مراحل نوشتن طرح بازاریابی شرکت

اصطلاح طرح بازاریابی در جهت تشریح روش های به کارگیری منابع بازاریابی، برای رسیدن به اهداف بازاریابی به کار می رود. تقسیم بندی بازار، شناخت جایگاه بازار، پیش بینی اندازه بازار و برنامه ریزی سهم عملی بازار در مفهوم طرح بازاریابی جای می‌ گیرند. برنامه ریزی یک طرح بازاریابی موفق، نیازمند داشتن دانش و تجربه در این زمینه است. با این مقاله همراه ما باشید تا پله پله، با مراحل نوشتن طرح بازاریابی و مفهوم آن آشنا شوید.

 

طرح بازاریابی چیست؟

طرح بازاریابی، سندی جامع است که کلیه‌ تبلیغات تجاری و فعالیت های بازاریابی یک شرکت را برای سال های آینده مشخص می کند. به‌علاوه طرح بازاریابی، موقعیت فعلی بازاریابی یک کسب و کار، بازار هدف و استراتژی هایی که برای رسیدن به اهداف مشخص اعمال می شوند را شرح می دهد. طرح بازاریابی با شناسایی نیازهای مشتری از طریق تحقیقات بازار شروع می شود و به کمک فرایندهایی نظیر تجزیه و تحلیل وضعیت بازار، برنامه های عملیاتی، بودجه، پیش بینی فروش، استراتژی ها و صورت های مالی پیش‌ بینی شده، توضیح می دهد که یک شرکت چگونه می تواند این نیازها را با سود آوری قابل قبول برطرف کند. این طرح ممکن است برای معرفی یک محصول کاملاً جدید یا اصلاح برنامه ‌های فعلی بازاریابی تهیه شود یا به عنوان بخشی از طرح کسب و کار مورد استفاده قرار بگیرد.

مراحل نوشتن طرح بازاریابی
مراحل نوشتن طرح بازاریابی

 

بیشتر بخوانید: نوشتن طرح بازاریابی موفق چگونه است؟

 

به همین دلیل قصد داریم در این قسمت شما را با مراحل نوشتن طرح بازاریابی آشنا کنیم.

 

مراحل نوشتن طرح بازاریابی

تألیف و توسعه ی یک طرح بازاریابی خوب، به رشد کسب و کار شما کمک می کند، زیرا هم مشتریان هدف شما را تعریف می کند و هم راه جذب و حفظ آنان را برایتان روشن می کند. در حقیقت طرح بازاریابی، نقشه‌ی راهی است که به شما کمک می کند مشتریان زیادی به دست آورید و تا حد زیادی پیشرفت شرکتتان را تسریع کنید.

 • یک برنامه کلی برای کسب و کار بنویسید.

حتماً شما می خواهید در سال آینده همین موقع رویدادهای خاصی را تجربه کرده باشید. پس در چکیده ی کسب و کارتان بنویسید که کسب و کارتان دقیقا چه کاری انجام می دهد، در چه مرحله ای قرار دارد، ۳تا۵ سال آینده به چه دستاوردهایی می رسد و اینکه چرا کسب و کارتان در آینده به موفقیت خواهد رسید. این بخش، چکیده ای از از طرح بازاریابی شماست. خلاصه ای از هر چیزی که در صفحات بعدی طرح تان، با جزئیات بیشتری از آن صحبت خواهید کرد. در واقع این قسمت، محتوا و اهداف طرح تان را به طور کامل بررسی می کند و تمام نکات برجسته را تحت پوشش قرار می دهد. همچنین اگر قصد استفاده از سرمایه گزاری های خارجی برای کسب و کارتان دارید، این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است، چون سرمایه گزارهای مناسب را به شما معرفی می کند. البته دقت کنید که این بخش نباید از سه یا چهار صفحه بیشنر باشد.

 

 • مشتریانتان را هدف بگیرید.

در این بخش مشتریان تان را دقیقاً مشخص کنید و از نظر مشخصه های دموگرافیکی (سن، جنسیت و غیره)، مشخصه های روانی (علایق، خصوصیات و غیره) و خواسته ها و نیازهای دقیق و مرتبط به محصول یا خدمت خودتان، مشخص کنید.

اگر بتوانید مشتری های مورد هدف تان را به طور واضح مشخص کنید، به شما کمک می کند تا روند تبلیغات تان را به درستی تعیین و همچنین خواسته های مشتری های احتمالی تان را بهتر درک کنید.

مراحل نوشتن طرح بازاریابی مشتری
مشتریان تان را هدف بگیرید.

 

 • انگیزه مشتریان را به دست آورید.

