عکس های پرتره هنری

عکس های پرتره هنری حاصل یک سبک حدودا مبهم و نامشخص هستند. هنگامی که صحبت از عکس های پرتره هنری می شود، بعضی افراد این طور استدلال می کنند که یک اثر باید عناصر خاصی داشته باشد تا به عنوان هنرهای زیبا در نظر گرفته شود. بعضی دیگر ادعا می کنند که خود عکاسان می توانند تصمیم بگیرند که آیا عکس های پرتره هنری شان متناسب با ژانر هنرهای زیباشناختی هست یا خیر. همچنین الگوهایی وجود دارد که می توان از آن برای خلق یک اثر به عنوان هنرهای زیبا استفاده کرد. بعضی از این موارد عبارتند از ژست، حالت و نورپردازی که همه ی آنها یک حس ظریف و زیبا به پرتره اضافه می کنند. پیش از جستجوی این الگوها، باید درک کنیم که چه چیزهایی، یک پرتره متمایز را می سازد.

 

عکس های پرتره هنری چگونه در شاخه هنرهای زیبا قرار می گیرند؟

پرتره عکسی از حداقل یک سوژه است که چهره او ممکن است دیده شود و یا به دلایلی نشان داده نشود. ظاهر سوژه می تواند به وسیله ی آرایش، سایه، یا یک شیء پنهان شود. همچنین حتی اگر سر سوژه در فریم قرار گرفته باشد، می تواند چرخیده باشد یا به شکل دیگر قرار بگیرد. بعضی از عکاسان، بخش هایی از چهره افراد در عکس های پرتره هنری را حذف می کنند (البته در یک برنامه ویرایش!) تا توجه مخاطب را به یک موضوع خاص جلب کنند یا مهارت های ویرایشی خود را تقویت کرده و به نمایش بگذارند و یا اینکه عکاسی پرتره سورئال را تجربه کنند.

یک خط باریک و نامشخص بین عکاسی پرتره و پرتره هنری زیبا وجود دارد. برخی هنرمندان معتقدند که اگر یک عکاس بخواهد پرتره ای در سبک هنری ایجاد کند، حق دارد تا هر طور که دوست دارد اثرش را نام گذاری کند.

عکس پرتره هنری
عکس پرتره هنری

اگر اثری بتواند در یک گالری هنری آویزان شود، یک هنر زیبا است. اگر عکاس اثر خود را به دقت برنامه ریزی کرده و مفهوم خاصی در ذهن داشته باشد، نتیجه کار در شاخه هنرهای زیبا قرار می گیرد. هنگامی که صحبت از این سبک می شود، هیچ مرزی وجود ندارد. با این حال، چند الگو وجود دارد که در عکس های پرتره هنری و پرتره های مشهور هنرهای زیبا قابل توجه است.

وقتی یک هنرمند با هنرهای زیبا آشنا می شود، غریزه ی هنرهای زیبا درون او پرورش خواهد یافت و به او کمک می کند تا عکس های پرتره هنری بسیار جذاب و غیرقابل تصوری را خلق کند. شاید شگفت انگیز و غیر قابل باور به نظر برسد، اما دقیقا همین اتفاق رخ می دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی پرتره هنری

 

 عکس های پرتره هنری: استفاده از پس زمینه کلاسیک برای برجسته کردن موضوع

در اغلب موارد، عکس های پرتره هنری دارای زمینه های بسیار ساده ای هستند تا توجه را بیشتر به سوژه مورد نظر جلب کنند. داشتن یک پس زمینه بسیار ساده، هر ویژگی در چهره سوژه را مانند بافت پوست، لباس و اشیایی که در دست دارد را برجسته می کند.

عکس های پرتره هنری
استفاده از پس زمینه کلاسیک

بسیاری از عکس های هنری زیبا دارای پس زمینه های سیاه و سفید هستند. این موضوع، توهم عمق را ایجاد می کند و چشم را طوری هدایت می کند تا کاملا بر روی مدل تمرکز کند.

اگر زمینه های تاریک در مخاطب نفوذ نمی کنند، باید از رنگ های خنثی استفاده کرد. سو بریز “Sue Bryce”، عکاس بسیار مشهور هنرهای زیبا، اغلب از پس زمینه های بژ یا خاکستری استفاده می کند تا ویژگی ها، لباس ها و حالت و ژست مدل هایش را کامل کند.

 

این چهار ژست هنری را در عکس های پرتره هنری خود امتحان کنید

این سبک از عکس ها اغلب به شیوه ای ظریف اما طبیعی، ژست مدل هایشان را به نمایش می گذارند. در ادامه، برخی از این حالت ها را توضیح خواهیم داد تا در هنگام عکاسی، مدل ها احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند.

