نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه

مقدمهتا به حال از شما خواسته شده که برای نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه تلاش کنید، اما راهنمایی برای شروع آن نداشته باشید؟

اگر شما نیاز به چند ایده دارید، نگاهی به روش های نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه، که ما در اینجا در مورد آن صحبت خواهیم کرد، داشته باشید. این آموزش، برای مدیران کسب و کارهای کوچک و متوسط، آماده شده که می خواهند یک طرح اولیه را بدون هزینه کردن برای استخدام یک مشاور داشته باشند. نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه برای نوشتن طرح جامع و کلی بازاریابی مناسب نیست، اما این طرح به شما زمان کافی برای به دست آوردن ایده های کلی خود و داشتن یک ساختار اساسی را می دهد.

نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه
نوشتن طرح بازاریابی

 

نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه


حسابرسی بازاریابی

در نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه، شما نمی توانید بدون داشتن درک درستی از اینکه در حال حاضر کجا هستید، از برنامه ای که می خواهید کسب و کارتان را توسط آن اجرا کنید، استفاده کنید.

برای بررسی محیط داخلی و خارجی خود، می توانید از ابزارهای ساده ای مانند آنالیزهای SWOT و PEST بهره ببرید.

در مورد وضعیت بازاری که با آن مواجه هستید، فکر کنید. رقیبان شما چه کسانی هستند؟ محصولات و خدمات آنها چیست؟ بازار هدف شما کدام است؟ ارزش بازار هدف شما چقدر است؟ و در چه منطقه جغرافیایی فعالیت می کند؟ محصول شما چیست و ویژگی های آن، هویت آن و وجه تمایز آن با بقیه محصولات چه می تواند باشد؟ چرا باید مشتریان بخواهند که محصولات شما را بخرند؟ محصولات خودتان را در کجا به فروش خواهید رسانید (به صورت آنلاین یا در مغازه) و چگونه قیمت های خود را تعیین خواهید کرد؟

نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه
حسابرسی بازاریابی

در نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه، وقت خود را برای پرسیدن این سوالات صرف کنید و اگر ممکن است تمام تیم خود را نیز درگیر کنید. هر کسی در گروه شما، نقاط ضعف و قوت خود را در اختیار شما قرار خواهد داد. این تجزیه و تحلیل اساسی و اصولی است که امکان دارد در عمل، موجب کم شدن سرعت برنامه شما شود اما شما باید قوی باشید و ناامید نشوید.

بیشتر بخوانید: چگونگی نوشتن طرح بازاریابی

 

ماموریت

نوشتن طرح بازاریابی در ۵ دقیقه، باید شامل ماموریت این طرح نیز باشد. ماموریت بازاریابی شما اساساً هدف یا جهت اصلی کسب و کار شماست که به شما برای توضیح دادن اینکه دقیقا چه کاری می خواهید انجام دهید و توجیه کردن ذینفعان شما کمک می کند. این باید یک راهنمای سطح بالا در جهت کسب و کار شما باشد. مثلا:

بازاریابی بنیادی، استراتژی بازاریابی مقرون به صرفه و پشتیبانی از ارتباطات است که برای کسب و کارهای کوچک و متوسط بریتانیا بوده و بازده بالای سرمایه گذاری را برای مشتریان خود فراهم می کند.

نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه

نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه برای این نیست که همه ی جزئیات برنامه ی شما باید بیش از حد مشخص باشد و یا شامل اقداماتی باشد که بعداً قرار است انجام شود. نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه برای این است که مسیر کسب و کار شما را نشان دهد. به خاطر داشته باشید که شما نیاز به تمام تیم خود برای درک و خرید در ماموریت مد نظر خودتان دارید، بنابراین فراموش نکنید که نظرات آنها را نیز بپرسید.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن طرح بازاریابی: عناصر ضروری

 

اهداف، استراتژی و اقدامات

نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه

اکنون زمان آن رسیده که برای نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه، دقیق تر شویم. اهداف شما باید مشخص شوند که کجا می خواهند اجرا شوند. برای مثال فردی به اسم کریس را در نظر بگیرید، او، ماهیگیری است که ماهی های خود را در خیابان می فروشد. هدف اول او این است که اولین انتخاب مشتریان برای خرید ماهی تازه باشد و مشتریان را از سوپر مارکت ها به طرف خود جذب کند. بنابراین استراتژی او، چگونگی انجام این کار است و کریس تصمیم گرفته که بهترین کیفیت ماهی را با قیمت مناسب بفروشد تا تمایز خود را با سوپرمارکت ها و بقیه مکان های ارائه دهنده خدمات، نشان دهد. او هدف مالی کوتاه مدت را برای افزایش گردش مالی خود در سال اول با ۵۰ درصد تعیین کرده است، او همچنین می‌خواهد مشتریان خود را با خدماتی که از او دریافت می کنند، خوشحال کند. کریس پس از ۶ ماه به بررسی ۵۰ عدد از مشتری های خود می پردازد تا پیشرفت های خود را بررسی نماید. البته این یک مثال ساده است و شما باید با تلاش بیشتری در مورد آنچه که می خواهید در مورد کسب و کار خودتان انجام دهید و آنچه که برای کسب و کار شما مناسب ترین اقدام است، بیشتر فکر کنید. برای استارتاپ های جدید و اولیه، این یک تمرین است که تمرکز خود را روی سال اول کار خود بگذارند، اما در نهایت به یک برنامه کوتاه، متوسط و بلند مدت نیاز خواهید داشت؛ یعنی در طول مدت یک، پنج و ده سال.

