نوشتن بیزینس پلن
مراحل نوشتن بیزینس پلن و مهم ترین سرفصل هایی که باید بنویسید
۴.۷ (۲۸ نظر)

هزاران کتاب و مقاله درباره ی نحوه ی نوشتن طرح کسب و کار (بیزینس پلن) خوب وجود دارد ولی راستش را بخواهید اکثر افراد همچنان سوال های بی پاسخ زیادی در رابطه با نوشتن بیزینس پلن موثر در ذهن شان دارند. ما در این مقاله سعی کردیم تا اولا به شما توضیح دهیم که اساسا بیزینس پلن چیست، دوما اینکه چرا، چه زمانی و برای چه کسانی باید آن را بنویسید و آخرین و اصلی ترین بخش که المان های یک بیزینس پلن خوب را برای شما خوانندگان عزیز شرح داده ایم. امیدواریم با خواندن این مقاله، به پاسخ سوال هایی که در ذهن دارید برسید. با ما همراه باشید.

 

بیزینس پلن چیست؟

نوشتن بیزینس پلن
بیزینس پلن چیست؟

بیزینس پلن یک نوشته ی ۳۰ تا ۴۰ صفحه ای است که نحوه ی عملکرد مورد نظر برای شرکت تان را نشان می دهد. در چنین نوشته ای قرار است به طور کامل توضیح دهید که چه مشتری هایی را از طریق چه روش بازاریابی مورد هدف قرار می دهید، چه چیزی شما را از رقبا متمایز می کند، تیم مدیریت از چه کسانی تشکیل می شود، چطور به سوددهی خواهید رسید و تعیین مراحل اصلی برای رسیدن به اهداف مورد نظر. پس تا اینجا گفتیم که یک بیزینس پلن خوب و موثر، شامل چنین ویژگی هایی است.

 

چرا، چه زمانی و برای چه کسانی

چرا باید بیزینس پلن بنویسیم

نوشتن بیزینس پلن
چرا؟

حتما شما هم این سوال را از خودتان پرسیده اید که چرا وقت بگذاریم و یک نوشته ی ۳۰ ۴۰ صفحه ای بنویسیم، در صورتی که می توانیم روی فروش یا بهبود محصول تمرکز کنیم؟ در این بخش دلایلی را برایتان شرح می دهیم تا علت صرف وقت و انرژی برای نوشتن بیزینس پلن را درک کنید.

 • دلایل داخلی

طبیعی است که هنگام نوشتن بیزینس پلن، شما و هم تیمی هایتان توجه بیشتر و عمیق تری نسبت به مدل کسب و کارتان پیدا می کنید. با این روند به احتمال زیاد فاکتورهایی که مدل فعلی تان را با شکست مواجه می کند، پیدا می کنید؛ بنابراین می توانید به دنبال پیدا کردن راهی برای تغییر و بهبود مدل کسب و کارتان باشید.

دومین دلیل این است که وقتی مدل کسب و کارتان را می نویسید، برای خودتان چارچوبی از قواعد را تعیین و از آنها پیروی می کنید. این کار باعث افزایش تمرکز و رسیدن به اهداف مورد نظر شده و برنامه ها از لحاظ ذهنی نیز سازمان دهی می شوند و به پایان می رسند.

 • دلایل خارجی

یک دلیل دیگر برای نوشتن بیزینس پلن این است که اکثر سرمایه گزاران، پیش از تصمیم گیری برای سرمایه گزاری از شما بیزینس پلن می خواهند.

 

چه زمانی باید بیزینس پلن بنویسیم

نوشتن بیزینس پلن
چه زمانی؟

بیشتر افراد خیلی دیر به فکر پیروی از یک بیزینس پلن دقیق می افتند. پیشنهاد ما این است، هر زمان که ایده ی بیزینس پلن خوبی داشتید، دست به کار شوید و نوشتن را شروع کنید. اگر در اولین بیزینس پلن، مراحل اصلی مدل کسب و کارتان که قرار است در ۳ تا ۵ صفحه ی بعدی به آن برسید را تعیین کنید، جزئیات بیزینس پلن تان افزایش پیدا می کند. حالا احتمالا نیاز به سرمایه دارید، چون یا هنوز روند سوددهی تان آغاز نشده یا به دلیل گسترش کسب و کارتان به آن احتیاج دارید. برای اینکه سرمایه گزاران را مجاب به سرمایه گزاری در کسب و کارتان کنید، باید یک بیزینس پلن با جزئیات کامل را به عنوان پایه و اساس در نظر بگیرید.