در نوشتن مراحل طرح بازاریابی یافتن بخش متمایز خود و مشتریان تان مهم است. پس حتماً به دنبال یک یا بیشتر از این موارد باشید. برای مثال، ارائه یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد، بسیار مهم است؛ چرا که کسب و کارتان را از رقیبان متمایز می کند. پیشنهاد فروش منحصر به فرد، به پیشنهادی گفته می شود که فقط و فقط شرکت شما توانایی عرضه آن را داشته باشد. به عبارت دیگر، این پیشنهاد نوعی مزیت رقابتی برای شما محسوب می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود که مشری را جذب برند خود کنید.

 

 • استراتژی قیمت گذاری و جایگاه سازی

مراحل نوشتن طرح بازاریابی
قیمت گذاری و جایگاه سازی

استراتژی قیمت گذاری و جایگاه سازی باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند. برای مثال اگر هدفتان این است که در بین شرکت هایی که هم صنعت با شما هستند، برتر و برجسته باشید، پس در این صورت قیمت گذاری خیلی پایین روی محصولات تان باعث می شود تا مشتری ها از خرید محصولات تان منصرف شوند. در این بخش ابتدا جزئیاتِ جایگاه سازی را می بایست تعیین کنید و سپس با استفاده از نحوه ی قیمت گذاری تان آن را حمایت کنید.

محصول شما یک محصول گران در بازار خواهد بود؟ یا محصولی که ارزان است و مشتریان برای خریدن آن به دنبال تخفیف هستند؟ سعی کنید تکلیف برندتان را از همین آغاز، در مراحل نوشتن طرح بازاریابی مشخص کنید.

 

 • سیستم پخش را مشخص کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید.

آیا مشتریان مستقیماً از شما خرید می کنند؟ آیا روی اپلیکیشن می فروشید؟ آیا فروشگاه هایی نظیر بامیلو محصولتان را می فروشند؟ سوال های این‌ چنینی را در مراحل نوشتن طرح بازاریابی پاسخ دهید تا همه گزینه های موجود مطرح شود.

مراحل نوشتن طرح بازاریابی دیجیتال
بازاریابی دیجیتال

 

 • پیشنهاد‌هایتان را ارزیابی کنید و یک الگو به دست آورید.

پیشنهاد‌ها، منظور آن چیزی است که شما به مشتری جدید می گویید تا مجاب به خریدن شود و به مشتری قدیمی می گویید تا برای خرید مجدد بازگردد. این پیشنهاد ها را در مراحل نوشتن طرح بازاریابی بررسی کنید.

مثال: تضمین بازگشت پول، نمونه رایگان، پیشنهاد‌های تخفیفی و یا هر گزینه دیگر.

 

 • آنچه را برای بازاریابی لازم است تهیه و ثبت کنید.

پیشنهادها معاملات خاصی هستند که شما با کنار هم قرار دادنِ آن ها، مشتری جدید به دست می آورید و مشتری های قبلی را نیز دوباره به سمت خودتان جذب می کنید.

برای فروختن به چیزهایی نیاز دارید؟ وب سایت، نرم افزار، بات، بروشور، کارت ویزیت و هر چیز دیگری که به ذهن می رسد. بسته به برنامه زمانی پیش رو، نیازهای خود را در مراحل نوشتن طرح  بازاریابی بسنجید.

حتی زمانی که کسب و کار شما نیازی به چنین پیشنهادهایی ندارد، استفاده از آن ها باعث می شود تا به طور کلی سریع تر به مشتری های بیشتر برسید.

 

 • استراتژی تبلیغات

مراحل نوشتن طرح بازاریابی
استراتژی تبلیغات

این بخش مهم ترین عامل در مراحل نوشتن طرح بازاریابی و کسب و کارتان است که مشخص می کند با استفاده از رسانه ها و منابع موجود مثل رپورتاژ خبری، بنر سایت، تبلیغات کلیکی، رسانه های اجتماعی و بسیاری دیگر، می بایست چگونه و با چه الگویی پیش رفت.

کاری که شما باید در این مرحله اجام دهید این است که هر کدام از روش های تبلیغاتی را بررسی کنید و ببینید کدام یک از آنها، شما را به بهترین و سریع ترین شکل ممکن به مشتری مورد هدفتان می رساند.

بیشتر بخوانید: تبلیغات موفق چگونه است؟

 

 • جزئیات را در تبلیغات آنلاین فراموش نکنید.

