قانون یک سوم در عکاسی
به این مطلب رای دهید

مقدمهممکن است بارها با عبارت قانون یک سوم در عکاسی برخورد کرده باشید و در زمینه طراحی و فیلم برداری نیز درباره آن شنیده باشید. اما شاید از خودتان بپرسید، اصلا قانون یک سوم در عکاسی چیست؟ و چرا اغلب به آن اشاره می شود؟ این قانون در واقع یک راهنما برای عکاسان است و با تقسیم عکس به سه قسمت و قرار دادن موضوعات اصلی عکس در این قسمت ها، به جای تمرکز در وسط، به ایجاد تصاویری حرفه ای تر کمک می کند. قانون یک سوم به عکاسان تازه کار کمک می کند عکس هایی حرفه ای و جذاب خلق کنند. آن ها با یادگیری این قانون می توانند با استاندارد های بالاتری عکس بگیرند و هوشمندانه تر عمل کنند. در ادامه این مقاله، می توانید با قانون یک سوم در عکاسی بیشتر آشنا شوید و تکنیک های عکاسی با این روش را به درستی یاد بگیرید.

 

ساده ترین قانون ترکیب بندی

قوانین زیادی در مورد ترکیب بندی وجود دارد. ولی بیشتر از اینکه یک قانون باشند یک راهنما برای عکاسی به شمار می روند. قانون یک سوم در عکاسی، به عنوان یک موضوع پایه ای در قانون ترکیب به شمار می رود. و به همین دلیل، یکی از اولین مفاهیمی است که به عکاسان توصیه می شود، یاد بگیرند.

به طور کلی قانون یک سوم در عکاسی راهنمایی است که به عکاسان کمک می کند تا موضوعات را بهتر در عکس خود بگنجانند. این قانون، با تقسیم عکس به ۹ قسمت فرضی با سه خط موازی به صورت عمودی و سه خط موازی به صورت افقی، همانند عکس زیر، باعث خلق تصویر بهتر و حرفه ای تری می شود.

خطوط در قانون یک سوم در عکاسی
خطوط افقی و قائم در قانون یک سوم

 

این قانون برای خیلی از عکاس ها واقعا مهم و کاربردی است. به همین دلیل، امروزه اکثر دوربین های عکاسی دیجیتال به این آپشن مجهز هستند. این آپشن، به عکاسان و فیلم برداران اجازه میدهند تا با دیدن این خطوط روی صفحه نمایشگر دوربین، قانون یک سوم در عکاسی را بهتر رعایت کنند. در واقع، هر عکسی نیاز به سوژه ای مناسب دارد تا نقطه تمرکز و توجه عکس باشد. این قانون، به عکاسان این امکان را می دهد تا سوژه های خود را جذاب تر در عکس ها بگنجانند و نتیجه بهتری از کارشان دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: عناصر تاثیرگذار در عکاسی

 


دوره آموزشیدر دوره ویدیویی عناصر تاثیرگذار در عکاسی ناتالی فوبز، عکاس نامزد جایزه‌ی سالانه‌ی پولیتزر، برای کشف عناصر ترکیبی در ایجاد تصاویر تأثیرگذار، ببیندگان رو در استودیو و مکان‌های مختلفی با خود همراه می کند. در این دوره به عناصر ترکیبی از جمله: قانون یک‌سوم، خطوط موازی، الگوها، انحناها و عمق میدان که باعث هدایت و بهتر شدن نگاه عکاسی بیننده می‌شوند، پرداخته می‌شود.

سرفصل های دوره عناصر تاثیرگذار در عکاسی:

 • معرفی دوره
 • چه چیزی باعث ایجاد یک عکس تاثیرگذار می شود؟
 • ضرورت های ترکیب بندی
 • اهمیت و نقش رنگ
 • نور و نورپردازی
 • حرکت
 • لحظه تعیین کننده
 • نتیجه گیری

 


چرا و چگونگی قانون یک سوم

حالا شاید از خودتان بپرسید که چطور باید از آن استفاده کنید و در پاسخ به این سوال باید بدانید که این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است! اما به طور کلی نحوه استفاده از قانون یک سوم در عکاسی به شرح زیر است:

 • زمانی که موضوع عکاسی شما آدم ها هستند و می خواهید مدل عکاسی خود را در یکی از خطوط عمودی در قاب جای دهید، مهم نیست دقیقا سوژه روی خط قرار بگیرد ولی نزدیک بودن به آن بهتر است. یا می توانید چشم ها را طوری تنظیم کنید که دقیقا روی خطوط افقی واقع شود. اگر فرد به دوربین نگاه نمیکند، می توانید ادامه منظره را در سمت نگاه آن در قاب بگنجانید و تصویر را با خطوط هماهنگ کنید.