 

بیزینس پلن را برای چه کسانی می نویسیم

نوشتن بیزینس پلن
برای چه کسانی؟

دلیل خارجیِ نوشتن بیزینس پلن، در اصل دریافت سرمایه می باشد. مخاطبان احتمالیِ بیزینس پلن معمولا این دو گزینه هستند:

 • مشارکت در سرمایه گزاری: افراد سرمایه گزار و سرمایه داران
 • سرمایه گزاری به صورت وام: بانک ها

مهم است که اطلاعات درج شده در بیزینس پلن مطابق با نیازها و نوع سرمایه گزاران باشد. مثلا برای نوع مشارکت در سرمایه گزاری می بایست روی پتانسیل روند صعودی کسب و کارتان تمرکز کنید، در حالی که برای نوع دیگر باید از ریسک ها صحبت کنید و اطمینان دهید که کسب و کارتان از پس ریسک های موجود برخواهد آمد.

 

مراحل نوشتن بیزینس پلن

هیچ طرح مشخص و کاملی برای مراحل نوشتن یک بیزینس پلن خوب وجود ندارد ولی مراحل زیر به طور قطع در یک بیزینس پلن خوب وجود دارند. زمانی که شروع به نوشتن طرح تان کردید، به یاد داشته باشید که باید بر روی کیفیت تمرکز کنید نه کمیت. یک بیزینس پلن باکیفیت، شانس بالایی برای دریافت سرمایه خواهد داشت.

۱.خلاصه اجرایی

نوشتن بیزینس پلن
خلاصه اجرایی

خلاصه اجرایی باید چکیده ای از پیام های اصلیِ بیزینس پلن باشد. مراحل بعدی برای نوشتن بیزینس پلن نیز می بایست از این پیام ها پشتیبانی کنند. خلاصه اجرایی معمولا ۱ یا ۲ صفحه می باشد.

خلاصه اجرایی شامل چه مواردی می شود؟

شما چه کسی هستید: به این معنی که خلاصه اجرایی با نام کسب و کارتان، موقعیت مکانی و اطلاعات تماسش شروع می شود.

چیزی که پیشنهاد می دهید و مشکلی که کسب وکارتان حل می کند: این بخش شامل یک توضیح خلاصه از محصول یا خدماتی که ارائه می دهید و دلیل ضرورت استفاده از آن می باشد. کسب و کار شما حتما لازم نیست که یک مسئله ی اجتماعی بغرنج را حل کند، بلکه کافیست به سمت یک نیاز یا فرصت در بازار مورد هدف اش نشانه برود.

بازار مورد هدف شما: گاهی اوقات خود محصول بیانگر بازارش می باشد ولی اگر به این شکل نبود، می بایست خلاصه ای از بازار هدفش را در خلاصه اجرایی قرار دهید.

هدف بیزینس پلن: فرقی نمی کند که به دنبال یک سرمایه گذار هستید یا قصد گرفتن وام از بانک را دارید. خلاصه ی اجرایی تنها زمانی خیلی لازم است که بیزینس پلن را با افراد گوناگونی به اشتراک می گذارید.

مقیاس یا اندازه: برای مثال، برای شرکتی که زمان زیادی از شروع کارش گذشته، این اطلاعات می تواند به سادگیِ اضافه کردن میزان فروش سال گذشته یا تعداد کارمندان موجود در شرکت باشد. در رابطه با استارتاپ ها، می تواند خلاصه ای از اهداف مثل هدف فروش برای سال دیگر یا ۳ سال آینده باشد. توصیه ما یک نمودار ساده از مهم ترین اهداف، یک نمودار میله ای برای فروش ها و سود ناخالص در ۳ سال آینده است.

جزئیات با اهمیت: هر جزئیاتی که ممکن است برای فردی که خلاصه را می خواند مهم به نظر بیاید، می بایست در خلاصه ی اجرایی قید شود. یادتان باشد که بعضی از خواننده های بیزینس پلن تان، فقط به سراغ خلاصه ی اجرایی آن می روند.

۲.مدیریت

نوشتن بیزینس پلن
مدیریت

در این بخش، شما تیم مدیریت و افرادی را که در کسب و کارتان دخیل و تاثیرگذار هستند را شرح می دهید.پتانسیل تیم بیشتر مربوط به داشتن تخصص در صنعت فعالیت، مهارت های کاربردی و شبکه ی کسب و کار برای رسیدن به رشد در کسب و کار می باشد. یکی از مهارت های اصلی که اکثر افراد به آن توجه می کنند این است که تیم مدیریت، مهارت تخصیص سرمایه را به موثرترین شکل ممکن انجام دهد.

علاوه بر این شما باید نشان دهید که افراد تیم تان مکمل هم هستند، به این معنی که هر کدام از افراد دارای پیش زمینه های متفاوتی هستند. این ویژگی باعث می شود تا در تصمیم گیری های سخت، هر کدام از افراد تیم مشکل را با زاویه ی دید متفاوتی تحلیل کنند.

