لنز تله فوتو چیست

لنز تله فوتو در دنیای عکاسی بسیار محبوب است. این لنزها دارای فاصله کانونی بسیار بزرگی بوده که برای بیشتر رشته های عکاسی مناسب هستند. عکس هایی که شما از محیط ورزشی، حیات وحش، ستارگان و آثار هنری دیگر می بینید، اغلب با لنز تله فوتو عکاسی شده اند. لنز تله فوتو به شما این امکان را می دهد که رابطه خود را با محیط حفظ کنید و بدون آن که نیاز باشد به موقعیت های خطرساز نزدیک شوید، از آنها عکاسی کنید.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای عکاسی از ستارگان در شب

 

لنز تله فوتو چیست؟

این لنز درست مشابه هر نوع لنز دیگری، در دو فرمت مختلف ذخیره می شود: پرایم یا زوم. ورژن پرایم، دارای یک فاصله کانونی ثابت است، که قابلیت تغییر ندارد. هنگام استفاده از آنها، برای دور یا نزدیک شدن از موضوع باید خودتان جابه جا شوید. لنز کانن EF 300mm، f/4L یک نمونه عالی از لنز پرایم است.

اما ورژن زوم، دارای فاصله کانونی متغیر است. لنز زوم به شما این امکان را می دهد که با حرکت دادن زاویه لنز، دور یا نزدیک شوید و نیازی نیست که خودتان حرکت کنید. EF 70-200mm f/2.8L یک نمونه عالی برای لنز زوم است.

لنز تله فوتو
نمونه لنز تله فوتو

این لنزها علاوه بر اینکه فاصله شما با سوژه عکاسی را تنظیم می کنند، بر روی پس زمینه عکس نیز تاثیر می گذارند. تاثیر این لنزها بر پس زمینه بسیار متفاوت تر از دیگر لنزهایی چون عدسی با زاویه باز (wide-angle) و لنزهای استاندارد است.

یک لنز تله فوتو (Telephoto lens) دارای محدوده کانونی بیش از ۷۰ میلی متر است، اما در اندازه های مختلف دیگر نیز دیده می شود. لنز تله فوتو در اندازه متوسط، بین ۳۰ تا ۱۰ درجه میدان دید (۶۷ تا ۲۰۶ میلیمتر در فول فریم) را پوشش می دهد. لنزهای سوپر تله فوتو، بین ۸ تا کمتر از ۱ درجه میدان دید (بیش از ۳۰۰ میلیمتر در فول فریم) را پوشش می دهند.

لنز تله فوتو عکس ماه
عکاسی از ماه و ستارگان

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع لنز برای عکاسی

 

مزایا و معایب لنز تله فوتو

لنز تله فوتو نیز مانند هر نوع لنز دیگری، مزایا و معایبی دارد. از نظر فیزیکی، بهترین مزیت لنز تله فوتو داشتن تثبیت کننده است. تار شدن تصاویر به جهت لرزش دوربین، یک مشکل بزرگ در عکاسی و بخصوص در کار با لنزهای تله فوتو است.

تثبیت کننده تصویر، ویژگی ای در لنز است که لرزش دوربین را کاهش می دهد. هنگامی که سه پایه ای در دسترس نیست، لنزهای تله فوتو این کمبود را جبران می کنند.

لنز تله فوتو 500 میلی متری
عکس با لنز تله فوتو ۵۰۰ میلی متری

 

این لنزها به دلیل اندازه آنها، سنگین هستند. آنها حتی بسته به بازه دیافراگم و اینکه لنز زوم یا پرایم هستند، می توانند سنگین تر نیز بشوند.

برای ساخت یک لنز زوم با دیافراگم سریع به بخش های الکترونیکی زیادی نیاز است که همه این بخش ها وزن دوربین را افزایش می دهد. برای مثال، کانن EF 100-400mm، f / 4.5-5.6L، یک و نیم کیلوگرم است.

این نوع لنزها، علاوه بر اضافه وزنی که هنگام سفر بر شما تحمیل می کنند، فضای زیادی را نیز در کیف شما اشغال می کند. به جز لنز زوم مانند Canon EF 70-200mm، f/2.8L IS II، داشتن لنزهای دیگر نمی توانند چند منظوره باشند.

