نوشتن طرح بازاریابی کسب و کار

مقدمه نوشتن طرح بازاریابیبرای داشتن یک بازاریابی موفق، نوشتن طرح بازاریابی کلید اصلی آن است. شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک از مشتریان هدف شما هستند و تلاش کنید تا مشتریان بیشتری به دست آورید و مطمئن باشید که طرح بازاریابی شما مشتریان را خوشحال می کند. شما نیاز دارید که با بررسی و بهبود هر چه بیشتر طرح خود در رقابت با دیگران برترین باشید. برای نوشتن طرح بازاریابی، باید مستندات ارجاعی را که برای پایه گذاری استراتژی طرح خود استفاده می کنید، ذکر کنید. این طرح، اهداف را برای شما مشخص می کند و توضیح می دهد که چگونه می توانید به آن ها دست یابید. شاید از همه چیز مهم تر این باشد که اطمینان حاصل کنید، طرح شما واقعیات را در بر بگیرد. به یاد داشته باشید که بازاریابی به خودی خود فروش را تضمین نمی کند، اما با اتخاذ یک طرح تحقیق شده و یکپارچه، فرصت های بسیار خوبی برای ایجاد روابط بلند مدت و سودآور ایجاد می کند.

نوشتن طرح بازاریابی
نوشتن طرح بازاریابی موفق

این راهنما، شامل اهداف کلیدی است که برای نوشتن طرح بازاریابی موثر خواهد بود:

 1. خلاصه نوشتن طرح بازاریابی و معرفی آن
 2. تجزیه و تحلیل داخلی و خارجی برای طرح بازاریابی شما
 3. اهداف بازاریابی شما
 4. استراتژی بازاریابی برای طرح بازاریابی شما
 5. برنامه ریزی کردن تاکتیک های بازاریابی
 6. پیاده سازی طرح بازاریابی
 7. نکاتی برای نوشتن طرح بازاریابی

 

بیشتر بخوانید: اصول اولیه بازاریابی

 

 1. خلاصه نوشتن طرح بازاریابی و معرفی آن

طرح بازاریابی شما باید با یک خلاصه اجرایی، آغاز شود. این خلاصه باید یک بررسی اجمالی از نکات اصلی طرح را ارائه دهد. با اینکه خلاصه اجرایی، در ابتدای طرح نوشته می شود اما شما باید آن را در مرحله آخر بنویسید. نوشتن خلاصه، فرصت خوبی به شما می دهد که بررسی کنید برنامه شما معقول است و مطمئن شوید که در نوشتن طرح بازاریابی، شما نکات مهمی را از دست نداده باشید.

 • استراتژی کسب و کار: ایده خوبی است که در نوشتن طرح بازاریابی خود، قسمت اصلی آن را با یادآوری کلیه استراتژی های کسب و کار معرفی کنید. از جمله: کسب و کار شما در چه مورد است (وظیفه کسب و کار شما)
 • اهداف کلیدی کسب و کار شما
 • استراتژی وسیع شما برای دستیابی به این اهداف
نوشتن خلاصه طرح بازاریابی
اولین گام: نوشتن خلاصه طرح بازاریابی

بدین وسیله اطمینان حاصل می کنید که برنامه ریزی بازاریابی خود، استراتژی بازاریابی خود و استراتژی کلی کسب و کار خود به صورت هماهنگ با هم جلو می روند. برای مثال، فرض کنید که استراتژی کسب و کار شما بر اساس ارائه محصولات و خدمات، با کیفیت برتر است. استراتژی و طرح بازاریابی شما باید مشتریانی که قدردان کیفیت هستند را مد نظر قرار دهد و همچنین این استراتژی محصولات شما را به گونه ای تبلیغ کند که به ایجاد تصویر خوبی در ذهن مشتریان کمک کند و غیره.

بیشتر بخوانید: عوامل پنج گانه زیان دهی در کسب و کار

 

 1. تجزیه و تحلیل داخلی و خارجی برای نوشتن طرح بازاریابی خود

درک محیطی که کسب و کار شما در آنجا فعالیت می کند، بخش مهمی از برنامه ریزی برای نوشتن طرح بازاریابی شماست. درک کافی از این مسئله، به شما این امکان را می دهد تا تهدیدات و فرصت های مربوط به منطقه کسب و کار خودتان را تشخیص دهید.

