نورپردازی عکاسی پرتره

مقدمهنورپردازی در عکاسی پرتره از اهمیت خاصی برخوردار است. آشنایی با نورپردازی در عکاسی پرتره به شما کمک کنید که فراتر از یک عکاس معمولی عمل کنید. در واقع، در عکاسی پرتره نورپردازی از سوژه و مکان نیز  مهم تر است. من در این مقاله ۶ مرحله ی اصول نورپردازی در عکاسی حرفه ای را به شما معرفی کنم. اگر می خواهید در عکاسی پرتره حرفه ای باشید  با من همراه شوید. شش اصول نورپردازی عبارتند از: شدت نور، دامنه ی پویا، جهت، انتشار، وایت بالانس و انعکاس است.

 

آنچه که باید درباره ی نورپردازی در عکاسی پرتره بدانید

 

شدت نور

نورپردازی در عکاسی پرتره
شدت نور

 شدت، میزان روشنی نور است و باعث وضوح تصویر می شود. در نورپردازی عکاسی پرتره، برای هر دو نور طبیعی و آتلیه، می توانید منبع نور را تغییر دهید تا شدت را تعیین کنید. فاصله ی بین منبع نور و سوژه تاثیر زیادی روی شدت نور دارد. قانون این فاصله به این صورت است که اگر فاصله منبع نور از سوژه را دو برابر کنید شدت نور ۷۵ درصد کاهش و اگر نصف کنید ۴ برابر افزایش می یابد. به این قانون، قانون میدان معکوس می گویند.

بیشتر بخوانید: نورپردازی عکاسی پرتره

 

دامنه ی پویا

دامنه ی پویا و استاپ ها رابطه ی بسیار نزدیکی با هم دارند. دامنه ی پویا فاصله ی بین روشن ترین و تاریک ترین بخش های یک تصویر است و یک استاپ اندازه ی دامنه است. تفاوت یک استاپ نوری به معنای این است که فاصله ی منبع نور از سوژه، دوبرابر ( یا نصف) شده است. چشمان انسان می تواند ۱۰ تا ۱۴ استاپ نوری را ببیند، ولی دوربین  DSLR  فقط بین ۸ تا ۱۰ استاپ نوری را می بیند. موضوع دامنه ی پویا وقتی مطرح می شود که این دامنه فراتر از چیزی که جزئیات دوربین نشان می دهد باشد. بیشتر افراد دوست ندارند پرتره ی آنها سیاه سفید باشد مگر اینکه بخواهند برای امور هنری از آن استفاده کنند.

 

جهت نور

در نورپردازی در عکاسی پرتره موقعیت نور از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که مشخص می کند که نور چطور به سوژه می تابد. جهت نور نقش مهمی در کیفیت عکس پرتره دارد و تنها چند اینچ نابه جایی در نور می تواند عکس را خراب کند. بدترین چیز ممکن عکسی است که در آن نور به طور مستقیم از دوربین تابیده شود. چنین عکسی یا خیلی روشن یا خیلی تاریک می شود و هیچ سایه ای روی چهره ندارد.

نورپردازی در عکاسی پرتره
جهت نور

برای تعیین جهت نور دو روش اساسی وجود دارد:

 • اسپلیت کردن نور:

  در نورپردازی در عکاسی پرتره اسپلیت کردن به معنای تقسیم کردن چهره به دو بخش است به طوری که نصف آن در سایه و نصف آن روشن است. به سادگی می توانید منبع نور را به صورت ۹۰ درجه از چپ یا راست سوژه قرار دهید. اگر از نور طبیعی استفاده می کنید فقط از سوژه بخواهید به سمت زاویه ی نور بچرخد.

 • نورپردازی لوپ:

  این نور پردازی رایج ترین نوع نورپردازی در عکاسی پرتره است. فقط کافی است منبع نور به صورت ۳۰ درجه ای از سوژه قرار دهید. سایه ای که ایجاد می شود عمق خوبی به عکس می دهد و برای پرتره ی تک نفره عالی است.

