موانع سوددهی کسب و کار کارآفرینی

مقدمهدر درآمدزایی و رفع موانع سوددهی در کسب و کار، جزئیات نقش مهمی ایفا می کنند. شما باید قبل از ورود به کسب وکارهای کوچک، حتما با موانع سوددهی در کسب و کار آشنا شوید تا به اصطلاح، بی گدار به آب نزنید و از روی طرح و برنامه قبلی به این کار بپردازید. در غیر این صورت، صنایع نوپا و کسب و کارهای کوچک نمی توانند قدرت ریسک پذیری خود را افزایش دهند و در این بازار پر رقابت جان سالم به در ببرند.

در واقع، صاحبان این کسب و کارها قبل از ورود به این عرصه باید هزینه های عملیاتی و یا سایر هزینه های جانبی را در نظر بگیرند. به عبارتی، قبل از این که دیر شود، اقدامات پیشگیرانه را در این زمینه انجام داده باشند.

 

درآمدزایی در کسب و کار

یک کسب و کار کوچک، زمانی می تواند دوام بیاورد که بتواند چرخه سودآوری خود را تداوم بخشد. در واقع سودآوری بدین معنی است که کسب و کار شما از نظر درآمدزایی در موقعیت ایده آلی به سر می برد. امروزه موانع سوددهی در کسب و کار موجب شده است تا بسیاری از کسب و کارهای نوپا و کوچک، دچار زیان های عمده ای شوند. راه های مختلفی وجود دارد که هنوز به فکرتان نرسیده و می تواند از موانع سوددهی در کسب و کار شما بر شمرده شوند، ولی شما اطلاعات مناسبی در این خصوص در اختیار ندارید.

هر چند هزینه های پیش بینی نشده و سایر موانع سوددهی در کسب و کار، ممکن است ابتدا به تدریج و به طور جزئی ظهور پیدا کنند، ولی در نهایت می توانند هزینه های هنگفتی را به شرکت شما تحمیل کنند. گرچه موانع سوددهی در کسب و کار شما می توانند بنیه مالی شرکت شما را تضعیف کنند، ولی شرکت نیز می تواند با اقداماتی پیشگیرانه، در برابر این موانع مقاومت کند.

موانع سوددهی در کسب و کار نوپا
پیش بینی درآمدها و هزینه ها

البته مهم است که بتوانید قبل از وقوع هرگونه هزینه تراشی و زیان دهی، موانع سوددهی در کسب و کار را شناسایی کنید. در گام بعدی، نسبت به رفع آنها و تقویت بنیه مالی شرکت یا تجدید سرمایه گذاری اقدام نمایید. در واقع، هر چه زودتر بتوانید تشخیص دهید که از کدام نقطه دچار ضرردهی شده اید، به همان نسبت نیز می توانید ضرر و زیان را کاهش داده یا به طور کلی آن را متوقف کنید.

 

عمده ترین موانع سوددهی در کسب و کار

مهم ترین موانع سوددهی در کسب و کار که موجب تضعیف درآمدزایی می شوند، در پنج مورد زیر خلاصه می شوند. شما می توانید با بررسی این عوامل، راه های از دست رفتن سرمایه و افزایش هزینه ها را شناسایی نموده و از این مشکلات جلوگیری نمایید. این پنج عامل عبارتند از:

 1. حسابداری نامناسب و غیر اصولی

قبل از هر کاری، شما باید واریزی ها یا پرداختی های شرکت تان را کنترل نمایید. بدون کنترل و نظارت بر روند حسابداری شرکت یا کسب و کارتان، نمی توانید از میزان خروج یا واریز مبالغ به حساب هایتان سردربیاورید. بنابراین لازم است تا از حسابداری حتما سررشته داشته باشید و در این زمینه به اصطلاح بتوانید گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید.

در واقع پس از ایجاد کسب و کار دیگر، هیچ دلیلی برای پذیرش روند یک سیستم حسابداری غیرمسئولانه و مخدوش وجود ندارد. در واقع، اگر روند ثبت و کنترل حساب هایتان به کندی صورت گیرد، شما تصویر شفافی از روند مالی حسابتان در اختیار ندارید. از این رو، نمی توانید به این سیستم غیر کارآمد خوشبین باشید، چرا که به دلیل عدم بروزرسانی مناسب از موقعیت مالی کسب و کارتان، پیش بینی درستی را نشان نمی دهد. به عنوان مثال، اگر شما منابع قابل توجهی خریداری نمایید، ولی در دفاتر مالی این روند به طور کامل محاسبه و درج نشود، در ظاهر اینطور به نظر می رسد که مانده قابل برداشت شما بیشتر از مبلغی است که هزینه کرده یا خرج کرده اید. به همین دلیل، شاید دچار اشتباه شوید و بیشتر از میزان مقرر برداشت نموده و با اختلاف حساب در دفاتر مختلف مواجه شوید.