یک تجزیه و تحلیل STEEPLE به شما کمک می کند تا فرصت ها و تهدیدات اصلی در بازاریابی خود را مشخص کنید:

 • عوامل اجتماعی مانند تغییر نگرش و تغییر سبک زندگی و پیر شدن جمعیت
 • عوامل تکنولوژیکی مانند مواد جدید و استفاده روزافزون از اینترنت
 • عوامل اقتصادی مانند نرخ بهره، نرخ ارز و جلب اعتماد مشتریان
 • عوامل محیطی مانند تغییر انتظارات مشتریان و عناصر تاثیرگذار بر توسعه پایدار
 • عوامل سیاسی مانند تغییر در مالیات، روابط تجاری و حمایت از کسب و کار
 • عوامل قانونی مانند تغییر در قوانین استخدام و تعدیل نیرو در یک بخش
 • عوامل اخلاقی مانند استانداردهای اخلاقی و عوامل وابسته به آن

همچنین، شما برای نوشتن طرح بازاریابی خود نیاز به درک نقاط قوت و ضعف داخلی خود دارید. برای مثال، نقطه قوت اصلی یک کسب و کار جدید ممکن است یک محصول اصل و کارکنان مشتاق باشد و نقطه ضعف اصلی ممکن است فقدان مشتری و منابع مالی محدود باشد.

نوشتن طرح بازاریابی تجزیه و تحلیل داخلی و خارجی
تجزیه و تحلیل داخلی و خارجی

تجزیه و تحلیل SWOT ترکیبی از تجزیه و تحلیل داخلی و خارجی برای خلاصه کردن نقاط قدرت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدات شما است. شما نیاز به فرصت هایی دارید که به نقاط قوت خود دست پیدا کنید و همچنین برای تهدیدهای کسب و کارتان تصمیم مناسب اتخاذ کنید و بررسی کنید چگونه می توان نقاط ضعف مهم کسب و کار خودتان را برطرف کنید.

تجزیه و تحلیل SWOT ممکن است به شما برای رسیدن به هدف تان و شناخت مشتریان امیدوار کننده کمک کند. شما ممکن است برای دستیابی به مشتری ها، نگاهی به اینترنت بیاندازید یا ممکن است شروع به تحقیق در مورد راه های افزایش سرمایه گذاری بیشتر برای غلبه کردن به ضعف مالی خودتان کنید.

در مورد نحوه عملکرد کسب و کارتان می توانید اطلاعات بیشتری برای تجزیه و تحلیل استراتژیک پیدا کنید.

 

 1. اهداف بازاریابی شما

در نوشتن طرح بازاریابی، اهداف بازاریابی شما باید بر مبنای درک نقاط قوت و ضعف، محیط کسب و کارتان و استراتژی کلی کسب و کار شما باشد. به عنوان مثال، فرض کنید اهداف کسب و کار شما شامل افزایش ۱۰ درصدی فروش در سال آینده است. اهداف بازاریابی شما ممکن است شامل هدف قرار دادن یک بخش فروش پر پتانسیل جدید برای تحقق این رشد باشد. هر هدفی باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

 • اهداف باید هوشمندانه باشند.
 • خاص باشند: برای مثال، شما ممکن است ۱۰ مشتری جدید را به عنوان هدف انتخاب کنید.
 • قابل سنجش باشند: در نوشتن طرح بازاریابی هدف شما هر چه باشد، باید زمانی که طرح خود را مرور می کنید، لازم است که بررسی کنید که به آن هدف می رسید یا خیر.
 • قابل دسترس باشند: شما باید منابع و شرایط لازم برای دستیابی به آن هدف را داشته باشید. منابع و شرایط کلیدی معمولا مشتریان و منابع مالی هستند.
 • واقع بینانه باشند: اهداف باید شما را پیش ببرند نه اینکه به دلیل غیر منطقی بودن، موجب تخریب شما شوند.
 • در زمان مشخص عملی باشند: شما باید یک محدودیت زمانی برای رسیدن به هدف خود تعیین کنید. به عنوان مثال: شما ممکن است قصد داشته باشید ۱۰ مشتری خاص را طی ۱۲ ماه آینده به دست آورید.
نوشتن طرح بازاریابی اهداف بازاریابی
اهداف بازاریابی

 

 1. استراتژی بازاریابی

طرح بازاریابی شما برای این است که بدانید چگونه استراتژی بازاریابی شما عملی می شود. بنابراین برای نوشتن طرح بازاریابی، طرح شما باید بازتاب عملی استراتژی شما باشد. اگر بازار را به خوبی بشناسید، احتمالا می توانید آن را به بخش های مختلف تقسیم کنید: تقسیم کردن مشتریان به گروه هایی با درخواست های مشابه. به عنوان مثال، شما می توانید بازار کسب و کار را به کسب و کارهایی در همان بخش در اندازه های مشابه تقسیم کنید. برای هر بخش، شما باید به خواسته مشتریان و توانایی خود در برآورده کردن خواسته هایشان و رقبای خود، توجه کنید.