 • انداختن شانه ها: این حالت در عکس های پرتره هنری اغلب در عکاسی مد، مورد استفاده قرار می گیرد و ظاهری آرام اما شیک ایجاد می کند. شانه های افتاده به خطوط مستقیمی منجر می شوند که طبیعتا چشم بیننده را به سمت سوژه می کشد.
 • ایجاد فاصله بین اندام ها: تلاقی دستها و پاها باعث می شود که سوژه عکاسی سرد و ناراحت به نظر بیاید. بنابراین به جای آن که دست و پا در حالتی خشک در مقابل دوربین قرار گیرند، بهتر است که در حال رقص یا تمرینات کششی ظاهر شوند. ایجاد این فضای فیزیکی باعث می شود که با ظرافت بیشتری ظاهر شوند، خطوط و منحنی های بیشتری را ایجاد کنند و ترکیب قرار گرفتن آن ها از لحاظ بصری، جلوه ی جذاب تری داشته باشد.
 • در عکس های پرتره هنری برای گفتن داستان از دست ها استفاده کنید: همانطور که در عکس بالا دیده می شود، مدل برای نشان دادن داستان از دست هایش استفاده می کند. بیشتر موهای او در پس زمینه سیاه محو شده تا اتاق را برای نمایش تن سوژه، گلها و مهم تر از همه، دست هایش، خالی بگذارد. عکس های پرتره هنری زیبا با چنین جزئیات دقیقی سرزنده می شوند. پس باید اطمینان حاصل کرد که چنین جزییاتی در عکس ها وجود دارد.
 • چرخش سر به عقب: این حالت یادآور قوها و بالرین ها است. کج کردن ملایم سر باعث می شود تا گردن سوژه بلندتر به نظر برسد، فضای بیشتری ایجاد کند و فرم بهتری به بدن سوژه بدهد. به این صورت یک سوژه کامل برای عکس های پرتره هنری بی نظیر خواهد بود.
عکس های پرتره هنری
ژست عکس پرتره هنری

به مدل خود احساس راحتی بدهید

در نظر داشته باشید که هر پوزیشن و حالت برای هر مدلی کار نخواهد کرد. چیزی که در یک شخص خوب به نظر می رسد ممکن است در شخص دیگری ناخوشایند به نظر بیاید. برای جلوگیری از چنین اشتباهات غیر ضروری، باید ابتدا مدل خود را کاملا بشناسید. قبل از عکس گرفتن، یک جلسه سریع با تیم خود داشته باشید. اگر آنها مبتدی هستند، به آنها کمک کنید تا در مورد مهارت های ژست و حالت خود احساس راحتی کنند. ژست هایی را که دوست دارید به آنها معرفی کنید (منابع بصری به شما در طول این فرایند کمک زیادی خواهند کرد) و از آنها بازخورد صادقانه بخواهید. اگر یک پوزیشن، اجباری به نظر می رسد (صرف نظر از اینکه چقدر محبوب است)، از آن بگذرید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش نورپردازی در عکاسی مدلینگ

 

در عکس های پرتره هنری از تاری حرکت نترسید

به طور کلی، تاری حرکتی چیزی است که بسیاری از عکاسان پرتره تمایل دارند تا از آن اجتناب کنند. با این حال، گاهی اوقات باید بخشی از عکس خود را تار کنید؛ این کار یا در حین عکاسی و یا در مراحل بعدی و ویرایش عکس انجام می شود. نتایج کار، اهمیت خروج از منطقه راحتی، آزمایش و تجربه تکنیک های غیرقابل پیش بینی را نشان می دهد.

عکس های پرتره هنری
از تاری حرکت نترسید

صرف نظر از تکنیک های مطرح شده در ژست ها، باید به مدل ها امکان و زمان داد تا کاری را که خودشان می خواهند انجام دهند. این حالت های ناگهانی ممکن است به عکس های پرتره هنریِ غیر منتظره و جذاب منجر شود. به عنوان مثال، یک حرکت دست ظریف ممکن است عکس شما را به یک نقاشی ناتمام شبیه کند و حرکت مو ممکن است به یک آبشار شبیه شود.