قبول بکنید یا نه، این روزها اکثر افراد برای پیدا کردن کالا یا خدماتی خاص، بررسی محصولات جدید و خرید هر چیزی که نیاز داشته باشند به سراغ اینترنت می روند. پس با این حساب، داشتن یک استراتژی بازاریابی آنلاینِ صحیح، به شما کمک می کند تا مشتری های جدید پیدا کنید و همچنین از مزیت های رقابتی به دست بیاورید.

مراحل نوشتن طرح بازاریابی سئو
استراتؤی سئو

جهار المان اصلی در تبلیغات آنلاین وجود دارند:

 1. ارائه محتوا حول محور عبارت کلیدی پرطرفدار: کلیدواژه هایی را که با استفاده از آنها وبسایت تان بهبود پیدا می کند را پیدا کرده و محتواهایتان را بر اساس آنها بنویسید.
 2. بهینه سازی موتورهای جستجو: با به روز رسانیِ محتواهای موجود در وبسایت تان، موتورهای جستجو وبسایت شما را با کلمات کلیدی اصلی تان بهصورت دائم نشان خواهند داد.
 3. تبلیغات در سایر وب سایت های پربازدید: با استفاده از این روش، به مشتری های بیشتر و مرتبط تری با کسب و کارتان خواهید رسید.
 4. بازاریابی در شبکه های اجتماعی: می توانید با استفاده از شبکه های اجتماعی و فعالیت در آنها، مشتری های احتمالی بیشتری جذب کنید.

 

 • استراتژی نرخ تبدیل

استراتژی نرخ تبدیل به چه معنی است؟ باید بگوییم که شما با استفاده از تکنیک هایی مشخص می توانید مشتری های بالقوه تان را به مشتری های دائم و در واقع خریداران دائم تبدیل کنید.

مراحل نوشتن طرح بازاریابی
استراتژی نرخ تبدیل

در مراحل نوشتن طرح بازاریابی باید برنامه دقیقی برای تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان وفادار داشته باشید. این بخش، سودآوری شرکت را از مشتریان بالقوه بالا می برد و جایگزین افزایش نرخ فروش به مشتریان فعلی می شود.

موارد زیر می‌تواند در افزایش نرخ تبدیل سرنخ فروش به مشتری مفید واقع شود:

 • فروشندگان از جزئیات مربوط به محصولات یا خدمات اطلاعات کافی داشته باشند.
 • فروشندگان به خوبی کیفیت خاص و مزایای محصولات یا خدمات را به مشتری ارائه کنند.
 • بازاریابان باید با تحقیق درباره شرمت های رقیب، مزیت رقابتی محصولات خود را به طور کامل بدانند و آن را به مشتریان عرضه کنند.
 • داستان های موفقیت های پیشین شرکت و کسب افتخارات و جوایز برای کیفیت محصولات
 • پیشنهادات و آفرهای ویژه در خرید محصولات و استفاده از خدمات برند شما

 

نکاتی مهم در نوشتن یک برنامه بازاریابی موفق

مراحل نوشتن طرح بازاریابی نکات
برنامه بازاریابی

 

خطر شکست سرمایه گذاری و شریک شدن

این روزها استارتاپ های بسیاری سعی می کنند خطرات کسب و کارشان را با دیگری سهیم شوند. آنها درصدی از سهام را به یک سرمایه گذار می فروشند و با سرمایه ورودی، سعی در افزایش فروش و سودآوری مجموعه می کنند. حتماً این موضوع را برای کسب و کارتان در مراحل نوشتن طرح بازاریابی دنبال کنید.

 

استراتژی بازگشت مشتری، رمز حیات کسب ‌و کار

مشتری هایی را که با تبلیغات کسب می کنید، از دست ندهید. آن ها را وادار به معرفی خودتان کنید! از آنها بخواهید شما را به دوستان شان معرفی کنند.

یک حساب‌ و کتاب ساده مشخص می کند: اگر هر مشتری شما را به ۱ نفر از دوستانش معرفی کند، هزینه تبلیغات شما نصف می شود! پس چرا از این بخش غافل بمانیم؟!

 

بررسی دقیق هزینه های تراکنش‌ های خرید

حتماً بخشی از برنامه‌ تان را برای این بگذارید که هزینه تراکنش های خرید را کاهش دهید. اگر رقیب شما برای اجرای فرایند تهیه تا ارسال محصول برای مشتری، ۵۰ تومان هزینه کند و شما ۱۰۰ تومان، در ادامه راه و افزایش حجم کسب و کارتان، او با سرعت زیادی از شما سبقت خواهد گرفت. زیرا خرید مشتری، برای او ۲ برابر شما سوددهی دارد.

مراحل نوشتن طرح بازاریابی
هزینه ها را بررسی کنید و کاهش دهید.