شما می خواهید بخش هایی را شناسایی کنید که در آن مزایای رقابتی داشته باشید. در عین حال، برای این که یک بخش را ارزشمند بدانید، باید ارزیابی کنید که آیا می توانید انتظار فروش بالایی را از این بخش داشته باشید یا خیر. اغلب بخش هایی که در حال حاضر مشتری دارند، امیدوارکننده هستند. ببینید برای بالا رفتن فروش برای این مشتریان، چه کاری می توانید انجام دهید؟ اما اگر مشتریان جدید را هدف قرار می دهید، باید مطمئن شوید که آنها به منابع شما دسترسی دارند.

نوشتن طرح بازاریابی استراتژی
استراتژی های بازاریابی

همچنین شما وقتی تصمیم گرفتید که بازار هدف شما چه باشد، باید تصمیم بگیرید که چگونه خود را در این بازار قرار دهید. به عنوان مثال، شما ممکن است یک محصول را با کیفیت عالی و خدمات در محل منعطف، با قیمت عالی ارائه دهید. بعضی از صاحبان کسب و کار سعی می کنند تا یک برند و تصویر قوی برای کمک به خودشان در این عرصه ایجاد کنند. هر استراتژی که شما در پیش می گیرید، باید به گونه ای باشد که خود را از رقبایتان جدا کنید و مشتریان خود را تشویق کنید که شما را برای بار اول انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: با ۵ اصل روانشناسی بازاریابی، کسب و کارتان را متحول کنید

 

 1. برنامه ریزی کردن تاکتیک های بازاریابی

هنگامی که تصمیم گرفتید اهداف بازاریابی شما و استراتژی شما چه چیزی باشد، باید برنامه ریزی کنید که چگونه این استراتژی به واقعیت تبدیل شود.

بسیاری از کسب و کارها برای نوشتن طرح بازاریابی، تفکر در مورد چهار اصل Ps را مفید می دانند:

 • محصول: محصول شما باید با توجه به نیاز مشتری، کیفیت خاصی ارائه دهد یا باید مطابق با نیاز مشتری تغییر کند.
 • قیمت گذاری: به عنوان مثال، شما ممکن است به سادگی به رقابت برای قیمت بپردازید یا هزینه بیشتری برای محصول و خدمات با کیفیت خود بگیرید. شما ممکن است مجبور شوید که بین قیمت بالاتری داشتن و فروش بیشتر با سود کمتری داشتن یکی را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که برخی از مشتریان برای ملاحظاتی که در مورد بودجه خود دارند، به دنبال قیمت کمتری هستند. در صورتی که برخی دیگر امکان دارد پایین بودن قیمت را نشانه کم بودن کیفیت بدانند.
 • چگونگی و محل فروش شما: این قسمت ممکن است شامل استفاده از کانال های توزیع مختلف باشد. برای مثال شما شاید از طریق اینترنت یا از طریق خرده فروشان، اقدام به فروش کنید.
 • توسعه دادن فروش: دستیابی به مشتریانی که در حال حاضر وجود دارند و مشتریان بالقوه. به عنوان مثال، شما ممکن است از تبلیغات، PR، پست کردن مستقیم برای مشتری و یا فروش شخصی استفاده کنید.
نوشتن طرح بازاریابی برنامه ریزی
برنامه ریزی کردن تاکتیک های بازاریابی

 

برای یک رویکرد جامع تر در نوشتن طرح بازاریابی خود، شما می توانید این ها را به Ps هفت تایی، بسط دهید:

 • مردم: برای مثال مردم باید اطمینان حاصل کنند که کارکنان شما آموزش کافی را دیده باشند.
 • عملیات فروش: عملیات فروش مناسب اطمینان خواهد داد که شما خدمات متناسب با مشتریان را ارائه می دهید.
 • عوامل فیزیکی و ظاهری فروش: ظاهر کارکنان و محل کار شما می تواند بر مشتریان تاثیر بگذارد. حتی کیفیت صورتحساب، باعث تفاوت در فروش می شود.

