مشتری بالقوه

در دنیای کسب وکارهای امروز، فارغ از کوچک و بزرگی شرکت ها و فروشگاه ها، همه به یک میزان نیاز به جذب مشتری و وفادار نگه داشتن مشتری هایشان دارندو در این بین شناخت مشتری بالقوه و خصوصیات آن نقش پررنگی در بهبود کسب و کارها دارد.

با پیشرفت تکنولوژی و دگرگونی زندگی روزمره‌ی انسان ها، تبلیغات علاوه بر روش های سنتی در فضای مجازی نیز سهم بزرگی را از آن خودش کرده و فضایی گسترده در اختیار صاحبان کسب و کارها قرارداده تا مشتریان خود را از بین ملیون ها نفر جذب کنند.

اگر به دنبال راهکارهایی بهینه برای جذب و تولید مشتری هستید، تماشای دوره ی آموزشی اصول تولید مشتری را به شما پیشنهاد میکنیم.

 

تعریف مشتری بالقوه

همواره در محیط افرادی وجود دارند که نیازمند خدمات و یا کالاهای کسب‌وکار شما هستند؛ ولی از آن استفاده نمی‌کنند و یا از کسب‌وکارهای مشابه نیاز خود را برطرف می‌کنند.

این افراد مستعد جذب شدن به کسب‌وکار شما هستند و باید به عنوان یکی از اهداف اصلی برنامه‌ریزی‌های بازاریابی آینده قرار گیرند.

به زبان ساده‌تر می‌توان مفهوم مشتری بالقوه را  اینگونه تعریف کرد

مشتری بالقوه آن دسته از مخاطبین‌اندکه پتاینسل تبدیل شدن به مشتری را دارند به این معنی که به محصول و خدمات ما نیاز دارند و در حال حاضر از ما خرید نکرده‌اند

مفهوم مشتری بالقوه همراه با مثال

فرض کنیم خانواده «الف» برای خرید مواد غذایی مورد نیاز خود با سوپرمارکت «ب» قرارداد دارد به طوری که این سوپرمارکت به صورت هفتگی مواد غذایی مورد نیاز این خانواده را برای آن ها ارسال می کند.

در حال حاضر این خانواده به عنوان مشتری بالفعل این سوپر مارکت تلقی می‌شوند.

حال به این موضوع توجه کنید که در این ساختمان چند خانواده دیگر وجود دارند که شرایط خانواده «الف» را دارند و ارسال هفتگی مواد غذایی می تواند میزان رفت و آمد آن ها را کم کند.ولی تا به حال به هر دلیلی به فکر استفاده از خدمات این سوپر مارکت نبوده اند.

این خانواده ها به عنوان مشتریان بالقوه سوپر مارکت قلمداد می شوند و این امکان وجود دارد که در آینده با سوپر مارکت «ب» قرار دادی جهت ارسال مواد غذایی داشته باشند

 

انواع مشتری بالقوه

دسته اول کسانی هستند که آگاهی کاملی از محصولات یا  خدمات شما و مزایای آنها ندارند و یا حتی شناخت درستی از نیازهای خود و راه های پاسخ‌گویی به آن را پیدا نکرده اند. مسلم است که یک ارتباط مناسب امکان اطلاع‌رسانی مطلوب را به مشتری می‌دهد و او را ترغیب به تجربه‌ی خرید از شما می کند.

دسته دوم کسانی هستند که خریدار واقعی اند، اما بین شما و رقبا قرار دارند و به دنبال بهترین گزینه‌هستند. در برخورد با این دسته از مشتریان نیازمند ارتباط کلامی و بصری نیز خواهیم بود.

این دسته از مشتریان، از آشنایان قدیمی شما و یا افرادی هستند که در گذشته از مشتریان شما به حساب می آمدند.

افرادی  که به لیست وفاداران به خرید ملحق نشده‌اند، بنابراین برای جذب دوباره‌ی این افراد لازم است علت عدم وفاداری را ریشه یابی و آن‌ها را رفع کنید و دوباره خودتان ، محصولات و خدمات‌تان را برایشان توضیح دهید.

مشتری بالقوه

روش های جذب مشتریان بالقوه

برای جذب مشتریان بالقوه بهتر است که قبل از شروع هرکاری، مشتریان خود را بشناسید و سرمایه گزاری اولیه را به مشتریانی اختصاص دهید که راغب به خرید از شما هستند، که به آن ها مشتریان هدف می‌گویند.

در مرحله‌ی بعد از شناسایی و برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه به روش‌هایی نیاز دارید که با کمک آن ها بتوانید توجه افراد هدف را جلب کرده و آن‌ها را جذب کسب‌وکار خودتان کنید تا در نهایت تبدیل به مشتریان بالفعل شوند.

در ادامه به چند روش برای جلب توجه و جذب مشتریان هدف اشاره می‌کنیم:

۱تکنیک ۰ تا ۱۰۰:

در این روش به کسب‌وکارها پیشنهاد می شود تا از ۰ تا ۱۰۰ کارهای مربوط به بیزینس خود را انجام دهند. به طوری که فرد بسته کامل خدمات مورد نیاز را به صورت یک جا دریافت کند.

