اهمیت زبان بدن در کسب و کار

مقدمهبه بخش دوم از مقاله های نقش زبان در کسب و کار خوش آمدید. در نقش زبان بدن در کسب و کار-بخش اول، نکات اولیه که شامل حالات بخش های مختلف صورت بود را به طور کامل توضیح دادیم. همانطور که گفتیم، فرقی نمی کند کارآفرین، کارمند و یا مدیر یک شرکت باشید؛ یادگیری نکات و تکنیک های زبان بدن، از شما فردی موفق می سازد. اگر می خواهید شاهد نتایج فوق العاده در کسب و کارتان باشید و به اهمیت زبان بدن در کسب و کار پی ببرید، در بخش دوم از مقاله های زبان بدن با ما همراه شوید.

 

به نظر شما دلیل اهمیت زبان بدن در کسب و کار چیست؟

شاید تعجب کنید اگر بگوییم ما به صورت مداوم و ناآگاهانه، تعداد بسیار زیادی سیگنال های تصویری را به اطراف مان ارسال می کنیم؟ می دانستید که ما می توانیم بیش از ۲۵۰هزار حالت صورت داشته باشیم؟

جالب است بدانید که بخش اعظم اطلاعاتی که ما از محیط اطراف مان به شکل طبیعی دریافت می کنیم، به صورت سیگنال های تصویری هستند؛ همچنین بیشترین اطلاعاتی که در مغزمان ذخیره می شود، ترکیبی از داده های تصویری و شنیداری است. مهم تر از همه آن که مغز ما با آنالیز این داده ها، تنها در ۷ ثانیه راجع به فرد مقابل به نتیجه گیری می رسد. پس با این حساب شما باید در این مدت زمان بسیار کوتاه، تمام تلاش تان را بکنید تا روی طرف مقابل به بهترین شکل ممکن تاثیر بگذارید.

آنتونی رابینز می گوید: «نحوه ی برقراری ارتباط ما با دیگران و طرز برخورد با خودمان، تعیین کننده ی کیفیت زندگی ما در آینده است».

 

بعد از حالات صورت به سراغ حالات بدن می رویم و تاثیر آن را بر روابط و کسب و کار بررسی می کنیم:

حالات بدن

وقتی اصطلاح زبان بدن را می شنوید، احتمالا ذهنتان به سمت شکل یا حالت بدن می رود. تاثیر حالت بدن بر روی روابط فردی یا کاری غیرقابل انکار است و می تواند نتیجه ی برقراری تعامل را به کلی تغییر دهد.

فرض کنید به یک مفازه می روید و نیاز به کمک دارید، وقتی به قسمت خدمات رسانی مشتری می رسید، با دو کارمند با این حالت برخورد می کنید:

نقش زبان بدن در کسب و کار
حالت بدن غلط

با دیدن این صحنه چه نتیجه ای در رابطه با کمک و احترام به مشتری می گیرید؟ به نظرتان به شما و نیازتان توجه می کنند؟

حتی اگر هر دوی آن ها، پاسخگوی نیاز شما باشند و شما را به درستی راهنمایی کنند؛ باز هم حالت بدن اشتباه آن ها، همه چیز را خراب می کند.

 

حالا دوباره به قسمت خدمات رسانی مشتری برمی گردیم و کارمندی با این حالت، شما را راهنمایی می کند.

نقش زبان بدن در کسب و کار
حالت بدن صحیح

چقدر از رضایت و اشتیاق کارمند برای کمک رسانی و مشاوره مطمئن می شوید؟ به نظرتان کارمند ظاهری هوشیار، صمیمی دارد و تمام توجه ش به شما است. او صاف ایستاده، شانه هایش را عقب داده و لبخند بر لب به شما کمک می کند. این دقیقا همان اهمیت زبان در کسب و کار است. با نکاتی که شاید به نظر پیش پا افتاده و ساده به نظر برسد، می توانید موفقیت کاری تان را تضمین کنید.

