نقش زبان بدن در کسب و کار
به این مطلب رای دهید

مقدمهاز زبان بدن چه می دانید؟ زبان بدن یعنی سیگنال های غیرکلامی که برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آن ها استفاده می کنیم. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، این سیگنال های غیرکلامی بخش بزرگی از ارتباط های روزمره ما را تشکیل می دهند. از حالت های صورت گرفته تا حرکات بدن، چیزهایی که بیان نمی شوند همچنان اطلاعات زیادی را انتقال می دهند. بدون شک هیچکس نمی تواند نقش زبان بدن در کسب و کار را انکار کند؛ فرقی نمی کند کارآفرین، کارمند و یا مدیر یک شرکت باشید؛ یادگیری نکات و تکنیک های زبان بدن، از شما فردی موفق می سازد. در بخش اول از این مقاله ها، به نکات و مفاهیم پایه در رابطه با زبان بدن می پردازیم. با ما در این بخش همراه باشید.

نقش زبان بدن در کسب و کار
تاثیر ارتباط غیرکلامی

زبان بدن بین ۵۰ تا ۷۰ درصد ارتباطات را تشکیل می دهد و درک آن از اهمیت بالایی برخوردار است ولی توجه به نشانه های دیگری مثل موقعیت و گفته های بیان شده نیز ضروری است. در بسیاری از مواقع به جای اینکه به سیگنال ها به صورت یک عمل مستقل نگاه کنید باید به صورت گروهی آن ها را در نظر بگیرید. همچنین اگر به زبان بدن افراد موفق نگاه کنید خواهید دید که از این تکنیک ها و نکات در ارتباطات کاری و روزمره خود استفاده می کنند.

 

حالات صورت

به نظر شما یک فرد از طریق حالات صورت تا چه حد می تواند منظور خود را برساند؟

لبخند می تواند بیانگر تایید یا شادی باشد؛ با اخم کردن، عدم موافقت یا نارضایتی خود را بیان می کنیم. در بعضی موارد، حالات صورت ابزار مناسبی برای نشان دادن احساسات واقعی در موقعیت های خاص هستند. وقتی بگویید که حالتان خوب است، بقیه از حالت صورت تان باز هم می توانند این را تشخیص دهند.

ما می توانیم احساساتی مانند شادی، غم، خشم، تعجب، انزجار، ترس، سردرگمی، هیجان، آرزو و تحقیر را با حالات صورت نشان دهیم.

نقش زبان بدن در کسب و کار
حالات صورت

حالات صورت فرد همچنین می تواند به گونه ای باشد که به حرف های طرف مقابل اعتماد کنیم یا خیر. طبق یک مطالعه معتبر، حالت ابروها به سمت بالا به همراه یک لبخند کوچک، بیشترین اعتماد را به وجود می آید. این حالتی که در این مطالعه پیشنهاد داده شده است، پیام اعتماد به نفس و دوستی را می رساند. اگر نقش زبان بدن در کسب و کار را جدی گرفته و همین نکات ساده را به کار ببرید، شاهد موفقیت روزافزون خود خواهید بود.

تحقیقات دیگر نشان داده اند که قضاوت درباره ی هوش افراد، از طریق حالات صورت شکل می گیرد. بر طبق این تحقیقات، افرادی که صورت باریک تر و بینی های برجسته دارند، به نظر بقیه از هوش و استعداد بالاتری برخوردارند. همینطور افرادی که همیشه لبخند بر لب دارند و سرزنده اند نسبت به آن هایی که حالت اخمو و عصبانی دارند، از نظر دیگران باهوش تر هستند.

بیشتر بخوانید: آموزش مدیریت خشم

 

چشم ها

شما هم حتما شنیده اید که می گویند «چشم ها دریچه هایی به روح هستند»؛ چون چشم ها این قابلیت را دارند تا نشان دهند که فرد چه احساسی دارد یا به چه چیزی فکر می کند. وقتی در حال صحبت با یک فرد هستید، توجه به حرکات چشم، امری طبیعی است و بخش مهمی از روند برقراری ارتباط را به وجود می آورد. مثلا در حین گفتگو ممکن است فرد ارتباط چشمی مستقیم برقرار کند، نگاهش خیره باشد، زیادی پلک بزند و یا حتی مردمک هایش باز باشند. به یاد داشته باشید که چشم ها، بخش مهمی از زبان بدن افراد موفق را تشکیل می دهد.