به این مثال توجه کنید!

شرکت (الف) به صورت عمده، مواد غذایی مورد نیاز رستوران ها را تامین می کند. به منظور رقابت در بازار داغ محصولات غذایی و تنگ تر شدن وضع موجود مدیران این شرکت به این نتیجه رسیدند که برای رقابت در بازار می بایست به گونه ای با رقبای خود متمایز شوند.

چه دلیلی وجود دارد که مشتریان بخواهند با شرکت (الف) قرارداد ببندند؟

تمایز بدین گونه بود که از ۰ تا ۱۰۰ خدمات مربوط به خرید، تحویل و جابجایی محصول را خود شرکت انجام دهد. به طور دقیق تر، شرکت تمام خدمات لازم مثل خالی کردن بار، جابجایی تا آشپزخانه رستوران و شارژ مجدد ظرف مخصوص ( بعنوان مثال ظروف سس و روغن مکانیزه شده) را انجام خواهد داد.

نتیجه گیری از مثال: با چنین رویکردی، مشتریان بالقوه تمایز شرکت الف را نسبت به سایر شرکت درک می کنند و شرکت الف شانس بیشتر نسبت به رقبا برای وفادار سازی مشتریان بالقوه در بازار خواهد داشت.

۲خلاقیت :

در روش انجام کار ها و کالا هایی که ارائه می دهید خلاقیت به خرج دهید. نورولوژی بدن انسان به گونه ای است که بعد از برخورد با چیز های جدید و خلاقانه شروع به ترشح دوپامین می کند. این هورمون می تواند مولد حسی همانند دریافت جایزه باشد.

این همان حسی است که افراد را متقاعد می کند تا پیوسته بدنبال به روز کردن دستگاه ها و لوازم الکترونیک خود باشند. در حالی که شاید حتی نیازی به نمونه به روز آن نداشته باشند.

 ۳ایجاد حس متفاوت بودن :

یکی از ۶ نیاز اساسی افراد حس متفاوت بودن نسبت به دیگران است. با مشتریان خود به گونه ای رفتار کنید که به آن ها این احساس منتقل شود که در صورت استفاده از خدمات شما نسبت به دیگران متفاوت خواهند بود.

به عنوان مثال استفاده از کالا یا خدمات برند شاید تفاوت چندانی با کالا و خدمات عادی نداشته باشد، ولی استفاده از آن به افراد احساس خوب متفاوت بودن را منتقل خواهد کرد. این مساله یکی از دلایل مهم افراد در استفاده از برند هاست.

.

۴توضیح بدهید “چرا”

به مشتریان خود توضیح بدهید که چرا باید از خدمات شما استفاده کنند. علم روانشناسی ثابت کرده است که افراد انتظار دارند که در مورد مسائل به آن ها توضیح داده شود و ذهن آن ها همواره به دنبال توضیح و چرایی است. از این رو حتی پاسخ های غیر منطقی نیز می تواند برای افراد قانع کننده تر از هیچ توضیحی نداشتن باشد.

۵ایجاد حس کنجکاوی :

محققان علم روانشناسی متوجه شده اند که در ذهن افراد بین چیز هایی که می دانند و چیز هایی که نمی دانند یک گپ وجود دارد و افراد همواره در تلاش برای پر کردن این جای خالی هستند.

این مساله که با عنوان تئوری «شکاف اطلاعاتی» معروف است تبدیل به یکی از روش های موثر مارکتینگ شد.

این روش تضمین می کند که مشتری بالقوه شما ایمیل شما را حتما باز کند یا متن نوشته شده شما را تا آخر بخواند. محصول شما را بخرد تا شکاف ایجاد شده بین تیزینگ محصول شما و خود محصول را پر کند.

نتیجه گیری

جذب مشتریان بالقوه و تبدیل آنها به مشتریان بالفعل قطعا یکی از اصلی‌ترین ارکان سرپا ماندن هر کسب‌وکاری است و یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های صاحبان کسب‌وکارها

امیدواریم با توضیحات داده شده با شناخت بهتر و کامل‌تری در مسیر جذب مشتریان بالقوه گام بردارید

ما همواره پذیرای نظرات و پیشنهادات شما هستیم

 

 

 

 

 

 • وفادار سازی مشتری

  وفادارسازی مشتری به چه معنی است؟

  با توجه به رشد چشمگیر کسب و کارهای کوچک و بزرگ در سالهای اخیر، بدیهی است که موفقیت بیشتر س…
 • رازهای فروش بیشتر

  رازهای فروش بیشتر: درک رفتار مشتری

  آیا به افزایش فروش و درآمد سالانه علاقه دارید؟ بیشتر افرادی که کسب و کار خود را به تازگی ر…
 • شروع بازاریابی در بلدشو

  چگونه بازاریابی را شروع کنیم؟

  5 / 5 ( 1 vote ) بازاریابی یکی از بهترین روش ها برای پیدا کردن راحت تر مشتری و سودآوری بیش…
 • اصول بازاریابی

  اصول اولیه بازاریابی

  در این مقاله قصد داریم به اصول اولیه بازاریابی بپردازیم و شما را یک گام در زمینه بازاریابی…
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.