در نور پردازی در عکاسی پرتره، به یاد داشته باشید که جهت درست یا غلطی وجود ندارد و بیشتر جنبه ی سلیقه ی فردی دارد.

بیشتر بخوانید:  همه نکاتی که باید درباره نورپردازی در عکاسی بدانید

 

انتشار نور

انتشار نور به خشن یا ملایم بودن نور مربوط می شود و میزان سایه را هم تعیین می کند. در حالت کلی، هرچه منبع نور بزرگ تر و نزدیک تر به سوژه باشد نور ملایم تر می شود. وقتی عکاسان به نور خشن اشاره می کنند، منظورشان این است که مناطق روشن و تاریک ناگهان از هم جدا می شوند و باعث می شود سایه های تیز در عکس ایجاد شود. مثالی از نور خشن عکسی است که زیر نور روشن آفتاب گرفته شود و یا عکسی که در آن شما در آتلیه سوژه را بیش از اندازه در معرض نور مودی فایر قرار دهید.

نورپردازی در عکاسی پرتره حرفه ای
انتشار نور

در مقابل نور خشن، نور ملایم مطرح است. در این نوع نور پردازی در عکاسی پرتره،  نور تاریک و روشن بسیار با ملایمت از هم جدا می شوند. انتشار رنگ به نرمی صورت می گیرد و پخش تقریبا یکسانی دارد. مثال نور ملایم عکسی است که در یک روز ابری یا با استفاده از مودی فایر در آتلیه گرفته می شود. عکس از نظر بیننده خوشایند است و کنتراست واضحی نشان نمی دهد.

 

وایت بالانس

وایت بالانس، تنظیم درجه ی رنگ نور توسط دوربین شماست. همخوانی درجه ی مناسب رنگ نور با محیط عکس برداری بسیار مهم است . با این روش رنگهای غیر عادی را حذف می کنید تا عکس شما رنگ های درست زندگی واقعی را نشان دهد. بستگی به مدل دوربین، باید از قبل وایت بالانس را تنظیم کنید. گزینه های ممکن تانگستن، فلورسنت، دی لایت، فلش، ایندور، کلودی، شید، کاستوم، و یا کلوین را می باشند.

نورپردازی در عکاسی پرتره
وایت بالانس

در نورپردازی در عکاسی پرتره، اطمینان حاصل کنید که رنگ سفید همان سفید دیده می شود. اگر با Raw عکس می گیرید می توانید در طول مرحله ی بعد از پردازش، وایت بالانس را تغییر دهید. وایت بالانس در آداب لایت روم یا فتوشاپ هم قابل تغییر است. به همین دلیل است که بهتر است به جای JPEG از RAW استفاده کنید.

 

انعکاس نور

نور همیشه در خط مستقیم حرکت می کند. این به این معناست که تفاوتی نمی کند که از نور طبیعی یا نور آتلیه استفاده کنید چون نور تا رسیدن به یک چیز در مسیر راست سفر می کند. وقتی نور به چیزی برخورد می کند از همان زاویه برخورد انعکاس پیدا می کند. میزان انعکاس نور به رنگ و جنس شی برخورد بستگی دارد. وقتی که نحوه ی حرکت نور را میدانید، می توانید آن را با توجه به مقدار نوری که برای سوژه نیاز دارید تغییر دهید. برای مثال اگر به نور ملایم نیاز دارید و تجهیزات دیگری ندارید می توانید آن را از یک دیوار عبور دهید. همچنین، می توانید از یک سافت باکس مثل چتر بارانی برای نورپردازی در عکاسی پرتره استفاده کنید.

نورپردازی در عکاسی پرتره حرفه ای
انعکاس نور

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

امیدوارم تقسیم بندی نکات مهم نورپردازی در عکاسی پرتره به ۶ بخش به شما کمک کرده باشد تا مهارت های خود را به عنوان یک عکاس پرتره افزایش دهید. اطمینان حاصل کنید که این نکات را تا آنجایی که می توانید تمرین کنید. امیدوارم با تمرین آنها از عکاسی خود لذت ببرید.

 

برگرفته از: digital-photography-school.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.