 

در عکس های پرتره هنری، با آرایش و لباس خلاقیت ایجاد کنید

عکس های پرتره هنری
ایجاد خلاقیت با آرایش

عکس های پرتره هنریِ زیبا، بدون لباس و آرایش هیچ هستند. بعضی از عکاسان دوست دارند مسیر سنتی را پیش بگیرند و مدل های خود را با لباس هایی بپوشانند تا طوری به نظر برسد که آنها به خانواده سلطنتی تعلق دارند. بسیاری از عکاسان، هم بر روی آرایش و هم لباس تمرکز می کنند؛ برخی دیگر تلاش می کنند تا با آرایش، غیرمعمول و خلاق باشند و پرتره قابل توجهی مانند اثر بالا بسازند. در حقیقت باید گفت که در مورد چگونگی آرایش سوژه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره چیست؟

 

عکس های پرتره بدون صورت

با آنکه حالت چهره جزء مهمی از عکاسی هنری است، ولی همیشه لازم نیست که در عکس از آن ها استفاده شود. گاهی اوقات یک عکس ساده از دست، یک رشته مو یا یک ستون فقرات منحنی می تواند خاطراتی را زنده کند که به مراتب از عکس چهره ی فرد قوی تر است.

عکس های پرتره هنری بدون چهره در هنرهای زیبا و فانتزی برای عکاسی از خود، عکس های آزمایشی و یا عکس های تستی با افرادی که نمی خواهند چهره خود را نشان دهند، ایده آل هستند و دری از یک دنیای کاملا جدید به روی شما باز خواهد شد. کافی است فقط بر حرکات، قسمت های خاصی از بدن و پس زمینه ها تمرکز کنید. آنچه که در مورد عکس های پرتره هنری بدون چهره جذاب است، آزادی آن است. نتایج کار، همچنان پرتره خواهند بود اما بدون تمرکز بر چشم و یا حالت هایی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند.

 

در کادر عکاسی از اشیاء تزیینی استفاده کنید

اساتید نقاشی قدیمی، مانند جورج ویلیام جوی و فریتز زوبر بولر، اغلب چیزهای تزیینی مثل گل ها، کاسه ها و ابزارها را به پرتره خود اضافه می کرده اند. این آیتم ها یا یک داستان در مورد افراد ارائه می دهند و یا به عنوان دکوراسیونی چشم نواز، ایفای نقش می کنند.

عکس های پرتره هنری
استفاده از اشیای تزیینی

چیزهایی مانند کتاب ها، گل ها و ابزارها همگی بافت هایی دارند که می توانند عکس ها را به عکس های پرتره هنری واقعی تبدیل کنند. برای الهام گرفتن در این نوع عکاسی، می توانید نقاشی های کلاسیک را تجزیه و تحلیل کنید. ترکیبی از دو رنگ پس زمینه، گل و دست می تواند منجر به یک پرتره بسیار هنری مانند عکس بالا شود.

 

بیشتر بخوانید: قانون یک سوم در عکاسی چیست و چطور از آن استفاده کنید؟

 

در عکس های پرتره هنری شانس ویرایش به خود بدهید

نکات عکس های پرتره هنری
ویرایش عکس های پرتره

ویرایش و اصلاح رنگ می تواند عمق زیادی به پرتره ها اضافه کند. به عنوان مثال پرتره هایی که توسط پل آپلکین ثبت می شوند، قابل توجه و مدل هایش راحت هستند.
چیزی که ممکن است بلافاصله متوجه نشوید، این است که او در کار ویرایش، چقدر عشق صرف کرده و رنگ پرتره های خود را به دقت اصلاح کرده است؛ او بدون مهارت های ویرایش اش، نمی توانست چنین سبک قوی ای داشته باشد. البته ویرایش قطعا اختیاری است. عکاسان پرتره از بافت های مختلف، منابع عکس و ابزار اصلاح رنگ استفاده می کنند.

 

جمع بندی

عکس های پرتره هنری سبکی است که شما را مجبور می کند تا مهارت های هنری خود را دوباره تعریف و زیبایی مردم را در اشکال مختلف کشف کنید و به شما آموزش می دهد که نه تنها زندگیتان را همانطور که هست به دست آورید، بلکه جهان خود را بسازید. دادن ایده های جدید به زندگی، شما را به یک عکاس با مهارت های چشمگیر و چشم انداز قوی تبدیل می کند. زیبایی واقعی این ژانر را می توان در آزادی اش یافت. عکاسی هنری هیچ مرز یا محدودیتی ندارد و به ایده ها و مهارت های فنی شما بستگی دارد. دنبال غریزه خود باشید، با راهنمایی های بالا تجربه کنید و به یاد داشته باشید، پرتره بهترین هنرهای زیبا است.

 

برگرفته از: expertphotography.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

۲ نظر از شما

 1. شروین

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ در ۱:۲۹ بعد از ظهر

  همین تار شدن عکس ها منو میترسونه همیشه

  پاسخ

 2. یگانه کیا

  ۱۰ مهر ۱۳۹۸ در ۱:۰۶ قبل از ظهر

  خوب بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.