شروع کار فریلنسینگ

مقدمهتبدیل شدن به فریلنسر، راهی عالی برای شروع کارتان است. در فریلنسینگ می توانید در یک زمان برای چندین کارفرما کار کنید، مهارت های قابل توجه زیادی را به دست آورید و به همان اندازه که می خواهید کار کنید. حتی اگر قبلا هرگز به طور فریلنسری کار نکرده اید، ممکن است بتوانید یک پروژه را انجام دهید. در ابتدای این راه می بایست متناسب با مهارت خود، از پروژه های ساده تر شروع کنید. البته اگر بدانید که چگونه خودتان را به کارفرمایان معرفی کنید و از دید آن ها کاربلد و منظم شناخته شوید، شرایط کاری و درآمد شما بسیار مطلوب خواهد شد! در این مقاله درباره نحوه شروع کار فریلنسینگ با شما صحبت خواهیم کرد. با همراه باشید.

 

شروع کار فریلنسینگ

 

 • مهارت های بارز و قابل توجه خود را شناسایی و ارزیابی کنید

اگر شما یک نویسنده، عکاس، ریاضیدان، طراح وب، مدرس بازاریابی، طراح گرافیک و یا دانشمند هستید، یک شغل آزاد و مناسب برای شما وجود دارد. از انجام چه کاری لذت می برید؟ نقاط قوت شما چیست؟ فهرستی از همه توانایی هایی که فکر می کنید ممکن است درآمدزا باشد را تهیه کنید.

شروع کار فریلنسینگ
شناسایی و ارزیابی مهارت ها

به هیچکدام از مهارت هایی که می خواهید بنویسید، فکر نکنید! فقط و فقط روی نوشتن مهارت هایتان تمرکز کنید؛ صرف نظر از اینکه در مورد هر کدام و بازار کار آن ها چیزی شنیده باشید!

 


دوره آموزشیدر دوره مبانی فریلنسینگ (آزادکاری)، نویسنده و متخصص فریلنسینگ، تام جلر به شما می آموزد که نحوه شروع کار فریلنسینگ چگونه است. ابتدا ضرورت بررسی اهداف شغلی، سیستمی که از شما پشتیبانی می کند و راه های مناسب برای رسیدن موفقیت شغلی را توضیح می دهد. سپس مسائل مهمی نظیر تخصیص منابع مالی و اهمیت رزومه کاری شما که شامل سوابق مالی و نمونه کارهای قبلی است، مطرح می شود. همچنین روش های بازاریابی و تخمین هزینه ها نیز در این دوره گنجانده شده است.

سرفصل های دوره آموزشی مبانی فریلنسینگ (آزادکاری):

 • معرفی دوره
 • فریلنسینگ چیست؟
 • فریلنسینگ و کارمند بودن چگونه از هم متمایز می شوند؟
 • ذهنیت خود را آماده سازید.
 • طرح ریزی مسیر
 • مرتب کردن منابع
 • تهیه دیدن ملزومات
 • اداره کردن سرمایه
 • جذب مشتری
 • آغاز کار
 • مدیریت زمان
 • کسب و کار خود را سلامت نگه دارید.
 • نتیجه گیری
 • پرسش و پاسخ های رایج

 

 • حالا زمان آن رسیده که نیازهای بازار را در نظر بگیرید

شروع کار فریلنسینگ
در نظر گرفتن نیازهای بازار

در حالیکه اکثر مهارت ها می توانند به طور موثر برای شما کسب درآمد کنند، شما باید مهارت هایی را در نظر بگیرید که بازار به آن ها نیاز دارد و کارفرمایان زیادی دارد. برای شروع کار فریلنسینگ، باید ابتدا زمانی که می خواهید برای آن صرف کنید را مشخص کنید. اگر می خواهید این کار را به صورت تمام وقت انجام دهید، بهتر است با تحقیق در بازار، از مهارت های پرطرفدار آگاه شوید. مثلا در زمینه اینترنت مهارت هایی مانند تولید محتوا، طراحی سایت و سئو سایت بسیار پرطرفدار است و خواهان زیادی دارد. قبل از اینکه شروع کنید، تحقیق مختصر در بازار انجام دهید.

