق عکاسی از چهره افراد کسب می کنند.

 

برگرفته از: techradar.com

 

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

۴ نظر از شما

 1. د بست

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ در ۱:۲۷ بعد از ظهر

  من همیشه عکس های پرتره حرفه ای میگیرم و مسابقات برنده میشم

  پاسخ

  • سروش

   ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ در ۱:۰۰ بعد از ظهر

   دمتون گرم، موفق باشین

   پاسخ

 2. کریس

  ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۹ قبل از ظهر

  من تازه عکاسی پرتره رو شروع کردم. بعضی نکته هاش جالب بودن

  پاسخ

  • سپیده

   ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۸ بعد از ظهر

   خوشحالیم که براتون مفید واقع شده 🙂
   از همراهیتون سپاسگزاریم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.