لنز تله فوتو 112 میلی متری
عکس با لنز تله فوتو ۱۱۲ میلی متری

 

حتی لنز تله فوتو پرایم با فاصله کانونی ثابت آن قدرها کاربردی نیست. این بدان معناست که این لنزها بسیار گران هستند، اما شما نمی توانید در همه موارد از آنها استفاده کنید.

 

پس زمینه در لنز تله فوتو

یکی از ویژگی های لنزهای تله فوتو محو کردن پس زمینه است. انجام این کار با لنزهای دیگر نیز امکان پذیر خواهد بود. اما با لنزهای تله فوتو، اثر خارج از فوکوس بسیار متفاوتی ایجاد می شود.

تأثیر دیافراگم f/2.8 با لنزهای تله فوتو در پس زمینه، بسیار بیشتر از لنزهای استاندارد است. پس زمینه را تا بیشترین درجه، کشیده می کند. از آنجا که میدان دید با لنزهای تله فوتو به طور فیزیکی کوچک تر هستند، پس زمینه کوچکتری برای پر کردن کادر وجود دارد. بنابراین، اگر قصد دارید که پس زمینه را خارج از فوکوس قرار دهید، از لنز تله فوتو استفاده کنید.

مورد دیگری که باید درباره آن صحبت شود، ویژگی فشرده سازی لنز است. فشرده سازی لنز هنگامی رخ می دهد که شما عکسی را با لنز تله فوتو، اما بدون وابستگی به لنز و فاصله کانونی ثبت می کنید. این بدان دلیل است که شما وقتی از لنزهای بلند استفاده می کنید، دورتر از سوژه خود ایستاده اید. فاصله دوربین تا سوژه این احساس را در بیننده ایجاد می کند که فاصله دوربین و سوژه بیشتر از آنی است که در واقع هست؛ و این طور به نظر می رسد که پس زمینه به سوژه نزدیک تر شده است. احتمالا شما این تکنیک را به نام تصاویر تخت بشناسید.

لنز تله فوتو پس زمینه
تاثیر لنز تله فوتو بر پس زمینه

پرسپکتیو در لنز تله فوتو

لنزهای تله فوتو تا زمانی که فضای کافی برای بازگشت به سوژه در فریم وجود داشته باشد، برای عکاسی پرتره عالی هستند. این لنزها برای عکاسی در استودیو بهترین نیستند، اما قطعاً در فضای باز مناسب هستند. زمانی که شما از لنز تله فوتو استفاده می کنید، سوژه ها در قاب نزدیک به یکدیگر دیده می شوند.

 لنز تله فوتو و پرسپکتیو
تاثیر لنز تله فوتو بر پرسپکتیو

فاصله کانونی بلند، موجب می شود که پیش زمینه نسبت به پس زمینه کوچکتر به نظر برسد. این مسئله باعث می شود که ویژگی های صورت، بسیار متناسب تر دیده بشود. به علاوه تکنیک زیبای بوکه و مات کردن قسمت های خارج از فوکوس، علاوه بر اینکه برای عکاسی پرتره عالی است، باعث می شود که سوژه بهتر و زیباتر دیده بشود.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید در آموزش عکاسی دیجیتال یاد بگیرید

لنزهای پیشنهادی

 • DSLR – Canon :

کانون EF 100-400mm f / 4.5-5.6L IS II USM، یک پکیج قابل حمل از نوع اولتراسونیک، با فوکوس اتوماتیک، سریع، و تثبیت کننده عکس است. تصاویر حاصل از این لنز، در تمام فواصل کانونی شارپ هستند. همچنین، استفاده از رنگ سفید در بدنه لنز برای مقابله با اثرات محیطی و فضای باز مناسب واقع شده است.

لنز تله فوتو کانن DSLR
لنز تله فوتو کانن

اگر می خواهید لنز شما به ۱۶۰ تا ۶۴۰ میلیمتر برسد، آن را بر روی بدنه دوربین APS-C قرار دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین لنز کانن برای عکاسی پرتره

 

 • DSLR – Nikon :

لنز Nikon AF-S Nikkor 200-500mm f/5.6E ED VR AF-S لنزی تله فوتو و نسبتاً مقرون به صرفه است، که طیف وسیعی از تله فوتوهای طولانی و کاربردی را ارائه می دهد.

f/5.6 قابل حمل و کاربردی است، وزن آن چندان سنگین نیست و در حدود ۱.۴ کیلوگرم می باشد. عکس برداری دستی با آن امکان پذیر است. تنظیم در حالت AF-S باعث می شود که دوربین در حالت فوکوس و دقیق باشد.