 

 • وسایلی که برای شروع کار فریلنسینگ نیاز دارید را جمع آوری کنید

آماده باشید تا وسایل مورد نیاز مهارت مخصوص خود را تهیه کنید. اگر قصد دارید در حوزه تولید محتوا و سئو کار کنید، می بایست حتما به کامپیوتر و اینترنت دسترسی داشته باشید. اگر عکاس هستید، مطمئن شوید که دوربین قابل استفاده دارید. اگر تلاش می کنید که در زمینه آمار، کار فریلنسینگ انجام دهید، مطمئن شوید که نرم افزار رایج مورد استفاده در این زمینه را دارید. اگر پیش نیازهای لازم را ندارید، نباید انتظار استخدام شدن هم داشته باشید.

شروع کار فریلنسینگ و نکات آن
وسایل مورد نیاز برای شروع کار فریلنسینگ

شما باید مشتاق به سرمایه گذاری در کسب و کار خود باشید و برای آن، پول و زمان صرف کنید تا آمادگی لازم را بدست آورید. این گفته را فراموش نکنید: “پول را باید خودتان بدست آورید؛ کسی به شما پول نمی دهد.”

 

 • یک برنامه با اهداف معین برای خود ترسیم کنید

محاسبه کنید که در هر ساعت یا دوره چند ساعتی، توانایی انجام چند پروژه را دارید. سرعت رقبای شما در انجام پروژه ها چقدر است؟ به یاد داشته باشید، همانطور که تجربه بیشتری کسب می کنید، می توانید سرعت انجام پروژه ها و تعداد آن ها را نیز افزایش دهید.

شروع فریلنسینگ
ترسیم برنامه با اهداف معین

بعد از شروع کار فریلنسینگ تصمیم بگیرید که انجام هر کاری به چه میزان زمان نیاز دارد. البته هنگامی که شما شروع به کار فریلنسینگ می کنید، باید تعیین کنید که در دوره های یک ماهه یا دو ماهه، چه تعداد پروژه می توانید انجام دهید. پس از اندکی کسب تجربه، برنامه ریزی کنید که در ماه های آتی، چه تعداد پروژه می توانید به برنامه قبلی اضافه کنید؟ در ورود به شغل های جدید، برنامه ریزی مدون کمک بزرگی به شما می کند؛ زیرا از این طریق می توانید میزان درآمد خود را تخمین بزنید.

 

 • یک راهنما پیدا کنید

بهترین راه یادگیری موضوعات جدید این است که با کسی صحبت کنید که بخشی از آن بوده است. شما می توانید به شیوه های مختلف، راهنمای دلخواهتان را بیابید. در شروع کار فریلنسینگ از خانواده، دوستان، معلمان و همکاران بپرسید که اگر آنها کسی را به عنوان فریلنسر می شناسند، به شما معرفی کنند. همچنین می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت، کارهای مشابه را به صورت آنلاین ببینید و با افراد مسئول و فعال در این زمینه، آشنا شوید. شما می توانید رویدادهای کاری مرتبط با مهارت خود را در اینترنت و شبکه های اجتماعی به صورت آنلاین پیدا کرده و در این رویدادها شرکت کنید.

شروع کار فریلنسینگ
پیدا کردن راهنما

داشتن راهنما می تواند در تعیین تعداد پروژه ها در زمان مشخص کمک کند. به شما توصیه های مهمی در خصوص کار می کند و حتی ارتباطات لازم برای شروع پروژه ها و پیدا کردن کارفرما را برقرار کند.

شما باید بتوانید اعتماد همه جانبه راهنمای خود را جلب کنید. در این صورت، او نیز تمام تلاشش را برای وارد کردن سریع تر شما به بازار کار انجام می دهد. قبل از تماس با راهنما، اطمینان حاصل کنید که تمامی موارد مورد نیاز از جمله وسایل و یا اطلاعات را جمع آوری کرده اید و قرار است با دست پر راهنمای خود را ملاقات کنید.