 

در اینجا به چند نمونه از حالات بدنی که برای موفقیت در کسب و کارتان، می بایست از آن ها استفاده کنید اشاره می کنیم:

 • کج کردن سر به یک طرف: این حالت بیانگر این است که فرد به دقت گوش می دهد و به بحث موردنظر علاقه مند است.
 • قرار گرفتن نوک انگشتان روی یکدیگر: این حالت بیشتر به معنی کنترل و قدرت می باشد. این زبان بدن بیشتر توسط مدیران استفاده می شود و این ژست قدرتمندانه نشان می دهد که همه چیز در کنترل فرد است.
 • صاف ایستادن: اسن حالت بیانگر این است که فرد اعتماد به نفس بالایی دارد و به این معنی است که می تواند تصمیمات صحیحی بگیرد.
 • گرفتن چانه یا کشیدن گوش ها: خیلی از ما وقتی در معرض تصمیم گیری قرار می گیریم یکی از این حالات را به خودمان می گیریم. یعنی در حال فکر کردن برای تصمیم گیری درباره ی یک موقعیت هستیم.

 

فضای شخصی

فضای شخصی با اینکه ساده است ولی بخش مهمی از زبان بدن را تشکیل می دهد. فاصله مناسب با فرد مقابل یا مشتری باید ۱ تا ۲ متر باشد؛ اگر فاصله تان با فرد موردنظر کم باشد، مشتری احساس راحتی نمی کند و به همین خاطر ممکن است به حرف هایتان گوش ندهد.

نقش زبان بدن د رکسب و کار
فاصله نامناسب

همیشه به میزان فاصله دقت کنید و به فضای شخصی فرد احترام بگذارید تا مطمئن شوید که به معنای واقعی به حرف هایتان گوش می دهد.

نقش زبان بدن در کسب و کار
فاصله مناسب

 

گوش کردن

وقتی به صحبت های فرد مقابل گوش می کنید، تمام تمرکزتان را روی آن بگذارید. در افکار خودتان غرق نشوید یا با گوش همراهتان بازی نکنید. به او همانقدر توجه نشان دهید که اگر خودتان در حال صحبت باشید از طرف مقابلتان می خواهید. ارتباط چشمی برقرار کنید، سرتان را به علامت تایید تکان دهید و از کلماتی مثل بله یا درسته استفاده کنید.

اهمیت زبان بدن در کسب و کار
گوش کردن

هنگامی که فرد مقابل در حال صحبت است، می توانید با پرسیدن سوالات مرتبط با بحث به او فرصت دهید تا خودش را بیشتر نشان دهد. البته در انتخاب سوال باید دقت کافی به خرج دهید. خودتان را جای آن فرد بگذارید تا حس و موقعیت را درک کنید و سوالات موثری انتخاب کنید.

 

دست دادن

در موقعیت های کاری از شما انتظار می رود تا بتوانید به صورت صحیح با مشتری یا همکارتان دست بدهید. دست دادن محکم به همراه ارتباط چشمی نشان دهنده ی وجود اعتماد به نفس کافی در فرد می باشد.

اهمیت زبان بدن در کسب و کار
دست دادن

دست دادن چیزهای زیادی راجع به شخصیت طرف مقابل به ما می گوید؛ برای مثال اگر کسی خیلی محکم دست بدهد یعنی فردی سلطه طلب و طالب قدرت است. از طرفی اگر خیلی آرام با شما دست بدهد یعنی احساسی مبنی بر عدم امنیت، خجالت یا اعتماد به نفس پایین دارد.

در اینجا نحوه ی صحیح دست دادن را به شما نشان می دهیم:

 • دست راستتان را باز کنید و دست طرف مقابل را در دستتان بگیرید.
 • دستتان را دو یا سه بار تکان دهید. این حرکت باید از شانه شروع شود و به آرنج و در آخر به دستتان برسد.
 • بعد از گذشت ۳ یا ۴ ثانیه دستتان را کنار ببرید و دست دادن را تمام کنید.
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

نظری موجود است.

 1. رسول

  ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۸ قبل از ظهر

  سوالی دارم، بیشترین عضوی که از اعضای بدن انسان برای تجارت نیاز است کدام است؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.