موانع سوددهی در کسب و کار
حسابداری غیر اصولی

توجه کنید که ثبت دقیق جریانات مالی شرکت شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لازم است تا در این زمینه اطلاعات عددی به دقت تنظیم شود تا موجب بی نظمی و تداخل اعداد و یا اشتباهات محاسبه ای نشود. ارائه ترازهای ماهانه و سالانه دقیق، ممیزی ها و ارزیابی های دوره ای و معین می تواند این قضیه را تعدیل و اصلاح نماید.

 

 1. داشتن یک حساب بانکی ترکیبی

یکی دیگر از موانع سوددهی در کسب و کار که موجب تداخل مبالغ و نیز روندهای حسابداری می شود، داشتن یک حساب بانکی و بهره برداری از آن در موارد متعدد است. از این رو، توصیه می شود که حتما حساب های شخصی خودتان را از حساب های شرکت یا مرتبط با کسب و کارتان متمایز کنید تا دچار اختلاف حساب در این زمینه نشوید.

 

 1. کم فروشی و یا فروش بیش از حد

موانع سوددهی کسب و کار فروش
جلسات بررسی میزان فروش و آنالیز بازار

بهتر است که به منظور جلوگیری از کم فروشی یا فروش بیش از حد که یکی دیگر از موانع سوددهی در کسب و کار به شمار می رود، خط میانه را انتخاب کنید. به عبارتی، حد وسط را برگزینید؛ چرا که افراط و تفریط موجب ضرردهی کسب و کار شما خواهد شد. اگر قیمت محصولات شما خیلی کم باشد، به سرعت محصولات تان را از دست خواهید داد، در حالی که نمی توانید انتظار سود فوق العاده ای از این کار داشته باشید. آنالیز بازار می تواند شما را در شناخت رقیبان و نیز قیمت گذاری مناسب و در نتیجه سوددهی بیشتر یاری دهد.

بیشتر بخوانید: ۵ راه طلایی برای جذب مشتری

 

 1. عدم سرمایه گذاری

از جمله مواردی که می تواند به کسب و کار شما ضربه بزند، عدم سرمایه گذاری یا افزایش سرمایه گذاری در شرکت شما است. در واقع، کسب و کار شما در مواردی بدون افزایش سرمایه گذاری نمی تواند رشد و گسترش پیدا کند. از این رو، سرمایه گذاری مجدد یا افزایش آن ضروری به نظر می رسد.

موانع سوددهی در کسب و کار و سرمایه گذاری
سرمایه گذاری

شما برای این کار، غیر از سرمایه شخصی یا سرمایه گذاران دیگر از قبیل دوستان و اعضای خانواده، می توانید از بانک ها و سایر منابع تامین سرمایه نیز بهره مند شوید. سعی کنید از فرصت های سرمایه گذاری با تأمل و درایت استفاده کنید و از آن به منظور رشد ابتکارات و خلاقیت در زمینه کسب و کارتان بهره برداری نمایید.

 

 1. عدم استفاده از فروش آنلاین یا اینترنتی

امروزه یکی از راه های دستیابی به درآمد بالا، امکان بهره برداری از تجارت الکترونیکی و نیز بهره گیری از فضای اینترنت است. اگر شما فکر می کنید که نمی توانید کسب و کار خودتان را در فضای مجازی نیز ایجاد نموده و درآمدزایی را از این طریق نیز فراهم نمایید؛ متاسفانه باید به شما بگوییم که با یکی از جدی ترین موانع سوددهی در کسب و کار مواجه هستید. عدم بهره برداری از اینترنت و فرصت های مناسب در این زمینه، می‌تواند موجودیت کسب و کار یا به اصطلاح بیزینس شما را با خطر مواجه سازد.

بیشتر بخوانید: آموزش بازاریابی دیجیتال و اصول راه اندازی کسب و کار آنلاین

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

برای ورود به عرصه درآمدزایی به خصوص از طریق کسب و کارهای نوپا و کوچک لازم است تا موانع سوددهی را شناسایی کنیم. محققان در این زمینه ۵ عامل را به عنوان موانع سوددهی در کسب و کار معرفی کرده اند که عبارتند از:

 1. حسابداری نامناسب و غیر اصولی
 2. داشتن یک حساب بانکی ترکیبی
 3. کم فروشی و یا فروش بیش از حد
 4. عدم سرمایه گذاری
 5. عدم استفاده از فروش آنلاین یا اینترنتی

 

برگرفته از: forbes.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

نظری موجود است.

 1. بهمن نور

  ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۱ بعد از ظهر

  حسابداری خیلی سخته . حتما باید یک حسابدار حرفه ای و البته سالم ادم داشته باشه تا کارش درست پیش بره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.