به یاد داشته باشید که راهنما برای کمک به شما وقت می گذارد. پس احترام او را حفظ کنید و همواره سپاسگزار باشید. به سختی کار کنید و به توصیه های او گوش دهید تا به این باور برسد که شما فقط به دنبال یادگیری هستید.

 

بازاریابی در شروع کار فریلنسینگ

 

 • برند و شخصیت خودتان را بالا ببرید

شروع کار فریلنسینگ و فریلنسر شدن
بالا بردن برند

فراموش نکنید که به عنوان یک فریلنسر، شخصیت و مهارت شما، کسب و کار شماست و باید مهارت و اعتبارتان را برای درآمد ارائه دهید. خصوصا در شروع کار فریلنسینگ، از کنار آنچه که شما را نسبت به بقیه رقبا متفاوت می کند، ساده رد نشوید. آیا شما شوخ طبع هستید؟ آیا شما واقعا کارآمد هستید؟ آیا یک رزومه قابل توجه دارید؟ هر کدام از ویژگی های گفته شده یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. اگر هر کدام از این ویژگی ها را دارید، حتما از آن ها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که نام برند شخصی شما باید در رزومه، محیط کار آنلاین، کارت های بیزینس قرار داشته باشد و ارتباطات تان با مشتریان بالقوه و فعلی روشن و واضح باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه بازاریابی را شروع کنیم؟ و اصول اولیه بازاریابی

 

 • در ابتدای کار، شرایط پروژه ها را قبول کنید

نکات کار فریلنسینگ
پذیرش شرایط پروژه ها

در ابتدای کار فریلنسینگ، به دلیل این که بی تجربه هستید و در ابتدای مسیر قرار دارید، احتمالا کارهای زیادی را برای ارائه به عنوان نمونه ندارید. برای ساختن یک رزومه کار قوی، باید در ابتدای کارتان پروژه ها را حتی با شرایط سخت قبول کنید. در شروع کار، حتی قبول کارهایی با زحمت فراوان و دستمزد کم نیز کاملا منطقی است. این تجربه ها در یادگیری به شما کمک می کند و به مرور زمان تمامی جزئیات کار را به شما آموزش می دهد. به علت نداشتن رزومه قوی، معمولا تمام کسانی که در شروع کار فریلنسینگ هستند، شتاب زده فقط به دنبال پذیرش پروژه بوده که این مسئله کاملا طبیعی است.

بیشتر بخوانید: ۵ راه طلایی برای جذب مشتری

 

 • عنوان کسب و کار خود را به صورت آنلاین، در فضای مجازی پخش کنید

شروع فریلنسر شدن
تبلیغ کسب و کار در فضای مجازی

یک صفحه وب، لینکدین، توییتر، وبلاگ، فیسبوک، اینستاگرام و یا کانال تلگرام ایجاد کنید. هرچه شبکه اجتماعی مورد نظرتان، مخاطبان بیشتر و مرتبط‌ تری داشته باشد، نتیجه بهتر است. برای مثال، پیشنهاد ما تلگرام و اینستاگرام و البته لینکدین است. زیرا در لینکدین می توانید به طور تخصصی با افرادی آشنا شوید که کارهای مرتبط با شما را به راحتی پیدا می کنند. هنگامی که شما درخواست شغل و ارسال رزومه می کنید، می توانید لینک هر کدام از شبکه های اجتماعی خود را نیز قرار دهید؛ با این کار به کارفرمایان اجازه می دهید تا میزان نظم و کیفیت کار شما را بسنجند.

به همین دلیل، مهم است که همه ی فرصت ها و پروژه هایی را که در ابتدای کارتان با آن مواجه می شوید را بپذیرید؛ حتی زمانی که برای اولین بار در حال شروع کار فریلنسینگ هستید، هر گونه کار و تجربه می تواند زمینه را برای حضور قوی شما فراهم کند.