 

تقسیم بندی مشتریان

نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه

در نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه، بعد از تست شناسایی اهداف سنجش استراتژی و عملکرد آن، حالا وقت آن رسیده که به مشتریان خود فکر کنیم. بعد از همه این ها در بازاریابی، خیلی مهم است که در مورد مشتریان خود بدانیم پس برای نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه باید به این فکر کنید که مشتریان شما چه کسانی هستند، چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را ندارند، چه زمانی آنها کسب و کار انجام می دهند، چه چیزی به آنها انگیزه می دهد، مشتریان چه ویژگی هایی دارند و چه روزنامه ها و مجله هایی را می خوانند. هرچه بیشتر مشتریان خود را شناسایی کنید، بیشتر می توانید مشتریان جدیدی را برای خرید محصولاتتان داشته باشید. به عنوان مثال، کریس ماهی فروش می داند که بیشتر مشتریان او، خانم های محلی هستند که در روستای کلیسای سنت پیتر حضور دارند. بنابراین کریس تصمیم گرفته است که همیشه در روز جمعه، ماهی های بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: نوشتن طرح بازاریابی موفق چگونه است؟

 

برنامه ارتباطات

اکنون آماده هستیم که در مورد چگونگی ارتباط خودمان با مشتریان فکر کنیم. این قسمت از نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه در مورد این است که به مشتریان خود بگویید در کجا قرار دارید، چه چیزی را می فروشید. به مشتریان برای خرید از خودتان انگیزه دهید. برنامه های ارتباطات می تواند بسیار ساده و یا خیلی پیچیده باشد. اما برای اینکه موثر باشد می توانید یک رویکرد بازاریابی چند سطحی را در نظر بگیرید.

نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه

برای مثال وکلای Rumpole را در نظر بگیرید. این یک شرکت محلی است که می خواهند تمام ارتباطات آنها در سه موضوع زیر متمرکز شود:

وکلای Rumpole از بی گناهان، بیشتر از ۳۰ سال است که دفاع کرده اند.

وکلای Rumpole  شخصا امور شما را اداره می کنند.

وکلای Rumpole هرگز هیچ پرونده ای را در دادگاه از دست نداده اند.

هنگامی که شرکت Rumpole این سه پیام خود را شناسایی کرد، برنامه ریزی کرد که در چه رسانه های اجتماعی و ارتباطی از آنها استفاده کند. با انتخاب یک رویکرد چند جانبه شامل: یک وب سایت یا فرستادن ایمیل، Google AdWords، هدف قرار دادن مقالات محلی، شماره تلفن رایگان و حمایت از تیم فوتبال محلی، ارتباط خودشان را با مشتریان افزایش دادند.

در نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه برای هر رسانه ارتباطی که انتخاب می کنید باید از خودتان سوال کنید که ارزش آن چیست و یا چرا با این رسانه را انتخاب می کنید؟

اگر نمی توانید به سرعت و به روشنی، به این سوال پاسخ دهید، ممکن است این رسانه ارتباطی برای کسب و کار شما مناسب نباشد. همچنین شما باید در مورد آنچه که می خواهید به وسیله آن ارتباط برقرار کنید، فکر کنید. مثلاً شرکت Rumpole می خواهد با حمایت از تیم فوتبال محلی، افراد بیشتری را از کسب و کار خودش آگاه کند، این در حالی است که کمپانی Google AdWords طراحی شده است تا مردم و مشتریان را متقاعد کند که با این شرکت تماس بگیرند.

 

بودجه و جریان های نقدی

نوشتن طرح بازاریابی در 5 دقیقه
بودجه و جریان نقدی

بنابراین حالا برای نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه، ما به قسمت سخت تری می رویم. هزینه این کار چقدر است؟ توصیه ما این است که برنامه ریزی جریان نقدی خود را نگاه کنید و مشخص کنید که چه مقدار از گردش مالی شما می تواند در کسب و کار شما سرمایه گذاری شود. این مقدار، ممکن است معمولا بین ۱ تا ۵ درصد باشد اما در هر صورت برای هر کسب و کار، این مقدار متفاوت است. به یاد داشته باشید که بازاریابی، نوعی سرمایه گذاری در موفق شدن کسب و کار شماست نه فقط اینکه هزینه کنید. هنگامی که شما به این مرحله رسیده اید، تقریبا تمام کار انجام شده است و چیزهایی که باقی مانده است، ارائه کردن برنامه به تیم شماست و سپس اجرا کردن آن. برای داشتن بازاریابی موثر باید اطمینان حاصل کنید که تمام تیم شما به صورت صد در صد، در داخل و خارج از کشور، فروش داشته اند.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

به یاد داشته باشید که بعد از نوشتن برنامه بازاریابی در ۵ دقیقه، آن را همیشه روی میز خود داشته باشید و حداقل ماهی یک بار آن را بررسی کنید تا بتوانید اهداف عملکردی خود را به دست آورید. این می تواند یک ابزار مدیریتی مفید باشد و به شما کمک خواهد کرد که آن چیزی که در آغاز برای کسب و کار روی آن متمرکز شده بودید، از یاد نبرید.

برگرفته از: klaxonmarketing

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.