 

 • برای عکس برداری از مناظر می توانید افق را با یکی از خطور افقی هماهنگ کنید. در این صورت، بهتر است از خطوط پایینی استفاده شود تا نتیجه کار یک عکس حرفه ای تر باشد.
قانون یک سوم در عکاسی منظره
قرار گیری میدان و برج در نزدیکی نقاط تقاطع خطوط

 

 • موضوع دیگری که در قانون یک سوم در عکاسی وجود دارد، این است که شما می توانید نقاط مورد علاقه خود را که در پرتره می تواند چشم ها باشد، در محل تقاطع خطوط عمودی و افقی قرار دهید. البته این موضوع همیشه عملی نیست، اما برای خیلی از عکس ها نتیجه فوق العاده ای به دنبال دارد.

 

چرا باید از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید؟

علی رغم این که قانون یک سوم در عکاسی به عنوان یک قانون در نظر گرفته می شود، این موضوع تنها ترکیبی از یک راهنما برای عکاسی، فیلم برداری و نمایش یک هنر به بیننده، اطلاق می شود. مسلما هر راهنمایی می تواند در مواقع مخصوصی استفاده شود. ولی در مورد این موضوع، باید دلیلی برای شکستن قوانین وجود داشته باشد که تاثیر مثبتی روی عکس و نگاه مخاطب، بوجود آورد.

قانون یک سوم در عکاسی از سوژه ها
دوچرخه سوار در نقطه تقاطع خطوط

 

چطور از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید؟

اگر می خواهید یاد بگیرید که چطور قانون یک سوم در عکاسی می تواند بر روی نتیجه کارتان موثر باشد، باید از خودتان دو سوال مهم بپرسید:

 1. سوژه مورد نظرتان باید روی کدام خط عمودی قرار بگیرد؟ در این مورد یادتان باشد به سمت نگاه سوژه تان هم توجه کنید.
 2. مورد دوم اینکه کدام تقاطع برای قرارگیری چشم ها مناسب تر است؟ در این مورد معمولا ۲ خط افقی که در بالا قرار دارند، گزینه های مناسب تری محسوب می شوند. تنها برای برخی نمونه های خاص خطوط پایینی انتخاب می شوند.
قانون یک سوم در عکاسی پرتره
عکس پرتره با استفاده از قانون یک سوم

 

به علاوه بعد از بررسی این دو موضوع بهتر است که گزینه grid را در دوربین خود روشن کنید. در این صورت می توانید ببینید قرار دادن قسمت های مختلف سوژه، در کدام خطوط مناسب تر است.

بیشتر بخوانید: نکات مهم عکاسی پرتره و آموزش پرتره هنری

 

چه زمانی نباید از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید؟

مواردی هم وجود دارد که بهتر است از این قانون استفاده نکنید. یک نمونه از این موضوعات عکاسی استاندارد است که بهتر است سوژه در وسط کادر قرار بگیرد.

نکته مهمی که باید در این مورد بدانید این است که قبل از هر کاری نیاز های خودتان و یا مشتریتان را بشناسید و در نظر بگیرید. مهم ترین مساله ای که باید بدانید رعایت قانون تقارن است که در این موارد استفاده از قانون یک سوم در عکاسی توصیه نمی شود. علاوه بر آن بهتر است بدانید که شما به عنوان یک عکاس، آزاد هستید تا عکستان را با روشی متفاوت و زیبا خلق کنید. پس بدون هیچ نگرانی، گاهی اوقات می توانید قانون شکنی کنید.

 

نکاتی دیگر درباره قانون یک سوم در عکاسی

موضوع دیگری که باید در مورد قانون یک سوم در عکاسی بدانید، این است که شما در موقع عکس گرفتن مجبور به استفاده از آن یا حذف کردن این روش در کارتان نیستید. بهتر است بدانید که امروزه اکثر برنامه های ویرایش تصویر به ابزار های اصلاح و برش تصویر مجهز هستند. بنابراین، بعدا نیز می توانید از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید و دوباره عکستان را طبق این اصول ویرایش کنید.

رعایت قانون یک سوم در عکاسی
کاربرد قانون یک سوم در عکاسی

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

در آخر، باید بدانید برای اینکه نتایجی حرفه ای و هوشمندانه خلق کنید باید قانون یک سوم را به خوبی تمرین کنید و در مورد سوژه ها و مناظر مختلف آن را به کار ببرید. فقط با تمرین و به مرور زمان، قادر خواهید شد که این تکنیک را به صورتی فرضی و تنها با نگاه کردن به سوژه ها در ذهنتان تصور کنید. به علاوه، باید بدانید که این موضوع در مورد خلق آثار نقاشی و طراحی تصاویر مختلف هم کاربرد دارد. استفاده از این دستورالعمل ها و نحوه اجرای آن ها، می تواند در مورد سایر آثار هنری نیز مفید باشد.

همچنین، باید بدانید که موفق شدن شما به عنوان یک عکاس تنها به نگاه و دید شما به زیبایی ها بستگی دارد. پس چشمانتان را باز کنید و با یادگیری این قوانین نگاه عمیق تری به اطرافتان پیدا کنید. برای خلق اثری زیبا، آنقدر تمرین و تکرار کنید تا هر بیننده از تماشای عکسی که خلق می کنید، لذت ببرد.

 

برگرفته از: digitaltrends.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۵ (۲ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

نظری موجود است.

 1. شادمان

  ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۹ قبل از ظهر

  واقعا تاثیرداره این قانون یک سوم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.