حتما مطمئن شوید که بخش مدیریت در بیزینس پلن تان، شامل این موارد باشد:

خودتان: قبل از اینکه بخواهید افراد را با تیم مدیریتی تان تحت تاثیر قرار دهید، این نکته مهم است که خواننده ی بیزینس پلن بداند، چه کسی ناظر و چه کسی انتخاب کننده ی افراد تیم است. هم چنین باید پیش زمینه ی شما یعنی نحوه نگرش، اعتبارات و دلیل انتخاب چنین تیم مدیریتی را در اختیار خواننده قرار گیرد. مورد بعدی اینکه می بایست خلاصه ای از انتظاراتی که از تیم مدیریتی دارید و نقش هر فرد را در آینده ی کسب و کارتان به طور واضح توضیح دهید.

اعضای هیئت مدیره: اعضای هیئت مدیره و دلیل انتخاب آنها به عنوان یک عضو، می بایست بخش خلاصه ای از بیزینس پلن را شامل شود. هیئت مدیره به شما امکان دسترسی به تخصص را می دهید، پس تا جای ممکن در انتخاب اعضای آن هوشمندانه عمل کنید.

افراد حرفه ایِ خارج از کسب و کار: تعداد زیادی از افراد مهمی که برای شما کار می کنند، شما برای آنها کار نمی کنید. برای مثال وکیل، حسابدار و کارگذار بیمه همگی اعضای حیاتی در تیم شما هستند. بیزینس پلن باید به خواننده این اطمینان را بدهد که پایه های اصلی کسب و کارتان را در این پست های تخصصی و مهم دارا هستید.

 

3.مشکل، بازار و رقبا

مشکل

نوشتن بیزینس پلن
مشکل

در این بخش از نوشتن بیزینس پلن، نیاز دارید تا مشکلی که قرار است در کسب و کارتان با آن مواجه شوید را مشخص کنید. تا جای ممکن باید مشکل به صورت دقیق و واضح شفاف سازی شود؛ هرچقدر که مشکل با دقت بیشتری شرح داده شود، راه حل مناسب تری پیش رویتان خواهد بود و در نتیجه شانس تان برای رسیدن به موفقیت بیشتر و بیشتر می شود.

نمونه اشتباه: افراد مبتلا به سرطان می شوند.

نمونه صحیح: افراد مبتلا به سرطان می شوند و دلیلش را می دانم. یک دلیل بیولوژیک برای وجود سرطان در کروموزوم ۰۸۱۵ پیدا کردم که به دلیل سوتغذیه در ابتدای دوران کودکی اتفاق می افتد.

بازار

نوشتن بیزینس پلن
بازار

در این مرحله کاری که باید بکنید، تخمین اندازه ی بازار فعلی و آینده برای حل مشکل موجود است؛ رسیدن به پیش بینی می تواند هم از طریق گزارشات تحقیق در بازار و هم از طریق محسبات دقیق صورت بگیرد.

 

رقبا

نوشتن بیزینس پلن
رقبا

و در آخر، عملکرد رقبا و نحوه ی برخوردشان با مشکل را باید زیر ذره بین ببرید. اکثر افراد گمان می کنند که رقیبی ندارند ولی اجازه بدهید خیالتان را راحت کنیم، بدون شک رقیب های زیادی دارید. ممکن است رقبا، محصولی مشابه شما تولید کنند و یا اینکه حداقل در جهت حل مشکلِ برخورد با مشتری، به روش دیگری عمل می کنند.

نمونه: تصور کنید که قصد فروش یک نوع آبمیوه خاص را دارید که کسی آن را نمی فروشد؛ عالی ست، هیچ رقیبی وجود ندارد! ولی اشتباه بزرگ همینجاست! هر شرکتی که نوعی از نوشیدنی (آب، آبمیوه، چای، قهوه و …) را می فروشد، در تلاش برای به دست آوردن رضایت مشتری از میزان رفع تشنگی و طعم دلپذیر محصولش می باشد.

پس در بیزینس پلن، تفاوت کسب و کارتان در مقایسه با رقبایتان را به سرمایه گذارها نشان دهید.

 

4.محصول

اینجاست که نشان می دهید، محصول یا خدمات تان قرار است مشکل موجود را به چه نحوی حل کند. به یاد داشته باشید که می بایست حتما دلیل اینکه چرا محصول یا خدمات تان، مشکل را به نحوه موثرتر و بهتری حل می کند، شرح دهید تا در این صورت محصول یا خدماتی که ارائه می دهید، از ارزش و جذابیت بیشتری نسبت به رقبایش برخوردار باشد.

نوشتن بیزینس پلن
محصول

بیزینس پلن همچنین باید مزایای استفاده از محصول برای مشتری را نیز پوشش دهد (سریع تر، ارزان تر، موثر تر و یا زیباتر کردن چیزی). این کار باعث می شود تا بعدا بتوانید محصول تان را به سادگی به مشتری های بالقوه بفروشید.