 

برنامه وفادارسازی

شما هزینه و زمان زیادی برای جذب مشتریان جدید صرف می کنید. پس سعی کنید مشتریان تان را به برند خود وفادار کنید و آن ها را به خرید دوباره از شرکت تان ترغیب کنید.

بیشتر بخوانید: وفاداری مشتری به کسب و کار چطور حفظ می شود؟

 

توجه به مشتریان

گاه، چنان در مبحث سودآوری غرق می شویم که فراموش می کنیم، بازاریابی ضرورتا برای پاسخ گویی به نیاز مشتریان رونق می گیرد. همواره طرح اولیه برنامه بازاریابی خود را در مراحل نوشتن طرح بازاریابی با در نظر داشتن بهترین علایق مشتریان تان ترسیم کنید.

 

مشارکت و همکاری

مشارکت و همکاری در بازاریابی، توافقات شما با شرکت ها و سازمان های دیگر در راستای افزایش فروش متقابل است. برای مثال، اگر شما فروشنده‌ سیم های گیتار هستید، همکاری با یک تولیدکننده یا سازنده‌ گیتار که در حال حاضر از هزاران مشتری برخوردار است و احتمالاً به سیم های جایگزین نیازمند خواهد بود، استراتژی بسیار سودآوری است.

به همه‌ اقلام و خدماتی که مشتریان قبل، بعد یا همزمان با محصولات شما استفاده می کنند، فکر کنید. بسیاری از شرکت هایی که این محصولات و خدمات را می فروشند، می توانند شرکای خوبی برای شما باشند. اسامی این شرکت ها را در مراحل نوشتن برنامه بازاریابی خود بنویسید و به یاد داشته باشید که با آن ها تماس بگیرید.

 

همه موارد را گردآوری و بودجه بندی کنید

نهایتاً پس از بررسی دقیق همه موارد بالا، در یک تقویم مالی یک برنامه مالی در نظر بگیرید (حداقل ۳ ماهه). همه هزینه های مرتبط به اجرای هر بخش را در این تقویم ثبت کنید تا بدانید دقیقاً در هر هفته و روز از ماه آینده، چه میزان هزینه برای چه کاری باید صرف شود و از طرفی فعالیت های آتی را جهت دهی کنید.

 

داده های مورد نیاز در مراحل نوشتن طرح بازاریابی

داده های مورد نیاز طرح بازاریابی به پنج گروه تقسیم می شوند:

 • داده های مالی: اطلاعاتی که از بخش های حسابداری، مدیریت، هزینه ها و سایر تحقیقات مالی به دست می آید.
 • داده های محصول: اطلاعات و برآوردهای تولیدی و تحقیق و توسعه
 • داده های فروش و توزیع: اطلاعات و برآوردهای فروش، بسته بندی، توزیع محصول
 • داده های تجاری، تبلیغات و ارتقاء فروش: اطلاعات و برآورده های دپارتمان های مرتبط
 • داده های بازار: نتایج تحقیقات بازار
مراحل نوشتن طرح بازاریابی گردآوری داده ها
گردآوری تمام داده های مورد نیاز

 

بیشتر بخوانید: اصول اولیه بازاریابی

 

اهداف راهنمای مراحل نوشتن طرح بازاریابی

 • دادن دید روشن در مورد بازار کسب و کار شما
 • به این صورت شما می توانید راحت تر به مشتریان دسترسی داشته باشید.
 • تولید پیغام هایی نتیجه بخش برای بازار
 • محصول و یا سرویسی که شما تولید می کنید به طور صحیحی به دست مشتری می رسد.
 • تمرکز و جهت دهی برای کسب و کار شما فراهم می کند.
 • ایمیل، رسانه های اجتماعی، بلاگ نویسی و … می توانند برای شما تمرکز در بازاریابی را فراهم کنند.

 

 نتیجه گیری

پس از توضیح این مراحل باید اشاره کرد که برنامه بازاریابی، نباید شما را محدود به فعالیت های خاص کند. باید برنامه ای منعطف باشد تا اگر بخشی از آن دچار ایراد شد، بتوانید در مسیر اجرا آن را اصلاح کنید.

برنامه بازاریابی را می توان به عنوان یک محصول و یا سرویس مهمی از یک شرکت در نظر گرفت. بدون برنامه بازاریابی و راهنمای مراحل نوشتن طرح بازاریابی، مشتریان چیز زیادی از شما نخواهند دانست و طبیعتا این قضیه، فروش شما را پایین آورده و به ضرر شما خواهد بود.

 

برگرفته از: forbes.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.