بیشتر بخوانید: وفاداری مشتری به کسب و کار چطور حفظ می شود؟

 

 1. پیاده سازی طرح بازاریابی شما

طرح بازاریابی شما باید بیشتر از آنچه که تصور دارید، کارایی داشته باشد. طرح بازاریابی شما باید در هر مرحله شرایط مورد نیاز را توصیف کند تا اطمینان حاصل شود که طرح اجرا می شود. همچنین، این طرح باید برنامه ای از وظایف کلیدی را شامل شود. تنها در این صورت معلوم می شود که چه اتفاقی در چه زمانی باید بیافتد. برای جلوگیری از گم کردن اهداف تان زیر بار فشار کاری روزانه، به برنامه ریزی که انجام داده اید مراجعه کنید.

در نوشتن طرح بازاریابی باید توجه کنید که این طرح همچنین منابع مورد نیاز شما را ارزیابی کند. برای مثال، ممکن است لازم باشد به این فکر کنید که به چه بروشوری احتیاج دارید و اینکه آیا آنها برای توزیع به تکنولوژی دیجیتالی مانند ایمیل یا سایت احتیاج دارند یا نه. همچنین، شاید احتایج داشته باشید زمان فروش محصولات را تخمین بزنید یا اینکه ببینید به اندازه کافی فروشنده دارید یا نه.

برای نوشتن طرح بازاریابی، هزینه هر چیزی باید در حساب خرج و درآمد ذکر شود. اگر بودجه شما محدود است، باید آن را در برنامه خود در نظر بگیرید. شما همچنین می توانید بودجه بازاریابی خود را با پیش بینی فروش پیوند دهید.

کنترل

زمانی که برنامه تنظیم شد، باید چگونگی پیشرفت آن نیز کنترل شود. شما نیاز به فردی دارید که مسئولیت آن را به عهده بگیرید. برنامه و بودجه خوب، دو عامل کنترل کننده پیشرفت برنامه هستند. هنگامی که همه چیز از زمان برنامه ریزی شده عقب می افتد یا قیمت ها خیلی بالا می روند، باید آماده باشید تا برای برطرف کردن این مشکل، کاری انجام دهید و برنامه خود را با آن تطبیق دهید.

در نوشتن طرح بازاریابی هر از گاهی باید به عقب برگردید و بپرسید که آیا طرح شما کارایی خودش را دارد یا نه. شما از اشتباهات خودتان در مورد طرحتان چه چیزهایی می توانید یاد بگیرید؟ چگونه می توانید آنچه را که می دانید برای استفاده کردن در یک برنامه بهتر برای آینده استفاده کنید؟

 

 1. نکاتی برای نوشتن طرح بازاریابی

نوشتن طرح بازاریابی از چند نظر حائز اهمیت است:

 • تعیین هدف های واقع بینانه و قابل اندازه گیری: برای مثال، افزایش ۱۰ درصدی فروش که شامل برنامه زمانی رسیدن به اهداف باشد.
 • تامین بودجه برای هر فعالیت بازاریابی
 • اختصاص دادن مسئول برای هر فعالیت
 • اطمینان حاصل کردن از اینکه نگاه منطقی بر هر فعالیت حاکم است. برای مثال، شما نیاز دارید تا یک هدف مشخص برای درخواست ها در نظر بگیرید. اما اگر شما منابع لازم را نداشتید تا از تعداد درخواست ها به میزان فروش دلخواه برسید، شما هزینه ها را بدون اینکه منفعتی برای شما داشته باشد افزایش داده اید.
 • همسو با استراتژی بازاریابی خودتان پیش بروید.
 • محیط کسب و کارتان را ارزیابی کنید تا فرصت ها و تهدیدهایی که با آن مواجه هستید شناسایی شود. همه قسمت های کسب و کار شما باید با هم کار کنند. برای مثال، اگر شما جریان نقدینگی پایینی دارید، نباید دنبال سفارش های بزرگ از سوی مشتریان بروید و خود را درگیر تعهدهای سنگین کنید.
نوشتن طرح بازاریابی نکات
نکاتی برای نوشتن طرح بازاریابی

 

نتیجه گیری

نتیجه گیری نوشتن طرح بازاریابیدر نوشتن طرح بازاریابی به یاد داشته باشید که بر روی استراتژی های بلند مدت، تمرکز کنید. کاهش خدمات مشتریان ممکن است که منفعت های کوتاه مدت داشته باشد، اما در سال بعد احتمالاً هیچ مشتری دیگری نخواهید داشت. یک برنامه، به خودی خود اتفاق نمی افتد! شما باید فردی را به عنوان مسئول بررسی روند پیشبرد برنامه قرار دهید. مرور و ارزیابی برنامه به شما کمک می کند که از اشکالات گذشته درس بگیرید تا برای بهبود برنامه های آینده از آن استفاده کنید.

 

برگرفته از: infoentrepreneurs.org

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.