نقش زبان بدن در کسب و کار
حالات چشم

وقتی در حال صحبت با کسی هستید، به این سیگنال های چشمی توجه کنید:

 • نگاه خیره: وقتی فرد به صورت مستقیم به چشم هایتان نگاه می کند یعنی به بحث علاقه مند است و به شما توجه می کند؛ البته نگاه خیره ی طولانی مدت می تواند به منزله ی زنگ خطر باشد. در طرف دیگر، قطع ارتباط چشمی و توجه به اطراف می تواند نشان دهد که فرد مقابل حواسش پرت است یا سعی در پنهان کردن احساسات واقعی خود دارد.
 • پلک زدن: پلک زدن امری طبیعی است ولی باید توجه کرد که فرد بیش از حد یا خیلی کم پلک می زند. افراد زمانی که احساس ناراحتی یا استرس دارند، سریع تر پلک می زنند. تعداد زیاد پلک می تواند به ما نشان دهد که فرد مقابل، عمدا سعی در کنترل حرکات چشمش دارد.
 • اندازه مردمک: اندازه مردمک می تواند به عنوان یک ارتباط غیرکلامیِ خیلی ظریف در نظر گرفته شود. با اینکه میزان نور محیط تعیین کننده ی اندازه ی مردمک چشم می باشد ولی بعضی مواقع احساسات می توانند بر روی آن تاثیر بگذارند. برای مثال اگر مردمک چشم کاملا باز باشد، می تواند نشان دهد که فرد علاقه مند و برانگیخته شده است.

 

بیشتر بخوانید: با ۵ اصل روانشناسی بازاریابی، کسب و کارتان را متحول کنید

حالات لب و دهان

حالت و حرکات لب نیز در مبحث زبان بدن نقش مهمی دارد. برای مثال، گاز گرفتن لب پایینی می تواند بیانگر احساس ترس، نگرانی یا عدم امنیت باشد. خمیازه یا سرفه هم می تواند نشان دهنده سردرگمی یا عدم رضایت باشد.

لبخند زدن یکی از بهترین سیگنال های زبان بدن است ولی می تواند بیانگر احساسات دیگر مانند شادی کاذب، طعنه و یا حتی بدبینی باشد.

نقش زبان بدن در کسب و کار
حالات لب

در اینجا به چند نمونه از حالات لب اشاره می کنیم:

 • لب های فشرده: به هم فشردن لب ها می تواند نشان دهنده بی میلی، عدم اعتماد و تایید باشد.
 • گاز گرفتن لب: افراد در مواقعی که نگران، عصبی و استرسی هستند، معمولا لب هایشان را گاز می گیرند.
 • پوشاندن دهان: زمانی که افراد می خواهند احساس یا واکنشی را پنهان کنند، دهان خود را می پوشانند تا لبخند یا نیشخند شان دیده نشود.
 • بالا یا پایین بردن لب: تغییرات کوچک در لب ها هم می تواند احساسات فرد را نشان دهد. وقتی گوشه ی لب ها کمی بالا بیاید می تواند بیانگر حس شادی یا خوش بینی باشد؛ از طرف دیگر پایین آمدن گوشه لب ها می تواند ناشی از حس غم، عدم تایید یا بدبینی باشد.

استفاده از زبان بدن در ارتباطات می تواند شما را به نتایج دلخواه تان برساند؛ می توانید در مصاحبه ی کاری، سخنرانی، جلسات و بسیاری از موقعیت های دیگر کاملا مسلط و موثر ظاهر شوید و شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید.

نقش زبان بدن در کسب و کار-بخش دوم

 

برگرفته از: verywellmind.com

 • اهمیت زبان بدن در کسب و کار

  نقش زبان بدن در کسب و کار-بخش دوم

  به این مطلب رای دهید به بخش دوم از مقاله های نقش زبان در کسب و کار خوش آمدید. در نقش زبان …
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین نگاهی بیاندازید

نقش زبان بدن در کسب و کار-بخش دوم

به این مطلب رای دهید به بخش دوم از مقاله های نقش زبان در کسب و کار خوش آمدید. در نقش زبان …