به طور خلاصه هدفی که قرار است در این بخش از نوشتن بیزینس پلن به آن برسید این است: شرح نحوه ی یافتن منابع و ساخت محصول و اینکه این مراحل چطور تبدیل به یک مزیت رقابتی می شود. همچنین اگر شریکی در هر قسمت از یافت منابع یا ساخت محصول دارید، در این قسمت حتما ذکر کنید. این کار ممکن است باعث ایجاد مقبولیت بیشتر نیز بشود.

 

5.بازاریابی و فروش

نوشتن بیزینس پلن
بازاریابی و فروش

محصول شما و دلیل اینکه چرا خریدار باید دست روی محصول شما گذاشته و آن را بخرد مشخص شده است. حالا وقت آن است که روش های تبلیغات و فروشی که می خواهید از آن ها برای جذب مشتری های بالقوه استفاده کنید را نیز نشان دهید.

 

6.برنامه ی مالی

برای نوشتن بیزینس پلن، حداقل یک نفر از اعضای تیم مدیریت می بایست در زمینه اصول حسابداری مهارت داشته باشد تا بتوانید یک برنامه ی مالی درست و دقیق داشته باشید.

برنامه ی مالی می بایست شامل گزارشی از درآمد گذشته تاکنون و پیش بینی شده در آینده باشد تا سرمایه گذاران بتوانند درک درستی از پیش بینی درآمد، دارایی خالص و هزینه های غیرتولیدی داشته باشند. اگر در زمینه ی فعالیت تان بی نظیر هستید، پس حتما یک مدل مالی جامع بسازید که گزارش درآمد، ترازنامه و گزارش جریان نقدی را به هم مرتبط کند.

نوشتن بیزینس پلن
برنامه مالی

شما همچنین باید به سرمایه گذارها شرح دهید که چرا کسب و کار شما بستر مناسبی برای سرمایه گذاری است. در واقع هر سرمایه گذار، میزان ریسک و برگشت سرمایه در کسب و کار شما را در مقایسه با دیگر فرصت های موجود ارزیابی می کند. در اینجا باید روی این نکته تاکید کنیم که حتما از طریق حسابرسیِ میزان بازده داخلی کسب و کارتان، تشخیص مدل های ریسک اصلی در کسب و کار و بررسی نحوه ی برخورد با ریسک ها، به سرمایه گذار در تصمیم گیری کمک کنید.

در آخر هم باید بگوییم که سرمایه گذار می خواهد دقیقا بداند که به چه مقدار سرمایه نیاز دارید و قرار است به چه منظوری از آن استفاده شود. پس این اطلاعات را در بیزینس پلن به طور دقیق و واضح در اختیارش قرار دهید.

 

7.مراحل اصلی (مایلستون ها)

نوشتن بیزینس پلن
مراحل اصلی (مایلستون ها)

اگر ندانید که مقصدتان کجاست، احتمال تبدیل شانس ها به موفقیت کاملا پایین است. بنابراین، باید اقدامات ضروری برای اجرا و اهدافی که باید در مدت زمانی مشخص به آنها دست یابید را شناسایی کنید؛ به این کار، طرح مایلستون ها یا همان مراحل اصلی در نوشتن طرح کسب و کار گفته می شود.

مایلستون ها باید بر اساس بخش های کسب و کار مانند بهبود محصول، بازاریابی، HR، دارایی ها و … طبقه بندی شوند و میزان سرمایه مورد نیاز برای هر مایلستون نیز در نظر گرفته شود.

 

برگرفته از: cleverism.com

 • نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه

  نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه

  به این مطلب رای دهید تا به حال از شما خواسته شده که برای نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه…
 • چگونگی نوشتن طرح بازاریابی

  به این مطلب رای دهید چگونگی نوشتن طرح بازاریابی از اساسی ترین و مهمترین اصول در یک بازاریا…
 • نحوه نوشتن طرح بازاریابی ارزیابی هدف

  نحوه نوشتن طرح بازاریابی: عناصر ضروری

  به این مطلب رای دهید بازاریابی، یکی از مهم ­ترین کارهای یک سازمان و یا شرکت است و نحوه نوش…
 • مراحل نوشتن طرح بازاریابی شرکت

  مراحل نوشتن طرح بازاریابی: راهنمایی کامل

  به این مطلب رای دهید اصطلاح طرح بازاریابی در جهت تشریح روش های به کارگیری منابع بازاریابی،…
 • نوشتن طرح بازاریابی کسب و کار

  نوشتن طرح بازاریابی موفق چگونه است؟

  نوشتن طرح بازاریابی موفق چگونه است؟۳ (۱ نظر) برای داشتن یک بازاریابی موفق، نوشتن طرح بازار…
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.