لنز تله فوتو نیکون DSLR
لنز تله فوتو نیکون

 

 • Mirrorless – Panasonic :

پاناسونیک Lumix G Vario 100-300mm f / 4-5.6 II OIS یک لنز بسیار محبوب در بین دوربین های بدون آینه است. به همان ترتیب که با سیستم چهار سوم کار می کند، فاصله کانونی معادل آن تا ۶۰۰ میلی متر می رسد.

لنز تله فوتو پاناسونیک
لنز تله فوتو پاناسونیک بدون آینه

پاناسونیک، پکیجی فشرده همراه با تثبیت کننده عکس، فوکوس سریع و خاموش است. این ورژن، پوشش و عایق آب و هوایی دارد، بنابراین بدون هیچ مشکلی می تواند در محیط باز مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 • Mirrorless – Fuji:

لنز Fujifilm XF 100-400mm f / 4.5-5.6R LM OIS WR تنها لنز Fujifilm X-system است که کاربران برای کار با لنزهای تله فوتوی طولانی از آن استفاده می کنند. سبک وزن بودن و تثبیت کننده عکس، باعث می شود که این لنز به عنوان بهترین لنز دستی شناخته شود.

به علاوه ساختار عایق آب و هوایی دارد و فاصله کانونی آن تا معادل ۶۰۰ م

لنز تله فوتو فوجی
لنز تله فوتو فوجی بدون آینه

یلی متر می رسد. اما شما می توانید با Fujifilm’s 1.4x تله کانورتر و با هزینه اضافه، فاصله کانونی بیشتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چطور لنز مناسب عکاسی پرتره انتخاب کنیم؟

 

 • راهنمایی برای همه دوستداران سونی:

سونی FE 100-400mm f / 4.5-5.6 GM OSS یک لنز بلند برای دوربین های بدون آینه است. این دوربین برای فوکوس های سریع و خاموش، دارای یک درایو مستقیم SSM دقیق است. این دوربین برای آن که در کار حیات وحش اختلالی ایجاد نشود، مناسب ترین است.

تثبیت کننده تصویر Steady-Shot به طور قابل توجهی باعث کاهش تاری عکس می شود، که این تکنولوژی در عکاسی با فاصله کانونی بسیار طولانی، واقعاً مورد نیاز خواهد بود. دیافراگم چندان باز نیست، اما این همان چیزی است که شما از لنزی با این گشادگی انتظار دارید.

لنز تله فوتو سونی
لنز تله فوتو سونی

 

جمع بندی 

بهترین لنزهایی که همزمان عکاس را از سوژه دور نگه می دارند و عکس های با کیفیت ارائه می کنند، لنزهای تله فوتو هستند. بالاترین مزیت این لنزها، داشتن تثبیت کننده عکس و از بین بردن اثر لرزش دوربین است. محو کردن پس زمینه یکی از ویژگی های ممتاز این لنزهاست که با کیفیتی عالی انجام می شود. ویژگی مهم دیگر این لنزها، فشرده سازی است که بر فاصله سوژه و پس زمینه اثر می گذارد و گویی این دو، فاصله کمی از یکدیگر دارند. لنزهای تله فوتو برای کار در فضاهای باز و عکاسی از پرتره عالی هستند. تکنیک بوکه و مات کردن هنری عکس، از دیگر ویژگی های لنزهای تله فوتو است. از معایب لنزهای تله فوتو، وزن و حجم آنهاست، و البته گران قیمت نیز هستند.

امیدواریم که این مقاله، برای شما خوانندگان عزیز در شناخت لنز تله فوتو و کاربردهایش مفید واقع شده باشد. خواهشمندیم که با ارائه نظرات و پیشنهادات خود، ما را در ارتقا و بهبود مطالب یاری کنید.

 

برگرفته از: expertphotography.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 امتیاز ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 امتیاز ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی‌کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

۳ نظر از شما

 1. فزونی

  15 فوریه 2019 در 7:24 ب.ظ

  ممنون از توضیحات خوبتون

  پاسخ

 2. رضا زارعی

  15 فوریه 2019 در 9:56 ب.ظ

  هیچی لنزهای کانون نمیشه

  پاسخ

 3. امیر

  15 سپتامبر 2019 در 5:23 ب.ظ

  خیلی خوب بود من عکاس نیستم ولی ترجیح دادم بخونمش

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.