بیشتر بخوانید: آموزش مقدماتی بازاریابی دیجیتال 

 

 • برای شغلتان بجنگید

شروع فریلنسر شدن
برای شغلتان بجنگید

در فریلنسینگ، شرایط، کاملا رقابتی است. صرفا به این دلیل که شما یک وب سایت و یک برند شخصی ایجاد کرده اید، کارفرمایان شروع به سپردن پروژه ها به شما نمی کنند. برای داشتن شرایط بهتر، درآمد بالاتر و کارفرمایان بیشتر باید بجنگید، جستجو کنید و در رقابت کم نگذارید.

ارزش پروژه های کوچکتر را درک کنید: هنگامی که شما در ابتدای راه فریلنسینگ هستید، با کارهای کوچکتر با پرداختی کمتر روبرو خواهید شد. در واقع این کارها بهترین فرصت ها در شروع هستند. فریلنسرهای با تجربه عموما این مشاغل را نادیده می گیرند. بنابراین شما می توانید با پذیرش این پروژه ها ضمن قوی کردن رزومه، وارد عرصه رقابت با باتجربه ها شوید. بدون توجه به کوچک بودن پروژه و یا کم بودن دستمزد آن، رزومه و مشخصات و پیشنهادات خود را برای کارفرما ارسال کنید. با تکمیل اولین پروژه های خود می توانید به جمع آوری نمونه کارهای انجام شده و پربار کردن رزومه خود بپردازید.

 

 • انتقاد پذیر باشید

در فریلنسینگ به احتمال زیاد برای کارفرمایان مختلفی کار خواهید کرد. پروژه ها دائما متناسب با نیازهای کارفرمایان تغییر خواهند کرد. به خصوص در شروع این کار، هنگامی که کارفرما مشکل یا انتقادی را مطرح می کند، آن را با آغوش باز بپذیرید. آنها از شما خواسته اند تا کار را به خوبی انجام دهید؛ پس شما هم باید بر این حقیقت واقف باشید که کارفرما هدفی غیر از بالا رفتن کیفیت کار ندارد.

 

 • پل های ارتباطی خود را قوی کنید

در شروع کار فریلنسینگ، سعی کنید تمام تلاش خود را برای بهبود روابط خود با کارفرمایان انجام دهید. وقت کافی برایشان بگذارید و به سرعت پاسخگوی درخواست ها و سوالات آن ها باشید. این کار باعث می شود تا در طول زمان، اعتبار برند شخصی شما بالا رفته و سفارش ها و پروژه های بهتر و بیشتری به شما ارجاع داده شود.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده، نتیجه می گیریم که فریلنسینگ در عین این که ممکن است در ابتدای راه سخت باشد و یا درآمد خوبی نداشته باشد؛ ولی بعد از رعایت نکات گفته شده و قوی شدن رزومه تان، بدون شک یکی از بهترین کسب و کارها خواهد بود؛ زیرا مزایای زیادی مانند وقت آزاد، قابل انجام بودن در هر مکان، درآمد بالا و اعتبار قابل توجه بعد از کمی سپری شدن زمان دارد. در هر صورت شروع کار فریلنسینگ تا رسیدن به اعتبار نسبی با کمی مشکل همراه خواهد بود، اما پس از آن می توانید با خیالی آسوده و با رعایت نکات گفته شده به فریلنسینگ به عنوان یک شغل همیشگی و عالی نگاه کنید.

 

برگرفته از: wikihow.com

 • 15 نکته که هر کار آفرینی باید بداند

  ۱۵ نکته که هر کارآفرینی باید بداند

  بزرگ ترین مشکل پایه گذاران و صاحبان کسب و کارهای کوچک این است که این افراد در زمینه ی خاصی…
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

نظری موجود است.

 1. پدرام

  ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ در ۵:۰۵ بعد از ظهر

  خوب بود چیز های خوبی داشت

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.